Прашање за Христијанството III

Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Тоа е друже само кога им одговара изгледа.

Ајде да речеме јас сум бил простак. Ок е тоа. И жена ми исто ми вика али шо да и праам...

Него друго ми е муабетот. Нели таму има некоја заповед, ако некој те удри ти сврти му го и другиот образ, така да, ако јас сум прост тогаш он спрема неговата вера треба да биде уште по прост спрема мене... (бај д веј поголем дел он тие заповеди поштувам и се на место) ама дека ако некој ме удри ке му се свртам и на другата страна тоа тешко.

Или од друга страна гледано. Еве вика јас сум грешен, војник на сатаната а он на бога. Зошто тогаш се повлекуваш пред војникот на сатаната?? Нели треба да се бориш до крај, да победиш, конечно доброто да преовладее над злото, или во најмала рака да ми ја спасиш душата итн итн итн....
--- надополнето: 22 март 2013 во 22:41 ---
А сега имам уште едно прашање.

Доколку хипотетички, дојде војна помегу рајот и пеколот. Еве јас верувам во бог, али не верувам на попови, цркви, владици и сл. тракатанци.

Ме интересира во таа војна од која страна би ме зеле мене?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Тоа е друже само кога им одговара изгледа.

Ајде да речеме јас сум бил простак. Ок е тоа. И жена ми исто ми вика али шо да и праам...

Него друго ми е муабетот. Нели таму има некоја заповед, ако некој те удри ти сврти му го и другиот образ, така да, ако јас сум прост тогаш он спрема неговата вера треба да биде уште по прост спрема мене... (бај д веј поголем дел он тие заповеди поштувам и се на место) ама дека ако некој ме удри ке му се свртам и на другата страна тоа тешко.

Или од друга страна гледано. Еве вика јас сум грешен, војник на сатаната а он на бога. Зошто тогаш се повлекуваш пред војникот на сатаната?? Нели треба да се бориш до крај, да победиш, конечно доброто да преовладее над злото, или во најмала рака да ми ја спасиш душата итн итн итн....
--- надополнето: 22 март 2013 во 22:41 ---
А сега имам уште едно прашање.

Доколку хипотетички, дојде војна помегу рајот и пеколот. Еве јас верувам во бог, али не верувам на попови, цркви, владици и сл. тракатанци.

Ме интересира во таа војна од која страна би ме зеле мене?
У право е жена ти:D

Нема војна меѓу рајот и пеколот.

Нема добро, нема зло. Тоа е различен интензитет на нештата, како што нема темница, туку има помалку светлина. Нема зло, има помалку добро.

Сатаната ти е само метафора за стремежот кон тоа да има помалку добро на субјективната скала за моралност од пред две илјади години.

Без некоја возвишена цел, немаш покорност на широките народни маси.

Целта на Исусовото учење, а тоа е, еднакви пред Бога, е многу моќно нешто, кое ни до ден денес не може да биде достигнато со овој ментален склоп на хомосапиенсот.

Моќна порака за обединување на човештвото да функционират сите како едно семејство, сите како браќа и сестри, бидејќи тоа е втората по ред чиста љубов, после онаа родителската

Не за џабе и Бог е творец на човекот и поставена релација Татко-Син, а не господар-покорен. Таткото се сака од срце, господарот не.

Ама кој разбира-разбира, кој не па ќе си тера со мислиењето дека со 1000 златници ќе се откупи за силување, дека ако ти удрат шамар, ти требало да го свртиш другиот итн....
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
У право е жена ти:D

Целта на Исусовото учење, а тоа е, еднакви пред Бога, е многу моќно нешто, кое ни до ден денес не може да биде достигнато со овој ментален склоп на хомосапиенсот.
Тачно, те поддржувам.

Моќна порака за обединување на човештвото да функционират сите како едно семејство, сите како браќа и сестри, бидејќи тоа е втората по ред чиста љубов, после онаа родителската
Тоа многу тешко. Во денешницава треба да си срекен ако брат со брат или сестра (или сите комбинации) се сакаат и не се вадат очи поради некој стан што им го оставиле и не моќат да го поделат, а не пак нештои друго.

Не за џабе и Бог е творец на човекот и поставена релација Татко-Син, а не господар-покорен. Таткото се сака од срце, господарот не.
Кажи им го ова на тие како Мики.
Ама кој разбира-разбира, кој не па ќе си тера со мислиењето дека со 1000 златници ќе се откупи за силување, дека ако ти удрат шамар, ти требало да го свртиш другиот итн....
За жал тоа е така денеска. Мада покрај 1000-те златници ке ти треба и некоја врска (кај нас по можност партиска) али во некој случај и само со нив ке заршиш работа.

[/quote]
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кажи им го ова на тие како Мики.
]
Е гадно ме зезна: ако (Donadl) ми го каже „ова„ (цитирам: „...Не за џабе и Бог е творец на човекот и поставена релација Татко-Син, а не господар-покорен. Таткото се сака од срце, господарот не...„), јас на Donald ќе му кажам дека е во право, а дека Ти со криво...:sneaky:
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
«Il Regno dei Cieli è dentro di voi». (Luca 17:21)
Il Regno dei Cieli, quindi, è una realtà psichica interiore.
Ma di quale realtà stiamo parlando?
Come possiamo descriverla?
Altri versetti potranno aiutarci a chiarire i nostri dubbi:
«Il Regno dei cieli è simile ad un granello di
senape che un uomo semina nel suo campo. Esso
è il più piccolo di tutti i semi; ma quando è
cresciuto è maggiore dei legumi e diviene un
albero; tanto che gli uccelli del cielo vengono a
ripararsi tra i suoi rami».
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Немојте да мислите дека дојдов да донесам мир на земјата,туку меч.
Зошто дојдов да противставам син против татко,ќерка против мајка и снаа против свекрва.
Што значат овие зборови.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Немојте да мислите дека дојдов да донесам мир на земјата,туку меч.
Зошто дојдов да противставам син против татко,ќерка против мајка и снаа против свекрва.
Што значат овие зборови.
Наведените зборови имаат повеќеслојно значење, кое не е едноставно за искажување во 2-3 реченици. Накратко: Христос (напротив!) дојде да донесе мир, но не „мир„ во световна смисла, како што ни‘ го нудат овосветовните „миротоврци„, туку мир духовен; мечот Христов е учењето Христово, со кое Он ќе ги подели луѓето на оние кои се со Него и оние кои се против Него, а мечот, воедно, е и пресудата Христова кон праведните, односно неправедните; мечот ја симболизира и воинственоста од верните против гревот и против секое зло во Светов; учењето Христово, ако биде примено од поединци, ќе значи дека оние кои го примиле учењето, ќе станат одбивни за другите луѓе околу нив, а пред се‘, одбивни за најблиските роднини па токму затоа Христос и вели дека ќе раздвојат татко од син и мајка од ќерка.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Немојте да мислите дека дојдов да донесам мир на земјата,туку меч.
Зошто дојдов да противставам син против татко,ќерка против мајка и снаа против свекрва.
Што значат овие зборови.
Според Библијата, овој свет, заедно со своите филозофии, сфетогледи, вредности е под суптилна власт на Сатаната. Кога Христос дојде на Земјата, Тој го зачна Своето царство во рамките на царството на Сатаната. Тоа Царство почна набрзо да се шири и портите на пеколот не можат да го сопрат или надвладеат (Исус, ев. Матеј 16:18, Библијата)
Исус јасно кажа дека кој не е со Него, тој е против Него (Исус, ев. Матеј 12:30, Библијата) укажувајќи на тоа дека нема неутрална средина и дека кој не е од страната на Бог, тој/таа свесно или несвесно е на страната на сатаната, под силно влијание на неговите вредности и лажни филозофии и светогледи.
Затоа често се случува кога некој/а ќе стане христијанин, а луѓето од неговата фамилија не се христијани, најчесто доаѓа до спортиставување меѓу нив. Кај нас тоа спротиставување најчесто се карактеризира со тоа што луѓето од потесното семејство ќе му вршат притисок на новиот христијанин да престане да верува во тие работи, да престане да оди во црква, ќе го исмејаваат, ќе му се закануваат, а во некои случаи (особено кај понежниот пол) можни се и посилни закани, одземање на Библијата, затворање дома (за да не идат во црква). Муслиманите најчесто се откажуваат од личноста што ќе стане христијанин, има случаи каде што буквално таткото го брка синот од својата куќа, а во шерјатските земји постои и смртна казна за оној што ќе стане христијанин (фала Му на Бог што денес тоа поретко се реализира).
Ете на тој начин Христос ги разделува луѓето, па дури и во самите фамилии. Едноставно кој не е со Христос, тој е против Него, а тоа спротиставување може да земе разни облици: вербални, психички, физички, социјални притисоци и сл.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ION

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Според Библијата, овој свет, заедно со своите филозофии, сфетогледи, вредности е под суптилна власт на Сатаната. Кога Христос дојде на Земјата, Тој го зачна Своето царство во рамките на царството на Сатаната. Тоа Царство почна набрзо да се шири и портите на пеколот не можат да го сопрат или надвладеат (Исус, ев. Матеј 16:18, Библијата)
Исус јасно кажа дека кој не е со Него, тој е против Него (Исус, ев. Матеј 12:30, Библијата) укажувајќи на тоа дека нема неутрална средина и дека кој не е од страната на Бог, тој/таа свесно или несвесно е на страната на сатаната, под силно влијание на неговите вредности и лажни филозофии и светогледи.
Затоа често се случува кога некој/а ќе стане христијанин, а луѓето од неговата фамилија не се христијани, најчесто доаѓа до спортиставување меѓу нив. Кај нас тоа спротиставување најчесто се карактеризира со тоа што луѓето од потесното семејство ќе му вршат притисок на новиот христијанин да престане да верува во тие работи, да престане да оди во црква, ќе го исмејаваат, ќе му се закануваат, а во некои случаи (особено кај понежниот пол) можни се и посилни закани, одземање на Библијата, затворање дома (за да не идат во црква). Муслиманите најчесто се откажуваат од личноста што ќе стане христијанин, има случаи каде што буквално таткото го брка синот од својата куќа, а во шерјатските земји постои и смртна казна за оној што ќе стане христијанин (фала Му на Бог што денес тоа поретко се реализира).
Ете на тој начин Христос ги разделува луѓето, па дури и во самите фамилии. Едноставно кој не е со Христос, тој е против Него, а тоа спротиставување може да земе разни облици: вербални, психички, физички, социјални притисоци и сл.
Имаше векови и векови кога христијаните ги прогонуваа нехристијанитем, знаеме и за убиства и измачувања и прогони, спалувања на нивни книги и објекти. Дали Христос и на тој начин прибираше во своето стадо души?
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Наведените зборови имаат повеќеслојно значење, кое не е едноставно за искажување во 2-3 реченици. Накратко: Христос (напротив!) дојде да донесе мир, но не „мир„ во световна смисла, како што ни‘ го нудат овосветовните „миротоврци„, туку мир духовен; мечот Христов е учењето Христово, со кое Он ќе ги подели луѓето на оние кои се со Него и оние кои се против Него, а мечот, воедно, е и пресудата Христова кон праведните, односно неправедните; мечот ја симболизира и воинственоста од верните против гревот и против секое зло во Светов; учењето Христово, ако биде примено од поединци, ќе значи дека оние кои го примиле учењето, ќе станат одбивни за другите луѓе околу нив, а пред се‘, одбивни за најблиските роднини па токму затоа Христос и вели дека ќе раздвојат татко од син и мајка од ќерка.

Мики бе.
Коментаров ти е... совршен за цитирање на Кили :(
Првиот болд.
Викаш ке ги подели лугето на оние кои се со него и против. И според тебе сто би се случило ако некој го каже ова пред 2000год. Дали ке биде сватено како метафора или буквално, т.е. да ти олеснам денес се свака буквално ако има потреба за тоа од верските институции. Како иначе ке се десеа крстоносните војни и инквизицијата.

Вториот болд.
Воинственост?????
Зарем не знаете дека насилството рага повеке насилство. Ова и не е баш нуклеарна физика па да треба некој да ти го кажува. Кругот на насилство може да се прекине само преку разбирање на другиот а не преку негирање.

И на крај последниот болд.
Не ти е малце контрадикторен на претходните. Се вртиш дека не е до мене туку до вас.
Како што прават и најголем број од сектите денешно време. Класично перење на мозок.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Класично перење на мозок.
Токму денешново „напредно„ време е идеално за перење умови. Разбира се, кој е свесен за тоа, може лесно да го увиди.
--- надополнето: 30 март 2013 во 22:14 ---
Воинственост?????
Против гревот и против злото...Разбира се, кој како ја разбира, така и ќе ја практикува воинстевноста..
--- надополнето: 30 март 2013 во 22:15 ---
Како иначе ке се десеа крстоносните војни и инквизицијата.
.
Г-сн Фрањо, сигурен сум, може поубо да Ти ја објасни таа појава.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Токму денешново „напредно„ време е идеално за перење умови. Разбира се, кој е свесен за тоа, може лесно да го увиди.
--- надополнето: 30 март 2013 во 22:14 ---


Против гревот и против злото...Разбира се, кој како ја разбира, така и ќе ја практикува воинстевноста..
--- надополнето: 30 март 2013 во 22:15 ---


Г-сн Фрањо, сигурен сум, може поубо да Ти ја објасни таа појава.

Добро е што ја увиде контрадикторноста на твојот пост. ;)
И дека не проага у 21век такво размислување.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Добро е што ја увиде контрадикторноста на твојот пост. ;)
.
И, дека е контрадикторниста?...
--- надополнето: 30 март 2013 во 22:28 ---
И дека не проага у 21век такво размислување.
А замисли ситуација, сега да сме у 46-от век. Е-е-еееее, колку би биле „напредни„, а?...:D
--- надополнето: 30 март 2013 во 22:29 ---
Изваден од контекст (типично протестантски...) стихов не значи ништо, а веќе го имам објаснето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom