Прашања и одговори

I

Intex

Гостин
Дали можеш у овој период од годината да извршиш префрлување на друг факултет?
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
сакав да прашам на кој начин спремате (5 предмети на пример) за колоквиумска сесија, за колку време и на кој начин ги учите предметите?
 
Член од
3 јануари 2011
Мислења
36
Поени од реакции
0
Сакам да ве прашам дали има некој запишено на Филолошки на Гоце Делчев Универзитетот во Штип на Македонски јазик и дали е тешко? :)
 
Член од
27 март 2009
Мислења
180
Поени од реакции
4
Има некој информација дали ќе се укинат дипломските работи ?
 

~angela~

mladiot matematicar
Член од
29 август 2008
Мислења
226
Поени од реакции
25
mozete da mi kazete kako da napisam potvrda za izvrsena praksa....blagodaram
 
Член од
9 септември 2011
Мислења
30
Поени од реакции
20
сакав да прашам на кој начин спремате (5 предмети на пример) за колоквиумска сесија, за колку време и на кој начин ги учите предметите?
Најпаметно е да учиш редовно, на пример секој ден после предавање да се разгледа и научи материјалот што е предаден. После тоа, недела дена пред колоквиумска убаво се седнува и не би требало да имаш проблем. :)
 

~angela~

mladiot matematicar
Член од
29 август 2008
Мислења
226
Поени од реакции
25
сакав да прашам на кој начин спремате (5 предмети на пример) за колоквиумска сесија, за колку време и на кој начин ги учите предметите?
Iskreno da ti kazam jas nekogas citam posle predavanja, a nekogas i ne, ama zatoa 3-4 nedeli pred kolokviumska se fakam so citanje i ucenje....jas si iam svoj metod na ucenje, prvin citam, edna po edna tema, ako e podeleno po temi, i se sto sum si pocrtala vo knigata i smetam deka e vazno go zapisuvam vo tetratka, i potoa toa napisano go citam 2-3 pati i taka mi e najlesno mene...ne mozam samo so citanje da naucam
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.336
Поени од реакции
6.239
Едно за економистите, дефиниција или кратко објаснување (може и со пример) ..

- Што претставува потрошувачки вишок ?
 

thekillagorilla

Мортус
Член од
20 февруари 2007
Мислења
610
Поени од реакции
12
Дали утре ќе се учи или мора на водно да се оди? (медицински факултет)
 
Член од
6 октомври 2011
Мислења
21
Поени од реакции
7
Едно за економистите, дефиниција или кратко објаснување (може и со пример) ..

- Што претставува потрошувачки вишок ?
Потрошувачки вишок – економска мерка на задоволството на потрошувачите, која се пресметува како разлика помеѓу цената (максималната цена) што потрошувачите се подготвени да ја платат за доброто или услугата во однос со пазарната цена. Потрошувачки вишок настанува кога потрошувачот е подготвен да плати повеќе за даден производ од неговата пазарна цена.
Пример, луѓето би платиле многу висока цена за вода за пиење, бидејќи водата е неопходна за опстанок. Од друга страна првите неколку литри ќе имаат поголем потрошувачки вишок од следните литри. Бидејќи првите неколку литри се најнеопходни. т.е максималната цена што потрошувачите се подготвени да ја платат е поголема за првата единица добро, а за секоја наредна единица од доброто максималната цена е помала.
 

Higuain

Madridista!!!
Член од
30 декември 2010
Мислења
42
Поени од реакции
2
Дали има некој што е запишан на Машински факултет за Моторни Возила да ми каже дали е тешко, лесно :D . Имам голема заинтересираност за автомобили па би сакал да го продолжам учењето на тој факултет :D
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
56
Ми треба одговор на едно прашање? Дали во Скопје има и други читални освен онаа во градската библиотека Браќа Миладинови која работи 24 часа? Благодарам однапред за одговорот.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.335
Поени од реакции
3.945
Ми треба одговор на едно прашање? Дали во Скопје има и други читални освен онаа во градската библиотека Браќа Миладинови која работи 24 часа? Благодарам однапред за одговорот.
Во ГТЦ новата читална.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.019
Поени од реакции
434
moze li nekoj da mi gi kaze formulite kako bea za presmetka na radius na krug ako imam pravoagolen triagolnik ili ramnostran
presmetka na obem na krug za da mozam da presmetam radius na krug
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
198
Поени од реакции
61
Дали знае некој да ми каже како да пресметам колку време ке светат 2 сијалици од 50W приклучени на акомулатор од 55Ah(ампер-часа)
Со која равенка ?

Благодарам однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom