Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Ne i naogam ja mani vo citiranjeto citat kako citat. no, vellam ne e kompetenten da ja tolkuva Biblijata, t.e citira stihovi nesoodvetno, so izvreno znacenje...
Од кај знаеш дека ја толкува Библијата погрешно ? Сигурно ти си човекот што правилно знае да ја истолкува Библијата затоа што можеш да препознаеш погрешно...
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Од кај знаеш дека ја толкува Библијата погрешно ? Сигурно ти си човекот што правилно знае да ја истолкува Библијата затоа што можеш да препознаеш погрешно...
Ova vi nema kraj... Pa jas ne ja tolkuvam Biblijata... ama tuka ke zastanam...navistina sakam da se pridrzuvam do mojot potpis...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.479
Поени од реакции
58.734
Аман па и ти со твојот потпис. :pos2:

Ако не си забележала, на Форум за дискусии си. Ако ти се воздржува од препирки, може треба да размислиш да не си на погрешно место.

Чест било...
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
ќе праиме муабет в година ова време кога во транс ќе играме околу древниот камен идол среде дабова шума облеани со крв од жртвован јарец и ќе ги призиваме духовите на шумата гората и реката....
Абе ја го правам ова еднаш, два пути месечно, само тоа крвта од јарецот не ја ставаме. Тоа дека не сум пробал... што фурка праи крвта? :)

Абе ова одамна сакам да го прашам:

Зошто жените не може да бидат попови во православието? Што им фали?
 

†he Exorcis†

Rock n' Roll
Член од
25 септември 2009
Мислења
122
Поени од реакции
3
Абе ја го правам ова еднаш, два пути месечно, само тоа крвта од јарецот не ја ставаме. Тоа дека не сум пробал... што фурка праи крвта? :)

Абе ова одамна сакам да го прашам:

Зошто жените не може да бидат попови во православието? Што им фали?

Немаат Брада!:pop: хахаха =D

мала шала :baeh:
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
zatoa sto pred crkvata zenite ne se ednakvi.
Uste od prviot den se poznava, Eva e kriva sto gi sutnale od rajot, posle magdalena ja napravija kurva itn itn.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
zatoa sto pred crkvata zenite ne se ednakvi.
Uste od prviot den se poznava, Eva e kriva sto gi sutnale od rajot, posle magdalena ja napravija kurva itn itn.
Хмммм....темава е насловена како „прашање за христијанството„ а не како „давање одговори од нехристијани на прашања поставени до христијани„.
 

†he Exorcis†

Rock n' Roll
Член од
25 септември 2009
Мислења
122
Поени од реакции
3
Хмммм....темава е насловена како „прашање за христијанството„ а не како „давање одговори од нехристијани на прашања поставени до христијани„.
Eпа зошто не одговориш туку ми се правиш "чента-капетан"...

Ајде...
 
D

DartWader

Гостин
Не верувам во бог , но правам добри дела . Дали ке одам во пеколот ?:helou:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Не верувам во бог , но правам добри дела . Дали ке одам во пеколот ?:helou:
"Секој што ќе поверува и ќе се крсти - ќе биде спасен. А секој што ќе одбие да поверува, ќе биде осуден" (Марко 16:16)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.479
Поени од реакции
58.734
Не верувам во бог , но правам добри дела . Дали ке одам во пеколот ?:helou:
"Секој што ќе поверува и ќе се крсти - ќе биде спасен. А секој што ќе одбие да поверува, ќе биде осуден" (Марко 16:16)
Да се надоврзам на прашањето: се раѓа човек во некое бушманско племе во Африка или џенем некаде на некој планински врв каде никој и никогаш не слушнал за христијанството.

Ќе оди ли во пеколот или му се зема за олеснителна околност?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Не верувам во бог , но правам добри дела . Дали ке одам во пеколот ?:helou:
И јас се туфкав долго време за ова, ама пошто Мики е сега дома, јас ќе ти одговорам онака како што тој мене ми одговори.
Ми кажа дека не може ја да се правам на три-и-пол и да викам дека не сум чул за христијанскиот бог. Пошто бог све знае. Така, сум нае*ал ако не се покорам на вољата негова. Ако го оспориш постоењето на светиот дух барем за момент (дури и на сон - ако сонуваш како не веруваш во светиот дух) си го јадел стапот за цела вечност и ништо, апсолутно НИШТО на светот (и шире) не може да те извади од вечниот пекол!

Уште, ми рече, дека ако сакам да го „видам“ господ, тогаш мора да верувам. Значи, ако не веруваш - нема ни да го видиш.

Тоа беше од Мики. Сега од мене:

Ако не го видиш, значи не постои за тебе. Тоа значи, пошто не постои, ништо не ти ни може. Затоа ја викам: Бркај работа, биди ОК и све ќе биде добро.

Е, сеа, ако веруваш дека постои христијанскиот бог, тогаш аутоматски се ставаш на листа на чекање за судење. И пази му ја.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Да се надоврзам на прашањето: се раѓа човек во некое бушманско племе во Африка или џенем некаде на некој планински врв каде никој и никогаш не слушнал за христијанството.

Ќе оди ли во пеколот или му се зема за олеснителна околност?
Кога..тогаш...
„Јас Сум жив - вели Господ - Мене ќе Ми се поклони секое колено; и секој јазик ќе Го исповеда Бога.”
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom