Почеток на крајот на кризата во Грција (шутирање пенали!)

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
2.442
Поени од реакции
15.729
Грците толку имаат збеснато со трошењето откако се влезени во ЕУ, што какви и да преземат мерки за штедење во моментов нема да им помогнат да ја спасат економијата, туку најдобро ќе биде пак да ја вратат драхмата.
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.528
Поени од реакции
1.567
Толку се збеснати што Папандреу свика референдум за новиот пакет мерки.

Ем да тече мед и млеко (во вредност од стотици милијарди), ем да не им влезе.

Сега веројатно нема да го изгласаат пакетот помош на референдумот и ќе ја избрукаат Меркел која се заложи за нив. Тоа веројатно ќе е крајот на Грција.

Greece to Hold Referendum on New Debt Deal
By NIKI KITSANTONIS

Published: October 31, 2011

ATHENS — Prime Minister George Papandreou announced Monday night that his Socialist government would hold a national referendum on a new debt agreement for Greece that was hammered out with the country’s foreign creditors last week, raising questions about Greece’s ability to follow through on its part of the hard-won deal to stabilize the euro. ...

http://www.nytimes.com/2011/11/01/world/europe/greece-to-hold-referendum-on-new-debt-deal.html?_r=1&hp

.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.233
Поени од реакции
306
Да, да, ќе тераат - ама до 1000 милијарди и назад.:D:D

Додека Папандреу ја става на коцка судбината на еврозоната со фамозниот рефередум за јужните паразити да одлучеле дали сакаат помош и мерки истовремено, од денес престанаа со употребата на кредитни картички.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.523
Поени од реакции
2.516
Продолжува грчката тактика...

Да не се залажуваме, Грците не се чувствуваат понижени што не можат да го вратат долгот па мораат да им го отпишуваат. Тие би сакале да им отпишат 100% од долгот и да нема никакви мерки за штедење и приватизација..

Кутија на желби, волшебна ламба... Таму изгледа преовладува мислењето дека светот и најмногу Европа им е вечно должна, нели, заради "нивното" многу важно минато.
Сега Папандреу се заканува дека ќе одржи референдум пред договорање на деталите за мерките што ќе мора да се преземат од страна на јужните.

Сака човекот да ја стави на коцка иднината на еврозоната со цел да извлече уште (уште уште уште .......) нереални поволности и попуштања од страна на ЕУ кон Грција.
Прашањето е докога Европа ќе го толерира ваквото однесување на своето разлигавено детиште?

Мислам дека е блиску моментот кога "старата мајка" ќе престане да гали и ќе почне да "мава шамари", а богами и "клоци" и "шутови" (исклучување од еврозоната).

p.s: Рано сабајлево после станување Венизелос за малку ќе се "испуштеше" .:pos::pos:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
12.939
Поени од реакции
2.228
На се това се вика, стари византиjски норамер.
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.233
Поени од реакции
306
Сака човекот да ја стави на коцка иднината на еврозоната со цел да извлече уште (уште уште уште .......) нереални поволности и попуштања од страна на ЕУ кон Грција.
Прашањето е докога Европа ќе го толерира ваквото однесување на своето разлигавено детиште? Мислам дека е блиску моментот кога "старата мајка" ќе престане да гали и ќе почне да "мава шамари", а богами и "клоци" и "шутови" (исклучување од еврозоната).
Ама им се навртени Германците сега...... :eek:

Морам да признаам, ова со референдумот е многу јак потег на гркот. Со ова Папандреу ја одбрани владата, макар и со едно пратеничко место повеќе во парламентот и по цена да пропадне еврозоната, инаку опозицијата ќе го изедеше. Вака сите политички сили во државата превземаат одговорност за ситуацијата.

Само не знам како ќе опстанат додека има референдум во јануари?!

Искрено, не сум видел поголема калакурница од ова што јужниве направија со ЕУ. А берзите паѓаат...

Eurozone debt crisis: Markets dive on Greek referendum

http://www.bbc.co.uk/news/business-15533940
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.826
Поени од реакции
1.109
ако ако. да видат како е ние кога преговараме со нив.
ах што сакам папандреу црвени линии да им постави.
добро ја разбрале суштината грциве - If I fall You are going down with me!
тоа им е јасно на сите.
лично посакувам работите да отидат во лош правец, бидејќи само така ќе ни се смени приоритетот, влез во еу и нато. па во тој случај прашањето за името не би имало никаква тежина (без условувања, уцени, закани, поткупување, пропаганди, омаловажување, обезправување)
културно, фино, опуштено (што би рекол игор трпевски) да си побараме во ООН промена на референцата со уставното име, она што денко малевски не го направи на времето (патем го гледав пред некој ден на интервју, ќе си пукав у глава)
друго решение не гледам, а мене решението ми е поважно од се.
друга работа многу интересна е како во било која прилика, било каде, да се спомне референдум (без разлика на оправданоста на тој референдум) на европските бироктати коса им се крева. тоа доволно говори колку се отидени у курац.

уште еден цитат од денес морам да извадам. се изнасмеав.
French President Nicolas Sarkozy is on his knees (whoops, no, he is actually standing) grovelling for 60BILLION euros to save his country and Italy going down the Swanee.
целата статија http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/politics/3903640/Trevor-Kavanagh-Will-euro-be-Camerons-peace-in-our-time.html
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.523
Поени од реакции
2.516
Морам да признаам, ова со референдумот е многу јак потег на гркот. Со ова Папандреу ја одбрани владата, макар и со едно пратеничко место повеќе во парламентот и по цена да пропадне еврозоната, инаку опозицијата ќе го изедеше. Вака сите политички сили во државата превземаат одговорност за ситуацијата.
Двојна стратегија... Перење раце дома плус пукање у фаца на лицемерните ЕуРопци дека "Грција е дел од ЕУ, а во Европа мора да се носат одлуки со консензус...бла..бла..бла".

Јас лично навивам да се оствари заканата на Папандреу и секако "позитивен" (OXI) исход на референдумот.
Мислам, дајте покажете разбирање: И Грција има право на брза смрт.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Чоеци грчката економија е 2% од европската, големите да прднат и Грците се надвор.
Само дрхамта и враќање во нашето друштво ги спасува, примања испод 1000 еур.
Ама еврејската клетва да имаш па да немаш е најтешката за Грците, меѓу себе ќе се изедат и нека се изедат маму им фашистичка.
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.528
Поени од реакции
1.567
За да избегне ситуација во која е можен државен удар, Папандреу го смени главниот штаб на грчката армија!

Владата на Папандреу може да падне денес ако и избега само еден парламентарец.

Дури и да има предвремени избори, нема да има победник, мора да одат во коалиција која никој не ја сака. Грија може да биде без влада година дена. Ако нема пристап до фондови - комплетен пад на системот.

http://blog.alexanderhiggins.com/2011/11/01/greece-facing-military-coup-civil-war-imminent-government-collapse-happen-tonight-79831/

.
 

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
2.442
Поени од реакции
15.729
Оваа ЕУ изгледа сеуште не научи со кого си има работа;)
Само се надевам дека ќе сватат колку Грција има конструктивна политика кон ЕУ:tapp:
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.528
Поени од реакции
1.567
Учат ако досега не научија.

Се откажаа од референдумот, но почнаа преговорите меѓу ПАСОК и Нова Демократијаза за нова транзициска влада. Преговорите се водат за датум за избори.

Колку што ја пратам ситуацијата во Грција, не ми изгледа реално опозицијата да се сложи со нешто помалку од транзициска влада.
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.528
Поени од реакции
1.567
Сега Нова Демократија се сврте против Пападреу, вели не сака коалициска влада ако Папандреу добие доверба денес. Вистински хаос!

Во меѓувреме, јужниве почнаа масовен егзодус од Грција. Велат имало помама за австралиски визи, ќе се истепале кој да добие:

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/globus/story/184913/Grci+beže+iz+zemlje.html
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
669
Поени од реакции
51
Кога ќе размислиш подлабоко оваа помош е меч со две оштрици.

Грција се потешко ќе доаѓа до ефтини пари, а француските и германските банки се спасени во голем дел од оваа криза, ги испраа рацете.
Грција не може да тражи задолжување, целиот свет знае дека сега на Грција може само да се поклони пари или отпише долгот. Поволните задолжување нека го забораве Грците во следните неколку децении. Сепак, ситуацијата во светот на финансиите и политиката е флуидна и се е можно. Да се ​​потсетиме дека некаде во 1999-2000 српскиот долг вредеше речиси ништо, српската влада е поевтино купи свој сопствен долг, поголем дел од долгот е отпишан, долгот беше намален драматично во рок од неколку години по Милошевиќ, иако сега расте повторно, но добро е што кредитни капацитет воопшто постои. Долгот само по себе не е лошо, што е лошо е неможноста за отплата на долгови. Грците сега ќе си намале трошкове на нормално ниво. Сакав армија од 150.000 луѓе, во ред, тие сакаат голема администрација - во ред, но сега сето тоа ќе мора да се плати и сами да плате. Се разбира, тоа нема да биде во можност да се плати.

Грција има системска грешка, таа грешка не се корегира со 100 милијарди евра помош, затоа што грешката остана а останаа уште 250 милијарди долг.

Во тој долг, Грците сега се сами. Грција ја нема таа моќ да го врати и тој долг, односно ќе го врати крваво, преку грбот на народот, со поскапи задолжувања.
Грците исто така имали чувство дека тие се поважни отколку што се, секогаш били сами за себе во својот примитивен национализам. Сега, кога целиот свет обрнува внимание на нив и се види да са искинати кеси кои се дуваше долго, време е да се погледне во огледало и малку да спусте топката. Повторно, ова може да се направи паралела со Србија, која на едно време реагираше на сличен начин, но многу помалку отколку што го прават овие мегаломани. (Сега замислете како Грците, нивната влада и на целото општество киснат во самољубието)

Тоа ќе биде криза со несогледливи последици по Грција, ако самата Грција не се реформира од внатре на секаков план, економски, политички, етнички, културен итн.

И да биде пример како не треба да се работи со една држава. Сите ние влегуваме во тој филм на партиска држава, каде поединците се богатат а по некоја трошка останува за народот. Разберете дека богаството на единката ќе изгори ако народот е гладен и гневен.
Да, алчноста на големите меѓународни банкари, но најголема вината е на Грците, и навистина одвратно се гледа на демонстрации, каде каде се крше нивните градови, и покажувају прст на апсолутно сè околу нив и на Германците и на ЕУ и на банкари и масони и што ти не знам се, но никој не вели: "Ние треба да се обвинуваме " Одвратно и патетично.
 
На врв Bottom