Портрети (ваши дела)

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.352
Поени од реакции
7.489
Затоа што помина модата на фотграфирање ромчиња. :)

Друго, што знам што да ти искоментирам. Арна фотографија.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Затоа што помина модата на фотграфирање ромчиња. :)

Друго, што знам што да ти искоментирам. Арна фотографија.
Знам дека е тотално аут да се фотографираат ромчиња, а и патетично делува по малку али ова девојче ми беше многу слатко...Требаше да ја ставам оригиналната фотка - има поморанџеста коса како морков, целата бушава и нечешлана и ми беше многу смешна и интересна... :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.352
Поени од реакции
7.489
Браво Блонди... најкарактеристичниот дел од изгледот на ова девојче си го избришала конвертијарајќи ја фотографијата со сепиа филтер...

Немој да бегаш од боите. Секогаш фотографирај во боја а подоцна во фотошоп види како фотографијата изгледа подобро, во боја или црно-бела.

Јас лично, црно бели ги правам фотографиите само ако го утнам колор балансот, или ако боите на фотографијата се нехармонично распоредени, па да ублажам ситуација.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Знам дека е тотално аут да се фотографираат ромчиња, а и патетично делува по малку али ова девојче ми беше многу слатко...Требаше да ја ставам оригиналната фотка - има поморанџеста коса како морков, целата бушава и нечешлана и ми беше многу смешна и интересна... :)
Со оглед на тоа што сеуште вежбаш, не се многу замарај дали е аут да сликаш ова или е ин да сликаш тоа, сликај се што ти се допаѓа, се што те привлекува, не ја следи многу многу “модата“ на сликањето. Јас лично сликам се, ич не ми чуе дали е во мода или не. Се што мене ми се допаѓа го сликам. Ти предлагам и ти да правиш така, ако ништо друго барем додека не се усовршиш.

Ќе се согласам со Тончи, избегнувај да ги ефектизираш сликите премногу, ефектот не ја прави сликата добра, туку ги прави способностите за ефектизирање слика добри. Има одредени фотографии кои ги сликаме со цел да бидат во одреден стил (стари оштетени, блек енд вајт, сепија) ама сепак, тоа е со точно таа цел. Не предпочитам лупање рандом ефекти на фотографија.

Јас лично сум заљубен во црно бела фотографија, или пак vintage. Но, кога сликам не сликам слика со тоа да после пробам и да видам дали е добра со ефект или без, туку сликам слика што знам дека ќе биде црно бела, па избегнувам премногу контрасти или ситни стварчиња шо ќе изгледаат грдо, или пак сликам vintage, па дозволувам горење до одреден степен, или пак силни контрасти.

Напишав лектира цела во постов, ама поентата ми беше, направи си инстант концепт пред да ја шкрапеш сликата, на почеток е тешко, пошо нема да знаеш шо како, со малку пракса, ќе видиш дека е многу корисно, неможеш секогаш концепт да правиш, пошо некои слики едноставно испаѓаат добро по чиста случајност, но сепак, добро е да размислиш секунда две пред сликата, а и пред да ја фотошопизираш. :)

Ај баш закачи ја оргиналната, ако ја чуваш, ако не ја чуваш, и за тоа би те искарал, никогаш, ама никогаш не го едитувај оргиналот, направи си копија, па прави шо сакаш на копијата. Затоа шо после тоа, ако не си задоволна со резултатот, оргиналот е сеуште тука. :) Се иам заебано на почеток со неколку фотографии така, ти кажувам од лично искуство. :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Епа дечки, ги чувам и оригиналите и тоа три имам... :cool: Евее... :)

Gypsy 1.jpg Gypsy 2.jpg gypsy 3.jpg
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Првата и третата вршат работа, малку зголеми контраст, подсреди levels, и малку ама ептен малку saturation, или vibrance
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Детево се вика Александар Златевски и е син на мојот братучед...Што викате за портретов? Muchacho.jpg
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
не сум некој баш за да кажувам за портрети ама мене лично ова ич не ми се свиѓа,многу е темно и ептен во кадар само главата на детето ја има.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.352
Поени од реакции
7.489
Темно е многу, и нема простор за фотографијата да дише. Вакви фотографии само у лична карта и слично.
Поубаво ќе било апаратот да ти бил во лендскајп ориентација, па да има простор од едната страна, да видиме со што е опкружено ова дете.
Оваа фотографија кажува премалку.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
22
Ај еве едно ново портретче,пресно..па шо викате/мислите/велите за портрет-ов ? Чини/нечини ова она.. :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Еве и од мене еден нов портрет...Оваа мала убавица се вика Михаела и има 5 ипол години(на братучетка ми дете)

Mihaela.jpg
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Еве и од мене еден нов портрет...Оваа мала убавица се вика Михаела и има 5 ипол години(на братучетка ми дете)

Прегледај го приврзокот 34309
Увек те критикувам, не ми се лути, само сакам боље слики да правиш. :)

ја гледаш таа грда сенка шо се појавува од косата на ѕидот? Можеш да ја избегнеш со тоа што ќе го поместиш моделот, во случајов братучедка ти, поназад, подалеку од ѕидот, за да дозволиш сенките да омекнат малку и да излезат од фокус, такада малите остри сенкички нема да се познаваат толку многу.

И уште нешто, за мое око поубаво е да не е ликот централно поставен, мрдни го малку лево или десно во сликата.

:)
--- надополнето: Sep 25, 2011 9:04 PM ---


еден пола авто портрет :)

Helios 44m - @ 2.4 f, 400 iso, 1/30 sec
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Еве нешто од мене.Давајте критики.
Кога јас би ја играл сценава, би се поместил со апаратот малку подесно, за да фатам повеќе од ликот на девојката, или пак ако сакаш помалку од чадорот повеќе од плажата, тогаш девојката би требало малку повеќе да биде свртена накај тебе. Можда и поблиску за нијанса, троа посветло :)
--- надополнето: Sep 26, 2011 2:06 PM ---
Ај еве едно ново портретче,пресно..па шо викате/мислите/велите за портрет-ов ? Чини/нечини ова она.. :)
Две ситни замерки, малку си требал да ја затвориш блендата, за да биде муцката малку повеќе во фокус. И можда си требал да поработиш на catch light во очите. Вака црни се губат покрај темните веѓи и сенките :)

оверол, фина фотка :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Што милсите за овие? На сликите е исттот девојче - Михаела Јовевска :) behind the trees.jpg Her eyes....jpg That look.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom