Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.176
Поени од реакции
32.272
Остај ги нив, кажи си ти шо пара лапна. Не за џабе идиш со друг акаунт, те јади газето.
Погрешни беа тезите поназад, не е ова алт на Муерте. Пописмен е осетно. Мислам дека знам кој е, според патолошкиот профил и стилот ми се чини дека сум имал контакти со неговиот меин. :)

Интересно е што тој лик не обично учествува во геополитички дискусии, но ова овде очигледно е исклучок пошто го видел потенцијалот за исхрана во ваква плодна и изобилна средина.
Најјако е што ако е тој, не е платен со ништо конкретно и матаријално, само со сатисфакцијата од тоа што го прави.
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
502
Поени од реакции
1.055
Интересно е што тој лик не обично учествува во геополитички дискусии, но ова овде очигледно е исклучок пошто го видел потенцијалот за исхрана во ваква плодна и изобилна средина.
Најјако е што ако е тој, не е платен со ништо конкретно и матаријално, само со сатисфакцијата од тоа што го прави.
Не ме интересирало геополитика, само што проукраинциве на темава не учат од историјата, на лошата страна се очигледно. Преокупација ми беше темата за корона и фејлот со вакцините. Иначе, повели цитирај ме вака или тагни ме, не подмукло да збориш за менe, ти си бар културен.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Е тука ми те чекав, да така е, и не го измислив јас тоа, туку вие.
Ти славиш луѓе кои не се повеќе дел од твојата историја, и држава. Ти си дел од држава која е дефинирана на 1ви Август 2017та година и турен темелник на 17ти Јуни 2018та, а тогаш ви беше битен само кеш, овие луѓе не ги мававте ни од левото маде. Тогаш беше муабетот дека ние небањатите треба да заборавиме на историјата, да живееме во сегашноста и за иднината. Нели тогаш ви требаше КЕШ и ефтини кредити од ЕУ. Нели беа слатки парињата од чика Сорос?

Епа пријателе затоа веќе не рецкам никој, после овие датуми за мене е завршена било каква историја.
Ако вас ве интересира само кеш, и мене ме интересира само кеш. Ако јас сум можел да минам низ пекол и да одат по потешкиот пат цел мој живот, ич не ме заболе кога некој ми се правда оти зел Татарски пасош заради што му било тешко. Не, пак било поради КЕШ И КОМФОРТ!

Ако одиме троа поназад, не толку далеку во 2001ва, додека ги собираа нашите да ја бранат Западна, некој правеше КЕШ.
Уште незавршена војната, истите тие кои беа „жртви“ почнаа да продаваат имоти на шипурките поради ШТО ПЛАЌАЛЕ ПОВЕЌЕ КЕШ!
Епа стариот беше будала што одеше да лежи во рововите, ние бевме ненормални што во наш крај ги палевме џамиите, ама затоа сега читам по темиве дека Тетовчани имале прекрасна соработка и соживот со милите браќа.
Еве прашај го Игорче @Staufer колку ниви шитнале тој или негови роднини на шипурките?
Еве прашај ги овие од Западна колку герилски акции направија, или колку силно се бореа за своите имоти? (нека погледнат што прават дечките од ДНР и ЛНР).
Додатно, на темата имаш воени лица кои сега се стратези пар екселанс, прават стратегии во 5 минути, а тогаш не можеа да освојат едно село и потпишаа капитулација. Ако се толку добри стратези, а потпишале капитулација, дали е тоа за на воен суд, и предавство на својата држава?

Исто и за братска Украина, нели муабетот беше дека ни даде оружје, а ете сега излегува дека ни шитнале расходовано оружје за пари, значи пак КЕШ, не станувало збор за никакво сожалување и братство.

Исто не гледам ни реципроцитет за војните кои беа предизвикани од нашите господари САД, ама јбг молчите оти ви даваат КЕШ!

Пред да ме осудувате мене, и да ми кажувате што и кого да почитувам, оди да проверите колку цивили загинаа во Либија, Југославија, Панама, Ирак, Авганистан и тн.
Еве ти листа и пребарувај бројки:

Е затоа мили мои ви трубам дека се тотално небитни, пред не толку многу време вие одлучивте за сите нас дека забораваме на сите вредности, историја, и ќе го бркаме кешот, а јас како човек што ги почитува законите само се придржувам на правилата на игра.
каков емоционален рант само да се извлечеш од фактот дека последна прочитана книга ти е зоки поки
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.425
Поени од реакции
22.012
Што бришете мислења си кажа човекот дека го женеле за Австралија, нема лошо во тоа.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.511
Поени од реакции
2.606
Пази само, во Украина е една работа ама таму во Немачка има закони против декларирање и промовирање на фашизам. :unsure:






Напротив, јас те категоризирам според тоа што го кажуваш не според етикетите кои сам си лепиш. Штом навиваш за олигархиско управуван систем, ти си тоа што го правиш, апологет на елитата. Не си тоа што се декларираш само затоа што така ти би сакал.


Ми е гајле дали се сложуваш со Бафра или не, ама иронијата. ИРОНИЈАТА дека си антитеза на неговите тези, ама се сплотивте за безначајна препирка овде... Убаво реков, лудило! :D
За разлика од тебе, свесен сум за мојата идеолошка матрица и спремен сум да излезам од неа и да ги согледам работите попрагматично ;)
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Тоа не беше кажано како „оправдување“ за Русија, туку како споредба со САД. Не можеш онакво бомбардирање да направиш без многу цивилни жртви. Инаку да, секако дека ќе им ги броиме и жртвите после капитулацијата на Ирак. Истите правила важат и за Русија, за која патем тек треба да видиме колку цивилни жртви има во Украина. Но судејќи според скоро исклучивото користење на наведувачки ракети и дронови, наместо глупи бомби - повеќе од извесно е дека ќе бидат значитално помали отколку тие на САД во Ирак. Не разбирам зошто воопшто ова го спориш.
Да беше кажано како оправдување џабе се вадиш сега. Години го трубите истово. И да можеш да направиш без многу цивилни жртви ете ти покажав и со бројки 7к луѓе во цела операција. Не знам што се правиш со сила на тошо. Глупи бомби неможат да користат затоа што неможат да бомбардираат со авијација разбираш, немаат контрола над небото. Ни глупи ни паметни не летаат едноставно не знам зошто не го разбираш нештово не е толку комплицирано

САД во Ирак оствари намера да направи пропадната држава која е во континуирана цивилна војна меѓу внатрешни елементи. Сега САД ги контролираат целосно од внатре и тоа не е изгледно дека ќе се смени во догледна иднина (санс големо влијание од Иран).

Од другата страна (за споредување), во Украина сметам дека Русија нема никаков интерес да направи пропадната држава и замрзнат конфликт. Само сакаат Украина која не е во НАТО и не закана за РФ, држава која не е алатка на САД за дестабилизација на Русија.
Каква врска има со тоа што јас го кажав? Ова е за на драга кајгана
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.717
Поени од реакции
5.399
Не ме интересирало геополитика, само што проукраинциве на темава не учат од историјата, на лошата страна се очигледно. Преокупација ми беше темата за корона и фејлот со вакцините. Иначе, повели цитирај ме вака или тагни ме, не подмукло да збориш за менe, ти си бар културен.
Значи вака еве една паралела малку:

Русите си ја сметаат Украина за своја, а на Украинците им спорат идентитет?
Бугарите си ја сметаат Македонија за своја, а на Македонците им спорат идентитет?

Русите им влегуваат во Украина, значи се окупатори, а Украинците си имаат потполно право да си бранат територија. Во Источна Украина живее големо малцинство на Руси, а Русите влегуваат со оправдување дека им биле „загрозени“ правата.

Ајде сега и нас да ни влезат Бугарите, што треба со цвеќиња да ги пречекаме? Или утре да му текне на Еди Рама да ги ослободува браќата во Тетово, Гостивар и Струга? Ќе оправдаш ли тогаш агресија од Албанија кон Македонија?

И немојте да ми лупетате дека не се исти состојбите, како Русите биле малтретирани и слично, тоа е дел од пропагандата и е веродостојно колку што беше веродостојно дека Ирак има нуклеарна бомба и оружје за масовно уништување...

Секој што ја поддржува Русија во случајов со Украина, утре ќе поддржи и агресија на Бугарија и Албанија кон Македонија.

Финито.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.353
Поени од реакции
18.243
Добро ај јас малце за темата, оти забегавте.

Русите во моментов се повлекуваат од аеродромите и базите во Херсон, затоа што сега веќе сите се во домет на Химарсите.
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
502
Поени од реакции
1.055
Значи вака еве една паралела малку:

Русите си ја сметаат Украина за своја, а на Украинците им спорат идентитет?
Бугарите си ја сметаат Македонија за своја, а на Македонците им спорат идентитет?

Русите им влегуваат во Украина, значи се окупатори, а Украинците си имаат потполно право да си бранат територија. Во Источна Украина живее големо малцинство на Руси, а Русите влегуваат со оправдување дека им биле „загрозени“ правата.

Ајде сега и нас да ни влезат Бугарите, што треба со цвеќиња да ги пречекаме? Или утре да му текне на Еди Рама да ги ослободува браќата во Тетово, Гостивар и Струга? Ќе оправдаш ли тогаш агресија од Албанија кон Македонија?

И немојте да ми лупетате дека не се исти состојбите, како Русите биле малтретирани и слично, тоа е дел од пропагандата и е веродостојно колку што беше веродостојно дека Ирак има нуклеарна бомба и оружје за масовно уништување...

Секој што ја поддржува Русија во случајов со Украина, утре ќе поддржи и агресија на Бугарија и Албанија кон Македонија.

Финито.
Абе абдал, не е исто у никој случај. Украинците трупаа НАТО војници со секојдневни вежби веднаш до Руска граница, самиот тој чин е загрозување на нивната безбедност. Ние со што ја загрозуваме безбедноста на Албанија и Бугарија?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.150
Поени од реакции
36.324
Погрешни беа тезите поназад, не е ова алт на Муерте. Пописмен е осетно. Мислам дека знам кој е, според патолошкиот профил и стилот ми се чини дека сум имал контакти со неговиот меин. :)

Интересно е што тој лик не обично учествува во геополитички дискусии, но ова овде очигледно е исклучок пошто го видел потенцијалот за исхрана во ваква плодна и изобилна средина.
Најјако е што ако е тој, не е платен со ништо конкретно и матаријално, само со сатисфакцијата од тоа што го прави.
Не сум јас тој што треба да пише за кого станува збор, си има персонал кој го одржува форумот.

каков емоционален рант само да се извлечеш од фактот дека последна прочитана книга ти е зоки поки
Толку чоек, шо че прајш, доста е пичкаму за молерај.
Автоматски споено мислење:

Што бришете мислења си кажа човекот дека го женеле за Австралија, нема лошо во тоа.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
Игорче ела да ти најдам една невеста тукашна да те опраи, 30% поголема плата ти гарантирам јас од таа што ти ја даваат нацистите.
Ела си, ќе средиме работа и за бустери, короната нема ни да ти се доближи.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.129
Поени од реакции
18.022
Ај сеа да не барам ама добро се сеќавам дека пиша доколку Русија не ја освои Украина за 10дена русите ке пропаднеле
Не знам во кој контекс сум го кажал тоа, прати па да разглабаме.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.952
Поени од реакции
26.627
Значи вака еве една паралела малку:

Русите си ја сметаат Украина за своја, а на Украинците им спорат идентитет?
Бугарите си ја сметаат Македонија за своја, а на Македонците им спорат идентитет?

Русите им влегуваат во Украина, значи се окупатори, а Украинците си имаат потполно право да си бранат територија. Во Источна Украина живее големо малцинство на Руси, а Русите влегуваат со оправдување дека им биле „загрозени“ правата.

Ајде сега и нас да ни влезат Бугарите, што треба со цвеќиња да ги пречекаме? Или утре да му текне на Еди Рама да ги ослободува браќата во Тетово, Гостивар и Струга? Ќе оправдаш ли тогаш агресија од Албанија кон Македонија?

И немојте да ми лупетате дека не се исти состојбите, како Русите биле малтретирани и слично, тоа е дел од пропагандата и е веродостојно колку што беше веродостојно дека Ирак има нуклеарна бомба и оружје за масовно уништување...

Секој што ја поддржува Русија во случајов со Украина, утре ќе поддржи и агресија на Бугарија и Албанија кон Македонија.

Финито.
Дај бе кико, многу си попаметен да се ставаш у истата корпа со некои луѓе. Види го тенеке, остани си политички коректен.
Автоматски споено мислење:

каков емоционален рант само да се извлечеш од фактот дека последна прочитана книга ти е зоки поки
Шефе, колку значи не знаеш да евалураш луѓе, тоа е чудо едно.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.917
Поени од реакции
4.967
Не сум јас тој што треба да пише за кого станува збор, си има персонал кој го одржува форумот.
Де бе де. Остај ме да хаслам како што најдобро знам. Фамилија ранам од акаунтите на Кајгана. Не сме сите родени под среќна ѕвезда во Прилеп па да не удоми некоја презгодна австралијанка.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.176
Поени од реакции
32.272
Не ме интересирало геополитика, само што проукраинциве на темава не учат од историјата, на лошата страна се очигледно. Преокупација ми беше темата за корона и фејлот со вакцините. Иначе, повели цитирај ме вака или тагни ме, не подмукло да збориш за менe, ти си бар културен.
Aман, не зборуваме за тебе. (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom