Проектот „ТРЕТО ДЕТЕ“ дискриминаторски!

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Зар профункционира проектов трето дете?


24.02.2009
Од 1 јануари сите невработени мајки што ќе родат второ и трето дете требаше девет месеци да добиваат надомест од 5.000 денари. Како и сите други, отидов да се пријавам во Заводот за детска заштита, но таму ми рекоа дека се уште немаат добиено пари за таа намена и дека можам да земам само стандардна еднократна помош, која следува за секое родено дете - вели Горан од Велес, кој пред еден месец стана татко на трето дете.
Ситуацијата е слична во сите општини што се опфатени со владината мерка. До редакцијата на „Време“ пристигнаа десетици поплаки од родители, кои и покрај тоа што ги исполнуваат условите, не можат да го остварат правото на парична помош, која Владата ја најавуваше со месеци.
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
132
Поени од реакции
9
klecajte samo duri ne ne donese grujo do stecaj pa da ja natrtime borkica mozi ke plati togas.

na komu mu peri mozoci samo na nekoi usieni glavi so 5 min skola.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.132
Поени од реакции
4.824
„Проектот ’трето дете‘ дискриминаторски“
Sekako deka e diskriminatorski , posto natalitetot ne se gleda po opstinsko nivo tuku drzavno , ako na nivo na drzava padnal natalitetot togas za cela drzava ke se "sponzorira" za ragjanje deca.

Ima i eden golem problem tuka :

Ne se gleda brojot na rodeni deca , tuku brojot na rodeni deca se sporeduva so brojot na umreni lica.
Znaci edna opstina kako sto e Staro Nagoricane , Demir Hisar ... kode sto ima golem broj na stari lica , tie sekogas ke bidat na lista za zemanje pari , posto nema mladi , tamu sekoja godina ke bidat vo minus , posto ima premnogu umreni.

Dodeka opstina kako Gostivar koja ima natalitet pomal i od Strumica i od Prilep i od Ohrid ... sepak ne vleguva vo listata na opstini koja ke moze da pridobie od ovoj proekt . ZOSTO ? Zatoa sto vo Gostivar ima premal broj na umreni lica , zaradi toa sto opstinata ja socinuvaat premnogu malku starci.

Da objasnam so brojki:

Opstina Gostivar : Natalitet 10 promili
Mortalitet 6 promili
Priroden prirast 4 promili
_____________________
Ne moze da kjari od proektot

Opstina Kumanovo: Natalitet 12 promili (poveke od Gostivar)
Mortalitet 11 promili
Priroden prirast 1 promil
_________________
dobiva drzavna pomos


Ako vladata saka da go zgolemi brojot na decata , togas ne smee da gi zema predvid umrenite , posto ima opstini koi imaa mortalitet od 15 promili , a so vakov mortalitet i Lipkovo i Aracinovo bi dobile , a kamo li Demir Hisar , Bitola , Staro Nagoricane , sto znam tamu.

Grujo , gledaj popravi go proektot , mnogu ti mirisa.

Zal mi e za makedoncite od Tetovo , Gostivar , Struga , koi i onaka ne ragjaat deca, dodeka albancite imaat pogolem natalitet i bez drzavni pari.
Grujo saka da go namali vasiot broj , ne saka vie od zapadna makedonija da ragjate deca , toj raboti za albancite :P
Saka da sozdade cista zapadna mak.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Законот е многу јасен и прецизен и е наменет токму на оние на кои им треба...
Ај да не навлегуваме што работат и како пораснале браќата на Зефљуш...
Сигурно ќе дојде време кога и општините каде што живеат мнозинско албанско население ќе има намален наталитет па така ќе влезат во законот...
Законот не е етнички зошто во тие општини живеат и Македонци а секако има и општини со мнозинско население етничко македонско население кои имат наталитет поголем од 2,1...



Според тебе тогаш не треба да се носат нови закони затоа што тие го опфаќат периодот од кога ќе бидат донесени па натаму...Ако е така тогаш секоја новина е дикриминација....
Тоа ќе му дојде кога на факултетите се донесуват нови програми, на пример бечлор системот дали тоа значи дека старите студенти кои студирале по дипломска програма се дискриминирани...
Diskirminirani se i so fakultetite, ja se ebavav za magisterium, a nekoj sso samo pisman 4 godini fakultet ke bidat isto jebeno nivo ko mene??

klecajte samo duri ne ne donese grujo do stecaj pa da ja natrtime borkica mozi ke plati togas.

na komu mu peri mozoci samo na nekoi usieni glavi so 5 min skola.
Ti bi ja trtel Borkica?

bOODALLA!
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Законот не е лош, но ќе треба правилно да се примени, нека се плаќа за дете, а не „роди го, а како ќе го раниш, шо е битно!?“
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
486
Поени од реакции
6
Само една работа ме интересира. Што ќе се случи ако некоја наредна влада одлучи дека нема доволно пари и ја укине помошта? Ветена ти била 15 годишна помош, си направил 4 деца, и после 5 години парите секнуваат. Што тогаш?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Само една работа ме интересира. Што ќе се случи ако некоја наредна влада одлучи дека нема доволно пари и ја укине помошта? Ветена ти била 15 годишна помош, си направил 4 деца, и после 5 години парите секнуваат. Што тогаш?
Togas ke preminat na analno ebavanje.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Законот си е на место. Го поддржувам, треба поттикнување на наталитетот кај Македонците кој особено е нарушен во овие времиња на транзиција. Правилен чекор за зголемување на процентот на македонскот население кое опаѓа во последниве години, токму поради нераѓањето, немањето услови за издржување на децата и миграцијата, нормално. Децата се благослов на родителите, но и на државата.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Законот си е на место. Го поддржувам, треба поттикнување на наталитетот кај Македонците кој особено е нарушен во овие времиња на транзиција. Правилен чекор за зголемување на процентот на македонскот население кое опаѓа во последниве години, токму поради нераѓањето, немањето услови за издржување на децата и миграцијата, нормално. Децата се благослов на родителите, но и на државата.
Samo makedonskite deca?!!!

I posle kako baras od mene da ne ja delam koga drzavata ne gi smeta kako negovi ceda moite deca?
 

Jagger

м
Член од
24 ноември 2008
Мислења
322
Поени од реакции
5
Само една работа ме интересира. Што ќе се случи ако некоја наредна влада одлучи дека нема доволно пари и ја укине помошта? Ветена ти била 15 годишна помош, си направил 4 деца, и после 5 години парите секнуваат. Што тогаш?
Политиката треба да се одвива во континуитет а не за инат.
Законот е добар и никого не дискриминира и барем се најде некој да се засекира за Македонштината , но мора која и да е влада после или по 5-10 години да ги спроведува одлуките кои се донесени ,само така се оди напред и само така се успева.
Кажете една од големиве држави која згазнала на зборот или на одлука која ја донесла нивна влада или нивен претседател ,па макар и да била лоша.
Поздрав
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Samo makedoncite ke imaat kjar, drugite ne.
А зошто и Македонците да не ќарат нешто во оваа држава. Или под превезот на демократијата Албанците пак и пак се дискриминирани. Не се секирај Уставниот суд ќе ви среди работа, БЦ знае како. И нему не му требат потентни Македонци. Нему му требат импотентни поданици.:toe:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
А зошто и Македонците да не ќарат нешто во оваа држава. Или под превезот на демократијата Албанците пак и пак се дискриминирани. Не се секирај Уставниот суд ќе ви среди работа, БЦ знае како. И нему не му требат потентни Македонци. Нему му требат импотентни поданици.:toe:
Neka kjarat be, voj vika da ne kjarat.

Ama ne samo tie.... u takov slucaj se pojavuva diskriminacija :toe::toe:
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Samo makedonskite deca?!!!

I posle kako baras od mene da ne ja delam koga drzavata ne gi smeta kako negovi ceda moite deca?
И сите оние кои живеат во општини каде наталитетот е на незавидно ниво.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
A drzavata e socioloska zaednica a?
pa kade e be togas drzavata da dojde da im dava pari na moite komsii od dizonska be, za leb nemaat be... pleme nivno pokvareno a, u gz da gi gagam ja niv, picka im materina.....!!!!!!

Druze, mozes do vecnost i nazad da mi verglas, ama toa sto e ocigledno ne mozes da go prikries.... eve, izostavi ja etnickata dimenzija na problemot ( mada sum 100% siguren deka toa e u pozadina ).... i bez toa zakonot e e krajno diskriminatorski, favorizira odredeni gragani od odredeni mesta. A tie so nisto ne go zasluzile toa. :toe:

Kazav, koga veke parite se obezbeduvaat od drzavnata kasa mora da ima stimulacija na drzavno nivo.

Ako sakas da ima na opstinsko nivo, togas ke go dovrsis fino lepo procesot na fiskalna decentralizacija, pa togas samite opstini od nivnite kasi ke si dvojat pari za stimuliranje na nivnite gragani. :toe:

Болдираното е многу важен момент...зошто се трудам на секој политички проблем да не му давам етнички предзнак , зошто заклучокот е однапред познат и многу субјективен...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom