Правна помош и совети

D

Deleted member 12196

Гостин
Здраво ми треба во законот за наследување. Кој има право на наследство со отварање на оставинска постапка на имот во овој случај брачни другари без потомство, прво починува жената па мажот. Од страната на мажот двајца браќа и една сестра (ова пред 17 години) во моментов само еден брат жив. Од пред 17 години сеуште не е спроведена оставинската постапка. Ме интересира дали наследува само живиот брат. Искуство некое дали имате
поздрав Благодарам
Прво треба да се расчисти дали имотот е заеднички на брачниот пар (сега починати). Понатаму имотот поединечно се враќа на нивните родители (без разлика што и тие се починати). Натаму наследството оди по нормален редослед. Го добиваат нивните деца (браќа и сестри на починатите. Ако некој од нив е починат по автоматизам неговиот дел се префрла на неговите потомци (ако ги има, инаку се исфрла од наследството).
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Негде после земјотресот државата на приватен имот на Водно (~2000 м²) гради објект од национален интерес и иако сопствениците треба соодветно да се обештетат тоа никогаш не се случува.
После некое време објектот се приватизира.

Сопствениците се обиделе неколку пати кај адвокати со целосна документација да направат нешто но не знам од кои причини работата заглавила и од тогаш е статус кво.

Дали ваков вид на случај застарува и дали може нешто да се направи за да се добие обештетување?
 
G

Gjoksi

Гостин
Негде после земјотресот државата на приватен имот на Водно (~2000 м²) гради објект од национален интерес и иако сопствениците треба соодветно да се обештетат тоа никогаш не се случува.
После некое време објектот се приватизира.

Сопствениците се обиделе неколку пати кај адвокати со целосна документација да направат нешто но не знам од кои причини работата заглавила и од тогаш е статус кво.

Дали ваков вид на случај застарува и дали може нешто да се направи за да се добие обештетување?
Освен адвокатите кои ги застапуваат сопствениците, не знам кој друг би можел да ти одговори на твоите прашања. Имаш право да си прашаш кај нив до каде е постапката и зошто истата заглавила.
Ние овде на форумов ниту имаме увид во предметот, ниту знаеме што се барало, ниту што се одлучило по барањето, најмалку пак што знаеме е до каде е постапката по поднесеното барање. Вака поставени твоите прашања и нашите одговори ќе бидат ептен апстрактни, без конкретен одговор, туку само со погодувања за тоа до каде е предметот, зошто е заглавен и што понатаму.
Ако некој друг може да ти помогне, нека повели.
Поздрав.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Освен адвокатите кои ги застапуваат сопствениците, не знам кој друг би можел да ти одговори на твоите прашања. Имаш право да си прашаш кај нив до каде е постапката и зошто истата заглавила.
Ние овде на форумов ниту имаме увид во предметот, ниту знаеме што се барало, ниту што се одлучило по барањето, најмалку пак што знаеме е до каде е постапката по поднесеното барање. Вака поставени твоите прашања и нашите одговори ќе бидат ептен апстрактни, без конкретен одговор, туку само со погодувања за тоа до каде е предметот, зошто е заглавен и што понатаму.
Ако некој друг може да ти помогне, нека повели.
Поздрав.
Фала за одговорот. Тие адвокати (вкупно 2 во одделни обиди) колку што јас разбрав се откажале, под изговор дека било многу тешко предметот да се добие. Не им било однапред платено туку договорено било на крајот на постапката да земат процент од обештетувањето. Едниот од нив бил Додевски, ако тоа нешто значи.
Потоа на сопственивците им бил даден совет да одат со предметот во Стразбур но за тоа требале околу 1000 евра кои тие тогаш ги немале и така ја забаталиле работата.

Според мене главниот проблем е што земјиштето е приватизирано и сега евентуалното обештетување би требало да го исплати приватното лице (наследување на долг?).
Значи прашањето ми беше повеќе во насока дали вреди човек да се ангажира околу ова и дали ваков вид на случај застарува бидејќи од страна на сопствениците не е реагирано со години, ако не и со децении. Инаку како што кажав се работи за многу атрактивна локација од 2000 квадрати на Водно, со целосна документација од страна на оригиналните сопственици.
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
11
Поени од реакции
2
Здраво дечки, во 2012 купив стан во Скопје. Во имотниот лист не е направен пренос на земјиштето под зградата од сопственикот на земјиштето (фирмата-инвеститор и уште 7-8 физички лица, кои добиле станови во зградата) на купувачот на станот.

Јас не сум првиот купувач на станот - и на сопственичката пред мене не и' бил направен пренос. Таа го купила станот од еден од ко-сопствениците на земјиштето, кој го добил станот како компензација.

Како можам ова да го решам формално-правно? Идејата ми е да се впише во мојот имотен лист дека ми припаѓа земјиште согласно квадратурата на станот.

Ви благодарам!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Од искуство, ние во фамилија имавме сличен случај, но човекот не беше женет и немаше потомство. Наследници се неговите браќа и сестри, доколку се живи, а ако не се живи, нивните деца (ова беше мој случај). Значи, двајца браќа и една сестра, имотот се дели на три еднакви дела, ако сестрата не е жива, нејзините деца ја добиваат таа третина, итн.
Во случај на брачен пар, претпоставувам дека и од страна на жената може да се појават законски наследници.

Плус, ќе мора да ангажирате адвокат, нас нè советуваа еден адвокат за сите засегнати, така и направивме
мислам дека наследува и кај жив брат( сестра) и нивните деца (внуци на починатиот), со тоа што не се сеќавам колкав дел имаат внуците ако се живи братот/сестрата ( нивниот родител)
Па мислам и судиката на оставинската го прашува братот/сестрата од починатиот дали имаат деца ако не е наведено во постапката......
Автоматски споено мислење:

Здраво дечки, во 2012 купив стан во Скопје. Во имотниот лист не е направен пренос на земјиштето под зградата од сопственикот на земјиштето (фирмата-инвеститор и уште 7-8 физички лица, кои добиле станови во зградата) на купувачот на станот.

Јас не сум првиот купувач на станот - и на сопственичката пред мене не и' бил направен пренос. Таа го купила станот од еден од ко-сопствениците на земјиштето, кој го добил станот како компензација.

Како можам ова да го решам формално-правно? Идејата ми е да се впише во мојот имотен лист дека ми припаѓа земјиште согласно квадратурата на станот.

Ви благодарам!
може да видиш земјиштето под зграда, на инвеститорот да не е под хипотека ??
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
мислам дека наследува и кај жив брат( сестра) и нивните деца (внуци на починатиот)
Само ако живиот брат/сестра ги инволвира децата и/или внуците, инаку тие го наследуваат делот на својот родител, не се директни наследници ако родителот им е жив.
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
11
Поени од реакции
2
може да видиш земјиштето под зграда, на инвеститорот да не е под хипотека ??
[/QUOTE]

Мислам дека не е, ама можам да замолам адвокат да провери. Дали хипотека би го отежнал процесот?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Само ако живиот брат/сестра ги инволвира децата и/или внуците, инаку тие го наследуваат делот на својот родител, не се директни наследници ако родителот им е жив.
не знам како е точно кај нас, но порано по законите на ехју и поред жив родител внуците имаа наследно право од чичко/тетка, брат/сестра на родителот...
имавме случај, тетка ми почина во Србија 09/91, немаше никого освен брат таткоми и 2 внуци. Татко ми го остаивме таму во станот, да седи до 40 дена; кога дојдовме за 40 дена помен, тој во меѓувреме напраил оставинска постапка ама на судијката и кажал дека нема деца, па земал на себе се... тука напраи друга глупост, ја орочи старата штедња на тетками, па уште се заебаваме со тоа а можеше тогаш да се извади...значи по законите на ехЈу, јас тогаш разбрав дека и внуци и брат/сестра , исто се плака данок на наследство, со тоа што внуците добиваат пола од наследството на чичкото/тетката а родителот пола..како е сега кај нас точно не знам..
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.099
Не знам дали е за овде, можеби повеќе е за економска помош ама друга тема не најдов.

Дали постојат случаи (и како би биле решливи) на продажба на стан од едно физичко лице со хипотека на станот во банка (станбен кредит) на друго физичко лице. Ако е можно, треба да се извести банката. Нормално по нешто пониска цена купецот да ја преземе хипотеката со станот.

Дали некој знае за таков случај и дали е можно?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
може да видиш земјиштето под зграда, на инвеститорот да не е под хипотека ??
Мислам дека не е, ама можам да замолам адвокат да провери. Дали хипотека би го отежнал процесот?
[/QUOTE]
може и сам да видиш во катастар, за таа парцела дали има некој терет..
б.т.в., не разбрав убаво, никој од сопствениците на становите не е запишан на земјиште под зграда ?? Тоа може и бесплатно да се провери на порталот на катстар..
Инаку МНОГУ луѓе не се запишани на земмјиште под зграда од дузина работи... еве кај нас се води Република Македонија, се собиравме ама и Општината МАТИ со Дупот...
Мислам дека Хрватска ги реши сите заебанции со земјиште под зграда, нивниот Уставен суд донесе поодамно некоја одлука, дека земјиштето под РЕГУЛАРНА зграда припаѓа на сопствениците на становите, т.е. зграда не може да ЛЕТА во воздух... друго е дворните места, таму е долга и широка..
Кај нас има 101 глупост... ете стан имам во Охрид, граден во време на охридкиот Октопод, 2004, парцелата е уште на име на сопственикот на куќата која е срушена и напраена зграда, ама со сопственост 0...
Не направи приватизација а зема пари за тоа, пишува во нотарски договор.Починат е, наследницитеза живот се друго поделиле и немаат никаква ОБВРСКА... Бев во општината, АБЕР да се нема, а НИКОЈ на плаќа ДАНОК на земјиштето.в нормални процедури би требало државата да го одземеи да го продаде на сопствениците на становите по 1Еур/м2...
Ама тука лежи Зајакот, изгледа општините ја МАТКААТ работата за некој ден понатака араат по 20евра/м2, иако тоа НЕ Е државно земјиште....
Автоматски споено мислење:

Не знам дали е за овде, можеби повеќе е за економска помош ама друга тема не најдов.

Дали постојат случаи (и како би биле решливи) на продажба на стан од едно физичко лице со хипотека на станот во банка (станбен кредит) на друго физичко лице. Ако е можно, треба да се извести банката. Нормално по нешто пониска цена купецот да ја преземе хипотеката со станот.

Дали некој знае за таков случај и дали е можно?
Најзгодно би било, треба да се види со банката и нотар, да се ликвидира кредитот...Но може да има проблем ако станот е купен преку Купи Куќа купи стан, таму има временски РОКОВИ за продажба на станот
Значи дали има можност, со заеднички договор,Купецот да го исплати кредитот и тој да стави хипотека додека не си го префрли станот на себе ??
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
не знам како е точно кај нас, но порано по законите на ехју и поред жив родител внуците имаа наследно право од чичко/тетка, брат/сестра на родителот...
имавме случај, тетка ми почина во Србија 09/91, немаше никого освен брат таткоми и 2 внуци. Татко ми го остаивме таму во станот, да седи до 40 дена; кога дојдовме за 40 дена помен, тој во меѓувреме напраил оставинска постапка ама на судијката и кажал дека нема деца, па земал на себе се... тука напраи друга глупост, ја орочи старата штедња на тетками, па уште се заебаваме со тоа а можеше тогаш да се извади...значи по законите на ехЈу, јас тогаш разбрав дека и внуци и брат/сестра , исто се плака данок на наследство, со тоа што внуците добиваат пола од наследството на чичкото/тетката а родителот пола..како е сега кај нас точно не знам..
Ете, ако било така, сменето е. Пред две години беше мојот случај: имотот се делеше на тројца браќа/сестри, едната жива сестра (ни адвокат ни нотар не ги повика нејзините деца, на пример), татко ми починат, па јас со моите браќа/сестри ја наследивме неговата третина, третата сестра почината, двете нејзини деца наследија третина. Инаку сите сме возрасни со деца, и никој не праша за нашите деца, во случајот внуци на починатиот ... Значи сменето е ако било поинаку.

Ама татко ми кога почина, имотот се делеше пола на мајка ми, другата половина на нас децата. Ама внуците никој не ги побара.

Автоматски споено мислење:

Не знам дали е за овде, можеби повеќе е за економска помош ама друга тема не најдов.

Дали постојат случаи (и како би биле решливи) на продажба на стан од едно физичко лице со хипотека на станот во банка (станбен кредит) на друго физичко лице. Ако е можно, треба да се извести банката. Нормално по нешто пониска цена купецот да ја преземе хипотеката со станот.

Дали некој знае за таков случај и дали е можно?
Другото физичко лице може да ја смени хипотеката врз друга недвижност и да го ослободи станот за продажба од хипотеката. Наједноставно е, ако ви е изводливо.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
... Значи сменето е ако било поинаку.
Ама татко ми кога почина, имотот се делеше пола на мајка ми, другата половина на нас децата. Ама внуците никој не ги побара.
се мисли на внуци од чичко/тетка ( кој немаат деца), не на внуци од дедо/баба.. или по срб/хрв, сестриќ, синовац, нечак...
Логиката на законот е дека и твоите деца го знаеле и на некој начин живееле со братти/сестрати.. а ако се исклучени од наследството, а ти ако по оставинската стапиш во ДРУГ брак и имаш и други деца, тие ИСТО ќе наследат како и децата од првиот брак, а никаква ВРСКА немале со Оставителот ( братти/сестрати)
Не сум проверил дали и во другите ехЈу држави е сменето...
..најубаво да се праша некој постар адвокат, како било кај нас порано, но мислам дека во цела ехЈу беше исто..
Но пак ДРУГО е во пракса, друго е Закон... на пример кај нас во РМ, често беше сестрите при оставинска да се откажуваат во корист на братот, посебно во селски средини... исто имаше и случаи, ако почине синот а се уште немал деца, околу оставината да се врши голем притисок врз снаата, а која правно е единствен наследник од страна на родителите и браќата сестрите ... итн...
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
на пример кај нас во РМ, често беше сестрите при оставинска да се откажуваат во корист на братот, посебно во селски средини... исто имаше и случаи, ако почине синот а се уште немал деца, околу оставината да се врши голем притисок врз снаата, а која правно е единствен наследник од страна на родителите и браќата сестрите ... итн...
Е да, порано така било, сега стануваат модерни тестаментите и кај нас
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Е да, порано така било, сега стануваат модерни тестаментите и кај нас
Teстаменти тестаменти и накрај прц, за нужен дел некој ќе го јади :D
А си мисли готово наследил се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom