Предлог за мал бизнис?

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
леандра ако правиш бизнис треба да работиш на големо, номожеш да се очекуваш да фатиш некој ланец маркет така како што викаш ти, подобро напочеток најди канал за дистрибуцаја кој ти гарантира одредена продажба на месечно или годишно ниво, инвестирај во опремување на некој подрум набави опрема и работи како што треба
Не препорачувам фаќање работа со големи маркети наплатата е ужасна. Значи никаква озбилна работа у оваа земја, ни фирма отварање, ни ништо. Пара на рака, Мара за рака :icon_lol:
Правец по женине торти што прават на црно по дома, ете ти пласман.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
ova so naplatata imas pravo site "golemi" sakaat da dolazat i ako ne im prifatis takvi uslovi ne sorabotuvaat so tebe, a niv ako im dolzis odma ti naplakaat zatoa imaat gotovinski tek (pari sto ne se nivni gi posleduvaat pogolem vremenski period) i imaat pari za investicii i sl, im doaga kako besplaten kredit, t.e. kredit bez kamata
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Токму така. Уште пред да склучиш договор ти кажуваат на колку дена треба да си ги бараш парите, под 120 дена не очекувај. Значи они ја вртат твојата пара без камата.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Токму така. Уште пред да склучиш договор ти кажуваат на колку дена треба да си ги бараш парите, под 120 дена не очекувај. Значи они ја вртат твојата пара без камата.
interesno e sto i vladata gi pravi ovie finansiski finti so budzetot, taka da veruvajte ima budzetska dupka sigurno od nekolku 100 milioni evra, preku dolg na dobavuvaci ili povrat na ddv a za nea ne vazi zaloznicata, btw dzabe e zaloznica ili mal rok od 7 ili 30 dena koga ke te odbijat ako sakas taka da rabotis duri i ako si povolna cena
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.584
нели е подобро да вложи во машина за чистење ореви -не вака рачно ќе се забораи од чистење и пак ништо

450$ за машинкава. Сеа чистење рачно, малце е покомплицирано.
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
ama pcelarstvoto e cel zanaet , treva epten razbiranje vo toa
Па со тек на време и посветеност на работата, пред се љубов да се работи тоа успехот доага неизбежно.Прво започнуваш со помал број на пчелни семејства па како иде време ке ги прошириш со помош на постари пчелари и стручна литератуа човек се учи, Верувај кога ке произведеш сам задоволството е прекрасно:)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
450$ за машинкава. Сеа чистење рачно, малце е покомплицирано.
може и таква - но таа само ги крши оревите
подобро некоја која ем ќе ги крши ем ќе ги чисти , а по потреба и меле

 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Уште една идеја за бизнис со инвестиција од 5,000 Евра - во градежништвото како дел од завршните работи.... опрема за стругање лакирање и полирање паркет. Од подобар производител отприлика толку би чинела опремата 5К.... наоѓаш ВКВ паркетар се договараш за неговиот процент и со него на труење со полиуретански лепила, лакови.... тежок занает ама добро платен... монтажа+стругање+ лакирање 6 Евра/м2... само стругање лакирање и полирање 3 Евра.... Ако си курназ, само да наоѓаш работа, тогаш уште подобро за тебе....
а каде е тука уметникот( не секој го бива да го работи тоа)? колку посложена шара толку и поскапо ќе наплати



инаку добро изгледа - наместо парчиња теписи подобро е ваков паркет
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Абе дај не си играјте курот какви паркети какви бакраџи гледајте произведувајте нешто макар и 3 кила домати...
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.584
може и таква - но таа само ги крши оревите
подобро некоја која ем ќе ги крши ем ќе ги чисти , а по потреба и меле

Ова е цела фабрика. Чисти, сортира, крши, филтрира(8 пати), контрола на квалитет итн. Убаво изгледа, ама нешто над 5 000 евра е инвестицијата.:icon_lol:
--- надополнето: 5 септември 2012 во 22:12 ---
a od kade dozna deka 450 $ ova valjda mozes i sam da go napravis mislam deka e kombinacija na bormasina i nesto drugo sigurno ne e komplicirano
Се разбира дека е возможно, ама таа беше понудената цена на апаратот.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Абе дај не си играјте курот какви паркети какви бакраџи гледајте произведувајте нешто макар и 3 кила домати...
Не, зошто домати.... Patek Philippe ќе произведуваме! :pos: Не не.... I Phone, директно 8-ца! Или Galaxy!..... Ќе произведуваме ние ама - ‘‘Патак‘‘ :tapp:
А-пропо муабето за паркетот и за паркетарскиот зџанает.... Знаеш ли дека има неколкумина кои беа баш обични паркетари пред 7-8 години, онака распарталени со една машина за шлајфување у пета врата на сто еден. И наместо специјална машина за ќошиња обична трачна шлајферица - се заедно не поскапи од 1000 Евра.... а денес со тој занает, се обогатија и малку полакомија - паркет увезуваат со шлепери од Хрватска најчесто дабов се разбира несакаат да се занимаваат со бука која во понудата ја има во изобилие... станаа дилери, оќореа од пари! Како инфо само еден шлепер собира 1200 - 1400, а ф-ко Ск тука некаде квадратот зависно од многу работи 15-20 Евра!
Не бе нема пари во паркетот или во услугите!
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Чистените ореви ти се чиста добивка, само да не испадне сушна година ко оваа па оревите да бидат со големина на маслинка.



Многу се 50 кг дневно бе, ќе умреш чистејќи :D
ne se mnogu toa ti e edno vreke necisteni orevi zastani probaj za 8 sati ako ne gi ocistis pluknime vo lice
--- надополнето: Sep 6, 2012 3:13 AM ---
ne se mnogu toa ti e edno vreke necisteni orevi zastani probaj za 8 sati ako ne gi ocistis pluknime vo lice
i vaka taka mojov predlog izleda naj interesen e ,navistina ima sela niz mkd polni se so orevi zalosno sto gazdite gi secat poradi ogromnata cena na stebloto dokolku e masivno ,obemno ,dodeka pak ima sela kade orevite rastat ragjaat a plodot go jadat cavki i galici . sega izlegoasadnici koi ne rastat mnogu nekoj vid na nisko steblesti orevi ragjaat orevi golemi kako jajce od kokoska i rod davaat posle 7-8 godina a vo poln rod se posle 15 godina taka da dokolku nekoj od vas ima nekoe parce zemja zaboraveno ostaveno predlagam da si go nasadi so vakvi orevi orevite rastat sami ne sakaat navodnuvanje edino ako se na pripek moras dva tri pati da im poturis po eden ton voda na drvo toa e nikakvo odrzuvanje edinstveno odis i beres nitu gubrivo nitu hemiski preparati
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
Па со тек на време и посветеност на работата, пред се љубов да се работи тоа успехот доага неизбежно.Прво започнуваш со помал број на пчелни семејства па како иде време ке ги прошириш со помош на постари пчелари и стручна литератуа човек се учи, Верувај кога ке произведеш сам задоволството е прекрасно:)
veruvam deka e taka bidejki treba mnogu trud i vnimanie, ama i toa e navin na egzistencija
--- надополнето: 6 септември 2012 во 13:07 ---
Затоа ке си земеш одпрвин само неколку сандаци и обавезно некој кој би ти објансувал колку да стекнеш некакво искуство, башка и литература има а и на форумите е добро објаснето.
Почни ти со 5 па после ако те бива проширвај ги , ако не биди здрав и жив, ке ги прежалиш тие 500 евра( тоа е ако ги купуваш готови комплет) ако си ги правиш сам сандаците и некој ти излезе во пресрет со некое ројче ке поминиш многу поевтино.
mi se dopaga tvoeto mislenje , znam deka e toa mnogu ubava rabota koja nosi soliden prihod , ama mene licno ne me vlece toa
--- надополнето: 6 септември 2012 во 13:32 ---
Абе дај не си играјте курот какви паркети какви бакраџи гледајте произведувајте нешто макар и 3 кила домати...
proizvodstvoto e preduslov za blagoddodtojvata na sekoja drzava , pa dali med , orevi ili avtomovili ne e mnogu vazno ke se proizveduva
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.748
veruvam deka e taka bidejki treba mnogu trud i vnimanie, ama i toa e navin na egzistencija
--- надополнето: 6 септември 2012 во 13:07 ---

mi se dopaga tvoeto mislenje , znam deka e toa mnogu ubava rabota koja nosi soliden prihod , ama mene licno ne me vlece toa
--- надополнето: 6 септември 2012 во 13:32 ---

proizvodstvoto e preduslov za blagoddodtojvata na sekoja drzava , pa dali med , orevi ili avtomovili ne e mnogu vazno ke se proizveduva
Види и како хоби можеш да го работиш колку да се релаксираш. Сега некој сака да планинари, некој да вози точак, некој да лета со параглајдер. Ама од сите овие само од ова хоби имаш некој финансиски ќар. И да под хоби се подразбира ако имаш неколку сандаци.
Сега една проста математика ке направам па ако грешам нека ме поправи wolfs пошто е каде каде поискусен од мене во пчеларство. Сам можеш да гледаш некаде околу 30 сандаци без некој поголем проблем. Да земиме во просек некој дека од нив ке извадиш 10 кг од секој што значи 300 кг мед и да го дадеш на големо по 2 евра тоа ти се 600 евра годишно. Се разбира 10 кг го зедов како некој минимум и тие 2 евра пак се некој минимум за на големо, но сепак математиката е таа. Ако го даваш на мало цената е 200 денари или тука некаде или 3.2 па така тие 600 евра стануваат не цели 1000 евра што како дополна на домашниот буџет воопшто не се занемарливи средства. Е сега наместо 10 кг што е ништо од сандак, просекот е 20 кг а во добри години можи да оди и до 40 кг. Се разбира може и да добиеш 0 кг ама некогаш и така иди:).
Јас знам пчелари кои имаат 200 сандаци. Е тука има бааѓи работа ама пак и парите воопшто не се за потценување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom