Прашања и одговори

pirlo21

којотот
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.051
Поени од реакции
2.055
Sakam da prasham dali za upis na vtora godina na Pmf treba da se ima dovolen broj na krediti osvoeno, ili da se polozhat izborniot i uste nekoj predmeti ?
 
Член од
20 април 2009
Мислења
991
Поени од реакции
944
Дали децата на воените инвалиди земаат стипендија во прва година на факултет, веднаш после уписот, бидејќи мислам дека сите трошоци им се покриени
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Абе кајганџии, да не знаете на нет дали може да се најдат резултати од дисперзирани студии? :)
 
Член од
11 август 2011
Мислења
266
Поени од реакции
169
Знае ли некој 4 година КТИА кој програмски јазик се учи и кои се изборни предмети?
 
Член од
9 март 2009
Мислења
999
Поени од реакции
392
Дали знае некој каде ќе можам да се запишам на кој факултет со училишна матура?
 
Член од
30 јуни 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали има некој на применета хемија(аналитичко структурна) бидејки сакам на овој смер да се запишам па да објасни како е многу тешко многу лесно :D
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Ми стигна порака дека сум примен на факсот.
Е, сега ми кажа да одам да се запишам сега, но не ми кажа дали нешто треба да носам во врска со парите, да не знае неко, паритреба тогаш или ?
На државна квота сум.
 
Член од
28 август 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Bi sakala da prasam dali znae nekoj kako se pisuva dnevnik za studentska praksa?ili pak ako nekoj ima vo elektronska forma ako moze da mi prati na mail?
Fala odnapred
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
НАПОМЕНИ:
*Овие програми ќе се реализираат по добивање на акредитација од Одборот за
акредитација на високото образование.

И сега студентите што се примени на тие факултети ке чекаат да ги одобрат па тогаш ке знаат што ке студираат или? Дали овие одобренија ги очекуваат пред 15 септември или како стојат работите?
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
До колку саат денеска може да се предадат документи и уплатници на факултетите на УКИМ ?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Дали знае некој каде ќе можам да се запишам на кој факултет со училишна матура?
Па мислам дека можеш на сите приватни факултети, но може мислам дека и на некои државни факултети со училишна матура. Треба само да се распрашаш на кои..
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Ајде вака сега инфо да ми дадете.

Дали само денес и петок или денес и утре се роковите за упис на филозовскиот факултет?
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Sakam da prasham dali za upis na vtora godina na Pmf treba da se ima dovolen broj na krediti osvoeno, ili da se polozhat izborniot i uste nekoj predmeti ?
Види тоа скоро никој не го гледа, по закон треба да освоиш минимум 21 кредит за да продолжиш понатаму, али не бери гајле, тоа правило на ПМФ не важи. Ако немаш положено некој предмет, а поминале 3 сесии, само презапиши го и крај. Изборните предмети не се условувачки.

Дали има некој на применета хемија(аналитичко структурна) бидејки сакам на овој смер да се запишам па да објасни како е многу тешко многу лесно :D
Јас сум на применета хемија, од 2009 применета хемија, т.е. сите насоки кои се на институт за хемија се со нови програми. Така да применета хемија веќе не се дели на аналитичко структурна и препаративна, туку едноставно е само применета хемија, некои предмети наместо како 2 предмети се слушаат како 1, на пример наместо Индустриска 1 и Индустриска 2, сега е само Индустриска хемија. Според новата програма опфатени се предметите од двете поднасоки(и од препаративна и од аналитичко-структурна).
Лесно не е во секој случај, неделен фонд на часови и вежби е 30, имаш 2 физики, 2 математики, 7-8 физички хемии, експериментална органска, неорганска, аналитичка, инструментална, органска, хемија на комплекси, хемија на животна средина, хемија на природни производи, математички методи во хемија, кристалохемија, радиохемија, структура на атоми и молекули, електрохемија и корозија, геохемија и минералогија, индустриска, теоретска органска хемија, биохемија...
Годишно се помалку и помалку студенти се запишуваат, па читај меѓу редови колку е „лесно“.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
14
Поени од реакции
13
Ајде вака сега инфо да ми дадете.

Дали само денес и петок или денес и утре се роковите за упис на филозовскиот факултет?
Има и трет уписен рок на 15-ти септември,барем јас колку што сум информирана.
Јас сега да ве прашам нешто-каде можам да најдам конкурс за слободни места за факултетот за архитектура и дизајн во Штип? И дали знае некој нешто поопширно да ми каже за тој факултет, на страницата на УГД има мн малку информации.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Има и трет уписен рок на 15-ти септември,барем јас колку што сум информирана.
Јас сега да ве прашам нешто-каде можам да најдам конкурс за слободни места за факултетот за архитектура и дизајн во Штип? И дали знае некој нешто поопширно да ми каже за тој факултет, на страницата на УГД има мн малку информации.
http://ugd.edu.mk/images/stories/file/pdf/Konkurs_1_ciklus_2011_2012/Konkurs_vtor_upisen_rok_2011_2012.pdf Повели
 

Kajgana Shop

На врв Bottom