Предлог за серии и кратки рецензии

G

grande-juve

Гостин
Абе, а ја гледа ли некој The Crown, на Нетфликс, серијата за кралицата Елизабета II? Им го зеде Златниот глобус на Game of Thrones, Westworld и Stranger Things за најдобра серија во 2016, а на форумов никој ни еднаш не ја спомнал. Јас изгледав 2 епизоди и ми делува прилично интересно. Актерката (Клер Фој) е феноменална! И она зеде Златен глобус за најдобра актерка во драмска серија. А самата серија на некој начин е продолжение на случувањата во британското кралско семејство по The King's Speech. А атмосферата не може а да не се спореди со Downton Abbey што за мене е една од најубавите серии на сите времиња, па и The Crown ќе ја гледам со уживање. Планирани се 6 сезони, инаку, кои ќе го прикажат животот на кралицата до денешен ден.
Јас ја изглеав пред 10тина дена.. Добра, квалитетна и интересна е, али по мене мораше Вестворлд да земе глобус.

А не знаев дека ќе иде 6 сезони за цел живот на кралицава.. има потенцијал и за уште поише значи.
Првава сезона многу добра 8ца, али има уште док ја стигне Даунтон
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
112
Поени од реакции
43
Јас ја изглеав пред 10тина дена.. Добра, квалитетна и интересна е, али по мене мораше Вестворлд да земе глобус.

А не знаев дека ќе иде 6 сезони за цел живот на кралицава.. има потенцијал и за уште поише значи.
Првава сезона многу добра 8ца, али има уште док ја стигне Даунтон
Kako moze da vi bide interesna serija za kralicata, od mejnstrim produkcija... kako mislite deka ke bide, ke ima nesto neocekuvano ili...? se znae shto ke bide, se korektno, se naj naj...
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Kako moze da vi bide interesna serija za kralicata, od mejnstrim produkcija... kako mislite deka ke bide, ke ima nesto neocekuvano ili...? se znae shto ke bide, se korektno, se naj naj...
Да!
Мислам дека во финалето на 6та сезона, ќе има плотвист и ќе се открие дека кралицата е машки специес екстратерестриал дабл ејџент што фида окупатори од други галаксии за земјинските слабости.
Среќа па Докторот е Филип ин дискаиз.


Не знам што очекуваш од политичка историска драма.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Да!
Мислам дека во финалето на 6та сезона, ќе има плотвист и ќе се открие дека кралицата е машки специес екстратерестриал дабл ејџент што фида окупатори од други галаксии за земјинските слабости.
Среќа па Докторот е Филип ин дискаиз.


Не знам што очекуваш од политичка историска драма.
Искрен опис без цензура ваљда, наместо ланчање и дрн дрн :D

Инаку омилен бенд ќе и е Radiohead, ќе кажи дека композиторот од филмот Youth т.е Мајкл Кејн потоа и плукнал во фаца и и' ја запел God Save the Queen на увце, и накрај ќе ја открие тајната за NLO, дека ванземјанците се британски иселеници кои избегале од Британија (која постоела патем пред Биг Бенгот).
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Да!
Мислам дека во финалето на 6та сезона, ќе има плотвист и ќе се открие дека кралицата е машки специес екстратерестриал дабл ејџент што фида окупатори од други галаксии за земјинските слабости.
Среќа па Докторот е Филип ин дискаиз.


Не знам што очекуваш од политичка историска драма.
:pos: Закон!

Kako moze da vi bide interesna serija za kralicata, od mejnstrim produkcija... kako mislite deka ke bide, ke ima nesto neocekuvano ili...? se znae shto ke bide, se korektno, se naj naj...
А што, демек филмови од типот на Amadeus, на пример, не вредат според тебе затоа што се знае што ќе има таму, и дека нема да има пресврти, змејови, духови и вонземјани?
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
112
Поени од реакции
43
Да!
Мислам дека во финалето на 6та сезона, ќе има плотвист и ќе се открие дека кралицата е машки специес екстратерестриал дабл ејџент што фида окупатори од други галаксии за земјинските слабости.
Среќа па Докторот е Филип ин дискаиз.


Не знам што очекуваш од политичка историска драма.
:)) ne shto ocekuvam, tuku shto ne ocekuvam - ne ocekuvam realna slika na kralicata, tuku onakva kakva shto ke odobri taa. ok?[DOUBLEPOST=1485089987][/DOUBLEPOST]
:pos: Закон!


А што, демек филмови од типот на Amadeus, на пример, не вредат според тебе затоа што се знае што ќе има таму, и дека нема да има пресврти, змејови, духови и вонземјани?
Vidi gore. Ama еve i na tebe, poshto kao eve ne sme se razbrale, pa... ne ocekuvam realna slika na kralicata, se ke bide bajka. Comprende?[/quote]
 
Последно уредено:

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
:)) ne shto ocekuvam, tuku shto ne ocekuvam - ne ocekuvam realna slika na kralicata, tuku onakva kakva shto ke odobri taa. ok?[DOUBLEPOST=1485089987][/DOUBLEPOST]

Vidi gore. Ama еve i na tebe, poshto kao eve ne sme se razbrale, pa... ne ocekuvam realna slika na kralicata, se ke bide bajka. Comprende?
Тоа што јас comprendo е дека тебе ти треба обука за користење на функциите на фоумов.
Тоа што ти не comprende, покрај функциите на код-таблава, е дека збориме за комерцијална серија што се стреми кон Глобуси, гледаност, и многу кеш.
Тоа што ти и мојот драг Турви го барате, има шанси да го добиете од мини серијата на Васко Ефтов и најконструктивно ќе биде да чекате таква серија од историски, политички и канали што се занимаваат со контроверзии и документарци, не од Нетфликс и BBC.
Не знам што е работава тука уствари, ти пмс-аш зашто ние сме гледале серија што не ги исполнува твоите критерими, а тука една половина од тие што (сакаат да) ја гледаат се заради Matt Smith, а другата половина зашто се љубопитни на кој основ го зела Глобусот.
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
112
Поени од реакции
43
Тоа што јас comprendo е дека тебе ти треба обука за користење на функциите на фоумов.
Тоа што ти не comprende, покрај функциите на код-таблава, е дека збориме за комерцијална серија што се стреми кон Глобуси, гледаност, и многу кеш.
Тоа што ти и мојот драг Турви го барате, има шанси да го добиете од мини серијата на Васко Ефтов и најконструктивно ќе биде да чекате таква серија од историски, политички и канали што се занимаваат со контроверзии и документарци, не од Нетфликс и BBC.
Не знам што е работава тука уствари, ти пмс-аш зашто ние сме гледале серија што не ги исполнува твоите критерими, а тука една половина од тие што (сакаат да) ја гледаат се заради Matt Smith, а другата половина зашто се љубопитни на кој основ го зела Глобусот.
Ne mi e celta maalski muabet i nadmudruvanje, za shto ti oceigledno imas premnogu vreme. Kod-tablata be... ja znael, ne sum ja znael... :) wow. ok, profesore.
za serijata - Kralicata ja odobrila, sigurno nema da gi stavat site nejzini gluposti i temna strana. Toa mi e muabetot, na nevideno. Sigurno ima dobra gluma itn, nema somnenie, no toa vo muabetot ne e tolku bitno.
Kod-tablata e tvoja. Uzivaj.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Ne mi e celta maalski muabet i nadmudruvanje, za shto ti oceigledno imas premnogu vreme. Kod-tablata be... ja znael, ne sum ja znael... :) wow. ok, profesore.
za serijata - Kralicata ja odobrila, sigurno nema da gi stavat site nejzini gluposti i temna strana. Toa mi e muabetot, na nevideno. Sigurno ima dobra gluma itn, nema somnenie, no toa vo muabetot ne e tolku bitno.
Kod-tablata e tvoja. Uzivaj.
:facepalm:

Ок. Шибај.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Тоа што јас comprendo е дека тебе ти треба обука за користење на функциите на фоумов.
Тоа што ти не comprende, покрај функциите на код-таблава, е дека збориме за комерцијална серија што се стреми кон Глобуси, гледаност, и многу кеш.
Тоа што ти и мојот драг Турви го барате, има шанси да го добиете од мини серијата на Васко Ефтов и најконструктивно ќе биде да чекате таква серија од историски, политички и канали што се занимаваат со контроверзии и документарци, не од Нетфликс и BBC.
Не знам што е работава тука уствари, ти пмс-аш зашто ние сме гледале серија што не ги исполнува твоите критерими, а тука една половина од тие што (сакаат да) ја гледаат се заради Matt Smith, а другата половина зашто се љубопитни на кој основ го зела Глобусот.
...и како успеала да им го земе на едни GoT и Westworld.

(само да те дополнам) :P[DOUBLEPOST=1485111181][/DOUBLEPOST]
Друже, Corvus е женско, ако не забележа. Или сега и лекции од граматика да почнеме да ти држиме? :P
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
112
Поени од реакции
43
...и како успеала да им го земе на едни GoT и Westworld.

(само да те дополнам) :P[DOUBLEPOST=1485111181][/DOUBLEPOST]
Друже, Corvus е женско, ако не забележа. Или сега и лекции од граматика да почнеме да ти држиме? :P
Stvarno treba da minam poveke vreme na forumot :))) baj d vej, ne ja sakam monarhijata opshto, pa ova mi dojde kako povod ;) Inaku od takvi serii Downton i za mene e edna od najdobrite serii, masterpiece, ama drugo mi bese muabetot... pocnuva fudbal.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Stvarno treba da minam poveke vreme na forumot :))) baj d vej, ne ja sakam monarhijata opshto, pa ova mi dojde kako povod ;) Inaku od takvi serii Downton i za mene e edna od najdobrite serii, masterpiece, ama drugo mi bese muabetot... pocnuva fudbal.
Јасно ми е што ти е муабетот, демек серијата не е историски точна зашто според тебе кралицата вршела цензура. Ама не ти држи вода муабетот, од повеќе причини:
1. Ко што рече Corvus, ова не е документарна серија, па да мора да биде историски точна, иако
2. Една од работите заради која е ценета, е токму историската точност. Еве ќе ја цитирам само википедиа:
Reception to the series was overwhelmingly positive, with critics praising cast performances, direction, writing, cinematography, production values, and relatively accurate historical accounts of Queen Elizabeth's reign.
3. Дали мислиш дека кралицата Елизабета има толкава моќ да може да чепка во одлуките на американска продукциска куќа како Sony Pictures (серијата е британско-американска копродукција)?
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
112
Поени од реакции
43
Јасно ми е што ти е муабетот, демек серијата не е историски точна зашто според тебе кралицата вршела цензура. Ама не ти држи вода муабетот, од повеќе причини:
1. Ко што рече Corvus, ова не е документарна серија, па да мора да биде историски точна, иако
2. Една од работите заради која е ценета, е токму историската точност. Еве ќе ја цитирам само википедиа:
3. Дали мислиш дека кралицата Елизабета има толкава моќ да може да чепка во одлуките на американска продукциска куќа како Sony Pictures (серијата е британско-американска копродукција)?
Za 1. - epa aj neka ima nevistini. sekako deka treba da e tocna, ama nema shansi. Za 2. - e shtom wikipedia veli... Za 3. - apsolutno da. dali mislish deka serijata ne e minala filtri?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom