Правата на потрошувачите во Македонија

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.149
Да видиш пазарен инспекторат дали имаат ингеренции за онлине продавници. За нормални продавници обично регуларно реагираат. И ако не е тајна која страна, можеби ќе се најде некое инфо
Страницата е Ласерски третман за синуси
Медилекс
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.068
Поени од реакции
8.908
Страницата е Ласерски третман за синуси
Медилекс
за овие нигде што не оставиле контакт, ќе се обидеш во пазарен иснпекторат. Ако не се на одмор и во опм, организација на потрошувачи, да ти дадат совет. Во пазарен во секој случај затоа што мислам дека имаат ингеренции и за интернет продажба.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.149
за овие нигде што не оставиле контакт, ќе се обидеш во пазарен иснпекторат. Ако не се на одмор и во опм, организација на потрошувачи, да ти дадат совет. Во пазарен во секој случај затоа што мислам дека имаат ингеренции и за интернет продажба.
Фала многу,а кај се наѓаат ако знаеш
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.068
Поени од реакции
8.908
Фала многу,а кај се наѓаат ако знаеш
Телефонски контактиравме. Инаку Пазарна треба да е центар кај арм, улица Македонија. Организација на потрошувачи исто телефонски, не сум сигурен за локација, негде улиците под медицински.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.149
Телефонски контактиравме. Инаку Пазарна треба да е центар кај арм, улица Македонија. Организација на потрошувачи исто телефонски, не сум сигурен за локација, негде улиците под медицински.
Најдов,на ул.11 октомври.Денеска добив порака од страницата ќе ми пратат ново кабелче,демек во тоа било проблемот.Па ајде ќе видиме
 
Член од
20 февруари 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ве молам дечки за помош. Инаку купив фрижидер од Нептун. Платив за достава и монтирање и истиот ми беше денес доставен. Го отпакуваа пред мене и навидум делуваше неоштетен. Ми дадоа испратница да потпишам и бидејќи под дифолт курири кога ми носеле пратки се потпишувам без размислување, така и таа ја потпишав. Не поминаа 20 минути забележав пукнатина од страна, и во истиот момент се јавивме на добавувачот да дојде да си го земе, но тој не упати да се обратиме до продажното место, во кое веднаш отидовме и дадовме приговор. Прашањето ми е, со оглед дека ја имам потпишано таа испратница дали може да ми направат проблем и да не ми го сменат производот или пак да ми ги вратат парите. Ги чувам стиропорите и не го поместив ни милиметар откога ми го донесоа. И доколку не сакаат да го сменат а пријавен е 20 мин. од монтирањето, каде да се обратам? Цел ден нервози ме пукаат, па беспари да е па да не го жалиш, а вака.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.770
Поени од реакции
6.788
Телефонски контактиравме. Инаку Пазарна треба да е центар кај арм, улица Македонија. Организација на потрошувачи исто телефонски, не сум сигурен за локација, негде улиците под медицински.
Карши Тутунски е Пазарна, ама тешка работа.. телефонски НИШТО, а писмено ми одговорија во сред лето кога не бев во Скопје... башка за да одиш со автобус се во слепо црево а со кола е проблем паркинг..
А Организација на потрошувачи е сега КОМЕРЦИЈАЛНА работа, треба да се зачлениш па да ти помогнат !!

Туку има една трета работа, немаме тело кое би се занимавало ако некој увезува производи со фабричка грешка, не може никаде да се продадат и ги тупнуваат кај нас( а на некој ќе му го наполнат џебо)... тука иде шемата првенствено со мобилните а пазарна наводно ништо неможе бидејќи го купуваш ЃОА со попуст со пакет на 2 години...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.677
Поени од реакции
2.548
Организација на потрошувачи?

Умрена работа е тоа, ги контактирав еднаш и се покажа дека е глупост. Кажаа дека нема никаков закон кој ги брани правата на потрошувачите и дека нивната услуга е советодавна и дека немаат механизам и нешто со кое би можеле да влијаат.

Банана држава!
 
Член од
2 март 2016
Мислења
187
Поени од реакции
97
Организација на потрошувачи?

Умрена работа е тоа, ги контактирав еднаш и се покажа дека е глупост. Кажаа дека нема никаков закон кој ги брани правата на потрошувачите и дека нивната услуга е советодавна и дека немаат механизам и нешто со кое би можеле да влијаат.

Банана држава!
Ако ти продадат дефектен производ, прво го опоменуваш продавачот официјално преку адвокат, ако по изминување на рокот од опомената не ти го заменат доброволно производот и да вратат пари, тогаш преку адвокат поднесуваш тужба за раскинување на договорот за купопродажба за да ти се вратат парите, и истовремено бараш надомест на материјална или нематеријална штета доколку си претрпел таква.
Мојот совет е да се оди секогаш преку адвокат за остварување на било кое граѓанско право за да може тужбата да ти биде професионално составена, а со тоа ќе имаш и реални шанси за успех.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.677
Поени од реакции
2.548
Ако ти продадат дефектен производ, прво го опоменуваш продавачот официјално преку адвокат, ако по изминување на рокот од опомената не ти го заменат доброволно производот и да вратат пари, тогаш преку адвокат поднесуваш тужба за раскинување на договорот за купопродажба за да ти се вратат парите, и истовремено бараш надомест на материјална или нематеријална штета доколку си претрпел таква.
Мојот совет е да се оди секогаш преку адвокат за остварување на било кое граѓанско право за да може тужбата да ти биде професионално составена, а со тоа ќе имаш и реални шанси за успех.
Трошоците за адвокатот при поднесување на тужба е поскап од самиот производ алооо
 
Член од
2 март 2016
Мислења
187
Поени од реакции
97
Трошоците за адвокатот при поднесување на тужба е поскап од самиот производ алооо
Па ако купил ТВ од 8000 денари, не му се исплаќа да ангажира адвокат, но, ако купил ТВ од 120 000 денари, и тоа како му се исплаќа да ангажира адвокат, во спротивно нека ги прежали 2000 евра, па сега секој според својот интерес :)
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
454
Поени од реакции
147
Па ако купил ТВ од 8000 денари, не му се исплаќа да ангажира адвокат, но, ако купил ТВ од 120 000 денари, и тоа како му се исплаќа да ангажира адвокат, во спротивно нека ги прежали 2000 евра, па сега секој според својот интерес :)
само проблем е тоа што првиот не може да прежали 8000, а вториот може да прежали 120000
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.064
Поени од реакции
2.835
Па ако купил ТВ од 8000 денари, не му се исплаќа да ангажира адвокат, но, ако купил ТВ од 120 000 денари, и тоа како му се исплаќа да ангажира адвокат, во спротивно нека ги прежали 2000 евра, па сега секој според својот интерес :)
Ама ти како добар адвокат и за 500 денари би му се понудил и би му земал повеќе пари од што е производот...

Поголеми преваранти од адвокати и забари нема. Затоа и секогаш сте пуни со кеш.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
187
Поени од реакции
97
Ама ти како добар адвокат и за 500 денари би му се понудил и би му земал повеќе пари од што е производот...

Поголеми преваранти од адвокати и забари нема. Затоа и секогаш сте пуни со кеш.
Нели најлоши беа извршителите?
Од каде сега адвокатите и стоматолизите испаднаа најлоши.
Али споредбава ти е одлична, без заболекар и адвокат не се може, потребни се секому, и напротив на заболекар и адвокат им е грижа за човекот, и верувај парите не се приоритет, али и за без пари никој не работи.
И провери статистика просечна плата на забар и адвокат е 250€ благородни професии се, затоа не има се уште ама веќе се помалку.. :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.064
Поени од реакции
2.835
Нели најлоши беа извршителите?
Од каде сега адвокатите и стоматолизите испаднаа најлоши.
Али споредбава ти е одлична, без заболекар и адвокат не се може, потребни се секому, и напротив на заболекар и адвокат им е грижа за човекот, и верувај парите не се приоритет, али и за без пари никој не работи.
И провери статистика просечна плата на забар и адвокат е 250€ благородни професии се, затоа не има се уште ама веќе се помалку.. :)
Зошто ниеден адвокат во Македонија не се јави бесплатно да ги застапува здруженијата што се борат против лошиот воздух и загадувањето???
Бараа адвокат но никој не се појавил, дека парите не им биле приоритет, нели. Ете јави се ти за да ги застапуваш штом не те интересираат пари и јас одма ќе го повлечам ова што го кажав за вас адвокатите.

Не кажувај лажги, нема адвокат кој не се лакоми по пари. За еден совет зимате по 1.000 денари. Продавате ништо за пари.

Затоа и сите викаат и ќе викаат дека сте најголеми манипулатори.

Горе во постот што му го одговори на дечкото за 500 денари, се виде се. Не мора веќе да се мачиш да пишуваш глупости. За 500 денари производ, ќе му земеш 50 евра. Срамота.
 
На врв Bottom