Простување

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Се работи за интерес.

Ако некој ми згрешил, а јас преживеам, ми направил услуга, зашто сум добил лекција за во иднина.

Ако не преживеам или ако штетата е непоправлива, џабе и простување и непростување - отиде јабана работата.



Затоа, сметам дека самиот концепт на „простување“ е малку претеран. Демек, си ми згрешил, а јас сум ти простил, па сега сум поголем човек од тебе? А ако јас ти згрешам, а ти ми простиш, поголем човек си, без разлика што јас многу сум се офајдил на твоја сметка?

Сè е интерес. Апсолутно сè.
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
Во ред е да се простува.А дали би простиле на човекот за кого сте мислеле дека никогаш нема да ве изневери баш тогаш кога ви бил најпотребен и ви го заебал буквално остатокот од животот?

revenge can be so sweeeet
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Се додека има луѓе на кои не сме им простиле не се чувствуваме убаво, не можеме да бидеме во хармонија со себе треба да научиме да простуваме најпрво заради себе а потоа за другите .Најлесно се простува ако го прифатиш човекот таков каков е или дека не знае што направил,да се обидеш да го сватиш да се обидеме да се ставиме на негово место .Се додека кога ќе се сетиме на грешката ни затреперува снагата или имаме тага ,значи дека уште не сме простиле вистински.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Убаво и точно напишано Анкице, само е малку потешко за примена во пракса. Некои велат дека вистински може да му се прости некому само кога ќе му се стави мечот под грло, кога ќе биде на милост и немилост на оној кој што му згрешил. Делумно се сложувам со тоа, ако е буквално, бидејќи метафорички - ако мечот е пред се духовен меч, простувањето не е за ситни души.
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Не мислам дека простувањето е за послабите туку напротив,, голем е оној човек кој знае да простува,, но само кога тоа го прави искрено и од срце..Според мене,, простувањето е многу поголемо ослободување на другиот отколку на самите себеси,, посебно ако станува збор за нешто што многу не повредило,, сме простиле но сепак не сме се ослободиле од болката или едноставно последиците од направената штета(секако ако постојат) .. Искрено не ми е тешко да простам и можам да разберам многу ситуации,, но она што ми е потешко е да заборавам.. не велам дека сум злопамтило,, но постојат некои работи кои можат да ме повредат толку што ќе останат во мене без разлика дали јас сакам или не и кои ќе бидат тука за да ме потсетат.. Секако дека и јас сум имала потреба да некој ми прости нешто,, и многу ми е мило ако знам дека тоа е искрено..Секако дека ако веќе сум побарала прошка јас сум се покајала,, инаку би ми било сеедно .. Како што е човечки да се греши,, уште почовечки е да се простува така да мислам дека секој го заслужува тоа,, повеќе или помалку.. секако со можност за мали исклучоци:pipi:
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Знам да простувам.Добро сега зависи и од личноста и од тоа колку ми згрешиле меѓутоа воглавно не сум злопамтило.Со тек на време и ги заборавам работите кои на почетокот ми се чинеле многу страшни и тогаш ми е полесно да простам кога ќе помине извесен период,кога ќе ми помине лутината:pipi:
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Прашањето е можете ли вие таа личност која што многу ви згрешила органски да ја смислите во своја близина? А за простување да речеме дека се и е простено, освен тоа што таа е. Дали таа може да се поднесе во близина, како секој добар човек? Бидејќи тоа би било вистинско простување.
Да, не мора некој нешто да ви згреши за да не му простите... за тоа што тој/таа е.
 
Член од
23 ноември 2008
Мислења
38
Поени од реакции
0
Ne se site lugje isti, od tuka proizleguva toa deka ne zasluzhuvaat site da im bide prosteno. Mozhebi zatoa se plashime da prostuvame. Lichno jas imam prosteno mnogu pati na pogresha osoba nadevajki se sekoj pat deka mozhebi toj se smenil...Sega pa ne mozham sebesi da si prostam shto napraviv glupacha od sebe.:)
Ali toa e toa, sekogash kje postoi nekoj shto kje ochekuva da mu prostime i nekoj shto ochekuvame da ni prosti. I na kraj...treba da go napravime toa shto nas kje ne napravi zadovolni,ne toj drugiot. Mene na primer mi beshe poslesno da mu prostam, zashto taka i jas na nekoj nachin mozhev polesno da go zaboravam..
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
зависи што е работата,некои работи кои ме погодиле повеке,не ги заборавам и не можам лесно да простам за нив,длабоко во душата знам дека е простено,зошто сепак не сум злобна ама јасно и гласно не кажувам дека е простено и заборавено-а за да ми прости некој што знам,мислам дека не сум повредила некој до толку за да му барам прошка,освен за некои ситници...
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
Секој човек во животот згрешил и на своја кожа го почувствувал чуството на каење што ја сторил таа грешка.... и сакал да побара прошка за да се ослободи од напнатоста и омразата, затоа сети се како ти било во тој момент и ке сватиш дека треба да простиш........умеј да простиш за да може и тебе да ти простат и само така ке можеш да ја покажеш големината на своето срце .
 

Stan The Man

ADRENALIN
Член од
17 август 2009
Мислења
19
Поени од реакции
1
nikogas ne prostuvaj
ako treba da se prosti nekomu toa samo ke dojde, a ne ti so sila budala i naivec da se pravis
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Простувам многу.И заборавам на тој шо ми згрешил.И ме повредуват пак и пак...лоша страна ми станува ова...
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Простувам да,но невозможно е да си го задржам истото мислење што сум го имала за некого пред да се случи тоа за што треба да простам.Зависно од тежината на истото,но редовно нечија слика ми станува карикатура,повеќе или помалку.А,не ја мразам,не сум гневна,одмаздољубива,ни огорчена...не вреди да се трујам и да се полнам со негативна енегија заради друг.Затоа си простувам се`.:pipi:
Можеби ова не е вистинско простување,но е најмногу што можам да понудам во моментов.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Во простувањето се гледа големината на човекот:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom