Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
На оваа тема поставувајте ги вашите „проблематични“ прашања, а сите ние заедно ќе се потрудиме да најдеме решение за проблемот.
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Пренасочување

mozebi prasanjeto ke vi bide glupo ama jas stvarno neznam i ne sum zapoznaena.
Dali koga e vkluceno prenasocuvanje na povici gi prenasocuva i sms porakite na toj broj?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
IsidoraD напиша:
mozebi prasanjeto ke vi bide glupo ama jas stvarno neznam i ne sum zapoznaena.
Dali koga e vkluceno prenasocuvanje na povici gi prenasocuva i sms porakite na toj broj?
Не, само повиците се пренасочуваат.

СМС пораките пристигнуваат на бројот на кој се испратени.
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Znae li nnekoj kako da si pustap GPRS na telefonot.A u mobimak ne mi pustaat mi vikaat deka nemoze a u proskektite na telefonot pisuva deka ima a ne kazuva kako se pusta.Znae li nekoj da pusti GPRS na SIEMENS MC60?
Ve molam kazete.
Odnapred Vi blagodaram.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Џ.

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
IsidoraD напиша:
mozebi prasanjeto ke vi bide glupo ama jas stvarno neznam i ne sum zapoznaena.
Dali koga e vkluceno prenasocuvanje na povici gi prenasocuva i sms porakite na toj broj?
samo povicite...bidejki ako go prenasocish kon fiksen tel kaj mislish deka ke odat porakite :)
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
BoBo напиша:
Znae li nnekoj kako da si pustap GPRS na telefonot.A u mobimak ne mi pustaat mi vikaat deka nemoze a u proskektite na telefonot pisuva deka ima a ne kazuva kako se pusta.Znae li nekoj da pusti GPRS na SIEMENS MC60?
Ve molam kazete.
Odnapred Vi blagodaram.
eden sovet...prefrli se na cosmofon i ke ti pushtat :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
BoBo напиша:
Znae li nnekoj kako da si pustap GPRS na telefonot.A u mobimak ne mi pustaat mi vikaat deka nemoze a u proskektite na telefonot pisuva deka ima a ne kazuva kako se pusta.Znae li nekoj da pusti GPRS na SIEMENS MC60?
Ve molam kazete.
Odnapred Vi blagodaram.
Нормало дека може. Оди во салон на Мобимак и побарај да ти ја активираат услугата.
Ако не си полнолетен, оди со родител. :wink:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
MrRoboto напиша:
Znae li nekoj kako se podesava Alkatel 557 za MMS i GPRS?????
За да може корисникот да ги ползува услугите тој треба да поседува телефон кој го
поддржува MMS стандардот. - Треба да ја активира опцијата за користење на овие услуги која е бесплатна.
Активирањето на услугите е исклучиво на барање на корисникот:
а) преку повик на говорниот автомат 122 во подменито за активирање и деактивирање на сервиси
б) преку испраќање на СМС на 070 122 со содржина GPRS START, MMS START ..
в) преку повик на говорниот автомат 122 и поврзување со оператор
г) во МобиМак продажните салони
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.124
Поени од реакции
831
Прашање за Bluetooth

Ме интересира на кој начин се поврзува мобилен телефон (конкретно Motorola E398) со компјутер? Знам да го подесам телефонот но не знам што треба да се прави на компјутерот! Барав нешто во HELP, исто и на Интернет и ми рекоа дека е потребен кабел за Bluetooth (јас имам data-кабел, не знам дали е тоа за истата намена).

Телефонот одлично функционира со други bluetooth телефони но со компјутерот не може.

И уште едно прашање, дали може преку bluetooth да се поврзе со стар компјутер Windows 98 од 2000 год. или мора само со нови WinXP базирани?
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Тоше напиша:
Ме интересира на кој начин се поврзува мобилен телефон (конкретно Motorola E398) со компјутер? Знам да го подесам телефонот но не знам што треба да се прави на компјутерот! Барав нешто во HELP, исто и на Интернет и ми рекоа дека е потребен кабел за Bluetooth (јас имам data-кабел, не знам дали е тоа за истата намена).

Телефонот одлично функционира со други bluetooth телефони но со компјутерот не може.

И уште едно прашање, дали може преку bluetooth да се поврзе со стар компјутер Windows 98 од 2000 год. или мора само со нови WinXP базирани?
ke odish ke si kupish bluetooth adapter..ne e data kabel...tuku drugo i tolku samo treba da e kompatabilen so tvojot mobilen i toa e toa... nemora komjuterot da ima ops xp..moze i drug ops 98 ili 2000 samo treba da imash usb na komjuterot bidejki bluetooth se uklucuva na usb.
pozdrav
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
MrRoboto напиша:
Znae li nekoj kako se podesava Alkatel 557 za MMS i GPRS?????
ako si na cosmofon odi vo najbliskata prodavnica i ke dobiesh usluga ke ti podesat ili ke si zemesh brosura za podesuvanje
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.124
Поени од реакции
831
Allita напиша:
samo povicite...bidejki ako go prenasocish kon fiksen tel kaj mislish deka ke odat porakite :)
Еј сега на овие новиве има и такви финти! Сега што купивме скоро фиксен и вика дека можеш да пратиш СМС-пораки кон други компатибилни телефонски апарати. А да не зборам за некои ептен усовршени телефони ... Сепак мислам дека не функционира тоа да пренасочуваш пораки!

А па мене ме интересира ептен, точно ли е тоа што викаат дека можело да се подеси телефон да те информира кога наближува полиција? Еден другар вика можело, на Nokia3310 се одело таму во некои Closed User Groups и се пишувало 000000, и пред да дојдеш до полицијата, ти титкал телефонот!

А па ако си ставел 666, пораките биле бесплатни!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom