Проектот „ТРЕТО ДЕТЕ“ дискриминаторски!

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
„Проектот ’трето дете‘ дискриминаторски“


Коментари (17)
09.03.2009 17:14
Груевски: Владата ги почитува одлуките на судовите
Стратегијата на Владата за зголемување на наталитетот е дискриминаторска, оценува Хелсиншкиот комитет. Според Комитетот, доделувањето на родителска помош само во општини со природен прираст од 2,1 промил е неправедна во однос на мајките кои живеат во останатите општини.
Хелсиншкиот комитет обвинува и за етничка дискриминација, бидејќи само албанските општини Зајас и Осломеј го исполнуваат условот за родителска помош.
„Се доби заклучок дека со овие закони е направена дискриминација на граѓаните, пред се врз основа на поделеност на општини. Прашањето е, врз што е определено да биде процентот од 2,1% и зошто не е определено да биде на цела територија на РМ“, рече
Ваквата стратегија на Владата се најде и пред Уставниот суд бидејќи законските одредби не важат на целата територија, и со тоа, според Хелсиншкиот комитет, создаваат нееднаквост и не се во функција на заштита на мајчинството и децата.
Премиерот Груевски сепак останува на ставот дека законот делува поттикнувачки за брачните парови.
Дали ако падне на Уставен, ќе биде прогласено за цела територија на Република Македонија?
„Не можам да претпоставувам, ниту да нагаѓам што ќе се случи, како ќе се движат работите, така ќе правиме. Во секој случај, Владата ги почитува одлуките на судовите“, изјави Никола Груевски, претседател на Влада.
Од први јануари годинава родителите кои ќе добијат второ дете имаат право на месечен надоместок од 5 илјади денари во траење од девет месеци, а 8.250 денари оние кои ќе се одлучат за трето дете.
Помошта родителите ќе ја добиваат 10 години. За четврто дете родителите 15 години месечно ќе добиваат по 11 илјади и 500 денари. Но, тоа не важи и за општините со стапка од над 2,1 промил.


Извор А1
 
Член од
8 март 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Jas go procitav zakonot za roditelskiot dodatok i mislam deka ovaa vlada navistina nastojuva da donesuva zakoni koi i se potrebni na drzavata. Bravo za toa! A deka e diskriminatorski ne mozam da recam zatoa sto site onie sto mislite taka, najprvin videte od koja pricina ovoj zakon e donesen: poradi enormno namaleniot natalitet vo odredeni opstini Gruevski kako stimulacija go donese ovoj zakon, koj pred se, e ohrabruvacki na bracnite parovi vo tie opstini da imaat deca, a vo onie opstini vo koi natalitetot i bez ovoj zakon pak, enormno raste, ne gledam deka ovoj zakon e potreben tamu. Taka da, ne zaboravajte deka ovoj zakon e donesen za zgolemuvanje na natalitetot onamu kade e mal....ne e donesen poradi nekakva diskriminacija...Bravo Gruevski!
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Законот си е токму на место, и е наменет токму таму каде што треба...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A tie sto veke imaat dve ili tri deca? Ke pocnaat i tie da dobivaat pomos ili pomosta vazi samo za onie koi od ovaa godina ke pocnat da pravat i imaat deca?
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
11
Незнам каква дискриминација виде онаа, законот си е за места кои немат наталитет или е помал од 2.1, се што е 2.1 е нормален раст на населението, нејзино прашање беше од каде го извадиле тој процент од 2.1 , оти не бил процентот 3,5 и оти не бил на ниво на цела територија на Македонија. :tapp:
 
Член од
23 ноември 2008
Мислења
302
Поени од реакции
10
Супер е законот ... А и е воведен баш таму каде што треба (кај што нема население се разбира) ... А кога ја гледав листата баш приметив дека таму каде што има повеке роми не важи законот ... Зш тие не мислат ке се „штујат“ дупло!...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Zakonot e i te kako diskriminatorski. Ne ke bese samo ako pomosta ke ja davase opstinata od sopstvenite fondovi, a vaka, finansirano od centralnata vlast e i te kako diskriminatorski.:toe:

Nego, otsekogas me interesirase, kako samo go kalkuliraa toj koeficient, 2.10? Zosto recimo da ne e 2.15, ili pak 2.05, ili pak 2.5, tuku tokmu 2.10 ?!!

I na kraj, nema pricina od prepravanje, site znaeme zosto vsusnost e donesen zakonot vo vakov oblik.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
A tie sto veke imaat dve ili tri deca? Ke pocnaat i tie da dobivaat pomos ili pomosta vazi samo za onie koi od ovaa godina ke pocnat da pravat i imaat deca?

Од први јануари годинава родителите кои ќе добијат второ дете имаат право на месечен надоместок од 5 илјади денари во траење од девет месеци, а 8.250 денари оние кои ќе се одлучат за трето дете.
Помошта родителите ќе ја добиваат 10 години. За четврто дете родителите 15 години месечно ќе добиваат по 11 илјади и 500 денари. Но, тоа не важи и за општините со стапка од над 2,1 промил.

Zakonot e i te kako diskriminatorski. Ne ke bese samo ako pomosta ke ja davase opstinata od sopstvenite fondovi, a vaka, finansirano od centralnata vlast e i te kako diskriminatorski.:toe:

Nego, otsekogas me interesirase, kako samo go kalkuliraa toj koeficient, 2.10? Zosto recimo da ne e 2.15, ili pak 2.05, ili pak 2.5, tuku tokmu 2.10 ?!!

I na kraj, nema pricina od prepravanje, site znaeme zosto vsusnost e donesen zakonot vo vakov oblik.
2,1 се смета за еден стандарден наталитет...
На пример толкав е во Франција и тоа се смета за нормално додека Германија има 1,4 и се смета за опасно НИЗОК со ваков коефициент изумира нацијата...
А законот не е дискриминаторски туку насочен таму каде што треба...
И сам знаеш како е во западна Македонија таму треба да се демотивираат а не мотивираат...
Уствари треа државата да им обезбеди бесплатна едукација и бесплатни кондоми...
Овој проблем го немаме на цела територија...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Gledas, diskriminira, diskriminirani se site roditeli koi imat dve i poveke deca, mladi se, a gi dobile decata pred 1 januari ovaa godina.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.229
Поени од реакции
45.341
Нема ништо дискриминаторско во ова, слабо се раѓа на региони ради овој или оној фактор, регионите изумираат мора да се заживеат по секоја цена, ако треба и ќе се плаќа за тоа.

Хелсиншки комитет е битен општествен фактор само во нашево општество и никаде на друго место, јебига со нешто сме заслужиле да ни диктира живот некоја неизбена наказа.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Gledas, diskriminira, diskriminirani se site roditeli koi imat dve i poveke deca, mladi se, a gi dobile decata pred 1 januari ovaa godina.
Па нека направат уште едно...
Е сега тоа не е дефинирано ако веќе имаш две и ти се роди трето дали ќе зимаш како за три или како за едно...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Abe sto me boli levo made mene sto na stanko ili petko od malesevo ne mu se diga, pa da so moi pari mu stimuliram erekcija be....
plus i so parite na toj od Tetovo sto ima 4 deca.... ostaj so ne mu davaat pari, uste mu zimaat za da mu gi dadat na trajko od delcevo.... i posle ne e diskriminatorski?!!! Jaaaaaaaa majkata, zimi petelot.....

2,1 се смета за еден стандарден наталитет...
На пример толкав е во Франција и тоа се смета за нормално додека Германија има 1,4 и се смета за опасно НИЗОК со ваков коефициент изумира нацијата...
А законот не е дискриминаторски туку насочен таму каде што треба...
И сам знаеш како е во западна Македонија таму треба да се демотивираат а не мотивираат...
Уствари треа државата да им обезбеди бесплатна едукација и бесплатни кондоми...
Овој проблем го немаме на цела територија...
Da be i onaka celosno slucajno samo dve opstini so albansko mnozinstvo se pod toj prag a? Bas slucajno a? Abe daaaaaaaaaaaaaaajjjj ne mi driblajte zivti svalerkite....
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Од први јануари годинава родителите кои ќе добијат второ дете имаат право на месечен надоместок од 5 илјади денари во траење од девет месеци, а 8.250 денари оние кои ќе се одлучат за трето дете.
Помошта родителите ќе ја добиваат 10 години. За четврто дете родителите 15 години месечно ќе добиваат по 11 илјади и 500 денари. Но, тоа не важи и за општините со стапка од над 2,1 промил.
мене малку ме буни, 5 илјади денари во траење од 9 месеци, а после тоа се вели ќе добиваат 10 години. не разбирам како
тоа значи ќе добиваат 9 рати годишно во траење од 10 години или?

многу убаво си е прецизирано кој ќе добие помош. нема дискриминација. законот не се носи за сите кои раѓаат деца да земаат пари од државата. него онаму каде нема доволно, да се стимулира.
попросто здравје

вака никој нема зијан. само македоницте ќе имаат ќар.
ако падне на уставен, албаницте ќе бидат во голем ќар, ние дефакто во зијан.

се можам да разберам, ама македонец да е против овој закон, комотно нека се обеси
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Abe sto me boli levo made mene sto na stanko ili petko od malesevo ne mu se diga, pa da so moi pari mu stimuliram erekcija be....
plus i so parite na toj od Tetovo sto ima 4 deca.... ostaj so ne mu davaat pari, uste mu zimaat za da mu gi dadat na trajko od delcevo.... i posle ne e diskriminatorski?!!! Jaaaaaaaa majkata, zimi petelot.....



Da be i onaka celosno slucajno samo dve opstini so albansko mnozinstvo se pod toj prag a? Bas slucajno a? Abe daaaaaaaaaaaaaaajjjj ne mi driblajte zivti svalerkite....

Твоето размислување воопшто не е социолошко...
Трајко од Делчево сигурно нему е од недигање немањето деца...
Лугето се сиромашни е сега за разлика од Зефљуш од Тетово, трајко размислува за тоа како ќе ги изгледа децата ...
Затоа велам на Зефљуш образование а на Трајко подтик...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Твоето размислување воопшто не е социолошко...
Трајко од Делчево сигурно нему е од недигање немањето деца...
Лугето се сиромашни е сега за разлика од Зефљуш од Тетово, трајко размислува за тоа како ќе ги изгледа децата ...
Затоа велам на Зефљуш образование а на Трајко подтик...
Abe ajde, so zboris po gjavolite...
Jas li sum mu kriv na trajko so ne raboti i so e siromasen, pa da mu davam pari?!!!
Toj tatko mu na trajko so ne ebel poveke, pa na trajko uste edno 3-4 brata da mu rodil, pa tie da rmbale po evropa edno 20-30 godini ( kako sto toa pravele brakata na zeflush ), i ete ti pari za trajkooo.... :toe::toe:

вака никој нема зијан. само македоницте ќе имаат ќар.
Pa samata recenica ukazuva na diskriminacijata.
Samo makedoncite ke imaat kjar, drugite ne. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom