Потреба од “те сакам“?!

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
По правилно е да се каже ’’те љубам’’,а не ’’те сакам’’.Кога посакуваш нешто значи сакаш да го поседуваш.А кога го поседуваш толку посакуваното,аутоматски се плашиш и да не го загубиш.И тука стапува на сила љубомората.Кога љубиш вистински некого не се плашиш дека ќе го изгубиш,бидејќи го љубиш,не си зависен од него и не го поседуваш.Никој не може да ни го одземе она што не го поседуваме. :)
 
Член од
22 септември 2010
Мислења
130
Поени од реакции
27
Зависи спрема кој, у последно време сум алергична на тие зборови
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
По правилно е да се каже ’’те љубам’’,а не ’’те сакам’’.Кога посакуваш нешто значи сакаш да го поседуваш.А кога го поседуваш толку посакуваното,аутоматски се плашиш и да не го загубиш.И тука стапува на сила љубомората.Кога љубиш вистински некого не се плашиш дека ќе го изгубиш,бидејќи го љубиш,не си зависен од него и не го поседуваш.Никој не може да ни го одземе она што не го поседуваме. :)
Те сакам или те љубам мање више битно. Битно е да се мисли стварно кога се изговара.
Едно време се наоѓав во период во кој си ги блокирав чувствата, па така и овие зборови ретко ги изговарав. Сега нема потреба ни да ги кажувам зашто со делата си покажувам. Али ипак си викам, чисто онака да си го потсетам:back:
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Ни го слушам , ни го кажвам, одвреме - навреме само ќе го прочитам а прочитано „те сакам“ е ебиветер.

Дали осеќам потреба ? Не знам. Немам некоја очајничка потреба да слушнам те сакам ( се разбира, докажано те сакам не празни зборој ), ама нема да се лутам и нема да ми биди лошо ако го слушнам.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Не сакам толку да слушам, колку што сакам да осеќам.
Посебно ја обожавам онаа искрена прегратка и бакнеж, кој без зборови ќе ми покажат дека на некој нешто му значам, јас, како личност.
Тоа кажаното, не е на одмет некогаш, колку за потсетување :pipi:
 
A

Auditore

Гостин
Ретко го слушам, уште поретко го кажувам, али повеќе преферирам искрена прегратка и бакнеж, те сакам е веќе старо клише.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
5
ни го слушам ни го кажуем ко порано, некад ми фали.. али штачеш
 
H

HITCH

Гостин
Секогаш кога ќе почувствувам дека треба да го кажам тој збор го кажувам, но не на секој! Имам потреба да ми кажат дека ме сакаат. Не требаат само дела, некогаш и зборот е доволен. Зборот може да среди се`!
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Не сум лигуш бе :icon_lol:.
 
П

Пепси_

Гостин
Ниту го слушам,ниту го изговарам некому.... мада не е на одмет некој да ми каже нема да го отепам :pos2:
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Најдебилно -те сакам- е кога ќе завршиш некому работа или некаква услуга и во наплив на емоции ти вришти на уво и ти се џитка и повтара колку те сака. Ко купено да е. Ама сеа иаме Фејсбук, се сака народот по слики и статуси секој ден по пар пати. :icon_cool
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Најдебилно -те сакам- е кога ќе завршиш некому работа или некаква услуга и во наплив на емоции ти вришти на уво и ти се џитка и повтара колку те сака. Ко купено да е. Ама сеа иаме Фејсбук, се сака народот по слики и статуси секој ден по пар пати. :icon_cool
Како првин, добредојде на форумов и ти посакувам убав престој. :smir:


Те сакам не мора да значи, сакање, love, amour и други наслови од песнине на Брајан Адамс.
Тоа сакање на база на захвалност нема врска со тоа те сакам поради љубовна интеракција, што е.
Не си најдоа некој нов лозунг па го украдоа и со тоа се разводени тоа те сакам. Плус коа ке додаме што те сакам викаат од навика...

Ај да смислиме ново нешто. Од сеа место те сакам ќе викаме те NAJLAJKKKKKKKKKKKKK. Модерно, лесно за изговор, пристапно до големите маси, фенси, комфорно, со 6 воздушни перничиња и со повеќе кечап и мајонез. Нели?
 
С

сашенко

Гостин
Секој човек понекогаш има потреба некој да му каже "те сакам"
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Како првин, добредојде на форумов и ти посакувам убав престој. :smir:


Те сакам не мора да значи, сакање, love, amour и други наслови од песнине на Брајан Адамс.
Тоа сакање на база на захвалност нема врска со тоа те сакам поради љубовна интеракција, што е.
Не си најдоа некој нов лозунг па го украдоа и со тоа се разводени тоа те сакам. Плус коа ке додаме што те сакам викаат од навика...

Ај да смислиме ново нешто. Од сеа место те сакам ќе викаме те NAJLAJKKKKKKKKKKKKK. Модерно, лесно за изговор, пристапно до големите маси, фенси, комфорно, со 6 воздушни перничиња и со повеќе кечап и мајонез. Нели?


Мислам дека те сакам се однесува стриктно на љубов, а и дека се тро претешки зборови за да може да се воопштува значењето па и да се сведува на база на захвалност. Кажи фала ебаго. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom