Последен гледан филм со кратка рецензија

Дискусија во форумот 'Филм и ТВ' започната од Дивајн, 24 декември 2008.

 1. _The Great_

  _The Great_ Il Genio

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  5.714
  Допаѓања:
  2.385
  Red Dragon

  [​IMG]

  Red Dragon е третото продолжение на квадрологијата за Ханибал Лектор.Со кадар на глумци како Ентони Хопкинс и Едвард Нортон (Хопкинс посебно) ретко кој би помислил дека филмот е некое промашување и слично.И така е, филмот едноставно ја продолжува низата на успешни филмови за Ханибал Лектор.За оние кои што преферираат псишолошки трилери, криминалистичи драми и мистерии мислам дека сите овие жанрови можат да ги најдат спакувани во едно - Ред Драгон или пак општо во квадрологијата за Х.Лектор.
  Повторно се работи за сериски убиец кој треба да биде разоткриен со помош на фантастичниот психолог Х.Лектор.Глумата на Хопкинс, начинот на размислување се врвот во овој и претходните два дела на приказната за Х.Лектор
  Оценката на Имбд е прилично висока 7.3, а мојата е некаде близу 8 :)

  Кажав, доколку сте љубители на вакви филмови немојте да ги пропуштите серијалите за доктор Ханибал Лектор.
   
  На Franscoa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. џимеј

  џимеј Модератор

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  9.530
  Допаѓања:
  20.107
  Winter Break (2003)
  Непланирано го фатив на тв сношти некаде од половина филм. Прво што се задржав на филмов беше главниот актер Milo Ventimiglia (сакав да го видам вон сериски филм актер) воедно и наратор во целото дејствие на филмов. Љубовна приказна со централно дејствие - Аспен (на многумина ова име им е познато поради Dumb & Dumber). Интересен за дискусија пред се беше поради тоа што од една страна имаме дечко кој работи како ски-инструктор и нема карта ни за автобус, а од друга страна имаме богаташ кој ја опсипува со подароци неговата девојка, во која и нараторот се заљубува.
  Интересен актер, кој ни е добро познат од Американските пити, Eddie Kaye Thomas исто се појавува во филмов.
  Солидна љубовна драма, измешана со комични елементи. Онака кул, опуштено филмче.
   
 3. Apokalipto

  Apokalipto (М)

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  15.579
  Допаѓања:
  2.570

  Ремек дело на Стенли Ќубрик, негова последна голема реализација и приказна за недостатокот на секс, опсесијата со истиот и потрагата која води по опасни патишта во потрага по истиот и по една нова невобичаена авантура. Филм со доста елементи на мистика и тајни братства, нивната моќ спрема обичниот поединец... оценка 8/10

  [​IMG]
   
 4. The confused kid

  The confused kid

  Член од:
  18 април 2008
  Мислења:
  851
  Допаѓања:
  202
  The Reaping
  [​IMG]


  ја обично сум ептен голем критичар ама за овај филм стварно немам ништо лошо да кажам.
  приказна 10/10 глума 8/10 звук 9/10
  филмо мора да се гледа.
  не го препорачувам за атеисти...со верска содржина е. -во еден град сите досегашни чуми што постојале пак се дешават.... неќам да ви откривам содржина ама гледајте го нема да зажалете претерано добар е филмо а и приказната е неверојатна
   
 5. klime7

  klime7 vending

  Член од:
  6 ноември 2007
  Мислења:
  1.241
  Допаѓања:
  52
  Можеле да изберат посимпатична глумица од анонимкава Nataliya Rudakova :) иако одлично си ја одработи својата улога како ќерка на Украинскиот министер, затоа пак тука е фантастичниот Robert Knepper, на човеков му лежи вакви улоги на негативец,
  на моменти претерале со акционите ефектите, сепак мислам ќе им се допаден на сите кои се љубители на акционите филмови
  9/10
   
 6. Apokalipto

  Apokalipto (М)

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  15.579
  Допаѓања:
  2.570
  Ghost Busters

  Интересен филм за тоа време (84та) со доста солидни ефекти за истото, интересен хумор, но веќе виден во филмовите кои следувале од тој период па како таков и не е нешто особено, битно интересна идеја и доста добри актери... добар е за лесно тепање на време

  [​IMG]
   
 7. faraon

  faraon БОГ

  Член од:
  31 јануари 2007
  Мислења:
  17.218
  Допаѓања:
  20.205


  Истиот го гледав со еден комшија....
   
 8. BlaCk FiRe

  BlaCk FiRe `Going NoWhere`

  Член од:
  21 март 2008
  Мислења:
  637
  Допаѓања:
  18
  Harry Potter And The Order Of The Phoenix

  [​IMG]

  Филмов е стварно добар најомилените од сите делови ... полн е со изненадувања. Оценка 10/10 , стварно вреди да се издвое време за ова :)
   
 9. _The Great_

  _The Great_ Il Genio

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  5.714
  Допаѓања:
  2.385
  Blood Diamond

  [​IMG]

  Иако ми одзеде скоро дваипол саати седење пред тв, нема да се пожалам од филмов.Навистина квалитетна и високо буџетна драма/трилер која вреди да се погледне.Главни улоги се Леонардо ди Каприо и некојси нигер Џимон Хоунсу кој фантастично се вклопува во целата приказна.Приказната е за афричките племиња и народи кои живеат во граѓанска војна и со децении се убиваат меѓусебе, и сето тоа се поврзува со илегалната трговија со дијаманти.Да не го должам многу, филмов ептен ми се свиде и ви го препорачувам да го погледнете.Мотив повеќе да го гледате овој филм е и оценката на ИМДБ која е чиста осмица :), истата оценка и јас би ја дал.Се на се екстра филмче.
   
  На mice14 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Devil6

  Devil6

  Член од:
  21 декември 2008
  Мислења:
  213
  Допаѓања:
  15
  Stardust (2007)
  [​IMG]

  Во кралството Стормхолд, кралот лежи на својата смртна постела. Наместо да назначи еден од неговите синови за престолонаследник, ги остава (да се испоубијат меѓусебно и) да трагаат по рубинот што тој го праќа кон небото. Рубинот удира во ѕвезда...

  Младото момче Тристан и неговата сакана Викторија здогледуваат ѕвезда како паѓа. Викторија му ветува дека ќе се омажи со него ако за роденден и ја подари ѕвездата. Тристан преминува преку ѕидот-граница на неговиот град во потрага по ѕвездата...

  Ламиа, една од трите злобни вештерки, тргнува да бара падната ѕвезда за да го изедат нејзиното срце, со што би биле вечно млади (и убави).

  Очигледно, сите три приказни имаат заеднички крај, но која од нив ќе има срекен?  Жанрот е романтична авантура, фантазија. На нашки кажано бајка. Има и многу комични моменти, особено со Роберт Де Ниро.
  Оценет од IMDb so 8.0
   
 11. SV-Strange

  SV-Strange Sorcerer Supreme

  Член од:
  27 август 2007
  Мислења:
  3.604
  Допаѓања:
  367
  Завчера во 00:00 ми ја исклучија конекцијата ради неплатена сметка, и денот недела си го посветив на гледање филмови :)

  ----

  Resident Evil: Degeneration (2008)

  Анимираното продолжение на досега издадената филмска трилогија со преубавата Мила Јовович.
  Овој дел не би го сметал како четврти оти приказната оди во друг правец, ама сепак доколку ги знаете првите три дела и овој би ви бил интересен, баш интересни ефекти и изглед низ целиот час и половина, сепак продукција на Capcom е.

  6/10

  ----

  Way Of War (2008)

  Ништо посебно, не очекував ни малку дека филмов ќе биде ептен за никаде.
  Единствено ме импресионираа цитатите од книгата "The Art Of War", и приказната за Св.Петар, Генералот и неговиот непријател.


  3/10

  ----

  Cheech & Chong - Next Movie (1980)

  Приказна нема. Карактерите се погодени стопосто, такви скечеви и комедии немам гледано во поново време, фантастично, ќе ги земам сите нивни филмови, вреди.

  6/10

  ----

  American Beauty (2003)

  Има рецензија за ова.. на претходнитa страницa, многу добро напишана :) 10/10

  ----
   
 12. Apokalipto

  Apokalipto (М)

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  15.579
  Допаѓања:
  2.570
  1408


  Добар и интересен филм, за приказната на писателот на хорор романи и приказни за места кои се опседнати од духови и останати натприродни сили, приказна за разочараноста од животот а и тоа што смртта го нуди и онаа празнина што останува после неа.... или пак не :) оценка 9,5/10


  [​IMG]

  *Бонус, сум го гледал филмов т.е верзијата од него со алтернативниот - втор крај, кој е многу мнооогу подобар и... поинтересен :vozbud:

  *крајот не е за тие со слабо срце.
   
  На PSYtisfaction му/ѝ се допаѓа ова.
 13. RockLady

  RockLady

  Член од:
  14 јули 2008
  Мислења:
  1.449
  Допаѓања:
  50
  [​IMG]
  и
  [​IMG]
  Прекрасни се двата филма...нема што да објаснуам само на двата филма им давам оцена 8/10
   
 14. Вокерка

  Вокерка Модератор

  Член од:
  29 јануари 2006
  Мислења:
  6.221
  Допаѓања:
  4.518
  Се изнагледав на филмови викендов.

  Sweet November

  Романтична трагедија што верувам дека повеќето ја имаат гледано. Емотивните секако ќе пуштат по некоја солза на него, па ако сакате да го гледате земете палома до вас во последните 15 мин. Оценка 9/10.

  American Beauty

  Филмов одлично ја отсликува американската реалност, вистинска уметност е, еден од ретките филмови од таков тип што ме воодушевил. Ако ја сакате уметноста и вистинските животни судбини, ако сакате да ја откриете реалната слика покрај гламурот и сјајот што ни го претставуваат американските телевизии во филмов совршено ќе ја уловите вистинската слика за она што всушност претставува Америка и едно просечно американско семејство. Оценка 10/10.

  Tristan & Isolde

  Одамна го имав во колекција и конечно дојде на ред да го гледам. Вечно раскажувана приказна, вечно ќе се памети и нема многу што да се дискутира затоа што на сите ни е позната. Класика. Прекрасно претставена филмски, испуштени се и изменети некои моменти од книгата, но сепак се чувствува и сочувана е главната приказна. Оценка 10/10.
   
 15. klime7

  klime7 vending

  Член од:
  6 ноември 2007
  Мислења:
  1.241
  Допаѓања:
  52
  City of Angeles по 5-ти пат:)

  [​IMG]

  Најубавата љубовна приказна некогаш раскажана, толку многу жртвувања за еден допир, еден бакнеж, еден ден ... Николас Кејџ и Мег Рајан мислам дека би биле преубав пар и зад филмското платно, незнам дали тоа филмов толку ме обзема или навистина е така :toe: Кејџ дефинитивно најдобро го опишува какво е чувството за време на водење љубов во Хемингвеј стил :icon_lol:
  Спаѓа во групата на омилени фимови, а меѓу нив го зазама највисокото место :)
  Чиста 10/10
   
  Tantur>.<, Дрндалче, Дивајн и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.

Сподели преку: