Принцови и принцези

Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Веруваме ли во бајки?Во принцови?


Престанав да верувам во такви уште кога имав,хм...колку?5.:)
Што очекуваме од нашиот принц/принцеза?
Очекував да ми дојде на бел коњ и да живееме хеп'ли евр афтр.
Дали тоа е карактеристика на жената или и мажите понекогаш копнеат по совршената жена?
Обично како нешто совршено ги преставуваат,ништо не им фали.Но не тежнеам кон совршено,туку кон она што не е совршено на мене да ми биде такво со тоа што ќе го љубам со сите мани и доблести.
Дали е пожелно да постои „модел” на особа која ќе не води во нашиот избор?
Апсолутно НЕ!
Ако имам омилен глумец,пејач или спортист и тој да ми е како калап за наредните дечковци е нешто слично како да барам негов двојник,а такво нешто не постои.
И тогаш не би била заљубена во мојот дечко,туку во неговиот налик на глумецот...А фазата на затресканот во познати личности ми помина одамна.:)
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Уште како мала бракот на моите ме научи дека љубовта и заедничкиот живот не се баш розеви и бајковити. А особено мојата прва сериозна врска која ми беше доказ дека нема совршена љубов и совршен партнер.
Оттогаш врските ги сметам за случаен спој на личности, а не судбина, во кој мора да се научи да се живее и со маните на партнерот, и во кој треба да се внесе приличен труд од двете страни за да опстане. Ниту има совршен партнер, ниту има совршена љубов сама по себе. Но и без тоа е убаво. а илузиите за принц и бајка се за жал само илузии
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Единственото совршенство постои само во бајките за принцезите и принцовите. Во реалноста нештата се сосем поинакви..реални и сосем несовршени.
Како мала иако знаев дека тоа се само бајки потајно верував дека ете сепак постои нешто совршено. Потоа сфатив дека совршенството е само нешто замислено и нереално, а врската е онаква каква што самите ја правиме да биде. Потребно е многу за да се има врска каква што се посакува. А врската ја прават двајца никогаш еден.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Никогаш не сум верувала во совршен партнер, дека ќе го најдам и он ќе биде принцот на белиот коњ. хаха Од мала ме учеле реално да го сфаќам работите и јас тоа го прифатив како такво, можеби јас сама да сум совршена во некој поглед, ама само во некој поглед, никогаш не барам од другите и не барам да бидат они такви. Ги прифаќам луѓето со сите мани и доблести и ги сакам такви какви што се. Нема принцови и принцези во реалниот свет, не барам ниту пак замислувам.
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Има нешто совршено? Нема. Доволно ми е да ме сака, почитува и разбира.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Има нешто совршено? Нема. Доволно ми е да ме сака, почитува и разбира.
Нема совршен човек, ама има совршен партнер. Ако те сака, почитува и разбира тој и е совршен партнер!
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Нема совршен човек, ама има совршен партнер. Ако те сака, почитува и разбира тој и е совршен партнер!
Е дури и да ја сака, почитува и разбира (што се карактеристики на „совршен“ партнер) пак ќе има нешто што ќе ја разбива совршеноста и ќе го прави нормален несовршен смртник. На пример, ќе има малку крив нос или секогаш ќе го заборава кренат капакот од шољата после мочање. :icon_lol: Дебилни примери давам колку за илустрација, се надевам ме разбираш. :)

Принцови, принцези... Цртаните на Дизни стварно ми изгледаа реални во еден (предшколски) период од раното детство. :)
Не верувам во совршенство; дури и да налетам на човек што ми изгледа близу совршен, попрво ќе се исплашам од него, отколку што ќе го посакам за партнер или нешто такво. :) Несовршеноста и мааните го дообликуваат карактерот на човекот и го прават... Нормален. :)

Немам некој замислен калап по кој што треба сите дечковци да ги бирам, ниту некои превисоки критериуми. А и тие што ги имам се опен сорс, постојано се видоизменуваат, со тек на времето, со запознавањето нови личности. Важно сум приземна во изборот и не барам совршенство во никого.
 
Член од
17 декември 2007
Мислења
178
Поени од реакции
7
Веруваме ли во бајки? Во принцови? Што очекуваме од нашиот принц/принцеза? Дали тоа е карактеристика на жената или и мажите понекогаш копнеат по совршената жена? Дали е пожелно да постои „модел” на особа која ќе не води во нашиот избор?


Бранко?:)
Мора да се има модел оти секој треба да знае што сака во животот, па и каков партнер сака. Не е можно да го најдеме моделот што си го имаме зацртано во главата, ама мора да имам водилка или мапа кога барам нешто. Понекогаш и нема да ја најдам вистинската 'дестинација', но може да стигнам на уште попрекрасно 'место' или пак не толку убаво место кое повеќе ќе го засакам од бараното, нели ? Поздрав. Интересна тема.
 
Член од
23 јануари 2008
Мислења
24
Поени од реакции
0
Epa jas go cekav i barav PRINCOT,si go imav zamisleno kakov sakam da e...I naednas najdov poinakov,ne sosema poinakov od zamisleniot.Mislev deka go najdov najdobroto sustestvo na planetava,ama gadno zgresiv.Od sea po pretpazlivo....pa i poveke ne veruvam deka postoi PRINC :toe:
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Принцези и принцови, а бе тоа било пред 10 векови, друго било тогаш.
Друго ми беше зборот, совршенство не постои-ФАКТ. Убаво е да се има модел замислен во главата според кој ќе се водиме каква сакаме да ни биде принцезата(во мојов случај). Само тешко е да пронајдеш и блиску на неа во денешно време! Затоа што не го добиваме секогаш она што го посакуваме, треба да се бориме да ја најдеме вистинската љубов. И доколку таа не е според нашиот модел, пружи прилика, не знаеш што може да очекуваш, можеби е таа вистинската!
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Не сум совршена ниту принцеза,така да никогаш не сум барала ни совршенство ни принц.Ама затоа најдов некој кој е ист како мене и кој е мое совршенство.
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Чудна работа, не сум го барала принцот, никогаш. Додека другарките си ги планираа свадбите (главни улоги - барбиката и кенот :icon_roll), си цртаа фустаните, им` смислуваа имиња на децата, се тепаа која на која ќе си биде кума, а подоцна богами и си ги градеа куќите на Sims, ја се смеев од страна и си терав филм "има време до тогаш". :icon_conf

Така да не само потрагата по него, туку воопшто целиот тој дел од детството ми недостасува. Пораснав, ми станаа јасни некои работи, и не мислам дека сум пропуштила нешто битно, ако не сум верувала во господинот совршен. Затоа и не си замислувам, ниту очекувам да наидам на таков. И не сакам. Кај е интересното у животов ако не ми ги јаде нервите...
 
M

MIL

Гостин
Jas mojata devojka si ja vikam Princezka mnogu mi e slatko i posakuvam da mi ja dade celata nejna ljubov zasto Princot ke i vrati dupla da inaku veruvam vo sovrsena zena veruvam vo sovrsenstvo i mislam deka ja najdov
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.846
Поени од реакции
11.061
Алооо 21-ви век е не постојат принцови и принцези :)
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Колку и да сакам да верувам во најубавите бајки за принцови и принцези не можам..
од проста причина што совршенството не постои.
Приказните дека за секоја една принцеза има и принц кој доаѓа во право време и на право место кога ти е најпотребен на бел коњ...одамна престанав да верувам
во нив.
Но верувам дека за секој човек на планетава има некој идеален,онаа друга половина и кој со своите заеднички маани и недостатоци би функционирале совршено и би нашле заеднички јазик:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom