Правата на потрошувачите во Македонија

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Acid, 9 октомври 2009.

 1. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.917
  Допаѓања:
  31.138
  се знае шо е оштетен уред а шо расипан. Ако има надворешни траги дека е удрен, скршен пукнат... секако дека не важи гаранција или ако во уредот иа вода, земја...
  убаво е тоа наведено во гаранциите
   
 2. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.984
  Така е кога се имплементираат европски закони

  Патем ако е без етикета и употребено 1-2 а имам бутик нема сила што би ме натерала да му ги вратам парите а тек па на некоја свадба,слава,новогодишна прослава ако начекам некој клошар или клошарка со етикетата на гардеробата го реметам додека не почне да црвенее и гледа во земја од резил.
   
 3. Boom tv

  Boom tv

  Член од:
  30 април 2013
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  25
  Здраво вака на 30.05.2017 купив телефон од анхоч smartphone blackview a8 , но откако е купен па до сега три пати е носен во сервис двапати за преинсталирување на софтер и трет пат скоро го однесов бидејќи пипците кај што се става батеријата се тенки и се викаат и ставајќи батерија се скршија и го однесов во assa electronik и од таму ме обвинија мене и ми удрија црвен печат гаранцијата сега не важи и ме избркаа грубо се однесуваа. Телефонот покрај тој проблем му најдов уште 5 мани како на пример не се уклучува т.е само логото, сим картички не чита некогаш, знае да загрее и да ми покаже висока температура на батеријата. Еден мој пријател па негов роднина работи во анхоч и ми кажа сите телефони од таа марка се со некаков дефект и ги носеле на сервис. Братучетка ми има ист телефон како мојот и тој е со дефект на неа камерата и е црвена кога е во соба и исто така знае да се распие звучникот со полнач . Ме интересира дали може да ги пријавам за грубо однесување и за продавање на неквалитетни телефони
   
 4. cige

  cige Гостин

  Па купи си кинески телефон.
   
 5. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.573
  Допаѓања:
  5.425
  http://webtribune.rs/banke-vracaju-...-ovo-je-jedini-nacin-da-dobijete-novac-nazad/

  банките земаа се и сешто, дали има и кај нас нешто слично, да вратат од лапнатите пари ??
  Лапаа за осигурување а испадна ништо не е осигурано, да не кажувам лани кога беше земјотресот и испукаа ѕидови, лугето сами си кречеа ..има ли адвокат спремен да ја раскринка спрегата на банките и осигурителните компании ?
   
 6. zabiste

  zabiste Ако не ааа ако не...

  Член од:
  8 октомври 2013
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  394
  Дечки едно прашање.
  Имам проблем со агенција за патување. На крајот на јуни месец годинава заминав на одмор преку агенција. Кога требаше се да се плати, го направив плаќањето на време и пред мене ми закажаа за авионска карта и за соба во хотел, и пред мене ја извршија резервацијата за собата во хотелот. 2 дена пред тргнување ме известуваат дека имало некои проблеми во хотелот и дека не можам више да резервирам соба во тој хотел (иако на време се си платив во агенција и видов како ја резервираат собата во хотелот кој што го барав, и кога побарав објаснување зошто немам соба во тој хотел, ми кажаа дека и тие не знаат!!!). Но сепак ми дадоа други опции на хотели во близина, и избрав друг хотел кој чинеше помалце од првичната сума која ја уплатив на време. Ме известија дека разликата во цена ќе ми ја исплатат кога ке се вратам од одмор. И еве скоро 2 и пол месеци откако се вратив, никако да ми ги исплатат парите од промената на хотел. Незнам колку пати пратив маил на почеток, па после тоа се јавував, па после тоа одев до агенцијата, и кога и да појдам таму се прават будали и ми викаат дека од сметководство заборавиле да ја извршат уплатата и дека ќе ја направат наредниот ден. Но сеуште ги немам добиено парите. 4 пати отидов до кај нив, и секој пат истиот изговор ми го даваат, и како и да почнам да се расправам, ме убедуваат дека ќе ми ги исплатат парите наредниот ден. Значи не се работи за голема сума на пари, повеќе ме нервира фактот што АГЕНЦИЈА ЗА ПАТУВАЊЕ не знае да ти објасни зошто собата што ја резервирав и ја платив во првичниот хотел не можам да ја добијам.
  Прашањето ми е, каде можам да се обратам, или да ги пријавам за ваква работа? (Државен пазарен инспекторат или...???)
   
 7. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  2.155
  Допаѓања:
  1.546
  Odi i u drzaven i u UJP!
   
 8. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.573
  Допаѓања:
  5.425
  За жал НЕМА кај нас никаква заштита на Потрошуваачи.... Здружението бара да платиш членарина и пак ништо не можат, пак треба преку инспекција...Она што најповеќе ме нервира е мување со ЦЕНИТЕ, цените се како за кого, додека не дојдеш и не купиш не знаеш колку е... ( не мислам тука на големите маркети)... башка имаат разни форми, те клупска цена па оваква цена, цена одма ако купиш... АМА ништо не е прецизно објаснето и потврдено..
  Еднаш годишно одиме на технички преглед со колите и таму има милион различни цени за технички преглед ама додека не одиш таму не може да откриеш каде е колку технички преглед на возило
   
 9. Емкаа

  Емкаа крофни од драго.

  Член од:
  14 мај 2008
  Мислења:
  3.552
  Допаѓања:
  5.681
  Здраво дечки, си купив нов телефон пред 3 недели меѓутоа уште мината недела го однесов на сервис под гаранција. Пријатели ми спомнаа дека имало некој законски рок дека доколку производот има дефект во првите три месеци производителот е должен да ми даде нов уред, а не да го сервисира. Дали е некој запознаен со ова?
   
 10. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  2.155
  Допаѓања:
  1.546
  Tacno. Zatoa nesi trebala da go noses u servis. Imas 15 dena rok bez objasnuvanje da go vrnes proizvodo i da si trazes nov. Idi pak i trazi si gi parite, zakani se so inspekcija. Ti kupuvas nov prozivod za tie pari, a ne polovoen od pazar. Moras da se karas tamu za da ti gi vrnat parite, so smiren ton niso ne praes.
   
 11. 123456

  123456

  Член од:
  6 септември 2007
  Мислења:
  5.643
  Допаѓања:
  3.172
  Од нептун вракал некој производ до сега?
   
 12. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  2.155
  Допаѓања:
  1.546
  Ja do sega kako sho sum cul u Neptun bile najfer za vrakjanje.
   
 13. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.573
  Допаѓања:
  5.425
  незнам дали е за тука, се работи за ПРОАКВА Охрид.
  Ај најнапред што воведе фиксен трошок секој месец, дали трошиш или не трошиш вода, сега бара секој 25 нивен инкасатор да ја очита состојбата што е многу незгодно за лицата со викенд станови кој се од Скопје и подалечни градови. Има ли некој закон , логика ако некој не троши воопшто струја да може да бара замрзнување на ова работа, т.е. само тој новоизмислениот арамилук од 70мкд да го плаќа ??
   
 14. annaja01

  annaja01

  Член од:
  29 октомври 2011
  Мислења:
  1.709
  Допаѓања:
  1.149
  Дали може да се пријави превара на странициве на фејс.или само купена роба од продавница!?
  Конкретно за страницава,нема тел.број,нема адреса:(
  Нарачките се прават само во инбокс:sneaky:
   
 15. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  15.005
  Допаѓања:
  7.781
  Да видиш пазарен инспекторат дали имаат ингеренции за онлине продавници. За нормални продавници обично регуларно реагираат. И ако не е тајна која страна, можеби ќе се најде некое инфо
   

Сподели преку: