Простување

Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Простување.... пааа да,простувам кога ќе се деси нешто ќе си седнам и ќе размислам добро...и во најголем број случаеви се пронаоѓало решение за да простам на некого.

Најтешко ми е сега....кога молам за прошка,кога се надевам и сакам да ми прости... но сепак никој не може па дури ни јас да присилиме некој да ни прости....
 
Член од
29 март 2007
Мислења
21
Поени од реакции
0
Greskite se za da se prostat. Prostuvam no ne zaboravam sto sum prostila.
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
do pred dva dena mislev deka ne sum zlopamtilo,deka lesno prostuvam i zaboravam.ama edna licnost tolku mn me povredi i ponizi sto sesute nemozam da si dojdam pri sebe.mi nanese ogromna bolka sto nemozam a i nesakam da zaboravam.kolku i da se izvinuva nema da i prostam.ednostavno preku nekoi rab nemozam tolku lesno da pominam kako sto mislev.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Простувањето во никој случај не е одлика на послабите, "мутавите" и неспособните. Напротив, тоа е највисокиот показател за нечија човечност.
И кога простуваме, си правиме услуга на самите себе, пред се, затоа што се ослободуваме од гневот, болката, и продолжуваме понатаму без теретот на нечија повреда и неправда која ни била нанесена. Затоа што, ако не простиме, се ставаме во состојба постојано потсвесно да се сеќаваме и да ја преживуваме нанесената болка, и на тој начин самите му даваме "моќ" на оној кој не повредил, и тогаш кога тој самиот одамна заборавил на нас.
Да тешко е да се прости. И самата јас до ден денес се борам со некои болки од минатото, иако знам дека на тој начин се повредувам само самата себе, и никој друг. Но, сепак ми останува да се обидувам додека да успеам вистински да простам. А тоа за возврат ќе ме направи само посилна. Во никој случај слаба.
 
Член од
1 мај 2006
Мислења
371
Поени од реакции
2
Prostuvam mnogu, ama sepak zavisi za kakva greska stanuva zbor zosto ne e se za prostuvanje.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
prostuvanje

Простувањето во никој случај не е одлика на послабите, "мутавите" и неспособните. Напротив, тоа е највисокиот показател за нечија човечност.
И кога простуваме, си правиме услуга на самите себе, пред се, затоа што се ослободуваме од гневот, болката, и продолжуваме понатаму без теретот на нечија повреда и неправда која ни била нанесена. Затоа што, ако не простиме, се ставаме во состојба постојано потсвесно да се сеќаваме и да ја преживуваме нанесената болка, и на тој начин самите му даваме "моќ" на оној кој не повредил, и тогаш кога тој самиот одамна заборавил на нас.
Да тешко е да се прости. И самата јас до ден денес се борам со некои болки од минатото, иако знам дека на тој начин се повредувам само самата себе, и никој друг. Но, сепак ми останува да се обидувам додека да успеам вистински да простам. А тоа за возврат ќе ме направи само посилна. Во никој случај слаба.
Ok prosti mi i mene fala unapred
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
Кога ќе простиш тоа треба да е од срце,искрено и никогаш повеќе да не се навратиш на тоа.
Кога ќе му простиш некому,повторно треба да му веруваш.
...мислам дека тоа е простувањето!самиот збор ТИ ПРОСТУВАМ тука не вреди ништо!
...а дали јас простувам-мислам дека претерав/не е се за да се прости!
 
Член од
15 септември 2007
Мислења
43
Поени од реакции
0
вредноста на секој христијанин е да знае да прости , јас сум христијанин , простувам ама не заборавам
Interesen citat, Velis vrednosta na sekoj hristijanin e da znae da prosti toa e tocno no dodeka prostuvas i zaboravi, zivotot prodolzuva i taka da se nadovrzam na predhodnoto za prostuvanjeto po hristinajnaski : vaka
vo biblijata pisuva (neznam dali si cital biblija tvoe pravo e toa :) ) samiot gospod bog Isus Hristos kazuva : AKO NEKOJ TE UDRI PO EDNIOT OBRAZ , ZAVRTI GO I DRUGIOT. Taka da koga nekoj prostuva treba i da se zaboravi toa sto e zgreseno :)
bez navreda za moevo napisano jas samo pisuvam sto mislam za tvojot citat :) pozdrav

Prostuvanje e vo red no dodeka prostuvame treba da znaeme zasto prostuvame i Hristijanski e da se prosti kako sto ne uci biblijata (Svetoto Pismo) za neprijatelite da palime i sveca i da kazeme : Gospodi prostim na moite neprijateli neznaat sto pravat!
Ne e vo red nekoj non stop da ni gresi i ni e da prostevame treba da bideme svesni sto prostuvame , na primer: Devojka na deckoto non stop mu se izvinuva za mali sitnici storeni ima red drugi primeri za toa . moe mislenje vo vrska so toa e treba da se sedne i da se zboruva so toj sto ni gresi za da ne dozvolime drug pat da ni pogresi.
SEKOJ SI IMA SVOJ NACIN NA PROSTUVANJE NO TOA STO PROSTUVAME DA NE DOZVOLIME DA SE SLUCI DRUG PAT I MORAME DA ZABORAVIME TOA STO PROSTUVAME VO DOBRA SMISLA MISLAM !

Mozam da kazam deka e dobra temava :) Pozdrav
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Вредност и доблест на секој човек е да знае како да прости. Во никој случај не е одлика на неспособен или слабак.
Сепак постои нешто и во тоа простување. Да простиш значи да заборавиш и да продолжиш да веруваш на оној на кој си му простил. Кај мене е тоа малку потешко. На малкумина сум им простила во вистинска смисла на значењето на тој збор. На некои сум им простила но не сум им заборавила...односно не сум им простила. Едно време не се разбирав ни самата потоа сфатив дека јас всушност на некои никогаш нема повторно да им верувам доволно за да им простам и да заборавам.
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
Не сметам дека простувањето е за послабите...немора да значи ако простуваш дека си слаб во карактер!И не си силна личност ако не простиш...
Јас да сум простувала прремногу работи дури што мислам сега декаа не сум ни требала да простам...најискрено не ми е полесно откако простив и не ме направи ништо посреќна...зборам за простување на навистина големи грески што ми го сменија цел живот!
Да сум имала да потреба да ми простат 2 пати до сега...и не не ми е простено барем така мислам...Сум молела и сум кажала дека е грешка и сум викала ИЗВИНИ(иако извини мене не ми значи како збор,ама тоа е се што можеме да кажеме во моментот нели?!)...
И да се каам за тие две грешки али не сум ја крива што не сум совршена....

И откога ја простив таа најголема грешка на една другарка сум рекла од тогаштавки работи што навистина те повредуваат не ги простувам зашто некогаш луѓето не заслужуваат!
 
Член од
15 септември 2007
Мислења
43
Поени од реакции
0
Можам едно само да ви кажам кога опростувате Опростите со срцето !
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Порано ретко но сега да, зависи на кого и што, има некои штоодма им опростувам а има некои што цел живот нема да им опростам некоја работа. Гледам да опростам, сите сме луѓе, сите грешиме.
Forgiven, not forgoten:helou:

Forgive your enemies, but never forget their names.


Eric Hoffer:

The remarkable thing is that we really love our neighbor as ourselves: we do unto others as we do unto ourselves. We hate others when we hate ourselves. We are tolerant toward others when we tolerate ourselves. We forgive others when we forgive ourselves. We are prone to sacrifice others when we are ready to sacrifice ourselves.

Hillary Rodham Clinton: In the Bible it says they asked Jesus how many times you should forgive, and he said 70 times 7. Well, I want you all to know that I'm keeping a chart.

William Blake: It is easier to forgive an enemy than to forgive a friend.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
112
Поени од реакции
0
Секогаш простувам, но никогаш не заборавам... Сум му простила на тој што ми згрешил, ама не сум го заборавила тоа и секогаш ќе го имам во предвид. И јас најчесто кога ќе видам некој што ми згрешил и сум му простила веднаш ми текнува на грешката и имам некое чудно чуство во врска со тоа, така да почнав да се сомневам во последно време дали воопшто сум простила ?!?!
 
Член од
11 август 2007
Мислења
7
Поени од реакции
0
ako nekoj napravi nesto i so toa povredi nekoj a potoa seto toa da go resi samo so edno izvini togas doagame do sledniot zaklucok: prostuvanjeto e begstvo od realnosta i strav od soocuvanje na licnosta na koja i se prostuva so licnosta koja se krie vo licnosta koja treba da prosti odnosno se raboti tuka za eden nacin na uspesno begstvo od posledicite na napravenoto znaci probuvame se da resime so zborovi i da ne se sekirame za storenoto iako e toa nesto koe mozebi ne treba da se prosti.Prostuvanjeto e slaba tocka kaj nas lugeto.Zosto eden lav vo dzunglata ne mu prosti na svojot plen ako vidi deka e bespomosen tuku na nego gleda kako hrana? Bidejki ako mu prosti na sekoj eden ke ostane gladen i ke umre. Sakam da kazam deka moze da se prosti vo zavisnost od toa kolku e silna licnosta koja prostuva kolku ke bide spremna so posledicite od toa ako ne prosti odnosno kolku ke moze da se pomiri so toa ako prosti. Se zavisi kako razmisluva edna licnost i kolku dobrina krie vo sebe. A inaku cinot na prostuvanje e begstvo od realnosta i ispravuvanje na toa sto ne moze da se ispravi edna pojava na mekost...
No sto se slucuva ako treba na nas da ni se prosti? Togas e se poinaku.Ne gledame na toa kako cin na begstvo od realnosta kako mekost vo nasite srca tuku togas samo gledame na toa kolku moze da si go spasime zadnikot od toa sto sleduva za storenoto.Ke velime deka ako ni prosti edna licnost taa e najgolema licnost bidejki ni znaci i sakame da ni prosti... prostuvajte za da vi bide prosteno ke se najdete od dvete strani vo zivotot koga togas...
 
Член од
1 септември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
sakanjeto i prostuvanjeto spored mene se najblagodarnite osobini koi ne sekoj covek moze da gi poseduva

licno jas, sekogas prostuvam iako ponekogas nesakam
 

Kajgana Shop

На врв Bottom