Препораки за игри

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
87
Пробав на DirectX 11 сетинг, High графика и резолуција 1440x900 но сецкаше многу. Незнам што се случува стварно.
Ќе пробам со бета драјверите, па ќе видам.
Јас имам слична ко твојава конфиг. гтс 250,22ка, q6600 Core 2 quad...
чим тебе не ти ја поднесува на хај, мене уште помалце.
Сеа сум при крај со дл од Скидроу торентот па ќе видиме иако не верувам, оваа конфиг. која беше многу солидна до лани веќе годинава спаѓа под медиум класа.
нема што да се чудиш, ја го земав пред 2.5 год. и веќе почиња од месец март да ја спуштам, толку беше од хај.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Не знам, ама не се лажи дека графичката ти е слаба. Кога ми рикна мојата (ја опраив, не прашувај како), сакав да зимам GTS250/450, па ми рекоа дека е околу 2,5 пати појака од мојава.

Затоа, или е до играта проблем или пак процесор/рам...значи, не ти е графичката слаба. :)
Немам проблем со другото. Имам Core i5 750, 4GB RAM :)

Едит: Иста прича и со BETA драјвери. Гарант ме зафркава хантолчето фушарско.

Оф топик: Постои некакво програмче за тест на напојувањето и за стабилност на графичката?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Јас имам слична ко твојава конфиг. гтс 250,22ка, q6600 Core 2 quad...
чим тебе не ти ја поднесува на хај, мене уште помалце.
Сеа сум при крај со дл од Скидроу торентот па ќе видиме иако не верувам, оваа конфиг. која беше многу солидна до лани веќе годинава спаѓа под медиум класа.
нема што да се чудиш, ја го земав пред 2.5 год. и веќе почиња од месец март да ја спуштам, толку беше од хај.
Ај бе не ме дупи, истата конфигурација (освен што имам 6 гига рам), со дупло послаба графичка, па еве си ја пичам и оваа игра. Bulletstorm само ја играв на 1280*960 на Very High од новиве, али тоа е зашто имам 256 рам на смотаната графичка. :) Да имав 512 или гига, ќе идеше и таа на фул резолуција. Нема шанси Nvidia толку да ве заебава човече...
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
87
Ај бе не ме дупи, истата конфигурација (освен што имам 6 гига рам), со дупло послаба графичка, па еве си ја пичам и оваа игра. Bulletstorm само ја играв на 1280*960 на Very High од новиве, али тоа е зашто имам 256 рам на смотаната графичка. :) Да имав 512 или гига, ќе идеше и таа на фул резолуција. Нема шанси Nvidia толку да ве заебава човече...
Не ја не се жалам воопшто, на high сетинзи ги играв GTA EFLC,Dead Space 2,Battlefield 2:BC,Black Ops... Bulletstorm малце не беше како што очекував.
е сеа Crysis шанси нема, иако е бета, поготово мултиплеерот, AC brotherhood мислам дека ќе праи проблем, исто како и Сплинтер Сел лани, Убисофт не ги сакаат Енвидиа.
затоа викам дека гејмингот на највисоко ниво годинава драстично ќе падне.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.306
Имаат проблеми тие со nvidia, играј на dx9 дур излезе пач или нови драјвери. Или најдобро напраи скип и чекај асална игра(witcher 2, risen 2)
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Бибил еве ти мачце гејмплеј од Alice:
http://www.gametrailers.com/video/gdc-11-alice-madness/711366
Аа, го видов овај, арен е. И на IGN има снимки од самото играње на играта.

Само некако ко монгу на hack'n'slash мавнале. Ама знаејќи го стилот на главниот дизјанер на играва, нема да остани на само тоа, треба да има авантуристички и раскажувачки елемент, а по можност и наративна гејмплеј механика (тоа е кога самата механика раскажува или покажува нешто, има значење). Сепак за овие работи најдобро се кометира кога ќе се проба играта.
А за графиката уште од сега можам да кажам дека веројатно ќе биде игра со најдобра графика во последниве неколку години. Навистина се потрудиле луѓето.

+17 сликче од последниот трејлер

сликава само трепнува еден момент ама успеав да ја фатам
---
Мејги одговара на неколку прашања. Ветувачки зборови... ама ко да видиш секој така си зборува за дело на кое работел.
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Кај мене Dragon Age 2 иде на high со x4 АА без проблем, многу повеќе ми се свиѓа комбатот од претходната, наликува на devil may cry, али сепак останува истиот dragon age филинг, за приказната ке видиме, сеуште не сум многу далеку во играта али изгледа добра... Единствено нешто што не ми се допаѓа е интерфејсот, на старата ми изгледаше некако подобро среден и поедноставен, на оваа како на постарине игри од 90'

BTW bibil со нетрпение ја чекам Alice, долго време не сум играл некоја таква creepy игрица...
 

Raziel

Модератор
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.645
Поени од реакции
7.278
Ја превртев Dragon Age 2...
Една од полошите игри на Bioware. Линеарна, кратка, нема избор на раса, мораш human да бидеш....и стварно ми здосади од Kirkwall.
A very very incomplete RPG. Ова е Сталинград за Bioware, нека се опаметат пред да заебат и со Mass Effect 3.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.340
Поени од реакции
6.476
Ова е Сталинград за Bioware, нека се опаметат пред да заебат и со Mass Effect 3.
МЕ3 ја прави друг тим на Bioware,so rest assured.Барем се надевам дека така ќе биде.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.420
Поени од реакции
1.383
Некоја добра RPG игра т.е. слична на Fallout 3, Oblivion и Mass effect да предложите?


Edit: Дури сум и на местово, некоја игра со возење да можам да играм multiplayer со другари, освем Trackmania?
 

Александар Wallace

Струмички
Член од
2 јануари 2008
Мислења
132
Поени од реакции
5
Здраво момци , да ми препорача некој неколку типа на игри најмногу до 1ГБ . Поздрав :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076


Излезе на торенти ја спуштам вечер ќе ви кажам каква е. Се надевам дека ќе биде интересна

--- надополнето ---

Дајте некој асален торент ве молам

--- надополнето ---

Најдов на златна аренабг
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325


Излезе на торенти ја спуштам вечер ќе ви кажам каква е. Се надевам дека ќе биде интересна

--- надополнето ---

Дајте некој асален торент ве молам

--- надополнето ---

Најдов на златна аренабг
Ај пиши дали вреди да се троши диск, ако не на PC да ја извадам...
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Сега се реже па првите импресии за еден час некаде :)

--- надополнето ---

Дали јас очекував многу или играва е толку безвеза незнам. Ме нервира фактот што за 2 часа играње испогинав 1000 пати. Дали сакале да направат "реалано" те погодуваат 2 куршими и ти умираш. Графиката е што знам е убава накај неубава :).
Неможам да кажам ништо повеќе утре ќе и дадам уште една шанса, ама не верувам дека ќе ме импресионира.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Сега се реже па првите импресии за еден час некаде :)

--- надополнето ---

Дали јас очекував многу или играва е толку безвеза незнам. Ме нервира фактот што за 2 часа играње испогинав 1000 пати. Дали сакале да направат "реалано" те погодуваат 2 куршими и ти умираш. Графиката е што знам е убава накај неубава :).
Неможам да кажам ништо повеќе утре ќе и дадам уште една шанса, ама не верувам дека ќе ме импресионира.
Абе обичен генерички шутер е играва. Немаш ти компјутер, таму 100 вакви ги имаме. : )

Иначе излезе и Top Spin 4, само сеуште чекам потврда дали е AP2.5 (дали ти Пујол моеш да ја играш :D)...

 
На врв Bottom