РАДИОДИФУЗНА ТАКСА - има ли логична причина да постои?

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од bongiorno, 5 ноември 2015.

1. Fringe

Fringe Скитник низ паралелни светови

Член од:
    24 септември 2011
    Мислења:
    7.898
    Допаѓања:
    2.984
    Едно време плаќав 10 рдт и тоа три на една адреса

2. Beric Dondarrion

Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

Член од:
    14 август 2006
    Мислења:
    26.507
    Допаѓања:
    31.223
    Сигурно си бил пресреќен, бидејќи со тоа си ги финансирал капиталните проекти, како што е милениумска гозба од 600 евра на врвот на УБК, на Велики Петок, ден по масакрот кај Смилковско.

На PIRATIC му/ѝ се допаѓа ова.
  3. povtornojas

povtornojas

Член од:
    25 јули 2016
    Мислења:
    1.081
    Допаѓања:
    941
    нека ја кодираат телевизијата па кој сака да гледа прва, албанска и собраниска нека си плаќа и ќе си добие картица за декодирање.
    не може сите фирми задолжително да плаќаат рдт, а немаат тв, а и сите со кабелска телевизија да плаќаат рдт иако каналите ги добиваат преку кабелски провајдер кој сигурно плаќа за пренос на каналите.
    а и покрај толку добри канали на кабелска не верувам дека некој воошто и гледа мртв.

На PIRATIC и Beric Dondarrion им се допаѓа ова.
  4. PIRATIC

PIRATIC diplomiran klozetar

Член од:
    26 јануари 2012
    Мислења:
    5.789
    Допаѓања:
    4.525
    :vozbud:Добро те суредиле ... но сепак треба да си среќен што со тие пари некои се гоштевале со најскапи кавијари и вина (y)
    Шала на страна но лично мислам дека најголема пљачка за граѓаните се РДТ како и оние смешни легализации на дворишта и објекти каде што и покрај постојаното живеење со децении и со генерации и како и направените триста елаборати, мерења, премерувања, триста безброј давачки на стотици евра каде се не, пак човек не може да извади документи за нешто што самиот го изградил, плаќа сметки, комуналии, даноци и живее со децении таму :confused:

Последно уредено: 15 јули 2017
  5. Fringe

Fringe Скитник низ паралелни светови

Член од:
    24 септември 2011
    Мислења:
    7.898
    Допаѓања:
    2.984
    И што ако си го легализирал ко на тој од жданец ли беше стевчо ќе му лапне дел од дворот за некои суртуци со џиповите да можат да помиуваат/разминуваат.
    --- Споено дупло мислење, 15 јули 2017 ---
    А ти сирот толку ти се навлезени во психата дури кошмари имаш од нив

Последно уредено: 15 јули 2017
  6. PIRATIC

PIRATIC diplomiran klozetar

Член од:
    26 јануари 2012
    Мислења:
    5.789
    Допаѓања:
    4.525
    ЈАВНИ ПЉАЧКИ се сите тие ствари и рд-таксата и легализациите кои се всушност повторен откуп на нешто што веќе е твое т.е. си го купил/изградил и плаќаш секој месец триста давачки за тој имот ... Радио Дифузна Такса па во кој век живееме бре, плаќаме нешто што користиме како на пр. мобилната телефонија, интернетот и кабловската, струја, вода, гориво ... кој ку* за некои таму плати да земаат да не дават нас граѓаните да им плаќаме радио дифузни такси за некоја си таму тв-програма која воопшто не ја следиме, па уште не по една туку на многумина им стигаат и по 3-4-5 сметки за РДТ ... стварно незнам дали со овој проблем (праќањето на повеќе сметки за плаќање на РДТ на едно исто лице) се запознаени институциите надлежни за таа такса !

На annaja01 и tasman им се допаѓа ова.
  7. tasman

tasman

Член од:
    7 август 2017
    Мислења:
    4
    Допаѓања:
    1
    Не само тоа, туку ЛЕГАЛИЗАЦИЈАТА НА ИМОТИТЕ е и поголем грабеж од РТД...Не уназади и како луѓе и како општество.

8. annaja01

annaja01

Член од:
    29 октомври 2011
    Мислења:
    1.709
    Допаѓања:
    1.149
    Еве еден пример за радиодифузната такса.
    Јас никогаш не сум имала сметка на мое име.До пред 4,5 години живеев на друга адреса.Тамо ни доаѓаше сметка на мажот ми,мене и на фирма,која мажот ми ја имаше тогаш.Е сега после 4,5 години на друга адреса,ми доаѓа на мое име,некои 13.000 ден.и ми ја блокираа сметката.Морав да платам и плус камата,и што е нај интересно сега имам надплатено за 7 месеци.
    Се надевам дека во септември ќе се укине оваа претплата,која воопшто не ја користам:unsure:

9. Ѓорѓи Н.

Ѓорѓи Н.

Член од:
    23 март 2015
    Мислења:
    6.269
    Допаѓања:
    1.348
    Со години слушам и читам изјави од (млади) луѓе кои во 21 век не би требало да ги даваат. Не ми е јасно како не се разбере дека МРТ (и не само тие) се дел од јавен сервис. Не може да биде кодиран. Тоа е веќе друг тип. Комерцијална ТВ или радио. Државата има јавен сервис кој се финансира од државата, односно од жителите, даночните обврзници. Затоа, не станува збор за претплата, туку за ТАКСА. Радиодифузна такса. Гледале МТВ или не, мораме да ја финансираме. На некој начин.
    Од друга страна, РДТ е проект и препорака од Европската Комисија (ЕУ) за да има стабилен буџет на јавниот сервис. Во спротивно, финансирањето ќе е целосно од буџетот, а износот ќе зависи од „волјата“ на актуелна власт, а со тоа и помала независност.

10. Ставрогин

Ставрогин

Член од:
    19 март 2011
    Мислења:
    18.889
    Допаѓања:
    40.164
    Да, бидејќи кога граѓаните го финансираа воопшто не беше под влијанието и волјата на актуелната власт.

11. Lurtz

Lurtz

Член од:
    28 март 2006
    Мислења:
    14.976
    Допаѓања:
    7.756
    колкав е тој износ, колку пари просечно годишно прибира и троши МТВ?
    И за што ги троши?

Последно уредено: 24 август 2017
  12. Let 3

Let 3 The Nipple Erector

Член од:
    13 јули 2008
    Мислења:
    30.917
    Допаѓања:
    31.138
    Треба да се укини и СДСМ и ВМРО тоа го бараат

Антонијо Милошоски, Крсто Мукоски и уште неколкумина пратеници од ВМРО ДПМНЕ до Собранието поднесоа предлог закон за измена на Законот за аудио визуелни услуги, со кој што бараат итно укинување на радиодифузната такса.

13. Ѓорѓи Н.

Ѓорѓи Н.

Член од:
    23 март 2015
    Мислења:
    6.269
    Допаѓања:
    1.348
    Немаш ли свое посериозно видување? Јас напишав мои размислувања, неповрзани за партиски ставови.
    --- Споено дупло мислење, 25 август 2017 ---
    Друга е поентата. Едно е да стигнуваат парите на сметка „по дифолт“, а друго е директорот понизно да „мољака“ да добие (што повеќе) пари и тоа да зависи од расположението на владата и „кондицијата“ на буџетот.
    Не знам. Расходите се сигурно огромни. За плати, за опрема, за тековни трошоци, „комуналии“, програма...

Последно уредено: 25 август 2017
  14. Let 3

Let 3 The Nipple Erector

Член од:
    13 јули 2008
    Мислења:
    30.917
    Допаѓања:
    31.138
    Значи за тебе сериозно е размислување и став на комисии од ЕУ а несериозно е размислување и став на Македонски партии
    ЕУ пред Македонија ти е.
    Сите телевизиски куќи даваат и плати имаат и тековни трошоци комуналии програма па опстојуваат а нивните газди дури и се збогатуваат, така да нема шо да стравува МТВ која веќе има сопствена зграда која пола може да ја издава, има опрема која не треба да ја купува, има репетитори низ цела држава за чие користење може да зема пари.
    Се навикнаа тие да лежат и земаат плата без да се трудат да ја заработат истата. Затоа и гледаноста му е на ниско ниво.

15. Lurtz

Lurtz

Член од:
    28 март 2006
    Мислења:
    14.976
    Допаѓања:
    7.756
    Значи за бесплатен рекламен канал на власта, Тодорофф, Груевски и Гранка во сите манџи, Катар, Виенски концерти, Кански фестивали, туристичка агенција...јас не мислам двапати да плаќам.

На povtornojas му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ѓорѓи Н.

Ѓорѓи Н.

Член од:
    23 март 2015
    Мислења:
    6.269
    Допаѓања:
    1.348
    Ако мислиш дека ставот на ЕК е небитен издискутирај го. Јас не го оправдувам или критикувам ставот на ЕК. Иако мислам дека е издржан. А ставовите на ЕУ институциите ние ги следиме „без поговор“. На патот кон ЕУ.

Не ги споредувај другите ТВ куќи со МТВ. Тоа се неспоредливи работи. Прво, начинот на финансирање им е различен. На МРТ не смеат да одат реклами. Тоа е за комерцијалните медиуми. Репетиторите се на Македонската Радиодифузија, мислам дека и тие спаѓаат во јавниот сервис. И мислам дека ги издава (порано имав деловни контакти со МРД, но одамна беше). МРТ има оркестри, има фестивали, итн, итн... Финансирано од државата (преку такса и даноци). Едноставно, јавниот сервис и комерцијалните медиуми се неспоредливи работи. Башка што јавниот сервис си ги има „маките“ на сите државни фирми и институции... политика, превработеност, неработливост...
    Не станува збор за поединци. Јас зборував за јавниот сервис. Друго прашање е колку и дали сме задоволни од неговата работа, итн...
    МРТ и треба да биде на Виенски концерти, Кански фестивали... и треба да биде на МНОГУ ПОВЕЌЕ места. Треба да дава спортски преноси на македонските спортски екипи, не само од Скопје. Треба да известува и за комуналните проблеми и на селата, а не само за Скопје... Тоа е јавен сервис. Секако дека политичарите на власт (премиер, министри...) и големите опозициони партии би биле најекспонирани. Дури и должност на јавниот сервис е да ги емитува на програмите активностите на владата и другите високи државни институции.

Може ли некој да даде одговор зошто да се укине РДТ. Јас дадов опсежни и неполитички дискусии.

Сподели преку: