Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
сакам да купам мобилен, па да прашам како ви е искуството со овие приватниве мобилари ледиком, мобеликс и останатите што шалтаат низ пазар3 и реклама5 со огласи? оригинал се мобилните? квалитетни?
сакам да земам нокиа е6, па се двоумам дали...
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
сакам да купам мобилен, па да прашам како ви е искуството со овие приватниве мобилари ледиком, мобеликс и останатите што шалтаат низ пазар3 и реклама5 со огласи? оригинал се мобилните? квалитетни?
сакам да земам нокиа е6, па се двоумам дали...
Оргинални се нормално, земи си од мобеликс, со кутија со се, ледиком се во црни кутии и опрема зависи што ќе ти дадат
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
сакам да купам мобилен, па да прашам како ви е искуството со овие приватниве мобилари ледиком, мобеликс и останатите што шалтаат низ пазар3 и реклама5 со огласи? оригинал се мобилните? квалитетни?
сакам да земам нокиа е6, па се двоумам дали...
Ledikom мислам дека продаваат кинески. Внимавај да не те зафркнат. А по другиве мислам дека немаат кинески. Иначе Ајфоните, некои модели на Нокиа (Н96, Н95) малце потешко ќе ги распознаеш, затоа што имаат доста добри копии направено.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Ledikom мислам дека продаваат кинески. Внимавај да не те зафркнат. А по другиве мислам дека немаат кинески. Иначе Ајфоните, некои модели на Нокиа (Н96, Н95) малце потешко ќе ги распознаеш, затоа што имаат доста добри копии направено.
Абе си продаваат и лејди, мобеликс и другиве мобилари кинески ама се по 40-60-80 евра не се 300 евра така, не е тоа кутија пред 26-ти јули, па да ти дадат кинески ко оргинал
муабетот ми беше во мобеликс се во фабричките кутии и опрема а лејди не, разлика во цената може да нема а и да има не е голема
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
значи мобеликс, а?
него, што велите за нокиа е6? сите се потепуваат за андроид нешо као апликации и чуда, ама реално земено за мои потреби не ми треба. нит играм игри, нит ќе ми е сврзан телефонот за нет, освен преку wifi, а и проверувам ретко само мејл, livescore и фејсбук.
луѓе околу мене имаат сензејшн, оптимус 3Д, ајфони... инсталирале 3 апликации за временска прогноза, батери сејвер и уше една глупост и по 10-20 игри. и шо?
реално, 3% од корисниците на андроид ги користат сите поволности и предности што ги носи оперативниот систем(кои и да се, а јас не ги гледам).
јас би го користел за зборење, слики и видео, чатпат преку вифи за мејл, резултати, фб...
со други зборови, убедете ме да фркнам 400+ евра за андроид high end направа, што ќе биде >4,3'' и нема да можам комотно да го носам во џеб и некоја апликација што ќе ми го смени животот на подобро? ако некој успее, навивам за HTC sensation XE, Samsung Nexus или SGS2.
--- надополнето: 28 февруари 2012 во 11:48 ---
допуна: би дал до кај 300 еур за лумиа(кога ќе ги споредам со 410-20 евра за овие погоре јакиве), а со оглед да лумиа е послаб модел, со прифатлив екран од 3,7 инчи.
значи, таа е макс големина која ја прифаќам радо =) 3,7-4 инчи =D
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Дај 200 евра на старо за 3gs, ќе имаш се што ти треба во еден телефон и многу повеќе, гледам е6-ката е иста цена на ново, според потребите и се друго (а верувај, на ајфонот ќе си најдеш милион други апликации ко за тебе) ќе ти е перфектен избор. Според мене во денешно време не вреди да фрлаш 300-400 евра на андроидиве кога за 150-200 евра можеш да најдеш коска телефони на старо. :)
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
мац, на старо не. четворката би го зел САМО ради дизајн(за мој вкус, најубав мобилен евер), камера и чалам. апликации и чуда не ме занимаат баш :/
ако зеам нешто над е6, ќе биде само чалам и ќеиф. и лепота =D
 
Член од
16 август 2007
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.658
Како да средим за кој ми доаѓа порака да ми го пишува името од тој што ми ја пратил а не +3897xxxxxxx ?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
значи мобеликс, а?
него, што велите за нокиа е6? сите се потепуваат за андроид нешо као апликации и чуда, ама реално земено за мои потреби не ми треба. нит играм игри, нит ќе ми е сврзан телефонот за нет, освен преку wifi, а и проверувам ретко само мејл, livescore и фејсбук.
луѓе околу мене имаат сензејшн, оптимус 3Д, ајфони... инсталирале 3 апликации за временска прогноза, батери сејвер и уше една глупост и по 10-20 игри. и шо?
реално, 3% од корисниците на андроид ги користат сите поволности и предности што ги носи оперативниот систем(кои и да се, а јас не ги гледам).
јас би го користел за зборење, слики и видео, чатпат преку вифи за мејл, резултати, фб...
со други зборови, убедете ме да фркнам 400+ евра за андроид high end направа, што ќе биде >4,3'' и нема да можам комотно да го носам во џеб и некоја апликација што ќе ми го смени животот на подобро? ако некој успее, навивам за HTC sensation XE, Samsung Nexus или SGS2.
--- надополнето: 28 февруари 2012 во 11:48 ---
допуна: би дал до кај 300 еур за лумиа(кога ќе ги споредам со 410-20 евра за овие погоре јакиве), а со оглед да лумиа е послаб модел, со прифатлив екран од 3,7 инчи.
значи, таа е макс големина која ја прифаќам радо =) 3,7-4 инчи =D
Samsung Galaxy S2
Samsung Galaxy Nexus i9250
Nokia N8
HTC Radar
HTC Sensation XE
Nokia Lumia 800
iPhone 3Gs/4

Тоа е мојот предлог. Овие телефони се актуелни моментално, кој и да го земеш нема да згрешиш. Ќе те служи 2-3 години. Само провери каде е најефтин(тој модел што ќе го одбереш), во која мобилара.
 
Член од
25 февруари 2012
Мислења
18
Поени од реакции
2
Sakam da znam dali so samsungot galaxi mini sleduva SD karticka??...
Kolku vreme mu e dovolno na baterijata za da se polni,,,Pozdrav do site
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Sakam da znam dali so samsungot galaxi mini sleduva SD karticka??...
Kolku vreme mu e dovolno na baterijata za da se polni,,,Pozdrav do site
Dali ima ili ne zavisi od kaj ke go kupis, taka da od kaj planiras tamu prasaj, bi trebalo da ne odi
baterijata e dovolno dodeka ne se napolni, ne e ova nikel cadmium pa da ja punis 10 saati
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
430
Поени од реакции
6
imam sony ericsson C905.. imase neso defekt i sea mi go preinstaliraa softverot.. kako da gi napravam setinzite za internet zaso nemozam da se konektiram?? znam neso porano mi praea u settings ama vrska neam so bese.. POMOS!!! :)
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.108
Поени од реакции
818
значи мобеликс, а?
него, што велите за нокиа е6?
Јас имам E6, што те интересира поконкретно?
Само не ме прашувај дали вреди за парите, бидејќи телефонот не го купив лично :)
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Јас имам E6, што те интересира поконкретно?
Само не ме прашувај дали вреди за парите, бидејќи телефонот не го купив лично :)
дали го апдејтуваше во belle? или работиш со anna? колку трае батерија? кажи ти нешто од тебе, допуни, задоволен си ли, тачот како функционира, чини, не чини, блабла...
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.108
Поени од реакции
818
дали го апдејтуваше во belle? или работиш со anna? колку трае батерија? кажи ти нешто од тебе, допуни, задоволен си ли, тачот како функционира, чини, не чини, блабла...
Го апдејтирав во Belle. Батеријата трае околу 2 дена, ако се има предвид дека слушам музика 2-3 часа секој ден и се уклучувам едно 15 пати дневно на нет по 1 минута, колку да видам што има на FB и Twitter :)

Претходно имав телефон со поголем екран, а на овој е помал па ми е сеуште чудно, ама се привикнувам.
Многу добар звук вади на слушалките што се со него, тачот супер функционира (дури и на најмал допир). Јас сум задоволен и тоа прилично :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom