Проектот „ТРЕТО ДЕТЕ“ дискриминаторски!

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Znaci site sto pravea deca do sega se diskriminirsani po default, a Petko ili Stanko ili Driton koj do sega go drzea u gakji ke bidat nagradeni?????
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Znaci site sto pravea deca do sega se diskriminirsani po default, a Petko ili Stanko ili Driton koj do sega go drzea u gakji ke bidat nagradeni?????
I ako ja prifatime taa prva tvoja konstatacija, fintata e u toa sto sega na Driton dupla fora mu mavaat, uste ednas go diskriminiraat. :) :toe:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Abe ajde, so zboris po gjavolite...
Jas li sum mu kriv na trajko so ne raboti i so e siromasen, pa da mu davam pari?!!!
Toj tatko mu na trajko so ne ebel poveke, pa na trajko uste edno 3-4 brata da mu rodil, pa tie da rmbale po evropa edno 20-30 godini ( kako sto toa pravele brakata na zeflush ), i ete ti pari za trajkooo.... :toe::toe:

Законот е многу јасен и прецизен и е наменет токму на оние на кои им треба...
Ај да не навлегуваме што работат и како пораснале браќата на Зефљуш...
Сигурно ќе дојде време кога и општините каде што живеат мнозинско албанско население ќе има намален наталитет па така ќе влезат во законот...
Законот не е етнички зошто во тие општини живеат и Македонци а секако има и општини со мнозинско население етничко македонско население кои имат наталитет поголем од 2,1...

Znaci site sto pravea deca do sega se diskriminirsani po default, a Petko ili Stanko ili Driton koj do sega go drzea u gakji ke bidat nagradeni?????
Според тебе тогаш не треба да се носат нови закони затоа што тие го опфаќат периодот од кога ќе бидат донесени па натаму...Ако е така тогаш секоја новина е дикриминација....
Тоа ќе му дојде кога на факултетите се донесуват нови програми, на пример бечлор системот дали тоа значи дека старите студенти кои студирале по дипломска програма се дискриминирани...
 
M

Mario Gómez

Гостин
На албанците не им требаат пари тие се множат и ни ја запоседнуваат пополека западна Македонија.За ова треба да се превземе нешто да се вратат македонците на запад за да не се случи нешто неочекувано после...
 
P

Princ

Гостин
Наталитетот во никоја средина не е намален колку што се врши миграција на населението од една средина во друга (тука ќе ги спомнам провинцијалките што се мажат во скопје).
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Законот е многу јасен и прецизен и е наменет токму на оние на кои им треба...
Ај да не навлегуваме што работат и како пораснале браќата на Зефљуш...
Сигурно ќе дојде време кога и општините каде што живеат мнозинско албанско население ќе има намален наталитет па така ќе влезат во законот...
Законот не е етнички зошто во тие општини живеат и Македонци а секако има и општини со мнозинско население етничко македонско население кои имат наталитет поголем од 2,1...
Druze daj be ziti mene ne izigravaj budala, i nemoj da me ebes u zdrav pamet....

Imam nekolku prasanje za tebe:

1. Zosto jas Ramiz ili Dejan od Skopje da davam pari za da mu stimuliram erekcija na Trajce od Pehcevo, a obratna situacija da ne vazi? Pa sto kur osnov e toj povazen i poprioriteten vo ovaa drzava od mene?!!!!!!

2. Zosto pragot e tokmu 2.1? Koja bila formulata, koja bila pricinata, zosto, kako.....eve jas sakam pragot da bide 4. Taka sakam i kraj.

3. Dali e slucajno toa sto od site opstini so albansko mnozinstvo samo dve se pod pragot?
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Abe ajde, so zboris po gjavolite...
Jas li sum mu kriv na trajko so ne raboti i so e siromasen, pa da mu davam pari?!!!
Toj tatko mu na trajko so ne ebel poveke, pa na trajko uste edno 3-4 brata da mu rodil, pa tie da rmbale po evropa edno 20-30 godini ( kako sto toa pravele brakata na zeflush ), i ete ti pari za trajkooo.... :toe::toe:


Pa samata recenica ukazuva na diskriminacijata.
Samo makedoncite ke imaat kjar, drugite ne. :toe:

Никој ќе нема ќар туку се подржуват општините каде наталитетот е многу слаб...
Значи општините а не Албанците , Турците, Македонците, Влсаите, Ромите, Србите....
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Pa samata recenica ukazuva na diskriminacijata.
Samo makedoncite ke imaat kjar, drugite ne. :toe:
преселисе во Мариово, направи две деца, ако сакаш и три, земи помош од државата, од данокот т.е. буџетот кој македонците го полнат

таткото на зефљуш да го треал да плаќа данок, струја и вода како секој човек нормален, да биде лојален кон државата во која живее за да може да очекува помош, тогаш немаше да ти биде криво.

мене не ми е криво што албаницте се школуваат на свој јазик во туѓа држава, но само кога би биле рамноправни полначи на буџетот.
на туѓа сметка.. лесно е. и само да се бара, бара, бара....

па мајка да ти е, еднаш ќе те надои, после 5 минути да плачеш ќе си рече кој те врти, пред малку ти дадов цицка :)
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Никој ќе нема ќар туку се подржуват општините каде наталитетот е многу слаб...
Значи општините а не Албанците , Турците, Македонците, Влсаите, Ромите, Србите....
Opstinite. megu koi samo dve albanski. :toe::toe:

Abe si jebale vekot tie ajt, znaat kako da dupat posteno u zdrav mozok....

Nego, mene me cudi toa sto, ti, kogo te smetam kako popameten i od retkite na forumot koi imaat mozok u toa glavite, od petni zili se obiduvas da go prikries ociglednoto, iako toa na sekakov nacin se ukazuva, a toa e deka zakonot od peta do glava e diskriminatorski. :toe:

преселисе во Мариово, направи две деца, ако сакаш и три, земи помош од државата, од данокот т.е. буџетот кој македонците го полнат

таткото на зефљуш да го треал да плаќа данок, струја и вода како секој човек нормален, да биде лојален кон државата во која живее за да може да очекува помош, тогаш немаше да ти биде криво.

мене не ми е криво што албаницте се школуваат на свој јазик во туѓа држава, но само кога би биле рамноправни полначи на буџетот.
на туѓа сметка.. лесно е. и само да се бара, бара, бара....

па мајка да ти е, еднаш ќе те надои, после 5 минути да плачеш ќе си рече кој те врти, пред малку ти дадов цицка :)
Od kaj be znaes ti dali tatkoto na zeflus plakal danok?

Jas garantiram deka plakam 10 pati poveke od tebe danok.
E sega del od tie pari ke idat za kurot na stojan od pehcevo..... u pleme....
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Druze daj be ziti mene ne izigravaj budala, i nemoj da me ebes u zdrav pamet....

Imam nekolku prasanje za tebe:

1. Zosto jas Ramiz ili Dejan od Skopje da davam pari za da mu stimuliram erekcija na Trajce od Pehcevo, a obratna situacija da ne vazi? Pa sto kur osnov e toj povazen i poprioriteten vo ovaa drzava od mene?!!!!!!

2. Zosto pragot e tokmu 2.1? Koja bila formulata, koja bila pricinata, zosto, kako.....eve jas sakam pragot da bide 4. Taka sakam i kraj.

3. Dali e slucajno toa sto od site opstini so albansko mnozinstvo samo dve se pod pragot?

1.Затоа што државата е социолошка заедница, парите се насочуваат таму каде што требаат, и Трајче дава пари за тебе, Дејан и другите Скопјани...

2. 2.1 е прагот на одржлива популација, и тоа не го измисли Груевски...

3. Види 2
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
1.Затоа што државата е социолошка заедница, парите се насочуваат таму каде што требаат, и Трајче дава пари за тебе, Дејан и другите Скопјани...

2. 2.1 е прагот на одржлива популација, и тоа не го измисли Груевски...

3. Види 2
A drzavata e socioloska zaednica a?
pa kade e be togas drzavata da dojde da im dava pari na moite komsii od dizonska be, za leb nemaat be... pleme nivno pokvareno a, u gz da gi gagam ja niv, picka im materina.....!!!!!!

Druze, mozes do vecnost i nazad da mi verglas, ama toa sto e ocigledno ne mozes da go prikries.... eve, izostavi ja etnickata dimenzija na problemot ( mada sum 100% siguren deka toa e u pozadina ).... i bez toa zakonot e e krajno diskriminatorski, favorizira odredeni gragani od odredeni mesta. A tie so nisto ne go zasluzile toa. :toe:

Kazav, koga veke parite se obezbeduvaat od drzavnata kasa mora da ima stimulacija na drzavno nivo.

Ako sakas da ima na opstinsko nivo, togas ke go dovrsis fino lepo procesot na fiskalna decentralizacija, pa togas samite opstini od nivnite kasi ke si dvojat pari za stimuliranje na nivnite gragani. :toe:
 
N

n/a

Гостин
Јас објаснив (како и за многу други работи,меѓувпрочем) дека законот е и повеќе од дискриминаторски.
Месеци уназад се расправав со напалени `патриоти` дека правото на планирање на сопственото семејство (во што спаѓа и абортусот) Е...
и мора да остане личен избор на поединката.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Od kaj be znaes ti dali tatkoto na zeflus plakal danok?

Jas garantiram deka plakam 10 pati poveke od tebe danok.
E sega del od tie pari ke idat za kurot na stojan od pehcevo..... u pleme....
во се сте рамноправни, само не во данок плаќање.
во данок неплаќање сте европски шампиони :)

да се платело данок за сите оние изградени куќи од кои тетотво и гостивар малтене стана еден град, тогаш сега ќе имавме 5 државни уни, од кој два албански


за плаќање данок, ајде... ти се молам...озбили се
да сум на твое место срам би ми било да зборам за тоа
друг плаќа за вас! еснаф луѓе сте, треба да се засрамите
 
Член од
14 март 2008
Мислења
574
Поени од реакции
14
Треба овој закон да се поништи... најмалку корист од него ќе имаат оние за кои е наменет... се знае кој и понатаму ќе прави деца и ќе ги користи благодетите... така се беше излажал и Јоерг Хајдер во Австрија кога го протурка законот за на СИТЕ жени во Австрија им се додели родителска помош... австријките и понатаму не сакаа да раѓаат, а „ауслендерите“ работеа поагилно на случајот... еве ви пример и германија, и покрај родителската помош од владата, се намали бројот на новородени
http://www.sueddeutsche.de/,tt5m1/politik/473/461101/text/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom