Правна помош и совети

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Имам едно прашање,па ако има некој компетентен тука, молам да ми помогне да ми се разјасни малку ситуацијата.
Ако удираш кола, дали мора да се пријави случајот во полиција, или може да се затвори работата само со договор помеѓу двете инволвирани страни?
Прашувам бидејки ако не пријавувам во полиција, дали би имала проблеми со поправката на штетите на мојата кола т.е осигурувањето??
За многу штети кои што се помали не се вика полиција за да нема судска постапка и казни, па си се договараат меѓу себе инволвираните лица. Но секогаш виновникот му исплаќа сума на лицето кое е невино во случајот. Со сумата тој си ја надоместува штетата за автомобилот.

А за да отидеш во осигурителната компанија и за да бараш надоместување на штетата мора да имаш полициски извештај.

Обврска за доставување информации во врска со сообраќајна незгода
Член 23
(1) Учесниците во сообраќајната незгода се должни, на барање на
одговорното друштво за осигурување, да дадат опширно известување за
околностите под кои се случила сообраќајната незгода, а во спротивно се
должни да ја надоместат штетата настаната од неизвршување на обврската
за известување.
(2) Органот за внатрешни работи, како и другите органи што ја водат
постапката за сообраќајните несреќи, се должни на барање на друштвото
за осигурување или оштетените лица да дадат податоци за сообраќајната
несреќа.​
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Decki aj sea koj se razbira da mi objasni nesto. Decko mi go fatile policajci i mu pisale prijava za nadminuvanje na dozvolenata brzina, deka vozel pobrzo od dozvolenoto. I bese na sud sudijata rekol deka ovoj pat ke pomine samo so opomena deka ne bilo mnogu nadminato. Megutoa mu stigna kazna od 3000 den i plus pausal 850 den. Toj gi plati samo sudskite trosoci, pausalot, a kaznata ne. E sea sudenjeto bese na 04.05.2007 god, a sega mu stigna Nalog za izvrsuvanje na den 08.07.2009god., za sproveduvaje na izvrsuvanje vo vrednost od 3850 den, i se zadolzuva da plati na izvrsitelot: 3000 den na ime glaven dolg; 850 den za ime trosoci za postapka spored izvrsnata isprava so kamata po ZVSZK od 04.05.2007 do isplatata; i 7171 den za trosocite na izvrsuvanjeto, koi ke bidat opredeleni po sproveduvanjeto na izvr[uvanjeto so poseben zaklucok a koi do izdavanjeto iznesuvale 7171 den. Jas sega sum prva godina na fax i kolku sto znam ova delo e zastareno,deka e pominato poveke od 1 godina, ama ne sum bas sigurna deka seuste ne gi razbiram rabotite bas naj naj, pa dokolku nekoj moze da mi kaze podetalno kako da ja sredime rabotat deka 11000 den se stvarno mn pari za takvo nesto.
Jas kolku sto gledam, sudenjeto bilo na 04-05-2007 god, i bi trebalo da zastari po dve godini od izrekuvanjeto na kaznata. E sega ne znam so izmenive so izvrsitelite, porano toa nemase. Mene porano mi prakaa policajci da me privedat ako ne platam, ama na naredbata za priveduvanje imase data koga zastaruva deloto. Ti vidi ako mozes da otides vo sud za prekrsoci, kaj sto e izrecena kaznata, da se proveri koga zastaruva deloto. Ova ti go kazuvam zosto i mene po zastaruvanje na prekrsokot pak mi pratija da ja platam kaznata ( jas ja nemav plateno cela ) inaku ke me privedat, i otidov vo sud i tamu proverija deka e zastarena pa se izvinuvaa.

Имам едно прашање,па ако има некој компетентен тука, молам да ми помогне да ми се разјасни малку ситуацијата.
Ако удираш кола, дали мора да се пријави случајот во полиција, или може да се затвори работата само со договор помеѓу двете инволвирани страни?
Прашувам бидејки ако не пријавувам во полиција, дали би имала проблеми со поправката на штетите на мојата кола т.е осигурувањето??
Koga ima soobrakajna nezgoda i ako e stetata mala ucesnicite moze da se dogovorat samite za stetata, odnosno ako moze da se dogovorat koj e kriv i koj da plati neli :). Znaci nema potreba da se vika policija da pravi zapisnik, kriviot ke mu plati na osteteniot i si odite doma. Znaci kriviot sam ke si ja pravi kolata, a osteteniot ke si ja napravi so parive sto gi dobil. Tuka nemas problemi so osiguruvanjeto zosto ne go iskoristuvas nikade :toe:, ne znam na kakvi problemi mislis
E sega da ve predupredam site, koga ke imate vakvi slucai i drugiot e kriv, i ke vi rece da vi plati za stetata, da barate da vi plati na lice mesto, onolku kolku ke si procenite neli, inaku ne ja pomrdnuvajte kolata od mesto. Ni na strana ni na trotoar, jok be brat, plati pa posle trgaj kola. Zosto toj kriviot moze da vi rece "da odime do servis" i sl, za da videl kolku e stetata, ama ako ja trgnes kolata od lice mesto posle policija ne ti pravi zapisnik i ako ne se dogovorite za stetata nemate osnov po koj da go tuzite drugiot, nemate dokazi ni nisto.
Ako dojde policija na lice mesto i napravi zapsinik togas si ide po sluzbena dolznost i zapisnikot se praka na Osiguritelnite kompanii i obestetuvanjeto si ide preku niv.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Jas kolku sto gledam, sudenjeto bilo na 04-05-2007 god, i bi trebalo da zastari po dve godini od izrekuvanjeto na kaznata. E sega ne znam so izmenive so izvrsitelite, porano toa nemase. Mene porano mi prakaa policajci da me privedat ako ne platam, ama na naredbata za priveduvanje imase data koga zastaruva deloto. Ti vidi ako mozes da otides vo sud za prekrsoci, kaj sto e izrecena kaznata, da se proveri koga zastaruva deloto. Ova ti go kazuvam zosto i mene po zastaruvanje na prekrsokot pak mi pratija da ja platam kaznata ( jas ja nemav plateno cela ) inaku ke me privedat, i otidov vo sud i tamu proverija deka e zastarena pa se izvinuvaa.
Fala mnogu za sovetot. I menr toa ne mi e jasno sega za izvrsitelite. A kaj tebe mislam deka e bilo drugo vo prasanje. Ti si ja nemal plateno kaznata cela, sto znaci imas plateno eden del. So samoto toa sto ja p[lakas kaznata eden del go prekinuvas rokot na zastarenosta i od togas tece novb rok samo mnogu podolg. Mislam deka kaj tebe e doslo do zabuna tamu. A za ova ke pustime eden prigovor do izvrsitelkata nie pa ke vidime sto ke napravime. Pozdrav,
 

Alek_rjk

Za prviot vpecatok nema vtora sansa
Член од
14 март 2006
Мислења
387
Поени од реакции
4
Имам фирма и сметка во банка...Денес прв пат ставив пари на сметката!

Ставив 1000 и тој шалтерашот ми вика од што ти е ?!?!?!
ми вика дневен промет ? да да :)


Муабетот ми е...како да ставам пари и да образложам убаво, а да не наебам некогаш од испекции и слично
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
За колку време можам да извадам(продолжам) пасош најбрзо во Скопје, и колку дена е тоа шо се плаќа за убзано да ти го даат? и колку се плаќа? фала :)
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
За колку време можам да извадам(продолжам) пасош најбрзо во Скопје, и колку дена е тоа шо се плаќа за убзано да ти го даат? и колку се плаќа? фала :)
48 часа откако ќе поднесеш барање за нов, а се плаќа 4500 денари :)
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Тоа е убрзаното а? А нормално, колку време одприлике?
 
С

Спенсер

Гостин
ај да си прашам ја тука

пример возам ја со точакот на улица...заобиколувам кола и неможам да се качам на тротоар и си возиш на тротоар...и некој со кола ако помисли дека ке вртиш негде и се исплаши да не те удри лупа одма на кочница а у него да се мавне уште еден... е кој ке биде крив тука?? дали велосипедистот,или оној кој недржел доволно растојание... а велосипедистот си вози до тротоар многу блиску,никој не му свири ни ништо...

паднавме на дискусија за ова па ај да прашам...
 

Net

Член од
22 декември 2008
Мислења
29
Поени од реакции
0
Imam eden problem od pred eden den dva mi se zakanuva deckoto na edna moja prijatelka sto se znam doglgo vreme sonea koja sto bese na gosti kajmene... e sega ovoj tipov ne go poznavam neznam ni od kade mu e mojot broj prijatelkava ne e dostapna ne mozam da se slusnam sonea za da ja prasam dali mu go dala brojot i zosto mu go dala za da me maltretira koga pojma nemam koj e ....doznal deka bila kajmene i sega izgleda e ljubomoren mnogu i celo vreme mi pisuva navreduvacki i zakanuvacki sms poraki... eve pred nekoja minuta mi pisa deka vecerva vo dvanaeset ke dojdel doma kajmene znael kaj ziveam i deka ke me ispukal...:toe:
Sto da pravam dali da go prijavam brojov vo policija i tuzam za zakanuvanje so pistol.... navreduvanje.... mi treba pomos pisete so da pravam ? :toe:
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Imam eden problem od pred eden den dva mi se zakanuva deckoto na edna moja prijatelka sto se znam doglgo vreme sonea koja sto bese na gosti kajmene... e sega ovoj tipov ne go poznavam neznam ni od kade mu e mojot broj prijatelkava ne e dostapna ne mozam da se slusnam sonea za da ja prasam dali mu go dala brojot i zosto mu go dala za da me maltretira koga pojma nemam koj e ....doznal deka bila kajmene i sega izgleda e ljubomoren mnogu i celo vreme mi pisuva navreduvacki i zakanuvacki sms poraki... eve pred nekoja minuta mi pisa deka vecerva vo dvanaeset ke dojdel doma kajmene znael kaj ziveam i deka ke me ispukal...:toe:
Sto da pravam dali da go prijavam brojov vo policija i tuzam za zakanuvanje so pistol.... navreduvanje.... mi treba pomos pisete so da pravam ? :toe:
Пријави го одма, ич да не му се мислиш. А за што ќе го тужиш ќе видиме после. Мислам дека ќе можеш и за двете и за заканување и за навреда, ако ги направил и двете. Не ги бриши пораките, само. Ќе ти требаат за доказ.
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
Имам еде проблем. Претплатничкиот број од ВИП ми дојде сметка од 3900 денари. Од тие 3900 имам 2500 меѓународни разговори, повици во Швајцарија на некој си број 0041763333333... Мислам така да беше бројот. И сега? Што можам да правам? Како да докажам дека се немам јас јавувано на тој број. Уопште се неам јавувано во Швајцарија... А плус и 1 месец, со сите сметки платени ми беа забранети дојдовните повици а појдовните ми беа слободни.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Имам еде проблем. Претплатничкиот број од ВИП ми дојде сметка од 3900 денари. Од тие 3900 имам 2500 меѓународни разговори, повици во Швајцарија на некој си број 0041763333333... Мислам така да беше бројот. И сега? Што можам да правам? Како да докажам дека се немам јас јавувано на тој број. Уопште се неам јавувано во Швајцарија... А плус и 1 месец, со сите сметки платени ми беа забранети дојдовните повици а појдовните ми беа слободни.
Пиши приговор, само не сум сигурен дека многу нешто ќе постигнеш. Во иднина ограничи ги меѓународните повици.
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
а како е постапката коа ке те приберат у станица... шо смееш да потпишеш дали смеат да те сликаат иако немаш ништо во себе(што би било незаконско) само си билк во друштво на лош БАТКА па те собрале и тебе...
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
645
а како е постапката коа ке те приберат у станица... шо смееш да потпишеш дали смеат да те сликаат иако немаш ништо во себе(што би било незаконско) само си билк во друштво на лош БАТКА па те собрале и тебе...
Прво мора да ти се легитимира, па ќе те задржат неколку часа, може ќе попиеш некој шамар и ќе си одиш дома. Гњаважа.

Imam eden problem od pred eden den dva mi se zakanuva deckoto na edna moja prijatelka sto se znam doglgo vreme sonea koja sto bese na gosti kajmene... e sega ovoj tipov ne go poznavam neznam ni od kade mu e mojot broj prijatelkava ne e dostapna ne mozam da se slusnam sonea za da ja prasam dali mu go dala brojot i zosto mu go dala za da me maltretira koga pojma nemam koj e ....doznal deka bila kajmene i sega izgleda e ljubomoren mnogu i celo vreme mi pisuva navreduvacki i zakanuvacki sms poraki... eve pred nekoja minuta mi pisa deka vecerva vo dvanaeset ke dojdel doma kajmene znael kaj ziveam i deka ke me ispukal...:toe:
Sto da pravam dali da go prijavam brojov vo policija i tuzam za zakanuvanje so pistol.... navreduvanje.... mi treba pomos pisete so da pravam ? :toe:
Прво да те прашам дали си се уште жив? :)....Ако си, најубаво ќе ти биде со такви сер*овци да не губиш време. "Ќе те пукал",да бе така било тоа. Понатаму, ако ептен те замара, пријави го во полиција, ќе му дојдат на врата, ќе се помоча од страв и ќе свитка опаш. Поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom