Правна помош и совети

Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Дали некој може да ми посочи што дополнително може да се направи освен пријавување во полиција за гласна музика и галама во работни денови после 00:00.....
Ima mnogu drugi dopolnitelni akcii, ama za zal, poveketo ne se legalni :(
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Утрово го разгледував законот, и нешто што ми падна во очи, вон содржината на истиот, е потписот на претседателот на Собранието.
1658543693658.png
Нели треба се да е на еден јазик, ако веќе имаат форма на албански треба да си е засебна?
Овој не е странски државјанин, си има име и презиме во Македонска лична карта.
 
Член од
22 февруари 2022
Мислења
8
Поени од реакции
0
Zdravo, sakam da prasam, do koja vrednost smeam da vnesam vo Makedonija na granicen premin? Primer kupam 3 para patiki so smetka koi vkupno vredat 300 evra dali kje mozam da gi vnesam vo Makedonija ako ti vredat tuka primer 500 evra? Na internet najdov za stoki od nekomercijalna priroda, sto tuka potocno spagja?
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
968
Поени од реакции
2.277
Ме интересира која е казната ако бидеш фатен т.е затекнат во криволов ? Секако освен одземање на пушката и дозволата што си полагал за ловџија
Имам проблем со диви свињи па затоа прашувам..
 
Член од
27 јули 2022
Мислења
4
Поени од реакции
1
Mi treba praven sovet, ve molam dokolku ima nekoj iskusen pravnik i moze da odvoi malce vreme, da mi pise vo poraka. Blagodaram.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Одговорот на сите поставени прашања од Никола е да. Можеш да ги тужиш.
батали хипотетични ретки работи... еве еден понов проблем
Воен инвалид барал хуманитарна помош, податоците му ги искористиле за подигање брзи кредити

Уште ког мороните од НБРМ ги дозволија овие Криминогени Брзи Пари, им пратив емаил со забелешка дека не смее да се даваат пари на рака туку на сметка на званична Банка... нешто одговорија но туц муц... Имаше повеќе крими случаи а и ќе има.Лична карта се дава на многу места, од аптека за рецепт, во банка, на полицаец, па и во хотел или кога изнајмуваш апартман...
Хрватите воведоа OIB, личен идентификационен број, но не е само тоа, потребно е да има камери СЕКАДЕ каде се работи со ПАРИ, посебен проблем е сега со Корона и Маските...
ПРЕД се е да има ГОЛЕМИ ЗАТВОРСКИ КАЗНИ за фалсификување биометриска исправа... а не како Чауш кој си помина лесно...
А кај нас дури највисоки политичари користеа фалц биометриски исправи во гнасната кампања за градоначалник на Скопје и ни МВР ни управа за заштита на лични податоци нешто направи, не се ни огласи..
Да не кажувам за КРАЖБИ на идентитети на наш граѓани а кој идентитети беа продавани на белосветски мафијаши, се помина со смешни казни на небитни од криминалниот ланец...
Просто правно прашање , може ли некој да побарува враќање брз кредит АКО лицето на кој се води земен кредит ПРЕДХОДНО ја ОДЈАВИЛ личната карта
( Изгубена, Украдена...)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
За брзи пари, т.е. финансиските друштва одговорно е министерство за финансии, не НБРМ. Ги има низ цела Европа, има малверзации и таму. Затоа не се даваат лични податоци, затоа постои пријава во полиција

Sent from my 10edge using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.627
Поени од реакции
34.814
Согласно член 9 став (1) алинеи 1, 2, 3 и 6 од
Законот за заштита на личните податоци

(,,Службен весник на Република Северна Македонија“ бр.42/20 и 294/21), личните податоци се:
  • обработуваат согласно со закон, во доволна мера и на транспарентен начин во однос на субјектот на личните податоци („законитост, правичност и транспарентност“),
  • собираат за конкретни, јасни и легитимни цели и нема да се обработуваат на начин што не е во согласност со тие цели(„ограничување на целите“),
  • соодветни, релевантни и ограничени на она што е неопходно во однос на целите заради кои се обработуваат („минимален обем на податоци“),
  • обработени на начин кој обезбедува соодветно ниво на безбедност на личните податоци, вклучувајќи заштита од неовластена или незаконска обработка, како и нивно случајно губење, уништување или оштетување, со примена на соодветни технички или организациски мерки („интегритет и доверливост“).
Во ставот (2) на овој член е утврдено дека контролорот е одговорен за усогласеноста со ставот (1) на овој член, при што е должен да ја демонстрира усогласеноста (отчетноста).

  • Според член 10 став (1) алинеи 1 и 3 од обработката на личните податоци е законита, само ако и до оној степен доколку е исполнет најмалку еден од следните услови:
  • субјектот на лични податоци дал согласност за обработка на неговите лични податоци за една или повеќе конкретни цели,
  • обработката е потребна за исполнување на законска обврска на контролорот.

Кога се организира наградна игра/натпревар, организаторите е потребно да имаат подготвено и донесено правила за спроведување на наградната игра/натпреварот, а кои правила меѓу другото ќе содржат информации кои лични податоци се потребни од субјектите на лични податоци за да можат да учествуваат на таа наградна игра/натпревар, а кои лични податоци ќе бидат потребни од добитниците на наградната игра/натпревар.

На пример во однос на добитниците многу често во зависност од вредноста на наградата е потребен матичниот број со цел уплата на данок на личен доход, според прописите за данок на личен доход и за истото не е потребна посебна претходна согласност од страна на субјектот на лични податоци, бидејќи во овој случај обработката на матичниот број се врши со цел исполнување на законска обврска на здружението според прописите за данок на личен доход, а во корелација со одредбите член 10 став (1) алинеја 3 и член 83 став (1) алинеја 2 од Законот за заштита на личните податоци.

Според член 17 став (1) од Законот за заштита на личните податоци, кога личните податоци се собираат од субјектот на личните податоци, контролорот во моментот на собирањето на личните податоци, на субјектот на личните податоци му ги обезбедува следните информации:

1) Идентитетот и контакт податоците на контролорот и податоци за неговиот овластен претставник во Македонија;

2) Контакт податоци за офицерот за заштита на личните податоци;

3) Целите на обработката за коишто личните податоци се наменети, како и правната основа за обработката;

4) Легитимните интереси што ги спроведува контролорот или трето лице, кога обработката се врши врз основа на членот 10 став (1) алинеја 6 од овој закон;

5) Корисниците или категориите на корисници на личните податоци, доколку ги има;

6) Каде што е применливо, фактот дека контролорот има намера да пренесе лични податоци во трета земја или меѓународна организација, како и во случај на пренос на лични податоци согласно со членот 50 или членот 51 или членот 53 став (1) втор под став од овој закон, повикување на соодветните или прифатените заштитни мерки и начинот за добивање на копија од нив или информации каде истите се достапни.

Во ставот (2) на овој член е утврдено дека покрај информациите од ставот (1) на овој член, контролорот во моментот на собирањето на личните податоци, на субјектот на личните податоци му ги дава следните дополнителни информации кои се неопходни за обезбедување на правична и транспарентна обработка:

1) Временскиот период за кој ќе се чуваат личните податоци, а ако тоа е невозможно, критериумите што се користат за одредување на тој период;

2) Постоењето на право да се бара од страна на контролорот пристап, исправка или бришење на личните податоци или ограничување на обработката на личните податоци кои се однесуваат на субјектот на личните податоци, или право на приговор за обработката, како и право на преносливост на податоците;

3) Постоењето на правото за повлекување на согласноста во секое време, без да се влијае на законитоста на обработката која била заснована на согласноста пред истата да биде повлечена, кога обработката се врши врз основа на членот 10 став (1) алинеја 1 од овој закон или врз основа на членот 13 став (2) точка 1) од овој закон;

4) Правото на поднесување барање до Агенцијата за заштита на личните податоци согласно со овој закон;

5) Информација дали давањето на личните податоци е законска или договорна обврска или услов кој е потребен за склучување на договор, како и дали субјектот на личните податоци има обврска да ги даде личните податоци и можните последици ако овие податоци не бидат дадени;

6) Постоењето на автоматизиран процес на одлучување, вклучувајќи го и профилирањето како што е наведено во членот 26 ставови (1) и (4) од овој закон и најмалку во оние случаи, кога е вклучена значајна информација за логички поврзаните процеси на обработка, како и значењето и предвидените последици од таквата обработка за субјектот на личните податоци.

Доколку контролорот во моментот на собирање на Вашите лични податоци не Ви ги обезбедил информациите утврдени во членот 17 од Законот за заштита на личните податоци, Вие како субјект на лични податоци имате право пред да ги дадете Вашите лични податоци да побарате од контролорот (здружението) да Ве информира меѓу другото и за целта за која ги давате личните податоци.

Правната основа за обработка, дали давањето на личните податоци е законска или договорна обврска или услов кој е потребен за склучување на договор, дали имате обврска да ги дадете личните податоци и можните последици ако овие податоци не бидат дадени, а Вие врз основа на добиените информации да оцените дали ќе ги дадете Вашите лични податоци.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.766
Не ми е јасно зошто воопшто се спомнува одземање. Станува збор за стекнување на сопственат по пат на одржување. Мислам дека беше чл. 124 од Законот за сопственат, по истекот на 10, односно 20 години. Неколку члена претходно се спомнуваше, доколку на туѓо земјиште има објект кој ја надминува вредноста на земјиштето, градителот да се стекне со земјиштето, со надокнада.
Значи, сопственикот кој не се грижел за својот имот или не знаел дека е негов, после одреден период го губи правото на тој имот, заради тоа што во тој имот накнадно е вложувано. Друга работа е дали ќе му биде надокнадено и колку
не сум ни правник ни експерт,значи ако јас пред 10 г си изградев нелегално куќа или хотел кај палас или полигонот во охрид само зато шо гранит и Г6 ништо не изградиле јас автоматски станувам сопственик?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
....Затоа не се даваат лични податоци, затоа постои пријава во полиција

Sent from my 10edge using Tapatalk
Па и да НЕ ДАВАШ, може да ти ги земат податоците многу лесно
Друго мислев
- Како НЕ СЕ ЗНАЕ кој ги земал парите ?????... ако е направена ФАЛЦ лична карта, ама ИМА КАМЕРА и на Банкомат, а сигурно и таму каде СЕ ДАВААТ ПАРИ ВО КЕШ !!!
Овака ова е начин И за ФИНАНСИРАЊЕ ТЕРОРИЗАМ и КРИМИНАЛ, КЕШ без идентификација !!!
Имаше случка во Охрид пред 1 -2 години, поврзани криминалци со овие што даваат брзи кредити..
НАЈГОЛЕМИОТ КРИМИНАЛ а за КОЈ Е ВИНОВНА ВЛАСТТА, е што ВЕДНАШ по исплатата на КРЕДИТОТ, не се известува ПИСМЕНО на АДРЕСАТА од личната карта лицето на кое се води ОТПЛАТА на КРЕДИТОТ !!!!
Значи МУ СЕ ДАВА време на Криминалецот !!!!
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Не ми е јасно зошто воопшто се спомнува одземање. Станува збор за стекнување на сопственат по пат на одржување. Мислам дека беше чл. 124 од Законот за сопственат, по истекот на 10, односно 20 години. Неколку члена претходно се спомнуваше, доколку на туѓо земјиште има објект кој ја надминува вредноста на земјиштето, градителот да се стекне со земјиштето, со надокнада.
Значи, сопственикот кој не се грижел за својот имот или не знаел дека е негов, после одреден период го губи правото на тој имот, заради тоа што во тој имот накнадно е вложувано. Друга работа е дали ќе му биде надокнадено и колку
Не иде така одржувачката. Мора владението да ти е законито и совесно... Не е тоа едноставно да земеш нешто туѓо и после проток на време да стане твое. Никој не може да загуби сопственост оти не отишол и не покажал интерес за плацот 20 години... Не кинете вака зелени.
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.016
Поени од реакции
596
Член од
28 ноември 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
Здраво ме интересира на дали може да се легализира куќа која е изградена 2003година на имот на татко ми ?или дали воопшто може да се направи физичка делба на парцелата па јас да го добијам делот кај што е мојата куќа . Ова сакам да го направам бидејќи неможам да приклучам струја . А со татко ми не сме во добри односи веќе и не ми дозволува да сум преку неговото броило. Секој совет и искуство се добредојдени како да си го решам статусот бидејќи ке останам без струја .фала
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Здраво ме интересира на дали може да се легализира куќа која е изградена 2003година на имот на татко ми ?или дали воопшто може да се направи физичка делба на парцелата па јас да го добијам делот кај што е мојата куќа . Ова сакам да го направам бидејќи неможам да приклучам струја . А со татко ми не сме во добри односи веќе и не ми дозволува да сум преку неговото броило. Секој совет и искуство се добредојдени како да си го решам статусот бидејќи ке останам без струја .фала
За легализација ке ти треба согласност од татко ти како сопственик на земјиштето. Или да ти го подари делот од земјиштето каде што е куќата. Ако ти го подари делот од земјиштето, веднаш ке можеш да побараш од ЕВН да ти стават времен приклучок ,,за да приклучиш пумпа на бунарот кој планираш да го ископаш,, па така до легализацијата ке си имаш струја. Се друго ти е врзано со мачни и скапи парници.
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
Малце опиплива тема. Предметот е стан и викендица.
Ко-сопственици се две лица, браќа, од кои едниот е починат, а сеуште е во имотните листови како сопственик.
Другиот сопственик, брат му, тој што е жив, треба да го подели имотот со семејството на починатиот.
Уште пред да почне било каква постапка, поради несогласување на двете страни каква да биде поделбата, типот се заканува со мораториум на двата имоти, т.е. додека не се подели, никој да нема пристап до нив.
Сега што е заебаното:
1. Моментално во станот живее синот на покојниот, но со адреса на друго место
2. Живиов што се заканува со мораториум живее во странство, но со македонските документи адресата му е на тој стан
Прашањето е,
Дали теоретски може да издејствува мораториум, со оглед на тие факти и синот на покојникот да мора да се исели?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom