Предлог за серии и кратки рецензии

Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Our boys

Мини - серија од 10 епизоди (досега 8 се премиерно прикажани) за вистински настан во Ерусалим 2014 година.
Три израелски деца исчезнуваат, по што се дознава дека се убиени од Хамас. Многу брзо потоа исчезнува едно арапско дете кое е исто брутално убиено од некого.

Серијата е одлична поради повеќе причини - прво - извонредното реалистично прикажување на комплицираните релации помеѓу два завојувани народи и поделеното израелско општество, не само меѓу Евреи и Палестинци туку и меѓу самите Евреи (ортодоксни, секуларисти, либерали). Потоа прикажувањето на улогата на политиката, пропагандата, медиумите, полицијата во животот на луѓето. И за крај, поради одличната глума на сите актери.

Нас во Европа историјата и моменталната ситуација на Блискиот Исток речиси воопшто не ни се познати. А и тие што следат најчесто заземаат страна, про - Израел или про - Палестина. Ова е одлична можност преку серијата да се види дека и двата народи на ист начин страдаат и тагуваат по своите.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144


Криминал е полициска крими драма која се одвива во Германија, Франиција, Шпанија и Обединето Кралство.
Има вкупно 12 епизоди (случаеви), по три во секоја земја и сите епизоди се снимени на локален јазик.
Секоја епизода почнува со испитување во полициска станица и целото дејствие се одвива таму.
Досега изгледав само две епизоди од Criminal: Germany и засега е одлична според мене.
 
A

aleksmkd123

Гостин
Некој да ми предложи серија нешто како La casa de pepel (money heist) искрено ме воодушеви серијата
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Препорака за Broadchurch, ја прочитав некаде по форумов и долго стоеше во watchlist. Во рандом мал и мирен англиски град на приморјето убиено е дете, акт кој повлекува низа настани и одврзува мистерии во градот.

Главни актери се Дејвид Тенант и Оливија Колман, ваљда не треба посебно претставување. Мислев дека квалитетот на втората сезона ќе опадне ама напротив.. :cuc:
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.848
Поени од реакции
1.284
Препорака за Broadchurch, ја прочитав некаде по форумов и долго стоеше во watchlist. Во рандом мал и мирен англиски град на приморјето убиено е дете, акт кој повлекува низа настани и одврзува мистерии во градот.

Главни актери се Дејвид Тенант и Оливија Колман, ваљда не треба посебно претставување. Мислев дека квалитетот на втората сезона ќе опадне ама напротив.. :cuc:
Ја даваат на RTL hrvatska.
Eптен добра серија.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.581
Поени од реакции
13.214
Ме мрзи за рецензија, само да ви кажам дека се немам смеено на ништо во животов колку на Impractical Jokers.

1582059442543.png
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Предлог за мистерија серии?
Ја изгледав The Outsider, а при крај сум на Project Blue Book. Може предлог на некоја слична серија на овие две.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom