Прашања и одговори

Член од
19 ноември 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
za sostavi ne sum znael nikogas da pisuvam pa bi ve zamolil dokolku nekoj ima poslobodno vreme da mi napisi eden sostav na tema "zelbata i ljubovta se krilja za golemi dela" vi blagodaram od napred
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
6
Поени од реакции
1
sakam da se zapisam programiranje, treta godina sum sredno i nisto neznam...duri sega pocnuvame so ucenje pascal(n) na koe nivo treba da se bide, mislam bi mozel da se snajdes i so ne tolku siroki znaenja od programiranje? inace matematika mi odi dobro t.e mn dobro.....znaci defeinitivno odam na pmf samo ne znam na koj smer, najmnogu sakam programiranje ama.....
 

;-)

Член од
31 октомври 2011
Мислења
48
Поени од реакции
8
Јас најдив информации на wikipedia и нешто што знаев од мене , ако може некој да најде некоја страна на интернет или пак знае каде математиката се применува на пр во физиката , хемијата. :) Благодарам однапред ! ;)
 
Член од
13 ноември 2010
Мислења
242
Поени од реакции
57
Јас најдив информации на wikipedia и нешто што знаев од мене , ако може некој да најде некоја страна на интернет или пак знае каде математиката се применува на пр во физиката , хемијата. :) Благодарам однапред ! ;)
СЕКАДЕ :)
 
I

Iblis

Гостин
Јас најдив информации на wikipedia и нешто што знаев од мене , ако може некој да најде некоја страна на интернет или пак знае каде математиката се применува на пр во физиката , хемијата. :) Благодарам однапред ! ;)
Не верувам дека меатматиката се применува во науките. ОК може би малку во астрологијата и религијата, ама не и во другите рационални науки.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.966
Математиката е основа на се..... (речиси)
електроника, информатика.....економија.....
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Е за ова кога бев средно добив два различни одговри од моите професорки по физика и математика. Едната викаше дека математиката им служи на другите науки, а другата дека математиката е основа на се`. Јас се согласувам со двете делумно.

Само јас се прашувам дали авотрот на темава бара интернет страни за да увиди каде се користи математиката или сака дискусија околу тоа?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
математиката не толку имаме примена на неа колку што ни е потребна (поготово инженерите) да развијат способности како логично размислување, интелектуалните способности, трпеливост во решавање проблеми, смисла за истражување,
писмено комуницирање, разрешување на проблеми, способност за анализа и синтеза, критичка способност,
способност за учење, работни навики, прецизност..
А сето тоа е многу потребно за сите видови на по амбициозни работи.
 
T

Tetro

Гостин
Restate my assumptions:
One: Mathematics is the language of nature.
Two: Everything around us can be represented and understood through numbers.
Three: If you graph the numbers of any system, patterns emerge.

Therefore, there are patterns everywhere in nature.
Evidence: The cycling of disease epidemics; the wax and wane of caribou populations; sun spot cycles; the rise and fall of the Nile .....

 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Не верувам дека меатматиката се применува во науките. ОК може би малку во астрологијата и религијата, ама не и во другите рационални науки.
астрологијата и религијата баш не се науки според мене
a математиката се користи во сите науки во смисол на математичкиот аспект од истата
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.393
Поени од реакции
2.430
Да полагам АНГЛИСКИ ИЛИ МАТЕМАТИКА за факултетот Царина и шпедиција????
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
222
Поени од реакции
224
Едно прашање... планирам да се запишам на див фалкутет во Скопје ( фискултурна )... Има голема желба после да продолжам како трењер на некој клуб. Прашањето ми е дали знае некој како идат работите за упис,бодови и сл ?
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.393
Поени од реакции
2.430
Предавањата на факултетот за Информатика во СКопје се вршат на англиски јазик????? :eek:
--- надополнето: Dec 2, 2011 1:32 PM ---
И кажувајте тема по Информатика за проектна задача за матура
(нешто како функционира,споредба некоја или некоја примена )
фала однапред
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Ми треба материјал за Ликовна уметност (2 година, средно) на теми:
- Спектарни тонови
- Линија
- Елементи
Доколку имате било што поврзано со ова, пишете ми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom