Последен гледан филм со кратка рецензија

Дискусија во форумот 'Филм и ТВ' започната од Дивајн, 24 декември 2008.

 1. Дивајн

  Дивајн блаблабла

  Член од:
  3 април 2005
  Мислења:
  16.537
  Допаѓања:
  1.835
  Еве ја новата тема на која ќе можете да напишете кој филм сте го гледале последно, како и едно ваше мало образложение за истиот. Ако е добар и го препорачувате на останатите - кажете зошто, а и ако е лош и не вреди да се губи време на него според вас - пак кажете зошто. Сликите кои ги ставаме, може да послужат за да не се мачиме да ги пишуваме и главните актери, а сепак да се наведени.
  Се надевам ќе бидете покреативни, за да имаме сите едно катче од кое ќе може секогаш да извлечеме нешто добро, за досадните вечерни часови.

  Да почнам јас ... вчера го гледав The Fifth Element или Петтиот елемент. Иако постар филм, мислам дека секогаш ќе биде интересен за гледање, затоа што е добра научна фантастика, со добро смислена тема, со добра постава од глумци и со прекрасна музика. Ако има некој кој сеуште не го гледал, го препорачувам. Моја оцена 10/10.
  Се надевам дека еден ден некој ќе се реши да направи римејк на овој филм, кој ако го фатат добри раце би бил уште посовршен.

  [​IMG]
   
 2. џимеј

  џимеј Модератор

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  9.530
  Допаѓања:
  20.107
  Ghost Rider (2007)
  Кога излезе филмов првиот пат го гледав на кино снимка и некои сцени не ни се познаваа. Имав можност вчера да го гледам повторно ама на двд снимка. Од почеток како е засилен филмов, човек да помисли дека ќе ги надмине сите очекувања. По 20 минути од филмов се доаѓа до заклучок дека е дежа ву. Незнам зошто трошеле време да направат ваков филм. Не е којзнае колку лош, но ова мислам дека е најлошата улога на Николас Кејџ.
  Добро, немаат веќе идеја и ајде ќе правиме филм според стрип. Имаше успешни блокбастери направени според стрип. Но овој е некако промашување. Незнам дали е до мене ама нема некакво возбудување иако е сместен во жанр трилер. Го гледам и го гледам филмов и си велам - дај, кога ќе почне она вистинското?
  Не очекувајте премногу од филмов, Кејџ е класа глумец, но оваа улога не му е некако адекватна. Сепак, ако сакате само да не ви помине времето залудно, а ви е при рака - гледајте го.
  5.5/10
  [​IMG]
   
 3. faraon

  faraon БОГ

  Член од:
  31 јануари 2007
  Мислења:
  17.218
  Допаѓања:
  20.205
  The.Librarian.Curse.of.Judas.Chalice.2008.
  [​IMG]
  [​IMG]


  Филмот е сличен како Индијана Џонс.
   
  На Samurai Jack му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MyloXyloto

  MyloXyloto

  Член од:
  23 јуни 2008
  Мислења:
  3.969
  Допаѓања:
  4.183
  Насловот на темата е да дадиш кратка рецензија, инаку јас вечерва ќе оставам, ќе го гледам Нотинг Хил на Нова :pipi:
   
 5. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  15.707
  Допаѓања:
  7.230
  Zeitgeis Addendum.Документарен филм за нашето денешно опшество,иако со некои работи во овај филм не се сложувам,сепак останав скаменет колку некои работи се вистинити.Пример зборовите инфлација и девалвација потполно ми станаа јасни гледајќи го овој филм.Се објаснува потеклото на некои човечки несреќи,како на пример гладтта и сиромаштијата во третиот свет и политиките на големите корпорации,се на се вреди да се гледа.
   
  На Газоза!!! му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ендорфиниус

  Ендорфиниус

  Член од:
  13 април 2008
  Мислења:
  7.292
  Допаѓања:
  6.056
  Сега пред малце заврши ''Серендипити'' (на Сител мислам дека беше) и по трет пат го гледам. Едноставно воодушевен сум од филмот и не можам да му се наситам ...

  Станува збор за романтична драма. Две симпатични лица, ќе се сретнат само еднаш во животот и ќе поминат заедно само една вечер. Но пред себе поставуваат речиси невозможна цел, дали еден ден судбината пак ќе ги спои, и ако тоа се случи тоа е знак дека тие се створени еден за друг. Настанува вистинска збрка по 7 години, кога и двајцата се пред венчавки со други партнери и се впуштаат во потрага на еден за друг.

  Главните улоги ги толкуваат : Џон Кузак и Кејт Бекинсејл

  Ова навистина не се испушта, и доколку имате можност гледајте го !!!
   
  На Del Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Apokalipto

  Apokalipto (М)

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  15.579
  Допаѓања:
  2.570
  No country for old men

  Филм со одлична глума и оригинална идеја... браќава Коен се добри кога ги прават приказниве :)
  Интересен филм пред се но не го препорачувам на тие кои сакаат хепиенд приказни и херои... незнам можеби е субјективно но како што почна филмов од него очекував многу... вака можам само 8/10 и тоа поради одличната глума.

  [​IMG]
   
 8. Io Sono Interista

  Io Sono Interista The original, one and only IoSono.

  Член од:
  21 декември 2007
  Мислења:
  23.310
  Допаѓања:
  31.012
  [​IMG]
  A Hard Day's Night (1964)

  [​IMG]

  Па... потребни ви се само две работи за да го засакате филмов засекогаш:

  1. Да сте Beatles - фан
  2. Да сакате Британски хумор.


  А и без тие две имате добри шанси да ви се допадне.

  Филмот е она што го нарекуваат безвременска класика. За секој фан на Бубачките претставува вистинско богатство. Џон, Пол, Џорџ и Ринго во улога на самите себеси, во времето на најголемата слава. Филм во кој не се трудат да бидат актери, туку да бидат што поприродни и да се забавуваат. Филм кој го доловува начинот на живот и искреноста на една генерација. И целата онаа хистерија позната како Beatlemania.

  Нема потреба веројатно да кажам дека оваа комедија/мјузикл има фантастичен саундтрак. Некои од најголемите хитови како A Hard Day's Night, She Loves You, From Me to You, And i love Her...

  Никогаш повеќе нема да има бенд како The Beatles.

  10/10
   
  На Franscoa, Violent Femme и Дивајн им се допаѓа ова.
 9. Apokalipto

  Apokalipto (М)

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  15.579
  Допаѓања:
  2.570
  Gran Torino

  Немам зборови... прекрасна драма која мора да се гледа едноставно а MUST SEE филм, еден од оние ретко убаво склопени филмови со приказна, содржина и глума, чиста 10ка за филмов оценката нека ви биде рецензија за гледање на истиот.

  [​IMG]
   
  На A.M. му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Дивајн

  Дивајн блаблабла

  Член од:
  3 април 2005
  Мислења:
  16.537
  Допаѓања:
  1.835
  He Got Game. Прекрасна драма која ја гледам веќе незнам кој пат, бидејќи е полна со чувства кои се добро доловени. Посебно ме трогнува улогата на синот кошаркар, кој иако е предобар играч не паѓа на пари и е тоа што само малку време во детството го научиле да е родителите. А да, и моментот дека љубовта во семејството секогаш е најсилна и секогаш победува, со мал напор од сечија страна.:pipi:
  Има среќен крај и не е некоја посебна, нова или неочекувана приказна, ама мене ептен ми се свиѓа и го препорачувам за кулирање. 9/10 само затоа што го предвидов крајот првиот пат кога го гледав. Тоа не го сакам кај филмовите ... обожавам од илјада претпоставки, илјада и првата да испадне.:pipi:
  [​IMG]
  На сликава ја нема, ама и Мила Јовович има кратка улога во овој филм. :helou:
   
 11. ivana87

  ivana87 magic is everywhere

  Член од:
  7 јуни 2007
  Мислења:
  1.598
  Допаѓања:
  211
  "The War of the Worlds"/Војна на световите :vozbud:Супер е :tv: Во центарот на случувањата е Ray Ferrier, просечен човек кој живее и работи во New Jersey. Отуѓен од своето семејство, со голем број сопствени теми за размислување и проблеми за решавање, едвај ги поврзува конците во својот живот, се додека не се случи нешто неочекувано. Атмосферата во малото градче е нарушена од брутална инвазија од деструктивни странци – вонземјани кои имаат една единствена цел, да ја уништат планетата земја. Ray сфаќа дека сега нема веќе време да размислува само на себе и дава се од себе за да ги спаси своите деца.:pipi:
   
 12. Apokalipto

  Apokalipto (М)

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  15.579
  Допаѓања:
  2.570
  American Beauty

  Прекрасна драма за која и покрај тоа што во името на темава стои дека треба да има и рецензија истата, следува сама по себе со името на филмот и тоа што за истиов има и цела тема. Оценка 10

  [​IMG]
   
  На PurplePuma, Saladin и Дрндалче им се допаѓа ова.
 13. sonne

  sonne војвода

  Член од:
  26 мај 2006
  Мислења:
  2.664
  Допаѓања:
  122
  2001 : a space odyssey

  [​IMG]

  филмов представува татко на сите научно фантастични , еволиција - револуција и крахот на ерата на човештвото ....

  стенли со овој филм на сите ни има дадено до знење дека ако не се опаметеме трошка тое ќе биде можеби најблагата форма :)

  знаците што ги има исползувано се на доста голем стил ( а направен е 1968 )

  феноменален склоп на музика од гјорги лигети и штраус и одлични за времето визуелни ефекти !

  видливи се моите симпатии спрема овој велик творец , ама вреди да се оддвојат за чудово од филм два часа !

  уживајте !
   
 14. RockLady

  RockLady

  Член од:
  14 јули 2008
  Мислења:
  1.449
  Допаѓања:
  50
  [​IMG]
  оценка 9/10..Прекрасен филм :pipi:
   
 15. GavolRulz

  GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  10.821
  Допаѓања:
  6.521

  Mirrors

  [​IMG]

  Не е мој тип на хорор, па затоа не излезе според очекувањата.
   

Сподели преку: