Правна помош и совети

Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Имам едно прашање... поднесов пријава за изгубена лична карта во МВР(or something) и ми дадоа документ што треба да го уплатам за во службен весник и ми рекоа во пошта да го сторам тоа. Но во поштата пак ми побараа жиро-сметка и ништо не бидна. Па ако знае некој жиро-сметка за да уплатам во службен весник дека личната карта ми е неважечка, или има друг начин за да ми излезе таа информација во службен весник... Потоа рекоа дека ќе ми стигне картичка на домашната адреса па со неа да отидам за повторно сликање и за нова лична карта.
 
Член од
2 септември 2009
Мислења
22
Поени од реакции
2
дали е продолжен работниот век на универзитетските професори до 67 години? имаше некои најави за измени на законот за работни односи (ваљда таму спаѓа тоа), па дали некој знае дали помина таа измена?
Колку што јас знам, професорите кои што ги исполниле условите за старосна пензија, од оваа година ќе имаат право на склучување работен однос во универзитетите, но само за време од 1 година и под услов за тој работен однос да нема други кандидати гои ги исполнуваат услови за тоа работно место.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Дали некој знае за колку време застарува долг во пропадната банка? Се работи за минусно салдо на тековна сметка (тогаш си било во рамките на дозволен минус) во Македонска Банка, која пропадна пред 2 години. Сега пробуваат да го наплатат тоа, а немаат пратено официјално известување до должниците, туку само некој список до директорот, никаде не стои каде треба да се уплатат парите (а банката не функционира, со тоа ваљда и сметките и се блокирани?). Што треба да се направи во случајов? Дали воопшто (и ако се најде каде) треба да се плати тоа, со оглед на тоа што се поминати веќе две години? Дали е веќе застарен долгот или стои како таков?
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Еј ај да ве замолам нешто. Да ми помогнете да го најдам Законот за Облигации (или за облигациони односи, како ли е). Не можам да го најдам на право.орг. Еден линк би завршил работа. Фала :роза:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Член од
5 април 2008
Мислења
28
Поени од реакции
1
I jas imam problem. Imame zaostanati smetki za struja od 1997, do 2006. Sega ni gi baraat da gi platime. N"o problemot e se pogolem sto tie se tuzeni i imaat kamata koja e 2 pati pogolema od samote smetki. Dali moze po nekoja osnova da se otpise barem kamatata, a smetkite ke gi platime. Zasto se raboti za Golema suma a i odamna zaostanat dolg. fala...
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
645
I jas imam problem. Imame zaostanati smetki za struja od 1997, do 2006. Sega ni gi baraat da gi platime. N"o problemot e se pogolem sto tie se tuzeni i imaat kamata koja e 2 pati pogolema od samote smetki. Dali moze po nekoja osnova da se otpise barem kamatata, a smetkite ke gi platime. Zasto se raboti za Golema suma a i odamna zaostanat dolg. fala...
Побарувањата за сметки за вода, струја...застаруваат за една година, така да немаат право сега да бараат да ги платите што мне го побарале во рок од една година од кога пристигнале за плаќање.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
I jas imam problem. Imame zaostanati smetki za struja od 1997, do 2006. Sega ni gi baraat da gi platime. N"o problemot e se pogolem sto tie se tuzeni i imaat kamata koja e 2 pati pogolema od samote smetki. Dali moze po nekoja osnova da se otpise barem kamatata, a smetkite ke gi platime. Zasto se raboti za Golema suma a i odamna zaostanat dolg. fala...
Нц, нема можност да се исклучи каматата.
А верувам дека каматата е огромна плус станува збор за долгови стари и пред 10 години, таа се повеќе и си се зголемува. До пред некое време нели имаше можност да платиш на рати, друго чаре не знам.
Оди до евн прашај си ама нема да ти дадат голема помош ...
 
Член од
5 април 2008
Мислења
28
Поени од реакции
1
Нц, нема можност да се исклучи каматата.
А верувам дека каматата е огромна плус станува збор за долгови стари и пред 10 години, таа се повеќе и си се зголемува. До пред некое време нели имаше можност да платиш на рати, друго чаре не знам.
Оди до евн прашај си ама нема да ти дадат голема помош ...
da na rati mozese ama se raboti za suma od 300.000 den bez kamata a so kamata 800.000 denari. mislev nekoja "dupka" vo zakonot zasto togas strujata ja trosela svekrvata, a pocinata e veke 6 godini. A kamatata, da duplo od smetkite.....

Fala za PP, broiloto seuste e na svekrvata. Jas bev vo barakite na EVN no tie normalno si gi baraat smetkite so kamata. A za toa zalbata ne znaev pa moze i da odam i da podnesam zalba, pa moze i ke mi vredi, koj znae. Sepak fala za pomosta, cao.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
645
da na rati mozese ama se raboti za suma od 300.000 den bez kamata a so kamata 800.000 denari. mislev nekoja "dupka" vo zakonot zasto togas strujata ja trosela svekrvata, a pocinata e veke 6 godini. A kamatata, da duplo od smetkite.....

Fala za PP, broiloto seuste e na svekrvata. Jas bev vo barakite na EVN no tie normalno si gi baraat smetkite so kamata. A za toa zalbata ne znaev pa moze i da odam i da podnesam zalba, pa moze i ke mi vredi, koj znae. Sepak fala za pomosta, cao.
Не знам дали се разбираме...значи според Закон за облигациони односи, чл. 367, на ваквите побарувања застареноста им е една година.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Не знам дали се разбираме...значи според Закон за облигациони односи, чл. 367, на ваквите побарувања застареноста им е една година.
Да но постои посебен закон за енергетика.
Сето тоа во нивниот закон и во правилниците на ЕВН се е тоа убаво средено.
Не застаруваат делата, освен ако управниот одбор на ЕВН не одлучи да застари комплетно една година. На пример сега во јануари веројатно ќе ги застарат сите неплатени сметки за 1997 година или 98ма не сум сигурна.

Така да проблем кај Бебич е што броилото не го префрлиле на свое име и договорот сеуште тече на име на свекрвата.А тие трошат струја.
Да го смениле броилото по смртта нејзина на нивно име од тој момент сметките ќе се нивни. Вака евн не ги знае на сите домашните проблеми и да знае кој трошел во фамилијата струја а кој не.
Така да и вината си е нивна. Не извршиле промена на договорот и броило кога починала жената и со умреницата да докажале. Потоа ќе си извршеле промена на договорот и ќе си трошеле струја нормално. Вака се искомплицирале.
Пробајте со жалба и со доказ од умреница на свекрвата бар долговите кога таа била жива да не ги наплатите.
Но не знам дали вие и тогаш сте живееле со свекрвата или само по нејзината смрт сте се вселиле во таа куќа/стан?
 
Член од
5 април 2008
Мислења
28
Поени од реакции
1
Не знам дали се разбираме...значи според
Закон за облигациони односи, чл. 367, на ваквите побарувања застареноста им е една година.
Фала за законот, читав има нешто да се искористи, ама овие се сите тужени сметки, и камата на тужбата, ама сигурно дека ке поднесам тужба или жалба.
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Моево паршање е многу просто, пред зградата пред самиот влез има две крнтии кои ем не ги возат-ем ги оставиле тука и стварно сликата е многу грда. Сеа, како да не се расправам со комшиите-а да се јавам негде да ги тргнат? Т.Е. Да ми биде чист ем влезот ем мојот образ:vozbud:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Да но постои посебен закон за енергетика.
Сето тоа во нивниот закон и во правилниците на ЕВН се е тоа убаво средено.
Не застаруваат делата, освен ако управниот одбор на ЕВН не одлучи да застари комплетно една година. На пример сега во јануари веројатно ќе ги застарат сите неплатени сметки за 1997 година или 98ма не сум сигурна.

Така да проблем кај Бебич е што броилото не го префрлиле на свое име и договорот сеуште тече на име на свекрвата.А тие трошат струја.
Да го смениле броилото по смртта нејзина на нивно име од тој момент сметките ќе се нивни. Вака евн не ги знае на сите домашните проблеми и да знае кој трошел во фамилијата струја а кој не.
Така да и вината си е нивна. Не извршиле промена на договорот и броило кога починала жената и со умреницата да докажале. Потоа ќе си извршеле промена на договорот и ќе си трошеле струја нормално. Вака се искомплицирале.
Пробајте со жалба и со доказ од умреница на свекрвата бар долговите кога таа била жива да не ги наплатите.
Но не знам дали вие и тогаш сте живееле со свекрвата или само по нејзината смрт сте се вселиле во таа куќа/стан?
А банкарски долг после колку време застарува? Имам објаснето во претходниот пост на темава, ама не ме рецна никој, шмрк :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom