Правна помош и совети

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.315
Поени од реакции
31.410
Здраво
Сакам да прашам дали долг е застарен кон брокерско друштво за регистрација на кола од пред 4 и пол години? Сега ни се закануваат со тужба
Сметај три години од денот на потпишување на полисата.Ако се поминати,а досега не ви пуштиле тужба претходно, застарен е.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
395
Поени од реакции
127
Сметај три години од денот на потпишување на полисата.Ако се поминати,а досега не ви пуштиле тужба претходно, застарен е.
Од 2018 година е, сега ни дојде опомена пред тужба
Да им се јавам дека е застарен долг?
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.084
Поени од реакции
4.353
Здраво,

Утре сум на судење. Јас и уште двајца сме тужители против еден туженик. Што би се случило доколку само јас не присуствувам на судењето? Дали можи да се одржи без мене?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.315
Поени од реакции
31.410
Од 2018 година е, сега ни дојде опомена пред тужба
Да им се јавам дека е застарен долг?
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:
На опомена не ни мора да реагираш, како сакаш така. Можи тужба да ти пуштат па ако не поднесиш одговор, ако опали опали, ама ќе си ангажираш адвокат, приговор на застареност и чао. Или уште отсега ако сакаш од старт да ги демотивира, ама ќе ти земи некој денар.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
395
Поени од реакции
127
На опомена не ни мора да реагираш, како сакаш така. Можи тужба да ти пуштат па ако не поднесиш одговор, ако опали опали, ама ќе си ангажираш адвокат, приговор на застареност и чао. Или уште отсега ако сакаш од старт да ги демотивира, ама ќе ти земи некој денар.
Ќе им се јавам со време да им кажам дека долгот е застарен да ги демотивира од старт за да не плаќам адвокад
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
13.389
Поени од реакции
22.294
...како тоа долг, а да не се исплати на тој што се должи?
 
Член од
6 април 2015
Мислења
395
Поени од реакции
127
...како тоа долг, а да не се исплати на тој што се должи?
Исто како што Бучкоски не ги врати 10 милиони евра во буџетот му застари делото така и ова
И на мијалков и на ред други политичари им застари делото така и ова
 
Член од
6 април 2015
Мислења
395
Поени од реакции
127
На опомена не ни мора да реагираш, како сакаш така. Можи тужба да ти пуштат па ако не поднесиш одговор, ако опали опали, ама ќе си ангажираш адвокат, приговор на застареност и чао. Или уште отсега ако сакаш од старт да ги демотивира, ама ќе ти земи некој денар.
Вака ми треба конкретен одговор, значи јас им се јавив да им кажам дека долгот е застарен, и тие ми рекоа дека веќе бил на нотар даден, јас му реков дека прво од адвокад требало известување, а не од нотар, демек нотарот го имал предметот и сакал да ни пуштат опомена пред тужба, му викам господине овај долг е застарен тој ми вика не застаруваат овие дела, јас му реков ќе ви го оспорам на суд и тој ок ке запишам тука
И што да правам сега?
Ако веќе имало тужба нели требаше од адвокат писмо да ни стигне?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.315
Поени од реакции
31.410
Вака ми треба конкретен одговор, значи јас им се јавив да им кажам дека долгот е застарен, и тие ми рекоа дека веќе бил на нотар даден, јас му реков дека прво од адвокад требало известување, а не од нотар, демек нотарот го имал предметот и сакал да ни пуштат опомена пред тужба, му викам господине овај долг е застарен тој ми вика не застаруваат овие дела, јас му реков ќе ви го оспорам на суд и тој ок ке запишам тука
И што да правам сега?
Ако веќе имало тужба нели требаше од адвокат писмо да ни стигне?
Ако е даден на нотар пробуваат ваљда со нотарски платен налог и треба да примиш решение од нотар, па потоа имаш право на приговор против истото решение во рок од 8 дена од денот на приемот, во спротивно ќе стане правосилно и извршно ако не приговараш, па потоа ќе те дадат директ на извршител. При приговорот МОРА да ангажираш адвокат и да има истиот печат, инаку нема да ти е уреден ќе ти го отфрлат.
Ако приговараш, предметот продолжува на суд и таму ќе истакнеш приговор за застареност.
Опомена пред тужба не се пушта преку нотарот, тоа е башка процедура и оди преку адвокат пример.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.855
Поени од реакции
3.845
Си дадов отказ пред речиси два месеци за март добив колку што изработив, вчера ми стига известување дека сум добил уплата од фирмата од 5000 ден за април. Не бев у Македонија 90% од овие два месеци, ама денес проверив, не сум воопшто одјавен.

Отказ си дадов со препорачано писмо месец дена пред отказ на адреса на фирмата, со известување на мејл. Добив закани за тужби дека било вложено у мене стотици илјади евра а ја сум ги извиси, дека колешката ме контролирал отказ да си дадам и слични дрн дрн глупости од кои смеа ме фати. Која е постапката? Ми кажаа дека инспектор требало да провери дека не сум вработен и да имал копија од отказот, ама како ќе ги натераат да ме одјават?

Дали може некако против мене да го искористи тоа шо исплатил и за април, а не сум работел? Можда е глупост шо воопшто прашувам ама исповрзани се со овие мочковци на власт па ништо не би ме изненадило.
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.978
Поени од реакции
4.248
Си дадов отказ пред речиси два месеци за март добив колку што изработив, вчера ми стига известување дека сум добил уплата од фирмата од 5000 ден за април. Не бев у Македонија 90% од овие два месеци, ама денес проверив, не сум воопшто одјавен.

Отказ си дадов со препорачано писмо месец дена пред отказ на адреса на фирмата, со известување на мејл. Добив закани за тужби дека било вложено у мене стотици илјади евра а ја сум ги извиси, дека колешката ме контролирал отказ да си дадам и слични дрн дрн глупости од кои смеа ме фати. Која е постапката? Ми кажаа дека инспектор требало да провери дека не сум вработен и да имал копија од отказот, ама како ќе ги натераат да ме одјават?

Дали може некако против мене да го искористи тоа шо исплатил и за април, а не сум работел? Можда е глупост шо воопшто прашувам ама исповрзани се со овие мочковци на власт па ништо не би ме изненадило.
Isto kako sto rabotnik moze da ja tuzi firmata ako dobie otkaz bez zapazeni zakonski proceduri, taka I firmata moze da tuzi rabotnik ako dade otkaz a ne gi zapazil site odredbi od dogovorot.

Znaci, proveri si go dogovorot sto si go potpisal pri vrabotuvanje. Mozebi ima stavka otkazen rok od 60 ili 90 dena... Moze ima odredba deka firmata ke investira vo tvoe obrazovanie, a ti se soglasuvas deka "x" godini nema samovolno da dades otkaz... Se razbirame, neli...

Ako mislis deka si cist spored dogovorot, uzivaj....
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.855
Поени од реакции
3.845
Isto kako sto rabotnik moze da ja tuzi firmata ako dobie otkaz bez zapazeni zakonski proceduri, taka I firmata moze da tuzi rabotnik ako dade otkaz a ne gi zapazil site odredbi od dogovorot.

Znaci, proveri si go dogovorot sto si go potpisal pri vrabotuvanje. Mozebi ima stavka otkazen rok od 60 ili 90 dena... Moze ima odredba deka firmata ke investira vo tvoe obrazovanie, a ti se soglasuvas deka "x" godini nema samovolno da dades otkaz... Se razbirame, neli...

Ako mislis deka si cist spored dogovorot, uzivaj....
Фала на одговорот, немаме ништо потпишано, никој од нас, а сме пријавени како вработени. Често проверувавме дали сме осигурани токму поради овој момент, без договор.


Муабетот ми беше како ќе ги натераат да ме одјава нема ли постапка некоја сам да можам да се одјавам
 
Член од
6 април 2015
Мислења
395
Поени од реакции
127
Вака нели прво треба да ми дојде писмо од адвокат??
Второ ми дојде опомена пред тужба од самото брокерско друштво а не од нотар, значи јас им се јавив да им кажам дека делото е застарено тие ми велат ама ова е дадено на нотар (не сме добиле никакво известување ниту од адвокад ниту од нотар) требало да се плати му реков ќе ти го оспорам на суд, ова дело застари ло за 3 години, он ми вика овие финансиски работи не застарувале, ок му реков пушти тужба ќе ти го оспорам на суд за застареност
 
Член од
28 декември 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
kako treba da izgleda baranje za uvid vo licni medicinski i kakvi bilo drugi dostapni za uvid na fizicko lice.
"Jas toa i toa so maticen broj toa i toa baram uvid vo mojte licni, medicinski, prikrieni, priklesteni, spakuvani poradtoci??"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom