Почеток на крајот на кризата во Грција (шутирање пенали!)

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Абе и јас навивав за шредер ама секогаш нинџа желките тепаа..и сега кој ќе нападне германија и зошто???
--- надополнето: Oct 27, 2011 9:19 AM ---

Јас ни најмалку-имај предвид дека уништувањето на паразитот најчесто води кон смрт на домаќинот кој во случајот е ЕУ....они не ја бранат Грција,туку целата унија и нејзината финансиска и макроекономска стабилност.
Искрено, очекуваше ли дека пола долг ќе и биде избришан и дека ќе добијат толкава финансиска помош? Мене ова со банките ме изненади. Патем,според планот банките треба да соберат дополнителни 108 милијарди евра дп 2012. Од каде? Има да опалат со камати. И вака така народот пак ќе си го извлече подебелиот крај.
 
Ф

ФилипМакедон

Гостин
Абе и јас навивав за шредер ама секогаш нинџа желките тепаа..и сега кој ќе нападне германија и зошто???
--- надополнето: Oct 27, 2011 9:19 AM ---

Јас ни најмалку-имај предвид дека уништувањето на паразитот најчесто води кон смрт на домаќинот кој во случајот е ЕУ....они не ја бранат Грција,туку целата унија и нејзината финансиска и макроекономска стабилност.
Појма немам што ти е поентата со нинџа желките,ама денес ако нема Германија кого да нападне незнам кога имала(незборам само за воена интервенција)
 
B

Black Guard

Гостин
Искрено, очекуваше ли дека пола долг ќе и биде избришан и дека ќе добијат толкава финансиска помош? Мене ова со банките ме изненади. Патем,според планот банките треба да соберат дополнителни 108 милијарди евра. Од каде? Има да опалат со камати. И вака така народот пак ќе си го извлече подебелиот крај.
Не пола очекував третина да не биде проблем ама изгледа згрешив а опростувањето долг ми се виде како првично добра мерка за Грција-му се опростуваше долг и на Ирак и на Афрички земји се разбира кога беше од интерес на кредиторите што и сега е случај со Грција само што мерката не е во Африка(трет свет) туку на европско тло.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Никој не и простува долг на Грција оти ја сака.

Тоа што го прават МОРААТ да го направат, а зошто е тоа така, има повеќе причини.
 
B

Black Guard

Гостин
Појма немам што ти е поентата со нинџа желките,ама денес ако нема Германија кого да нападне незнам кога имала(незборам само за воена интервенција)
Поентата е не залетувај со напади и воени интервенции можам да констатирам дека германија е меѓу последните држави во ЕУ на која би и одговарала војна.
 
Ф

ФилипМакедон

Гостин
Поентата е не залетувај со напади и воени интервенции можам да констатирам дека германија е меѓу последните држави во ЕУ на која би и одговарала војна.
Момче пазарот и е битен на Дојчландите,имаат и имале производња,ама секогаш пазарот бил монополизиран од другите(Британците,Французите,денес претежно Американци и ткн)...точно е дека не им одговара војна,бидејќи влогот ке им е преголем,доказ беше одлуката што ја донесоа за Грција,ама ако не се стабилизира еврото ,мислам дека ке немаат друг избор освен војна...
 
B

Black Guard

Гостин
Никој не и простува долг на Грција оти ја сака.

Тоа што го прават МОРААТ да го направат, а зошто е тоа така, има повеќе причини.
Дефинитивно.
--- надополнето: Oct 27, 2011 10:16 AM ---
Момче пазарот и е битен на Дојчландите,имаат и имале производња,ама секогаш пазарот бил монополизиран од другите(Британците,Французите,денес претежно Американци и ткн)...точно е дека не им одговара војна,бидејќи влогот ке им е преголем,доказ беше одлуката што ја донесоа за Грција,ама ако не се стабилизира еврото ,мислам дека ке немаат друг избор освен војна...
Како монополизиран кога и франција,ИталијаШпанија Британија се ЕУ а тоа е Пазар за Германија.

,доказ беше одлуката што ја донесоа за Грција,ама ако не се стабилизира еврото ,мислам дека ке немаат друг избор освен војна..
Не ми е јасно зошто војна???

Па германија....која има обезбедини Граници,опкружена со НАТО и Швајцарија,малку чудно ми иде ова твое размислување за војна и тоа баш иницирана од германија-знаеш дека Франција и Британија се Нуклеарни сили??
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Добро им го постоија пла долг на гејциве,ама зошто не им го простија и пола долгот на Италија,Ирска,Португалија и Шпанија???
Стварно,не знам што е толку таа ебена грција толку битна па да ја спасуваат на секое.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Па како не би гинеле. Тие ја создадоа Еу, некогашни први непријатели создадоа заедница која функционираше додека истата таа не се преплави со џаболебарски паразитски држави кои само сакаа да цицаат пари, без да придонесат ниту цент. А и како би придонеле кога се во загуба уште при сам влез и единствена (задна) намера секако им е да обезбедат пари од туѓ грб. Нашата намера за влез која е? Пари, спас. Нити Бугарија нити било која од поновите членки сака да придонесе, сите сакаат да грабаат. И можеби немаше ЕУ да влезе во ваква каша, доколку не и се зголемија апетитите и не посака да стане наднационален ентитет, идеја што во старт е глупост земајќи предвид колку земји ја формираат Европа и колку различни јазици се зборуваат. Европа нема никогаш да биде ентитет налик на САД, макар што тоа сака да биде.

Искрено се изненадив од решението на ЕУ за Грција. Знаев дека ќе ги опарат, ама дека ќе отидат волку далеку тешко дека било кој очекуваше. И тоа ова е привремено решение. Настрана фактот што ова ќе повлече штрајкови во другите членки. Јас да бев германка сега сигурно немаше да ми биде сеедно што моите пари хранат друга земја. Патем, со овој потег и дадоа право на секоја членка да се повика на случајот со Грција и да бараат отпис на долгови како и да бараат милијарди долари за да покријат финансиски дупки.
Извини,но не банките на новите држави са давали заемите на Грциja,кога са били свестни дека таа не може да ги врати. Не новите држави во униjaта профитираха от каматите, които Грциja плакjaше на банките со децении. Сега кога Грциja фалира - тези,кои са профитирали от неja да ja спасуват - а това са банките от Германиja и наjвеке Франциja. Истите тези за прибирали печалбите, ни Полска, ни Чешка, ни Словениja, ни Романиja и така натаму...са профитирали от Грцките записи.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Ете им простија пола долг. Незнам што е работава ама ги сакаат бе... цела ЕУ ќе ја пропаднеа, ама германците и французите се сложуваат да работат и за нив. А во комуникација со нас (2 милионска држава од која што не виделе никакво зло) не сакаат дури ни придавка ,,македонски'' да користат. Море марш упм и унија и све, ебате педерите западноевропски, дибеци.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Браво Грција, алал да им е ги бива за се

Грција избегна национален банкрот

27.10.2011 - 12:31 |
„Полноќниот трилер“ на кои еврозоната и банките се договорија за намалување на грчкиот долг за 50 проценти, претставува успех за сите Грци со што Грција избегна банкрот, оценуваат грчките медиуми во денешните изданија.

Весникот „Елефтеротипија“ наведува дека за намалувањето на својот долг Грција сепак ќе мора да воведе уште построги мерки на штедење.
- Одлуката на банките за доброволно простување на 50 проценти од долгот во износ од 100 милијарди евра ќе и овозможи на Грција да земе воздух но тоа ќе резултира со преземање обврски од грчка страна поради кои земјата долго време ќе остане под надзор и останува надвор од финансиските пазари во следните десет години а преговорите за деталите ќе продолжат, наведува весникот.
„Та неа“ оценува дека договорот претставува шанса за Грција да расчисти со минатото, додавајќи дека европските лидери биле принудени да се заканат со банкрот на земјата за да ги заплашат и убедат кредиторите да се откажат од дел од долговите.
„Пондики“ наведува дека меѓународните кредитори во лицето на ЕУ, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд сега ќе испратат свои „надзорници“ кои ќе ја контролираат работата на министрите и реформите на државната администрација.
Владата со договорите со кредиторите ги искористи сите можности и сега се движи кон избори. Момент на вистината за Владата на Папандреу е дека нема да може да се спаси дури и со помош на вчерашниот договор за долгот, бидејќи земјата и натаму останува на работ на бездната, оценува весникот „Демократија“.
„Авги“ смета дека со договорот на средбата во Брисел „Грција повторно станува експериментален глушец“, бидејќи ќе биде ставена под конрола целата нејзина работа со што кредиторите ќе можат да следат дали се придржува кон железната дисциплина.
Во Грција ќе дојдат комисии во секое министерство со што Европската комисија и Европскиот совет ќе можат да го контролираат и корегираат нејзиниот буџет и дури ќе може да ја дадат на Европскиот суд, наведува весникот.
„Дејли Њуз“ оценува дека грчката економија ќе остане под надзор до 2020 година, што ќе доведе до промена на нејзината бизнис картата и големите компании ќе бидат „протерани“ од земјата како што беше случајот со Русија.
На средбата во Брисел, што заврши изутринава околу 4 часот, европските лидери успеаја да постигнат договор со банките за простување на половина од долгот на Грција, кој изнесува околу 350 милијарди евра. Со договорот грќкиот долг ќе биде намален за околу 100 милијарди евра.

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/balkan/grcija-izbegna-nacionalen-bankrot
--- надополнето: Oct 27, 2011 12:45 PM ---
Браво за ЕУ,најде решение за кризата во Грција,сега уште нашата криза со името да ја решиме и да влеземе во ЕУ и НАТО за подобро на сите нејзини граѓани..(y)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Браво Грција, алал да им е ги бива за се

Грција избегна национален банкрот

27.10.2011 - 12:31 |
„Полноќниот трилер“ на кои еврозоната и банките се договорија за намалување на грчкиот долг за 50 проценти, претставува успех за сите Грци со што Грција избегна банкрот, оценуваат грчките медиуми во денешните изданија.


Весникот „Елефтеротипија“ наведува дека за намалувањето на својот долг Грција сепак ќе мора да воведе уште построги мерки на штедење.

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/balkan/grcija-izbegna-nacionalen-bankrot
--- надополнето: Oct 27, 2011 12:45 PM ---
Браво за ЕУ,најде решение за кризата во Грција,сега уште нашата криза со името да ја решиме и да влеземе во ЕУ и НАТО за подобро на сите нејзини граѓани..(y)
Браво....алал нека им е....сега за да им олесниме на јужниве нашата влада ќе им донира картони,и по некое излитено ќебенце,за полесно да си просат.

Алал нека им е.

п.с Ќе биде јако кога,кај јужните со 1000ден ќе можеме да купиме пола бутик,и плус некој амал да ти ги носи стварите....алал да им е.:)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Добро им го постоија пла долг на гејциве,ама зошто не им го простија и пола долгот на Италија,Ирска,Португалија и Шпанија???
Стварно,не знам што е толку таа ебена грција толку битна па да ја спасуваат на секое.
Многу просто, ако долгот на Грциja беше 500 милиарда $, долгот на тиja држави, кои си ги наброил е 6,5 трилиона $. Со други зборови - 13 пати повеке.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Grckata ekonomija e samo minimalen i periferen cinitel vo celata evropska ekonomija,no dokolku ne bide saniran nejziniot dolg,negativnoto raspolozenie na pazarite moze odnovo da go turne svetot vo recesija. Ili seto ova mora da se napravi za da ne se zagrozi idninata na evroto i polovina vek na mir vo Evropa verojatno zaboravejki na Balkanot..
Grcija vo momentov dolzi 350 miljardi evra ili recisi 150 otsto od nejziniot brutodomasen proizvod. Za sporedba,drzavniot dolg na Makedonija e 26% od BDP...
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Извини,но не банките на новите држави са давали заемите на Грциja,кога са били свестни дека таа не може да ги врати. Не новите држави во униjaта профитираха от каматите, които Грциja плакjaше на банките со децении. Сега кога Грциja фалира - тези,кои са профитирали от неja да ja спасуват - а това са банките от Германиja и наjвеке Франциja. Истите тези за прибирали печалбите, ни Полска, ни Чешка, ни Словениja, ни Романиja и така натаму...са профитирали от Грцките записи.
Точно. Но во првиот дел на постот, јас воопшто не зборувам за Грција, туку за создавањето на ЕУ како и намерите на новите членки. Вистината е фми, дека балканските народи се навикнати друг да им се секира за проблемите. Овие политичари кои ги имаме и за кои самите сме си криви воопшто не се кадарни да создадат стабилни земји кои сами себе ќе се одржуваат во поголемиот дел од времето. Наместо тоа, секоја кампања им е ЕУ ова, ЕУ она. Како тоа бугарскиот граѓанин ја перцепираше ЕУ пред да влезе во неа? Сигурно дека основниот мотив на бугарите им беше отоврањето на нови работни места, па не за џабе сите медицински сестри ви избегаа за Лондон. Не дека ние сме подобри и ние ја сакаме ЕУ заради тоа. Е сега, ЕУ дојде до дереџе да мора да се секира за секоја можна земја која е внатре, значи стабилните земји како Германија на пример, не можат да се концентрираат на себе, мора да мислат и за Грција и за Бугарија, и за Шпанија итн. Инаку и самите ќе отидат надолу.

Што мислиш зошто Норвешка воопшто не сака да чуе за ЕУ - имаат пари, стабилна земја, стабилно подрачје во кое нема конфликт и воопшто не им треба таква будалаштина како влегување во зона која може да им го намали богатството. Граѓаните на В. Британија бараат референдум за да можат да истапат. И сето тоа, заради грчката криза. А чекај само, и Шпанија ќе дојде на ред за спасување. И така на просечниот германец или французин ќе му дојде преку глава од спасување на некого кога и самите се во опасност.

Друга работа на која потенцирав и заради која ЕУ како ентитет е незамислива е создавање на наднационален ентитет. Па види сега ти ова, Грција уште сега ја кочи Македонија, вие не ја признавате Пирин како партија,а замисли цел Балкан да влезе и да дојде ред Србија да го третира Косово како соседна земја. Европа има премногу национални проблеми и судири кои ја прават неодржлива ( зборувам за тоа како е замислено да се развива во иднина). Различни јазици, исплеткана историја. Или да сублимирам вака: Германецот не вика јас сум Европски граѓанин по националност, туку јас сум Германец. Додека пак, човек кој живее и во Aлабама, Тексас, Њу Јорк вика дека е американец.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom