Предлог за мал бизнис?

П

Пепси_

Гостин
Купуваш дуќан/простор на интересно место,а потоа го изнајмуваш - правиш парите да работат за тебе и секој месец имаш прилив на пари - актива,додека во меѓу време си одиш на редовна работа некаде за редовна плата. Со текот на времето ќе имаш чист кеш да го направиш истото само ќе вложиш во по голем објект и слично.

Или парите работат за тебе или ти работиш за пари. ;)
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Купуваш дуќан/простор на интересно место,а потоа го изнајмуваш - правиш парите да работат за тебе и секој месец имаш прилив на пари - актива,додека во меѓу време си одиш на редовна работа некаде за редовна плата. Со текот на времето ќе имаш чист кеш да го направиш истото само ќе вложиш во по голем објект и слично.

Или парите работат за тебе или ти работиш за пари. ;)
А дека има дуќани за по 5000 евра ?? дуканче од 15 квадрати минимум 20 000 евра во Кочани неможеш да најдеш,а да не збориме па за ск
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
Види и како хоби можеш да го работиш колку да се релаксираш. Сега некој сака да планинари, некој да вози точак, некој да лета со параглајдер. Ама од сите овие само од ова хоби имаш некој финансиски ќар. И да под хоби се подразбира ако имаш неколку сандаци.
Сега една проста математика ке направам па ако грешам нека ме поправи wolfs пошто е каде каде поискусен од мене во пчеларство. Сам можеш да гледаш некаде околу 30 сандаци без некој поголем проблем. Да земиме во просек некој дека од нив ке извадиш 10 кг од секој што значи 300 кг мед и да го дадеш на големо по 2 евра тоа ти се 600 евра годишно. Се разбира 10 кг го зедов како некој минимум и тие 2 евра пак се некој минимум за на големо, но сепак математиката е таа. Ако го даваш на мало цената е 200 денари или тука некаде или 3.2 па така тие 600 евра стануваат не цели 1000 евра што како дополна на домашниот буџет воопшто не се занемарливи средства. Е сега наместо 10 кг што е ништо од сандак, просекот е 20 кг а во добри години можи да оди и до 40 кг. Се разбира може и да добиеш 0 кг ама некогаш и така иди:).
Јас знам пчелари кои имаат 200 сандаци. Е тука има бааѓи работа ама пак и парите воопшто не се за потценување.
sosem si vo pravo i zatoa ako sakas ke te zapoznam so tatko mi, toj se obiduvase so taa rabota , kako hovi , ama nekako ne mu uspea, ednostavno ne bivase i tolku , a pokasno stana i po malku alergicen na ubod od pcela, taka da sosem go batali toa, taka da i sega sandacite se na tavan , tuku , mene nekako poveke me nteresira cuvanje kokoski , ama kako trgovec sum za nikade ( vo vrska so jajcata) :((
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Купуваш дуќан/простор на интересно место,а потоа го изнајмуваш - правиш парите да работат за тебе и секој месец имаш прилив на пари - актива,додека во меѓу време си одиш на редовна работа некаде за редовна плата. Со текот на времето ќе имаш чист кеш да го направиш истото само ќе вложиш во по голем објект и слично.

Или парите работат за тебе или ти работиш за пари. ;)
Идејата е убава, но...

1. Со 5000 евра дуќан не купуваш. Потребна е многу поголема инвестиција, како што кажа и колегата погоре. А, кога ќе го купиш, доста време ќе треба да си ги повратиш парите.
2. За мене, таква инвестиција би била во ред, ако имаш веќе среден живот, па дошла некоја пара од некаде и ајде... нека биде дуќан и нека капнува понешто.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ~A~

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Идејата е убава, но...

1. Со 5000 евра дуќан не купуваш. Потребна е многу поголема инвестиција, како што кажа и колегата погоре. А, кога ќе го купиш, доста време ќе треба да си ги повратиш парите.
2. За мене, таква инвестиција би била во ред, ако имаш веќе среден живот, па дошла некоја пара од некаде и ајде... нека биде дуќан и нека капнува понешто.
Vo Amerika a duri i vo sosedna Bugarija ima t.n. REIT(Real Estate Investment Trust) investicioni fondovi koj kupuvaat nedviznosti od trgovski centri preku stanovi pa do sumi i nivi. Del kotiraat na berza isto kako obicni akcii. Mozes da vlozis kolku sakas nema minimum. Dolzni se minimum 90% od profitot da ti go dadat kako dividenda (se vika distribucija) obicno distribucijata e okulu 10% od cenata. Plus imas apricijacija na kapital. Prekrasna rabota se steta sto vo MK seuste ne e zakonski regulirano toa. So niv trguvam vekje podolgo vreme i se pravi dobar pofit. Ne mora da se zamasas so kiracii kupuvanje odrzuvanje i drugi gluposti. Ama malku treba da razbiras kako funkcioniraat fondovite i kako se procenuvaat dali se potceneti ili precenti. Najubavata rabota e sto se epten likvidni za 2 sekundi se kupuvaat i prodavaat i nemaat minimum vlez. Stavas kolku sakas i koga sakas pari vo nedviznosti. Plus imas golema distribucija na rizik geogravski i vo razni vidovi na nedviznosti. A ako ti e strav od mismenagment na fondot imas ETFs.
 
В

Вештерот

Гостин
Молерај. Купуваш ваљаци, скала, една крш кола и уште нешто џиџи миџи за да можеш да понудиш повеќе услуги. Трошоците се помали од 5000. Се договараш со пријател за ортаклук.
Пазар постои. Наплатата не е голем проблем.
 
Член од
15 август 2012
Мислења
10
Поени од реакции
2
http://www.fxlider.com/mk/

Некој да не има искуство со овие?????
Pokraj drugite brokeri koj gi koristam imam iskustvo i so fxlider i mozam da vi posocam deka imaat odlicna poddrska, amo neznam kako funkcionira poddrskata za demo klienti zatoa sto direktno otvoriv realena smetka a za realnata poddrska nemam zabeleski dosega.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Продавница за левучари

Пред четири години Хамбуржанката доби идеја да основа фирма за онлајн испорака на производи за левучари. Таа студираше билогија, а сега е експерт за левучари.
„Никој не ме силеше да не ја користам левата рака. Задоволна сум поради тоа, зашто кога нешто работам со десната рака, веднаш добивам болки во стомакот и не ми е добро“.
Тоа Франциска сака да им го заштеди на останатите левучари.
„Левучарите се многу радосни што конечно постојат производи за нив. Мене тоа
пак ми е задоволство, зашто целосно се идентификувам со производите за левучари“.

Франциска Шмит преку интернет продава повеќе од 300 производи. Двапати неделно таа продава и на тезга на пазар во Хамбург. Топ артикли и‘ се нож за лупење зеленчук, џебен нож, отворач за шишиња и ножици за сечење нокти.
И обичниот метар овде и поинаков.
„Се отвора обратно. Бидејќи го држам со левата рака, бројките се наоѓаат на вистинската страна“.
http://www.dw.de/dw/article/0,,16293392,00.html
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.716
Поени од реакции
6.654
Ајде креативци! Ако имате идеја, а немате пари, образложете ја овде и можда ќе ве посака среќата:

http://unhate.benetton.com/

Јас направив нешто, па сега ќе видиме.. ;)
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
Престанете веќе со тие коментари "Најубаво е во банка да стојат,многу е скапо да инвестираш".Значи не бидете куртони никој луд нема да инвестира ако нема пари во тоа.Значи според вас треба да седиме дома и да чекаме пари од небо да паднат.Ако имате нешто паметно пишете ако не гитла на ...:drk:
 
Член од
15 октомври 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Нешто не толку поврзано со темата...

Со 20-30 евра можете да ја "пробате" среќата со Roullet-от (на онлине казината) , на се и сешто се фрлаат пари, пробајте го и тоа, за мене е тоа повеќе од сигурно, а сигурно сте слушнале веќе за тоа што и како оди.;) Само да ве навлечам малце, се праваат и до 100 евра за 10 мин, проверете пред да пишете нешто. :giggle:
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Нешто не толку поврзано со темата...

Со 20-30 евра можете да ја "пробате" среќата со Roullet-от (на онлине казината) , на се и сешто се фрлаат пари, пробајте го и тоа, за мене е тоа повеќе од сигурно, а сигурно сте слушнале веќе за тоа што и како оди.;) Само да ве навлечам малце, се праваат и до 100 евра за 10 мин, проверете пред да пишете нешто. :giggle:
Имаш 18 години. Ова ти е прв пост на Кајгана и одма за коцка - комар.... Бравос - ќе те биде!
БДВ Добредојде! :)
 
Член од
15 октомври 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Имаш 18 години. Ова ти е прв пост на Кајгана и одма за коцка - комар.... Бравос - ќе те биде!
БДВ Добредојде! :)
Хахах, ние сме напредна генерација, се коцкаме уште од мали. LOL. Не, шала на страна, на спортска се дава по 100 ден дневно може да се одвои за ова да се проба, никогаш не знаете кај ви е среќата. :icon_lol::icon_lol::icon_lol: Е сеа иде таа: "Од коцката никој аир не видел", да, ако не знаеш кога е доста. Aко некој не слушнал за ова нека пише пм, ќе му објаснам у кратки црти. :pos: BTW: Фала, добро ве најдов. :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Бабино плетиво на интернет(y)

Исто ко примерот со http://www.myoma.de/
ангажираш 20- баби им даваш нарачки и они плетат- за возврат добиваат 30% од цената

на линкот погоре видете ги само цените на производите- па така баба за шал добива 30 евра , за капа 15 евра,,,,,,а некои плетат од задоволство- колку да се најдат во работа и да не се чувствуваат некорисни и заборавени
Verena- вработила 25 баби- а на листа чекаат уште 250 ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom