Преспав

S

sim4e

Гостин
Од кого да бараш да не извади од медиокритетот? Во Македонија нема талент. Романија ги има Кристи Пују и Кристијан Мунџиу, а ние ги имам Тренчовски и Вардан Тозија. Три Дена во Септември делува како да е дело на фан на Хичкок со Аспергер. Ниту пак мислам дека заслужува народов да види добар македонски филм. Тоа што грото од критиките за ситкомов се позитивни се најдобар показател. Дури и да не гледаат турски серии, само на луѓе со таков сензибилитет и вкус може да им се допаѓа Преспав.

И пази снимаме ситком, и реакциите се 'па добро ајде, наше е' и ' хуморот не е добар, ама барем продукциски е средена'. Основниот критериум што треба да го исполнува една комедија - да биде смешна, нашиов ситком не го исполнува, ама пак се сите задоволни. И конечно мора да се престане со тоа дека е македонски прозивод. Не постојат наши, македонски, нивни, или молдавски филмови. Само добри и лоши. А првиве одамна не се појавиле кај нас.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
се ми се чини декa серијaвa е нaпрaвенa и е тoлку труд влoженo вo неa се сo цел дa се вoспитa прoстaтa мaсa кoјa гледa турски серии.
Срaмoтa е вo 21 век зa еднa нaцијa дa гледa турски серии. Тoa требa дa дoјде некoј кaкo хитлер и секoј штo гледa дa се утепa
И таа како и сите најавени и емитувани последниов период се направени затоа што телевизиите имаат законска обврска за снимање на сопствена програма. Законот важи од пред година две, мислам.
А што се однесува до турските серии, се согласувам дека е срамота, но тоа не е случај само во Македонија. Такви серии во уште поголем број се емитуваат во Бугарија, Романија, Полска, Србија, Босна, Црна Гора, Албанија, се емитуваат и во земји како Украина, Унгарија, Грција, Косово, во сите арапски и бивши советски земји, во Русија, а од лани почнаа и во Италија, Шведска, Аргентина, Перу, Чиле, Колумбија и Бразил.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ми се допаѓа.. само Тијана ми „штрчи“. Генерално кажано, без големи „стручни“ анализи.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.320
Три Дена во Септември делува како да е дело на фан на Хичкок со Аспергер.
:pos: :pos: :pos:

Инаку за остатокот од постот..ја серијава не ја сметам за сит-ком и оттаму не треба хуморот да ни биде у прв план туку ликовите, дијалогот и што ти знам. Што пак и не е нешто нај, и треба да биде доработено.. Серијава да ја сметаш за сит-ком е ко да го сметаш Вес Андерсон и Вуди Ален за комедија.

Ама добро, така си ја рекламираа и они серијата, така да никој не им е крив.
 
Член од
21 јуни 2010
Мислења
136
Поени од реакции
98
Шеста епизода на нет (торент)... пс. дечки (мислам тие што ја гледаат) ај коментирајте епизодите а не Тијана ме нервира, Зафирчев таков бил незнам што... а тие што не ја гледаат па и немора да коментираат.. позз
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.320
Дали тоа имаше dub на една реченица? :pos:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.570
Секогаш кога ќе ми текне на продукцијава ОХО на 5+ и сега Преспав ми се врти во глава календарот Немаме резервна планета кој како мал додека бев основно училиште мислам дека го имаше во мојата училница.
http://vecer.mk/skopska/imam-pravo-da-zhiveam-zdravo

Имаше за секој месец илустрации нацртано со деца, планетата земја и доста беше шаренолик.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Кога даваат дијалекти во серијава, мораат да консултираат лица кои го говорат тој дијалект.
Кривопаланечкиот на мајсторот во седма епизода беше кратовско-кумановски со евентуално некој збор паланечки.
 
P

PewDiePie

Гостин
Хумор-тумор......

Не знам дали некој стварно се смее на ова ама ако да,жал ми е.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Оваа епизодава денес што беше со оџаков стварно тумор, никаква поента немаше епизодава.
За сега само таа од вчера со турчинот и таа со бугаринот епизодата беа добри, другото слабо. Ај може со повеќе епизоди ќе се подобрат.
Барем ме радува фактот што моиве фатиле да гледат нешто друго освен турскине серии и глупион квиз на Лила.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
И таа како и сите најавени и емитувани последниов период се направени затоа што телевизиите имаат законска обврска за снимање на сопствена програма. Законот важи од пред година две, мислам.
А што се однесува до турските серии, се согласувам дека е срамота, но тоа не е случај само во Македонија. Такви серии во уште поголем број се емитуваат во Бугарија, Романија, Полска, Србија, Босна, Црна Гора, Албанија, се емитуваат и во земји како Украина, Унгарија, Грција, Косово, во сите арапски и бивши советски земји, во Русија, а од лани почнаа и во Италија, Шведска, Аргентина, Перу, Чиле, Колумбија и Бразил.
Незнам како е во колумбија и чиле, но во Италија и Шведска баш бев летово.
Турско ништо не видов за месец и половина додека бев таму
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Незнам како е во колумбија и чиле, но во Италија и Шведска баш бев летово.
Турско ништо не видов за месец и половина додека бев таму
Можда дека ги синхронизираат на италијански. Па и да си видел, не ќе си разберел. :D За Шведска чисто сумњам дека би пуштиле вакви глупости.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.570
Хумор-тумор......

Не знам дали некој стварно се смее на ова ама ако да,жал ми е.
Да хуморот е тумор ама серијава е слика на некој работи што се случуваат во нашето општество.

Ете рецепционерката Јелена тип кој само сака да земе плата а цело време гледа да забошотува и ништо да не работи, мисли дека е главната и околу неа се врти светот. Инспектори на секој друг ден да те малтретираат за се и сешто па ти стегаат казни но ако сте блиски или добро се познавате ќе се реши работата на крај без казна. Газдата Тони сака да биде се во ред но поради сите опкружувања на работното место не може да ги доведе работите во најдобар ред за жал.

Со мајсторот епизодата е исто и во вистинскиот живот. Мајстор кој кога дома ќе ти влезе поарно и да не влезе само ќе ти прави некој моабети и ќе ти се фали како он све знае, работел се и сешто. Повеќе моабетува, ќе ти бара ракиичка и мезе отколку што работи а на крај ќе мора нешто да ти усере. (се извинувам на зборов ама морав)

Последната епизода со докторите е слика за тоа како до некаде изгледа и здравството. Додека дојде прза помош цеовекот можно е да си умре .

Ете ќе ја спомнам и случајот со гостинот на кој ни две ни три овие од пансионов го умреа човекот, па и згора на се одма му констатираа од што е заразен и умрел. Креваат паника за ништо.

Има и други работи но барем јас овие некако ги забележав добро.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Да хуморот е тумор ама серијава е слика на некој работи што се случуваат во нашето општество.

Ете рецепционерката Јелена тип кој само сака да земе плата а цело време гледа да забошотува и ништо да не работи, мисли дека е главната и околу неа се врти светот. Инспектори на секој друг ден да те малтретираат за се и сешто па ти стегаат казни но ако сте блиски или добро се познавате ќе се реши работата на крај без казна. Газдата Тони сака да биде се во ред но поради сите опкружувања на работното место не може да ги доведе работите во најдобар ред за жал.

Со мајсторот епизодата е исто и во вистинскиот живот. Мајстор кој кога дома ќе ти влезе поарно и да не влезе само ќе ти прави некој моабети и ќе ти се фали како он све знае, работел се и сешто. Повеќе моабетува, ќе ти бара ракиичка и мезе отколку што работи а на крај ќе мора нешто да ти усере. (се извинувам на зборов ама морав)

Последната епизода со докторите е слика за тоа како до некаде изгледа и здравството. Додека дојде прза помош цеовекот можно е да си умре .

Ете ќе ја спомнам и случајот со гостинот на кој ни две ни три овие од пансионов го умреа човекот, па и згора на се одма му констатираа од што е заразен и умрел. Креваат паника за ништо.

Има и други работи но барем јас овие некако ги забележав добро.
Миле - типичен македонец, во се се разбира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom