Предлог за мал бизнис?

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Токму тоа сакав да го кажам со тоа „клиенти на кој им требаат солуции со подолгорочни проекти“, таму се парите. Најголемите ИТ фирми во Мкд така прават пари.
Правење сајтчиња за xx долари е добро за поедници кој сакаат да заработат џепарец за викенд, но не и за фирма која ќе треба да опстои со месеци и години. Плус за вакви проекти ќе треба да се тепаш со Индијци кои ќе го работат проектот и за 1 долар само ти да не му го земеш.



Големите плати во овој сектор треба да те загрижуваат како (со)сопственик на фирма, а не да те радува.
Мислиш ли дека можеш да најдеш такви клиенти и да се избориш со Индијци?

Воопшто не ме загрижува платата, мојата девиза е работникот да биде задоволен за да го даде максиумот, да ги има сите услови кои му се потребни. Се разбира таа плата не е за почетници, туку за луѓе со искуство на кои им се работи. Јас така работам, некогаш ти се качуваат на глава зависи од карактер на човек, али имам одлична атмосфера и однос најдругарски со сите. Ако му дадеш се и да забушава, ќе ја види само вратата, ти како сопственик не губиш ништо :)
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Си играте фирма а :icon_lol:?
Ако ви фалат индијци за проектче барајте ме ;)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Си играте фирма а :icon_lol:?
Ако ви фалат индијци за пректче барајте ме ;)
Си имаме фирма, си бараме нешо ко забава. Сакаш да ни споделиш некое инфо плус?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.073
Поени од реакции
11.441
Мислиш ли дека можеш ... да се избориш со Индијци?
Штом можат другите фирми ќе се снајдеш и ти. За покомплексни проекти ни Индијците не се толку ефтини.

Мислиш ли дека можеш да најдеш такви клиенти?
Требаат луѓе со контакти по странство. Можеби Фаранг или некој друг, не јас.
 
Член од
7 јули 2010
Мислења
1.695
Поени од реакции
828
Некоја семинарска да не ви се наоѓа за бизнис план на мал бизнис:D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Си имаме фирма, си бараме нешо ко забава. Сакаш да ни споделиш некое инфо плус?

Конкретна информација за конкретно прашање. Јас одредено време си вадев џепарац ама кога индијци ти се клиенти и индијци ти се работна сила нема нешто многу пари.
Идеи има на претек, ако има озбилни за соработка со озбилни предлози повелете на пп.
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Ја би едно малско клубче 1,2 плазми и плејстешн онака за тепање време. Плус кафица ова она и цела зима пратење спорт и такви работи ... Ќе цута бизнисот. Само неам кеш да почнам .. Да се намочам во тоа кешот .
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Да не го заборави FARANG
Да секако Farang, ама тој е играч некаде далеку одовде Far East и Down Under - најдобрите зони за инвестирање, не верувам дека тука нешто би правел авантури.... Инаку од Кајганава би ги спомнал и Windfucker, Сончко, Ceasar, Maksimmus, Тomsaso.... и Bucio секако! :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Да секако Farang, ама тој е играч некаде далеку одовде Far East и Down Under - најдобрите зони за инвестирање, не верувам дека тука нешто би правел авантури.... Инаку од Кајганава би ги спомнал и Windfucker, Сончко, Ceasar, Maksimmus, Тomsaso.... и Bucio секако! :)
Па нели муабетот беше да си немаме работа со наши за плаќање. Ако одиме по таа логика тогаш тој е сосем на право место во право време. Алката која недостасува за пробивање на странски пазар. А и ке претпоставиме по негово кажување тука на форум дека воопшто нема да му претставува проблем да инвестира некое евро. Нема ни да сети дека му фалат:)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Дали отварањето на фризерница во Скопје или Гостивар би се исплатело и колку се на се би чинело започнување на таков бизнис? :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Да секако Farang, ама тој е играч некаде далеку одовде Far East и Down Under - најдобрите зони за инвестирање, не верувам дека тука нешто би правел авантури.... Инаку од Кајганава би ги спомнал и Windfucker, Сончко, Ceasar, Maksimmus, Тomsaso.... и Bucio секако! :)
Да, убаво помисли на него, немаме хигиеничар.
--- надополнето: Oct 22, 2013 4:25 AM ---
Конкретна информација за конкретно прашање. Јас одредено време си вадев џепарац ама кога индијци ти се клиенти и индијци ти се работна сила нема нешто многу пари.
Идеи има на претек, ако има озбилни за соработка со озбилни предлози повелете на пп.
Јас да знам што би требало да те прашам во врска со овој бизнис ќе те прашам. Али појма неам така да ќе мораш сам да ми објасниш како иде постапката за барање на клиенти. Работна сила ќе најдеме не ни требаат индијци :)
 
F

FARANG

Гостин
Јас со outsourcing со ИТ пробав пред неколку години и мое искуство е дека во МКД лугето кој се занимаваат со тој бизнис не се баш стабилни за бизнис партнери. Ако не си во таа струка треба да си многу претпазлив. Проекти во тоа време да најдам не беше проблем, збориме за проекти од $500 000+ пред се од банкарската индустрија. Значи клиенти банки кој сакаат да развиваат свој софтвер/апликации за стриктно нивна употреба.

Во МКД тогаш мислев дека имам луге што можат тоа да го изведат, они ме молеа уствари да почнеме нешто. На крај кога почнавме испадна дека си аплицирале и за работа во странство и отидоа да работат во Чешка за мање више исти пари што ги плаќав во МКД, наводно појака фирма таму, плус некој луди услови што ги нуди чешката влада за породилно и што ти знам. Не е битно, не се лутам донекаде сам сум си крив требаше малку различно да го сработам тоа, да си најдев веќе постоечка ИТ фирма и само да влезевме ко партнери нешто како joint venture. На крај се се заврши само на Филипините, на сред проект морав да префрлам се во Манила.

Проблемот што ќе го имате со ИТ outsourcing е дека тоа се работи на глобално ниво. Тешко дека ќе бидете конкурентни со Индија или Филипините на пример. Таму англиски е и официјален јазик и имаат каде каде поразвиен outsourcing пазар него МКД.

Не е невозможно ако се најде работа за почеток.

Мислам дека би можело и на поситно да се оди, тоест да се искористи нашата МАК бизинис дијаспора и да се работи со нив. Јас на пример користам virtual assistant/virtual office од Филипините. Наместо да запослувам некој што ќе ми ги спрема презенациите, попoлнува разни документи, фотокопира, води плати и некој делови од сметководство, да ми закажува состаноци и некој помали/поситни работи и за тоа да плаќам луге во Австралија за мене тоа денес го работата на Филипините и тоа може да се работи дури од и дома ако е нешто поситно за почеток. Заштедувам 80% на овој начин и вака функционирам со години.

Таков бизнис би функционирал во МКД. Канцеларија со 3-4 секретарки, еден сметководител и цепај virtual office. 20тина клиенти ти се доста. Не би било проблем да се најдат.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Јас со outsourcing со ИТ пробав пред неколку години и мое искуство е дека во МКД лугето кој се занимаваат со тој бизнис не се баш стабилни за бизнис партнери. Ако не си во таа струка треба да си многу претпазлив. Проекти во тоа време да најдам не беше проблем, збориме за проекти од $500 000+ пред се од банкарската индустрија. Значи клиенти банки кој сакаат да развиваат свој софтвер/апликации за стриктно нивна употреба.

Во МКД тогаш мислев дека имам луге што можат тоа да го изведат, они ме молеа уствари да почнеме нешто. На крај кога почнавме испадна дека си аплицирале и за работа во странство и отидоа да работат во Чешка за мање више исти пари што ги плаќав во МКД, наводно појака фирма таму, плус некој луди услови што ги нуди чешката влада за породилно и што ти знам. Не е битно, не се лутам донекаде сам сум си крив требаше малку различно да го сработам тоа, да си најдев веќе постоечка ИТ фирма и само да влезевме ко партнери нешто како joint venture. На крај се се заврши само на Филипините, на сред проект морав да префрлам се во Манила.

Проблемот што ќе го имате со ИТ outsourcing е дека тоа се работи на глобално ниво. Тешко дека ќе бидете конкурентни со Индија или Филипините на пример. Таму англиски е и официјален јазик и имаат каде каде поразвиен outsourcing пазар него МКД.

Не е невозможно ако се најде работа за почеток.

Мислам дека би можело и на поситно да се оди, тоест да се искористи нашата МАК бизинис дијаспора и да се работи со нив. Јас на пример користам virtual assistant/virtual office од Филипините. Наместо да запослувам некој што ќе ми ги спрема презенациите, попoлнува разни документи, фотокопира, води плати и некој делови од сметководство, да ми закажува состаноци и некој помали/поситни работи и за тоа да плаќам луге во Австралија за мене тоа денес го работата на Филипините и тоа може да се работи дури од и дома ако е нешто поситно за почеток. Заштедувам 80% на овој начин и вака функционирам со години.

Таков бизнис би функционирал во МКД. Канцеларија со 3-4 секретарки, еден сметководител и цепај virtual office. 20тина клиенти ти се доста. Не би било проблем да се најдат.
да ви се придружам и јас на дискусијава.
фаранг, и сам знаеш дека ова (болдот) во мкд е сосема возможно. 1-2 месеца и канцеларијата е спремна за работа.
љаца и бранчез знам дека се луѓе на место, така да од нив треба да се почне. а и аракен како трет човек. ............ДАААААААА, јас се местам за логистичка подршка ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom