Правна помош и совети

Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Колку пари е дозволено да се помине преку транксакциска сметка на невработено лице без да плате данок?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Претпоставувам дека ова го бараш: https://rafajlovski.com.mk/vesti-2019-ns_article-licno-osloboduvanje-za-danok-na-licen-dohod-za-2020-godina.nspx

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Паа, така нешто
Автоматски споено мислење:

Дали доколку сега отвориш фирма треба да имаш пари на сметката на фирмата кој што неможиш да ги користиш, гаранција некоја?
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
има ли во оваа квази држава искусен правник или адвокат стручен околу примената на Законот за Домување ???
Пишав порано, согласно Законот се обидов пред 5-6 години да поднесам писмено Барање во Основен суд Скопје 2 , судот да ни одреди управител, така пишува во Законот ... Архивата на Судот НЕ САКАШЕ воопшто да го прими Барањето, ме праќа УСНО кај општински инспектор за Домување, а тој кажува треба да се добие Согласност од 51% станари...
Па ако има согласност од 51% станари сам ќе дојде Управителот...
 
Член од
18 април 2017
Мислења
39
Поени од реакции
14
Другари, ќе дадам глуп пример за хоби, а вие да ми кажете дали е нужно да се оданочи?

На пр. што би се случило у случај некој што се занимава со тарот да добие трансакциска сметка во која у цел на дознака пишува "за тарот услуги" а притоа оној кој се бави со тарот да не оданочил хобито, туку работи "на диво"?
Би следувале ли законско правни последици по личноста која ја добила трансакциската со парите платени за услугата, а притоа да не му е оданочено "хобито"?

Кои се услуги мора да се оданочат? Астрологија, тарот и нешо од тој тип мора ли?
Treba da plati personalcn danok na dohod i da, dokolku ne plati kaznivo e...
Автоматски споено мислење:

Смеам да праша во име на другар? Еве го проблемот:

Вака се основа друштво доо Двајцата сме 50/50 сопственици, нема уплатено влог туку е одложен на една година истиот е запишан паричен влог но моѓе да се смени во непаричен ( така ми кажа) Потоа тој уплаќа позајмица на фирмата, со која што се работи се плаќа опрема уредување на објект итн, за се има договор и за закуп и одлука за реновирање на просторот. Се што е плаќано е плаќано на фактура или про фактура, има и на бизнис картичка трошоци за превоз и опремување на просторот. Договорот за основање е стандарден и јас сум управител на друштвото.
Донесена е одлука за позајмица кон фирмата и според таа одлука се уплатени 300 000 денари на сметка на фирмата исто е направен и договор за позајмица помеѓу друштвото и содружникот за позајмица
Сега пртнерот бара или да му се вратат сите пари вложени или да му ја дадам фирмата и се што имам од моја опрема! Значи не на фирмата опремата туку мојата опрема, и ми бара да му гарантирам ако пропадне бизнисот дека ќе му ги вратам парите, а тоа никаде не стои на хартија.

Другар ми е исплашен дека нема никакви финансиски средства, а партнерот му се заканува со тужби. Фирмата е отворено 4-5 месеци само мислам.


Дали има основа за тужба? Како да се заштити во случајов дечкото?
Ima osnov za tuzba dotolku poveke da drugar ti e i upravitel na drustvoto...a sodruznikot odgovara licno i solidarno so siot svoj i
Смеам да праша во име на другар? Еве го проблемот:

Вака се основа друштво доо Двајцата сме 50/50 сопственици, нема уплатено влог туку е одложен на една година истиот е запишан паричен влог но моѓе да се смени во непаричен ( така ми кажа) Потоа тој уплаќа позајмица на фирмата, со која што се работи се плаќа опрема уредување на објект итн, за се има договор и за закуп и одлука за реновирање на просторот. Се што е плаќано е плаќано на фактура или про фактура, има и на бизнис картичка трошоци за превоз и опремување на просторот. Договорот за основање е стандарден и јас сум управител на друштвото.
Донесена е одлука за позајмица кон фирмата и според таа одлука се уплатени 300 000 денари на сметка на фирмата исто е направен и договор за позајмица помеѓу друштвото и содружникот за позајмица
Сега пртнерот бара или да му се вратат сите пари вложени или да му ја дадам фирмата и се што имам од моја опрема! Значи не на фирмата опремата туку мојата опрема, и ми бара да му гарантирам ако пропадне бизнисот дека ќе му ги вратам парите, а тоа никаде не стои на хартија.

Другар ми е исплашен дека нема никакви финансиски средства, а партнерот му се заканува со тужби. Фирмата е отворено 4-5 месеци само мислам.


Дали има основа за тужба? Како да се заштити во случајов дечкото?
Содружниците на друштвото со ограничена одговорност
не одговараат за обврските на друштвототака да како содружник нема основ да те тужи, но како управител може да те тужи. Доколку те тужи ќе му ппднесеш противтужба врз основ на соодветен член од зтд..ти треба адвокат
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
zdr.
da prasam sakam da kupam plac za kuka pa nekoj da mi kaze kako da go proveram dali e pod hipoteka ili nesto slicno zalok vo banka i dr.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
zdr.
da prasam sakam da kupam plac za kuka pa nekoj da mi kaze kako da go proveram dali e pod hipoteka ili nesto slicno zalok vo banka i dr.
На имотен лист, барај кај што пишува Г, имаш лист Б (тоа се податоци за земјиште), Г ќе видиш забележувања, ако е тука чисто, во смисла да не пишува хипотеки, интабулација и слично, чист е плацот. Ако не се снајдиш адвокатот кој ќе ти го прави договорот ќе ти објасни или нотарот кој ќе го заверува, прашај го слободно.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.716
Поени од реакции
2.058
На имотен лист, барај кај што пишува Г, имаш лист Б (тоа се податоци за земјиште), Г ќе видиш забележувања, ако е тука чисто, во смисла да не пишува хипотеки, интабулација и слично, чист е плацот. Ако не се снајдиш адвокатот кој ќе ти го прави договорот ќе ти објасни или нотарот кој ќе го заверува, прашај го слободно.
Da ama imoten list izvaden vo momentot, oti ako e star mozhe da naebe.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Da ama imoten list izvaden vo momentot, oti ako e star mozhe da naebe.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Да, секако тоа. Тазе нов. Впрочем и со постар од 6 месеци нема да заврши работа никаде, при спроведување на договорот.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Имам со инвеститор на згради направено договор на нотар за изградба на зграда во моето место (приземје + 3 спрата + поткровје 280 квадрати во основа)... 25% се за мене...

Е сега договорот е од март 2017 и пишува дека изградбата треба да биде завршена март 2020...Не само со мене и со многу други луѓе што ги дадоа местата на инвеститори работата се заташка и искомплицира...

Воопшто ништо абер нема од започнување на изградбата...

Дали во тој случај инвеститорот треба да ми исплаќа пенали???
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Имам со инвеститор на згради направено договор на нотар за изградба на зграда во моето место (приземје + 3 спрата + поткровје 280 квадрати во основа)... 25% се за мене...

Е сега договорот е од март 2017 и пишува дека изградбата треба да биде завршена март 2020...Не само со мене и со многу други луѓе што ги дадоа местата на инвеститори работата се заташка и искомплицира...

Воопшто ништо абер нема од започнување на изградбата...

Дали во тој случај инвеститорот треба да ми исплаќа пенали???
Има во договорот таква одредба? Со која се регулира што ако инвеститорот не го испочитува утврдениот рок?
Може да биде и причина за едностран раскин на договорот
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Поднесов барање за изгубен пасош, бев на интервју и низ цела таа процедура и си го земав новиот пасош. Сега молерот додека работел кај нас дома, го нашол стариот пасош што мислев дека е загубен некаде. Инаку поминат бил рокот на пасошот. Која е процедурата, треба да се однесе стариот пасош некаде или бидејки е со поминат рок не мора?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Поднесов барање за изгубен пасош, бев на интервју и низ цела таа процедура и си го земав новиот пасош. Сега молерот додека работел кај нас дома, го нашол стариот пасош што мислев дека е загубен некаде. Инаку поминат бил рокот на пасошот. Која е процедурата, треба да се однесе стариот пасош некаде или бидејки е со поминат рок не мора?
Не мора
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
Da ama imoten list izvaden vo momentot, oti ako e star mozhe da naebe.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
нашата нотарка во Аеродром проверува во МОМЕНТОТ...имало случај продавач се договарал и ја тргнал хипотеката, ама утредента кај нотарката таа пак проверила и нашла дека тој ставил НОВА хипотека, непосредно пред да дојде во канцеларија...
..е кога би имало јак и брз ЗАКОН, па за давање лажна изјава ( дека недвижнината нема хипоеки) продавачот да окрка 200 камшика на плоштад...
Би требало да има некоја ПРЕОДНА сметка , од која Банката ќе му ги префрли парите на продавачот кога че се заврши правната процедура..
не само приватни селери, па градежна мафија кога гради се освен становите кој ги продава ( а кој банката ги става по хипотека ) става под хипотека...
..незнам сега кога е забрането продавање паркинг места, на дворното место на зграда, дали смее да го става под хипотека ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom