Прашање за Христијанството III

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кога веќе ги создал без можност да имаат пород, зошто ги создал со нагон за секс?
Еве едно прашање од мене до Тебе, во ист тон: а зашто слепо родените имаат очи, кои не им служат за гледање?

По падот Адамов и со тек од времето, родот човечки запаѓа во се‘ повисоки нивои‘ од огревовеност. Ако Адам беше створен како телесно совршен а духоно несовршен, какви ли се денешните луѓе, кои нешто „имаат„ ама „нештото„ не е комлетно?
--- надополнето: 20 март 2013 во 00:09 ---
Друго јас те прашувам. Значи ти велиш дека похотите и страстите биле спротивни на божјата волја! Јас те прашувам: Како е можно да постојат нешта кој се спротивни на волјата на битие за кое се тврди дека е семоќно и сезнајно?
Едноставо: со непослушност кон волјата и кон редот кои Творецот ги поставил во прородата/Вселената.

Така, ако самиот не почитуваш одреден ред, поставен во ореден систем, самиот себе се префрлаш надвор од редот и преминуваш во неред. Нередот пак, има речиси неограночени множности и комбинации, за ралика од редот, кој е поставен само така како што е поставен, не и поинаку.

На пример: ако еден „брачен„ пар од „вруќи„ браќа се „венча„, која е логиката од тој брак, кога по прородата од нештата, маж со маж (или жена со жена, сееедно,,,) немаат ниту теоретска можност да остават биолошки/природен пород за себе, за разлика од редот, кој го поставил Творецот и Кој го благословил бракот меѓу еден маж и една жена?
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Еве едно прашање од мене до Тебе, во ист тон: а зашто слепо родените имаат очи, кои не им служат за гледање?

По падот Адамов и со тек од времето, родот човечки запаѓа во се‘ повисоки нивои‘ од огревовеност. Ако Адам беше створен како телесно совршен а духоно несовршен, какви ли се денешните луѓе, кои нешто „имаат„ ама „нештото„ не е комлетно?
Не е до ничија грешка, така и исус вика, туку слепците се слепи чисто госпот да си игра курташак со нив:

2 И Неговите ученици Го прашаа: „Рави, кој згрешил, тој или неговите родители, та се родил слеп?” 3 Исус одговори: „Не згрешил ни тој, ниту неговите родители, туку за да се пројават Божјите дела врз него.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не е до ничија грешка, така и исус вика, туку слепците се слепи чисто госпот да си игра курташак со нив:

2 И Неговите ученици Го прашаа: „Рави, кој згрешил, тој или неговите родители, та се родил слеп?” 3 Исус одговори: „Не згрешил ни тој, ниту неговите родители, туку за да се пројават Божјите дела врз него.
Пред да напишеш нешто, дај прво провери и осигурај се во напишаното.
Имено, слепо родениот воопшто немал очи! Токму затоа Христос и ги кажал наведените зборови, а само миг подоцна, Христос му сторил очи на без очи родениот.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Пред да напишеш нешто, дај прво провери и осигурај се во напишаното.
Имено, слепо родениот воопшто немал очи! Токму затоа Христос и ги кажал наведените зборови, а само миг подоцна, Христос му сторил очи на без очи родениот.
Што има тоа врска? Човекот страдал, а не згрешил ништо, бил цел живот слеп за исус да може да прави трикови со него.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Еве едно прашање од мене до Тебе, во ист тон: а зашто слепо родените имаат очи, кои не им служат за гледање?
Одлично прашање! Темава мене ми забранува да одговарам, еве ако неверуваш:
2. Прашањето се одговара само од Христијански верник,
Затоа ти како христијански верник, повели и одговори ми, зошто оние чија божја промисла била да бидат слепи, се родиле со очи?
По падот Адамов и со тек од времето, родот човечки запаѓа во се‘ повисоки нивои‘ од огревовеност. Ако Адам беше створен како телесно совршен а духоно несовршен, какви ли се денешните луѓе, кои нешто „имаат„ ама „нештото„ не е комлетно?
Мики, јас те прашувам зошто оние што неможат да имаат пород, имаат нагон за секс? Не те прашувам за Адам и Ева!
Едноставо: со непослушност кон волјата и кон редот кои Творецот ги поставил во прородата/Вселената.

Така, ако самиот не почитуваш одреден ред, поставен во ореден систем, самиот себе се префрлаш надвор од редот и преминуваш во неред. Нередот пак, има речиси неограночени множности и комбинации, за ралика од редот, кој е поставен само така како што е поставен, не и поинаку.

На пример: ако еден „брачен„ пар од „вруќи„ браќа се „венча„, која е логиката од тој брак, кога по прородата од нештата, маж со маж (или жена со жена, сееедно,,,) немаат ниту теоретска можност да остават биолошки/природен пород за себе, за разлика од редот, кој го поставил Творецот и Кој го благословил бракот меѓу еден маж и една жена?
Дали според твоево објаснување, нередот е нешто кое е непотребно?
 
D

Daedalus

Гостин
Пред да напишеш нешто, дај прво провери и осигурај се во напишаното.
Имено, слепо родениот воопшто немал очи! Токму затоа Христос и ги кажал наведените зборови, а само миг подоцна, Христос му сторил очи на без очи родениот.
А мења ли дали има оштетени очни нерви, оштетен окципитарен лобус или оштетени очи или нема очи кога исходот е ист. Слеп е. Зошто мислиш дека очите се единствениот важен дел за некој да гледа?
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Па треба да сум тешка будала за тоа да го правам бе, мислев во делот да им верувам на поповите на тоа што го кажуваат а да игнорирам што прават. Па тоа им е нив и целта.

м
И јас те подржавам дека поповите(поединци) се алчни и грешни но како што велат не ме гледај што правам гледај што те учам.За тоа топло те советувам да читаш црковна литература како и библијата зошто ќе научиш многу работи и како правилно да веруваш и живееш со Бога.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Што има тоа врска? Човекот страдал, а не згрешил ништо, бил цел живот слеп за исус да може да прави трикови со него.
Има врска и тоа како!

Тоа што Христос му ги вратил невродените очи на без очи родениот, тоа е само уште едно повторување на чинот на творење, при што Христис уште еднаш покажува дека Он Е Творецот и на човекот.
Така, без очи родениот бил така роден по Божјата промисла, за да може Христос да ја покаже својата способност за творење но и својата човекољубивост преку конкретниот човек.
--- надополнето: 20 март 2013 во 09:15 ---
А мења ли дали има оштетени очни нерви, оштетен окципитарен лобус или оштетени очи или нема очи кога исходот е ист. Слеп е. Зошто мислиш дека очите се единствениот важен дел за некој да гледа?
Според учењето од Црквата, очите, т.е. сетилото за вид е најбитно сетило, побитно од повеќето други сетила, но истото тоа сетило, може да биде причина и за лично соблазнување.

Дали слепо родениот имал или немал очи, е битно, а погоре одговорив зашто е битно. За така родениот е небитно дали е слеп од раѓање при имање очи или е слеп без вродени очи, но во прашање не е простата слепост, туку Христовиот чин на повторно творење на човекот, т.е. делови од човекот.
--- надополнето: 20 март 2013 во 09:16 ---
Мики, јас те прашувам зошто оние што неможат да имаат пород, имаат нагон за секс? Не те прашувам за Адам и Ева!
Не можеме да дискутираме за било што, поврзано со човекот, а свесно да го запоставиме падот од нашите пра-родители и последиците од истиот.
--- надополнето: 20 март 2013 во 09:18 ---
Дали според твоево објаснување, нередот е нешто кое е непотребно?
Нередот е последица од човековата непослушност кон Бога. Нередот стана дел од овој отпаднат Свет и ние не можеме да се правиме „на тошо„, дека тој неред „као„ не постои...
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
А зошто мора тоа да го покаже на таков зол начин? Зошто да го мачи човекот како прво и прво? Бидејки живот без вид верувам дека е вистинско мачење, а за тоа спред вас е одговорен сатаната (да ги мачи лугето)

Море Мики, да не си ти во заблуда некоја и прелажан од сатаната па да веруваш и го обожаваш него без да си свесен?

Има врска и тоа како!

Тоа што Христос му ги вратил невродените очи на без очи родениот, тоа е само уште едно повторување на чинот на творење, при што Христис уште еднаш покажува дека Он Е Творецот и на човекот.
Така, без очи родениот бил така роден по Божјата промисла, за да може Христос да ја покаже својата способност за творење но и својата човекољубивост преку конкретниот човек.
--- надополнето: 20 март 2013 во 09:15 ---
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А зошто мора тоа да го покаже на таков зол начин? Зошто да го мачи човекот како прво и прво? Бидејки живот без вид верувам дека е вистинско мачење, а за тоа спред вас е одговорен сатаната (да ги мачи лугето)
Оној кој е роден слеп или со некаков друг голем дефект, така родениот не го доживува тој дефект како слабост, туку како негова лична реалност.
--- надополнето: 20 март 2013 во 09:30 ---
А
Море Мики, да не си ти во заблуда некоја и прелажан од сатаната па да веруваш и го обожаваш него без да си свесен?
Да, јас сум во тешка заблуда, само не сум свесен за тоа...:icon_lol:
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ама немој. Кој ти го кажа тоа жити се? Дали си разговарал некогаш со некој инвалид па да видиш дали му е тоа ебаната реалност или ке даде се за да може да биде како сите други. Дали ти лично си бил слеп некогаш па што знаеш, или си искусил нешто слично. Најлесно е да дробиш од страна и да кажуваш божја воља итн итн итн....

Едно само ке кажам, читајки те тебе и малку верба ако имав во црквата ти се потруди да ја изгубам, што пак, е олицетворение и цел на сатаната. Ти си друже сатанист и тоа голем.

Оној кој е роден слеп или со некаков друг голем дефект, така родениот не го доживува тој дефект како слабост, туку како негова лична реалност.
--- надополнето: 20 март 2013 во 09:30 ---


Да, јас сум во тешка заблуда, само не сум свесен за тоа...:icon_lol:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ама немој. Кој ти го кажа тоа жити се? Дали си разговарал некогаш со некој инвалид па да видиш дали му е тоа ебаната реалност или ке даде се за да може да биде како сите други. Дали ти лично си бил слеп некогаш па што знаеш, или си искусил нешто слично. Најлесно е да дробиш од страна и да кажуваш божја воља итн итн итн....

Едно само ке кажам, читајки те тебе и малку верба ако имав во црквата ти се потруди да ја изгубам, што пак, е олицетворение и цел на сатаната. Ти си друже сатанист и тоа голем.
gt80, разбираш,

тоа што вината ми ја припишуваш мене, не кажуваш ништо ново, туку само ја повторуваш онаа исконска грешка од Адам, кој, наместо да ја прифати својата кривица,. ги обвини и Бога и жена му...

Но, нема проблем, само Ти пишувај против Црквата, а Чорбаџија ќе има причина да ги „лајка„ Твоите „мудри„ постови...:pos:...а како противник на Црквата, може и ќе Те покани да појдеш во „христијанскиот центар„, дочекан со бесплатен примерок од Светото Писмо.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ама која крвица да ја прифатам јас? Не сум го ослепел јас. Која кривица да ја прифати и слепо родениот кој што така се родил а ништо не згрешил? Не ми врти наоколу ко киша око крагујевца, убаво те прашувам, директни прашања за кој очекувам директни одговори.


gt80, разбираш,

тоа што вината ми ја припишуваш мене, не кажуваш ништо ново, туку само ја повторуваш онаа исконска грешка од Адам, кој, наместо да ја прифати својата кривица,. ги обвини и Бога и жена му...

Но, нема проблем, само Ти пишувај против Црквата, а Чорбаџија ќе има причина да ги „лајка„ Твоите „мудри„ постови...:pos:...а како противник на Црквата, може и ќе Те покани да појдеш во „христијанскиот центар„, дочекан со бесплатен примерок од Светото Писмо.
--- надополнето: 20 март 2013 во 10:21 ---
И да, никаде не те обвинив тебе, јас само прашувам работи кој не ми се јасни, а ти ако не можеш да ми ги објасниш не се мачи, али никаде и никогаш не те обвинив за ништо. Само те прашав некој факти за некој фиктивни работи кој што ти ми го зборуваш... нешто во стил... ако баба беше машко ке го ебеше дедо... get it?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И да, никаде не те обвинив тебе,
Велиш?
Ај да видиме...
--- надополнето: 20 март 2013 во 10:26 ---
Едно само ке кажам, читајки те тебе и малку верба ако имав во црквата ти се потруди да ја изгубам, што пак, е олицетворение и цел на сатаната. Ти си друже сатанист и тоа голем.
Препрочитај си го Твојов пост, во кој мене ме обвинуваш заради Твојата „изгубена„ вера во Црквата...:sneaky:
--- надополнето: 20 март 2013 во 10:30 ---
А
И да, никаде не те обвинив тебе, јас само прашувам работи кој не ми се јасни, а ти ако не можеш да ми ги објасниш не се мачи, али никаде и никогаш не те обвинив за ништо. Само те прашав некој факти за некој фиктивни работи кој што ти ми го зборуваш... нешто во стил... ако баба беше машко ке го ебеше дедо... get it?
gt80, разбираш,

улогата од Црквата во овој Свет, не се састои во разубавување на суровата реалност, туку Црквата ја кажува вистината со плеснуење „у фаца„...
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
1. Sorry, мислев дека збориш за вина дека некој е слеп. Грешно сме се разбрале. А за тоа дека барем кај мене создаде одбивности кој црквата уште толку повеке од тие што ги имав е вистина, нема што да те лажам.

2. Не ми е мене верата во црквата изгубена пријателе. Јас никогаш не сум ја ни имал.

3. Дали ти разбираш дека ни еден твој одговор не ми даде одговор на моите прашања туку како што веке реков, само вртиш одоколу и на крај пак ништо. Мада и тоа нема везе, ајде, ок е, ајде, може ја сум глуп па не можам да те разберам.

Али ајде сега еве едно многу просто прашање.

Дали си женет?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom