Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
12 декември 2007
Мислења
4.738
Поени од реакции
9.830
Бидејќи нема тема за смарт часовници или јас не најдов па ќе прашам тука.

Имам AmazFit Bip 3 е сега ме интересира дали за некој функции мора да се користи Блутут или може да се намести и без Блутут? Кога го местев на почеток вклучив и сега за во подесувања секогаш ми бара да биде вклучен Блутут.

Не би сакал да ми е секогаш вклучен блутут да не ми троши батерија многу.
Има smartwatches со еSIM+LTE за кои не е потребно конекција со телефон или WiFi, овој од прв поглед не е еден од тие. Максимум може да го користиш дома без Bluetooth во домашната WiFi мрежа, ако има опција за WiFi конекција, што исто од прв поглед не е случај. Што значи ти останува како што рече @wiksa или со Bluetooth или без Bluetooth само да ти покажува време.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.999
Поени од реакции
7.630
Bez bluetooth mozes da go koristis samo kako obicen saat i tolku. Ke nemas nikakva povrzanost so telefonot. Eve i da zememe deka ke ti broi cekori/kalorii i slicno za da gi sinhroniziras so telefon moras bluetooth.

I ne nema da ti trosi poveke baterija na telefonot (zavisno sto telefon imas ama pretpostavuvam ne ti e od 2009 so bluetooth v2, potrosuvackata na baterija so ponovite bluetooth verzii posebno v5+ e smesna), cak sto vise moze i pomalku da trosis baterija zasto mesto da go cepkas telefonot za sekoja notifikacija ke mozes da vidis na saatot i da odlucis dali e bitna za da go upalis telefonot (mislam na ekranot i da go otklucis) ili mozes da ja batalis i pokasno da reagiras na nea.
Od licno iskustvo od koga mi e vrzan saatot so telefon i postojano e vklucen bluetooth traenjeto na baterijata na telefonot mi e zgolemena i toa primetlivo
Јас сум од оние што телефонот не го испушта од раце скоро цел ден. Се приметува и по тоа колку сум активен на форумов. Компјутер/лаптоп скоро и да не сум вклучил кој знае од кога. Вчера пред спиење некаде кај 01:00 часот го ставив на полнење телефонот а денес го користам од некаде кај 08:50 часот

Имам Samsung Galaxy A21s.

Сатов е одличен. Ќе видиме како ќе се покаже и со батерија на самиот саат и функциите понатака да поминат месеци малку.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.337
Поени од реакции
4.771
Јас сум од оние што телефонот не го испушта од раце скоро цел ден. Се приметува и по тоа колку сум активен на форумов. Компјутер/лаптоп скоро и да не сум вклучил кој знае од кога. Вчера пред спиење некаде кај 01:00 часот го ставив на полнење телефонот а денес го користам од некаде кај 08:50 часот

Имам Samsung Galaxy A21s.

Сатов е одличен. Ќе видиме како ќе се покаже и со батерија на самиот саат и функциите понатака да поминат месеци малку.
Potrosuvackata sto ke ti ja ima bluetooth za da bide vrzan so saatot sporedeno so toa kolku ti trosi telefonot cim dremes na nego ke bide pomalku od 5 min gubenje na baterijata dnevno.
 
Член од
18 февруари 2023
Мислења
8
Поени од реакции
0
Дали знае каде може да променам екран на Huawei P smart Z и колку би коштало
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.665
Поени од реакции
8.592
Некое телефонче солидно 6 инчи и помалку до кај 15000 денари....има ли нешто такво на пазар тука?
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.842
Поени од реакции
5.971
Некое телефонче солидно 6 инчи и помалку до кај 15000 денари....има ли нешто такво на пазар тука?
S20 може да се најде за таа цена, а релативно е мал по димензии.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.192
Поени од реакции
599
А34 ти е понов модел и добар и фален е
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.018
Поени од реакции
14.868
Ако може мала помош...

ќерката е на Лајка на Самсунг А51, но неможи да оствари појдовен повик, а можи дојдовен. Друго све има, со се интернет. Ја преместувам СИМ картиќката на мојот ист телефон, и сим-от си работи. На нејзиниот телефон ја ставам мојата сим од Мобимак, и пак си работи

само на тој телефон таа картичка неможи да оствари појдовен повик.

Ги прегледував двата телефони паралелно во сетинзите...све е исто
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.960
Поени од реакции
6.270
Ако може мала помош...

ќерката е на Лајка на Самсунг А51, но неможи да оствари појдовен повик, а можи дојдовен. Друго све има, со се интернет. Ја преместувам СИМ картиќката на мојот ист телефон, и сим-от си работи. На нејзиниот телефон ја ставам мојата сим од Мобимак, и пак си работи

само на тој телефон таа картичка неможи да оствари појдовен повик.

Ги прегледував двата телефони паралелно во сетинзите...све е исто
Provider parametrite od lajka gi poddesi?
Ako ne gi znajs baraj na predhodnive strani
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.499
Поени од реакции
2.625
Drugar ima One Plus 11 od Kina zemen kineska verzija.Nekako sredivme instlairavme google servises i tie cuda se ok ali on saka ako e mozno da koristi internacional Oxygen OS so ogled deka Color OS ne mu prai kejf.Pa da prasam dali ima nekoj da gi sreduva tie raboti i normalno cena za toa?
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.338
Поени од реакции
505
Zdravo. Mi treba pomos kako da napravam hard reset I da otidam vo recovery mode na Samsung s20 fe. Ne saka so stiskanje na volume up plus power kopceto. Ima nekoj resenie?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.018
Поени од реакции
14.868
Zdravo. Mi treba pomos kako da napravam hard reset I da otidam vo recovery mode na Samsung s20 fe. Ne saka so stiskanje na volume up plus power kopceto. Ima nekoj resenie?
Mislam deka kaj ponovive Samsung telefoni treba so USB kabel da go priklučiš na kompjuter, i togaš da gi pravis kombinaciite so kopčinja. Sum go videl ova na Youtube i kaj mene na A51 mi uspea toa
 

Kajgana Shop

На врв Bottom