Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и телекомуникации' започната од Acid, 14 декември 2005.

 1. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.513
  Допаѓања:
  25.979
  На оваа тема поставувајте ги вашите „проблематични“ прашања, а сите ние заедно ќе се потрудиме да најдеме решение за проблемот.
   
 2. IsidoraD

  IsidoraD Neko to od Gore vidi Sve!

  Член од:
  18 октомври 2005
  Мислења:
  671
  Допаѓања:
  23
  Пренасочување

  mozebi prasanjeto ke vi bide glupo ama jas stvarno neznam i ne sum zapoznaena.
  Dali koga e vkluceno prenasocuvanje na povici gi prenasocuva i sms porakite na toj broj?
   
 3. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.513
  Допаѓања:
  25.979
  Не, само повиците се пренасочуваат.

  СМС пораките пристигнуваат на бројот на кој се испратени.
   
 4. IsidoraD

  IsidoraD Neko to od Gore vidi Sve!

  Член од:
  18 октомври 2005
  Мислења:
  671
  Допаѓања:
  23
 5. Yugo

  Yugo Law rules

  Член од:
  12 декември 2005
  Мислења:
  8.251
  Допаѓања:
  28
  Znae li nnekoj kako da si pustap GPRS na telefonot.A u mobimak ne mi pustaat mi vikaat deka nemoze a u proskektite na telefonot pisuva deka ima a ne kazuva kako se pusta.Znae li nekoj da pusti GPRS na SIEMENS MC60?
  Ve molam kazete.
  Odnapred Vi blagodaram.
   
  На Џ. му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Allita

  Allita Слика има тон нема

  Член од:
  7 декември 2005
  Мислења:
  2.184
  Допаѓања:
  12
  samo povicite...bidejki ako go prenasocish kon fiksen tel kaj mislish deka ke odat porakite :)
   
  На Baltassar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Allita

  Allita Слика има тон нема

  Член од:
  7 декември 2005
  Мислења:
  2.184
  Допаѓања:
  12
  eden sovet...prefrli se na cosmofon i ke ti pushtat :)
   
 8. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.513
  Допаѓања:
  25.979
  Нормало дека може. Оди во салон на Мобимак и побарај да ти ја активираат услугата.
  Ако не си полнолетен, оди со родител. :wink:
   
 9. Yugo

  Yugo Law rules

  Член од:
  12 декември 2005
  Мислења:
  8.251
  Допаѓања:
  28
 10. MrRoboto

  MrRoboto

  Член од:
  27 декември 2005
  Мислења:
  34
  Допаѓања:
  0
  Znae li nekoj kako se podesava Alkatel 557 za MMS i GPRS?????
   
 11. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.513
  Допаѓања:
  25.979
  За да може корисникот да ги ползува услугите тој треба да поседува телефон кој го
  поддржува MMS стандардот. - Треба да ја активира опцијата за користење на овие услуги која е бесплатна.
  Активирањето на услугите е исклучиво на барање на корисникот:
  а) преку повик на говорниот автомат 122 во подменито за активирање и деактивирање на сервиси
  б) преку испраќање на СМС на 070 122 со содржина GPRS START, MMS START ..
  в) преку повик на говорниот автомат 122 и поврзување со оператор
  г) во МобиМак продажните салони
   
 12. Word$haker

  Word$haker

  Член од:
  21 ноември 2005
  Мислења:
  4.585
  Допаѓања:
  221
  Прашање за Bluetooth

  Ме интересира на кој начин се поврзува мобилен телефон (конкретно Motorola E398) со компјутер? Знам да го подесам телефонот но не знам што треба да се прави на компјутерот! Барав нешто во HELP, исто и на Интернет и ми рекоа дека е потребен кабел за Bluetooth (јас имам data-кабел, не знам дали е тоа за истата намена).

  Телефонот одлично функционира со други bluetooth телефони но со компјутерот не може.

  И уште едно прашање, дали може преку bluetooth да се поврзе со стар компјутер Windows 98 од 2000 год. или мора само со нови WinXP базирани?
   
 13. Allita

  Allita Слика има тон нема

  Член од:
  7 декември 2005
  Мислења:
  2.184
  Допаѓања:
  12
  ke odish ke si kupish bluetooth adapter..ne e data kabel...tuku drugo i tolku samo treba da e kompatabilen so tvojot mobilen i toa e toa... nemora komjuterot da ima ops xp..moze i drug ops 98 ili 2000 samo treba da imash usb na komjuterot bidejki bluetooth se uklucuva na usb.
  pozdrav
   
 14. Allita

  Allita Слика има тон нема

  Член од:
  7 декември 2005
  Мислења:
  2.184
  Допаѓања:
  12
  ako si na cosmofon odi vo najbliskata prodavnica i ke dobiesh usluga ke ti podesat ili ke si zemesh brosura za podesuvanje
   
 15. Word$haker

  Word$haker

  Член од:
  21 ноември 2005
  Мислења:
  4.585
  Допаѓања:
  221
  Еј сега на овие новиве има и такви финти! Сега што купивме скоро фиксен и вика дека можеш да пратиш СМС-пораки кон други компатибилни телефонски апарати. А да не зборам за некои ептен усовршени телефони ... Сепак мислам дека не функционира тоа да пренасочуваш пораки!

  А па мене ме интересира ептен, точно ли е тоа што викаат дека можело да се подеси телефон да те информира кога наближува полиција? Еден другар вика можело, на Nokia3310 се одело таму во некои Closed User Groups и се пишувало 000000, и пред да дојдеш до полицијата, ти титкал телефонот!

  А па ако си ставел 666, пораките биле бесплатни!
   

Сподели преку: