РАДИОДИФУЗНА ТАКСА - има ли логична причина да постои?

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од bongiorno, 5 ноември 2015.

 1. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.917
  Допаѓања:
  31.138
  Став на ЕК е дека социјално ранливи категории треба да имаат таква тарифа.
  Ние сме социјално ранлива држава, со просечна плата од 23.000 денари и месечна потрошувачка кошничка од над 30.000 денари сите сме социјално ранливи.
  Во светот средна класа се рачуна оние кои со плата можат да ги покријат сите месечни трошоци и да им остане една третина плата за други потреби. Према тие светски стандарди кај нас ефтина тарифа не треба да има семеиство со 40.000 денари плата. Према завод за статисика 14% од вработените земаат плата НАД 25.000 денари, ако и на нив се удри математика кој зема 40.000 плус плати че испадне дека прку 90% население се социјално ранливи.
   
 2. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  6.291
  Допаѓања:
  1.370
  Да не ги смеша темите? За РДТ е овде муабето. Јас не сум пишувал за струјата. (40000 плата или примања во семејство?)
   
 3. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.917
  Допаѓања:
  31.138
  социјално загрозени категории плаќаат и струја и РДТ
   

Сподели преку: