Прозорци и столарија

Член од
16 ноември 2007
Мислења
430
Поени од реакции
6
sakam da stavam pvc prozori po kunjava. e sea cuv od povekje lugje so imaat staveno vlaga deka im se pojavuva od kondezacija. e sea mislev deka e radi eftina plastika ama citajki gi postovive tuka gleam toa i na poskapive prozori se deshava... kazete sovet.. inaku momentalno iam drveni.. (malku pomoderni so dve komori) i zadovoluvacki dihtuvaat.. ama treba da se restavriraat. drvo e, se iskrivile vamu/tamu.. dal da menjam ili ne.. dal ke si imam problem so vlaga ili ne.. sovet
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Што препорачувате за оков? Roto или Mako? Цената е иста, Maco е со 5 год гаранција, а Roto со 10 години.
 
Последно уредено:
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
Препорака за профил и фирма за изработка и монтажа на пвц
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
sakam da stavam pvc prozori po kunjava. e sea cuv od povekje lugje so imaat staveno vlaga deka im se pojavuva od kondezacija. e sea mislev deka e radi eftina plastika ama citajki gi postovive tuka gleam toa i na poskapive prozori se deshava... kazete sovet.. inaku momentalno iam drveni.. (malku pomoderni so dve komori) i zadovoluvacki dihtuvaat.. ama treba da se restavriraat. drvo e, se iskrivile vamu/tamu.. dal da menjam ili ne.. dal ke si imam problem so vlaga ili ne.. sovet
Ставив пластични 5 коморни и сега имам повеќе влага од кондензација....не е многу практично зашто влага е влага.[DOUBLEPOST=1457901784][/DOUBLEPOST]Може не е за тука но да прашам дали некој има искуство со дрвени докови за во двор, некоја фирма која квалитетно ги изработува.
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Ставив пластични 5 коморни и сега имам повеќе влага од кондензација....не е многу практично зашто влага е влага.[DOUBLEPOST=1457901784][/DOUBLEPOST]Може не е за тука но да прашам дали некој има искуство со дрвени докови за во двор, некоја фирма која квалитетно ги изработува.
Ако може кажи која фирма ти ги местеше, што марка се?

Мене ми треба лизгачка врата за на тераса. Ако има некој со искуство нека пише :)
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Re
Ако може кажи која фирма ти ги местеше, што марка се?

Мене ми треба лизгачка врата за на тераса. Ако има некој со искуство нека пише :)
renhau se.Neznam kao se vikase firmata, vo kisela voda se naogjaat.
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Јас се мислам помеѓу Века и Саламандер. Рехау ми беа во опција, ама ги баталив :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јас се мислам помеѓу Века и Саламандер. Рехау ми беа во опција, ама ги баталив :)
Ако веќе бираш помеѓу Века и Саламандер, подобро земи Саламандер. Имаат доста добри карактеристики што ги немаат други прозори:)
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Ако веќе бираш помеѓу Века и Саламандер, подобро земи Саламандер. Имаат доста добри карактеристики што ги немаат други прозори:)
За Саламандер нешто зборат дека биле правени во Бугарија, не биле германски... Демек Века директно ги увезуваат тука кај нас :unsure:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
За Саламандер нешто зборат дека биле правени во Бугарија, не биле германски... Демек Века директно ги увезуваат тука кај нас :unsure:
Прв пат слушам за ова, но можно е, зошто кај нас се е можно во случај ако не купуваш директно од фирмата, па убаво да ти објаснат. Но Саламандер се доста квалитетни, трајни, а дури и бојата не ја менуваат под дејство на температура. Ако сакаш можеш да му пишеш на сопственикот на блогот sskuka, он има ставено Саламандер прозорци на Исоспан куќата, па можеби ќе ти одговори, само незнам дали можеш да му коментираш/пишеш сега на блогот, затоа што згасна платформата blog.mk:)
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Прв пат слушам за ова, но можно е, зошто кај нас се е можно во случај ако не купуваш директно од фирмата, па убаво да ти објаснат. Но Саламандер се доста квалитетни, трајни, а дури и бојата не ја менуваат под дејство на температура. Ако сакаш можеш да му пишеш на сопственикот на блогот sskuka, он има ставено Саламандер прозорци на Исоспан куќата, па можеби ќе ти одговори, само незнам дали можеш да му коментираш/пишеш сега на блогот, затоа што згасна платформата blog.mk:)
На сопругата родителите имаат ставено Саламандер и се задоволни. Од друга страна и луѓе кои имаат ставено Века се задоволни, па е тешко да се направи споредба.
За бојата на Саламандер имам чуено се најдобро. За споредба, Рехау после некое време треба се чисти со Арф, а Саламандер само со влажна крпа се поминува.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
Мислам дека нема дилема околу века и саламандер, нормално дека века се многу подобри
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.535
Поени од реакции
5.767
На прво место по квалитет се века и рехау. После се сите други. Саламандер имаат добар маркетинг, но поскапа цена, баш заради тоа. Од 2013та Саламандер се произведува и во Бугарија. Од февруари оваа година и во Косово. Еден од овие два производители ги носи кај нас. По лиценца и се тоа, но Тоа ти е како пивото. Амстел произведено во Холандија и Амстел произведено во Скопје по лиценца, светлосна разлика. Треба многу да „клапни“ за да дојди како шо треба, па затоа по дефолт се произведува. Од досега на пазарот, како најпрактични се покажале Рехау по квалитет, Саламандер по дизајн, Трокал по термоизолација. Века ги има сите овие заедно, правилно распоредени. Изведувач во МКД за нив, не знам.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Изработувам PVC столарија од повеќе профили: Veka Alfaline, Salamander Bruckman 2 профили, Aluplast од 3те профили, Komerling од сите профили, Wies и Etem имаат само 5 коморна со 2 дихтони.
Најбитно е секој еден кој реновира да стави профил со 3 дихтони и 4 сезонско сталко по можност и тројно ако не ви е скапо.
Профилите се разликуваат во гранулатот , цврстината на дихтонот , дизајнот и дебелината на железото што е за нив. Најбитно е да се гледа дека третиот дихтон е на крилото а не на касата, дебелината на железото и оковот.
Uw коефициентот на звучна и топлотна изолација скоро сите профили со 3 дихтони и тројно стакло го запазуваат според европските стандарди (дозволен до 1,1).
Оков најдобар според мене е Мако, а Komerling 3D (5 коморна каса, со 6 коморно крило) најдобар со најприфатлива цена.

На прво место по квалитет се века и рехау. После се сите други. Саламандер имаат добар маркетинг, но поскапа цена, баш заради тоа. Од 2013та Саламандер се произведува и во Бугарија. Од февруари оваа година и во Косово. Еден од овие два производители ги носи кај нас. По лиценца и се тоа, но Тоа ти е како пивото. Амстел произведено во Холандија и Амстел произведено во Скопје по лиценца, светлосна разлика. Треба многу да „клапни“ за да дојди како шо треба, па затоа по дефолт се произведува. Од досега на пазарот, како најпрактични се покажале Рехау по квалитет, Саламандер по дизајн, Трокал по термоизолација. Века ги има сите овие заедно, правилно распоредени. Изведувач во МКД за нив, не знам.
Veka алфа e дефинитивно најскап профил од сите останати.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
529
Поени од реакции
275
sekoja od ovie firmi koi se navedeni imaat dobri proizvodi, toa se poznati brendovi, problem e ako se proizvedeni vo nekoja druga zemja (a ne germania)
generalno pravilo e da se gleda dali stolarijata ima oznaka CE.

sto se dnesuva do staklata ima mnogu vidovi link ama vo poveketo sluvai kaj ans se nudi obicen termopan so somnitelen kvalitet
 

Kajgana Shop

На врв Bottom