Прага, Чешка

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Во Прага има многу цигани... крадат ненормално!!!
Ама градот е прекрасен.
Цигани!!!!!!!!?????:toe:

Па, зошто тогаш пишуваат дека криминалните банди се Македонци?????
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Барав нешто на нет за Прага - и што да видам- хахаха - статија :“ Криминална Прага„ а главните актери -криминалците -МАКЕДОНЦИ
Во полупразен вагон од метрото - патувале и петмина руски израелци со скапи бунди и часовници- влегува банда од 30 македонци , ги заобиколуваат овие петмината -тепаат се пред себе не повеќе од минута- ги ограбуваат и бегаат кон ескалаторот-
и приказната за тнр„македонци “ си продолжува- НО, зар до таму стасавме- само за криминал да не пишуваат и распознаваат?
Ужас- незнае човек дал да се смее или .... едноставно- македонска работа

дел од статијата -В метро самаја стремнаја линија желтаја . Особенно от станции «Смиховске надражи» до «Мустка». Тут и сејчас иногда орудует банда македонцев.
Видел. В полупустом вагоне метро ехали человек пјать русских израильтјан. Дорогие шубы, дорогие часы…
В вагон врываетсја банда человек 30 македонцев, обступает их и начинает нагло шарить по карманам этој пјатерке. Один мужик побелел как стена, женштины в крик и драку, двое остальных мужиков, видать не хромого десјатка, начинајут бить всех подрјад. Молотјат не разбираја… Все занјало не более минуты.
Остановка,македонцы с матами вываливајут на платформу и валјат к эскалатору.
Не верју, что менты этого не знајут, не верју, что не имејут с этого долју.
Надејусь, их всех посадили далеко и надолго.



http://foto-report.net/archives/1542.
Овие се Македонци по етничка припадност или само по пасош???
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Bate, site NADVOR se Makedonci
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Во Чешка, особено в Прага има многу Македонци.

Во Прага имаме и наш хотел, каде од газдата до послугата сите се Македонци, цените се скроени за наш џеб.

--- надополнето ---

Ај пиши ноќен живот,забави,ресторани....тој ефект ме интересира:)

Прага има се'! За сечиј вкус, со оглед дека градот стана повеќе туристички град отколку “чешки“ град.

Во Прага се собрани луѓе од целата поранешна Чехословачка, чиј комплекс на пониска вредност е многу изразен, па сите се трудат да се прикажуваат како “Пражани“. Меѓутоа за мене Прага не го прикажува вистинскиот чешки менталитет и покрај тоа што е град за восхит.

Од аспект на забава и високо “ниски морални“ вредности хехе можам да ја препорачам Острава, Брно и уште неколку помали места.

:)


Доколку планираш посета на Чешка, Словачка или Полска пушти “цик“, независно со кого доаѓаш :wink:
 

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
Цел месец бев во Чешка.
Стварно прекрасен град и многу за посетување. Кој планира да оди, нема да зажали. :)
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Интересни се малите дуќанчиња во близина на плоштадот бидејќи повеќето ги држат македонци, бугари и срби.
I sto prodavaat vo tie mali ducancinja bas me interesira ...

I edno prasanje za site kako odevte za Praga koja agencija ima aranzmani ama da bidat povece od 10 dena i ako znaete ceni
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.523
I sto prodavaat vo tie mali ducancinja bas me interesira ...

I edno prasanje za site kako odevte za Praga koja agencija ima aranzmani ama da bidat povece od 10 dena i ako znaete ceni
Тоа ти се продавници за сувенири и се продаваат ситници. Точно е дека има многу балканци што работат но и што ги држат овие продавници како и во многу ресторанчиња и фаст фуди.
За агенции не сум сигурен ама би требало сите поголеми да прават аранжмани.

Инаку совет за сите што сакаат да ја посетат Прага да одат есен или пролет кога иако знае да биде и тогаш ладно сепак ќе ги избегнете масовните туристи преку лето што за мене го прават градот кич и ја уништуваат атмосферата... Како и да е околу 130.000 доселеници живеат и работат во Прага преку цела година.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Бев во Прага во маj, многу убав град..наjголем впечаток ми оставиjа градбите, буквално 90% се изградени во нео-класичен и класичен стил. Градот е невидено среден, има многу странски туристи, чист е, има огромни трговски центри (Паладиум, Чодов-центар, Vinohradský Pavilon итн.) Прекрасни замоци видов што си помислив дека џабе ни е Скопjе 2014, такво нешто каj нас никогаш нема да има...Имаше една порта со зодиjачки знаци и секоj треба да си го допре своjот знак (моjот е стрелец) и да си помисли желба х) Друга работа што ми остави впечаток беше Апсинтот (наjалкохолен пиjалок во светот, 70%-85% алкохол), чоколатцињата со Марихуана и тоа нивното пиво што беше толку jако што одма ме фати :) Кога би имал прилика без размислување би одел пак во Прага :vozbud:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.108
Поени од реакции
818
Јас бев на екскурзија во Прага во април годинава и можам да кажам дека кој сака да оди таму, нека оди без размислување.
Градот е прекрасен, има многу работи да се видат и да се посетат. Како што кажа Macedonicus има многу убави градби, замоци, какви што тука нема, ќе добиете сосема друга претстава за нашата земја штом ја видите Прага :)

Тие што се за шопинг, нас не` оставија во еден трговски центар Паладиум на 7 ката, продавници да ти се заврти во паметот, имаше фирми и тука што ги има и што ги нема, а цените им беа слични како нашите, се разбира во многу продавници имаше и попусти па супер ако начекате некој. Продавачите и општо пражаните се многу фини, ги прашувавме за улици, сите знаат англиски од најмладо до најстаро. Во продавници примаат и евра и круни.

Е, храната и пиењето им е нешто поскапо од кај нас, ние фала Богу најдовме еден маркет “Алберт“ со најефтини цени во градот, на други места немаа ништо под 1 евро (еден обичен кекс им беше евро и пол, очигледно 1 евро им е стартна цена за било што). Чешмичка да се напиеш вода немаше АПСОЛУТНО НИКАДЕ низ центарот, носете си со себе задолжително шише вода (ако не сакате веќе да купувате од продавници, 0,5л е 1 евро, 1 литар е 3 евра) и слободно пијте ја водата од чешмата од хотелската соба, јас ја пиев па еве ме жив и здрав сум, немав никакви проблеми.
 
М

Мартин`

Гостин
Прекрасна е Прага и Чешка морам да признаам, дефинитивно ако некогаш би се селел надвор од Македонија токму тоа би било Прага барем засега. Рај за очите се тоа градбите, па крстарењето по Влтава, добар ноќен живот пр во Karlovy Lazne 2-ра дискотека по големина во Европа ако не се лажам многу јако е направено.. секој спрат различен тип на музика што беше одлично со прекрасни подови за играње... девојчиња топ единствено негативно е што има мнооогу педери претерано е тоа. А втора опција после Прага е градчето Карлови Вари тоа малце за постари луѓе сепак во одлична природа, Бечеровка најбитно.. и кога бев таму неможам да се пофалам ептен од пивото не ми е нешто баш најдобро пробав скоро се и сешто од пивава.. дури земав и две буренца Крушевице на патот измеѓу Прага и Карлови Вари имаат како штанд до фабриката (демек била една од најстарите) и Македонциве инвазија направивме на продавничето.. другиве за глава се фаќаа колку купивме :))

А и некој пишал демек цените биле скоро исти на пивата поради што имало многу, па и не е баш така ..


Во Чешка, особено в Прага има многу Македонци.

Во Прага имаме и наш хотел, каде од газдата до послугата сите се Македонци, цените се скроени за наш џеб.
Како се вика хотелов да го најдам на нет може ќе ми треба ако може ?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
и кога бев таму неможам да се пофалам ептен од пивото не ми е нешто баш најдобро пробав скоро се и сешто од пивава.. дури земав и две буренца Крушевице на патот измеѓу Прага и Карлови Вари имаат како штанд до фабриката (демек била една од најстарите) и Македонциве инвазија направивме на продавничето.. другиве за глава се фаќаа колку купивме :))

А и некој пишал демек цените биле скоро исти на пивата поради што имало многу, па и не е баш така ..

Како се вика хотелов да го најдам на нет може ќе ми треба ако може ?
Да не купуваш вода е таму. Многу им се лесни пивата за наш критериум, па јас пиев пива цело време место да купувам вода. За цените, зависи како сепак, дека имаат преголем избор. Од поефтини од нашите, до ултра скапи. Него, сакав да ти пишам за хотелов, не е само еден колку што знам наш, но да проверам по дома инфо, ќе ти кажам хотел каде газда и послуга се Македонци со реални цени.
 
М

Мартин`

Гостин
Да не купуваш вода е таму. Многу им се лесни пивата за наш критериум, па јас пиев пива цело време место да купувам вода. За цените, зависи како сепак, дека имаат преголем избор. Од поефтини од нашите, до ултра скапи. Него, сакав да ти пишам за хотелов, не е само еден колку што знам наш, но да проверам по дома инфо, ќе ти кажам хотел каде газда и послуга се Македонци со реални цени.
Да да пивата им се ептен лесни воопшто и не купив вода, плус купив две буренца едното уште во еден ден го мавнав скоро цело (пет литарско) другово кога го донесов тука сите викаат ептен лесно сепак питко е онака убав вкус има не е лошо. А и првпат гледам лименка кока кола помало пакување а не од овие стандардните таман за мене и за луѓето што не пијат многу а и ефтини беа соковите ептен..

За хотелот ок, ќе почекам за инфо дека моиве дома нешто планираат :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom