Почеток на крајот на кризата во Грција (шутирање пенали!)

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Абе ја боли ЕУ стапот за јужнине...него работата е да си ги спасат парите по банките кои што им се во евра....оти ако ослабне многу еврото....тогаш големите богаташи ќе изгубат премногу...затоа е целата битка....ги боли нив таквото дали кај јужните имаат за леб или сл.

п.с А од друга страна пак има структури кои сакаат јужните да останат моќна и влијателна држава на балаканот....за да има кој да ја блокира инвазијата на Турција на балканот.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.718
Абе ја боли ЕУ стапот за јужнине...
Ама баш да знаеш дека на никој повеќе не му е гајле за нив.
Ако беше работата Грција нити Меркел ниту СеркоЗи и сите останати ситни ЕуРопски чиновничиња немаше да се замараат до толку. Проблемот сега е што да се прави со француските банки????
Тие се најголеми губитници при отпишување на грчкиот долг.
А ако француските банки почнат да тонат кај ќе им биде крајот..?? Никој не знае.
Сега главното прашање е како да им се надомести на банките, а Грција...
Грција who?
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Ама баш да знаеш дека на никој повеќе не му е гајле за нив.
Ако беше работата Грција нити Меркел ниту СеркоЗи и сите останати ситни ЕуРопски чиновничиња немаше да се замараат до толку. Проблемот сега е што да се прави со француските банки????
Тие се најголеми губитници при отпишување на грчкиот долг.
А ако француските банки почнат да тонат кај ќе им биде крајот..?? Никој не знае.
Сега главното прашање е како да им се надомести на банките, а Грција...
Грција who?
Епа добро е што делиме иста мисла.

Но проблемот не е само со француските банки....се ќе отиде потоп...бидејќи денес шпекулантите и берзите можат преку ноќ да срушат и империја....од тоа највеќе се плашат челниците на ЕУ.

Затоа јавно изјавуваат дека се е во ред....еврото си било цврсто....банките супер....јужните ќе штеделе....унијата ќе продолжела да се проширува.:tapp:

Рачунај да не постоеја берзите....како ќе беше светот ќе беше поубаво место за живеење:)
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Ама баш да знаеш дека на никој повеќе не му е гајле за нив.
Ако беше работата Грција нити Меркел ниту СеркоЗи и сите останати ситни ЕуРопски чиновничиња немаше да се замараат до толку. Проблемот сега е што да се прави со француските банки????
Тие се најголеми губитници при отпишување на грчкиот долг.
А ако француските банки почнат да тонат кај ќе им биде крајот..?? Никој не знае.
Сега главното прашање е како да им се надомести на банките, а Грција...
Грција who?
Сега Италија им е проблемот. ЕУ бара од Италија да воведе додатни мерки за штедење, арно ама Северната Лига на Умберто Боси,од која што зависи владата на Берлускони, може да ја лизне владата. Ако падне владата, лесно може да настане хаос на берзите -кризата да се прошири и додека трепнеш, да ја опустоши ЕУ.

Денес им е D-day. Вчера јавно се испокараа Серкози и Камерун, а Меркел и Серкози го притискаат Берлускони, итн.,итн.

Ебате Унијата ебате, поголема каларурница не можеа да направат од оваа творба. Да не дае Господ да влеземе во чудово, мајката ќе ни се расплаче...

http://www.nytimes.com/2011/10/26/world/europe/europe-faces-new-hurdles-in-debt-crisis.html?ref=world
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Меркел се обиде да ги уплаши германските парламентарци во со војна ако падне еврото.

"Nobody should take for granted another 50 years of peace and prosperity in Europe. They are not for granted. That's why I say: If the euro fails, Europe fails. We have a historical obligation: To protect by all means Europe's unification process begun by our forefathers after centuries of hatred and blood spill. None of us can foresee what the consequences would be if we were to fail."

Што се однесува до јужниот сосед, еве што бара Меркел: :D

'Permanent supervision' for Greece

On the three euro-countries currently propped by EU-IMF loans, Merkel said Ireland was on "the right path", Portugal showed it could implement the promised reforms, while Greece was still "at the beginning of a long road."

For the first time, as opposition MPs noted later on in the debate, Merkel had words of praise for the ordinary Greek citizens feeling the brunt of the austerity measures demanded by international lenders. "People in Greece have to stomach a lot of sacrifices. They deserve our respect and also a sustainable growth perspective in the eurozone."

According to the latest report of the so-called troika, consisting of experts sent from the European Commission, the European Central Bank and the International Monetary Fund, Greece will need even higher debt restructuring and losses for private lenders compared to what EU leaders had agreed upon on 21 July.

"But debt restructuring alone does not solve the problem. Painful structural reforms have to be made, otherwise even after debt restructuring we're back to where we are today," Merkel warned.

That's why, she said, Greece would have to be "assisted" for quite some time. "It's not enough that the troika comes and goes every three months. It would be desirable to have a permanent supervision in Greece," she said, adding that this issue would be brought up at the summit.

In return for what seems to be an unprecedented sovereignty loss in an old EU member state, Merkel promised German investments and mentioned a meeting of local representatives from Germany and Greece in the coming weeks.

"We want Greece to be back on its feet again as soon as possible and will do everything we can to this end," she concluded.

Her junior coalition party, the Liberal Free Democrats (FDP), had less sympathy for Greece, however. Rainer Bruederle, leader of the FDP group, said that the troika had given Athens a "D" and that "nobody expects Greece to turn into an A student over night," as it was now just like eastern-European transition countries 20 years ago.

Sticking to the teacher-pupil metaphor, Bruederle urged Greeks to "do their homework" and said the country could not be funded endlessly like a "bottomless pit".

http://euobserver.com/19/114075

.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.834
dodeka ima budali da ginat ( rabotat ) za ideali tie ke ziveat na drugi trosak
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
ова озбилно им ги простија пола долгови?
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Грциве се махери за банкрот.
Глумат дома лудило, надвор пушат и пушењето скапо наплатено.

Но денес светот е малку повеќе информиран.
Ова што се прави со Грција, народот ќе бара да се направи насекаде по светот.
Банките да ги простат долговите.
А тоа е меч со две оштрици.

И ми се допаѓа таа европска отменост кога се соопштува нешто важно.
Мислиш овие се од друга планета а не од офуцаната ЕУ.
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Стварно им се восхитувам на Германците и Французите. Гинат за да ја задржат Европа и еврото.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Стварно им се восхитувам на Германците и Французите. Гинат за да ја задржат Европа и еврото.
Па како не би гинеле. Тие ја создадоа Еу, некогашни први непријатели создадоа заедница која функционираше додека истата таа не се преплави со џаболебарски паразитски држави кои само сакаа да цицаат пари, без да придонесат ниту цент. А и како би придонеле кога се во загуба уште при сам влез и единствена (задна) намера секако им е да обезбедат пари од туѓ грб. Нашата намера за влез која е? Пари, спас. Нити Бугарија нити било која од поновите членки сака да придонесе, сите сакаат да грабаат. И можеби немаше ЕУ да влезе во ваква каша, доколку не и се зголемија апетитите и не посака да стане наднационален ентитет, идеја што во старт е глупост земајќи предвид колку земји ја формираат Европа и колку различни јазици се зборуваат. Европа нема никогаш да биде ентитет налик на САД, макар што тоа сака да биде.

Искрено се изненадив од решението на ЕУ за Грција. Знаев дека ќе ги опарат, ама дека ќе отидат волку далеку тешко дека било кој очекуваше. И тоа ова е привремено решение. Настрана фактот што ова ќе повлече штрајкови во другите членки. Јас да бев германка сега сигурно немаше да ми биде сеедно што моите пари хранат друга земја. Патем, со овој потег и дадоа право на секоја членка да се повика на случајот со Грција и да бараат отпис на долгови како и да бараат милијарди долари за да покријат финансиски дупки.
 
Ф

ФилипМакедон

Гостин
А знаете ли што даде Грција во замена за 50% од долгот ?
...ке имаме ново "Косово" на југ со европски ментори,и тоа перманентно :noze: ,Златна Зора и други квази идеолози со антички крем од малоазиско потекло нека си заборават на Мегали Идеа,грчки Кипар,стабилни граници на егејот со турција и асимилација на негрчко население кој е во огромен број...со еден збор имаме буре барут ...
--- надополнето: Oct 27, 2011 9:06 AM ---
Стварно им се восхитувам на Германците и Французите. Гинат за да ја задржат Европа и еврото.
Доколку не се задржи еврото,убеден сум дека Германија ке започне трета светска војна...
 
B

Black Guard

Гостин
Доколку не се задржи еврото,убеден сум дека Германија ке започне трета светска војна...
Абе и јас навивав за шредер ама секогаш нинџа желките тепаа..и сега кој ќе нападне германија и зошто???
--- надополнето: Oct 27, 2011 9:19 AM ---
Искрено се изненадив од решението на ЕУ за Грција
Јас ни најмалку-имај предвид дека уништувањето на паразитот најчесто води кон смрт на домаќинот кој во случајот е ЕУ....они не ја бранат Грција,туку целата унија и нејзината финансиска и макроекономска стабилност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom