Портрети (ваши дела)

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586






на вторатите две има многу артефакти (thanks to facebook) ме мрзи да ги закачувам од ново :)

Модел: мојата колешка фотографка Стефани
Студио: импровизирано кај Стефани дома
Опрема: Canon 1000D со 18-55 кит објектив, еден софтбокс, без кабел за синхронизација па го окинував софтбоскот со блиц, а блицот го криев за да не ја осветли Стефани.
 
Член од
16 јули 2011
Мислења
189
Поени од реакции
120






на вторатите две има многу артефакти (thanks to facebook) ме мрзи да ги закачувам од ново :)

Модел: мојата колешка фотографка Стефани
Студио: импровизирано кај Стефани дома
Опрема: Canon 1000D со 18-55 кит објектив, еден софтбокс, без кабел за синхронизација па го окинував софтбоскот со блиц, а блицот го криев за да не ја осветли Стефани.
Би сакал да те замолам да ми објасниш како успеа да добиеш толку идеално црна позадина зад моделот.Инаку ептен ми се допаѓаа сликите. Поздрав
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Апдејт на соработката со колешката моја, една фотосесија користејќи free lens техника (ебати техниката, држам објектив во рака, тоа е коа неам адаптер)





















Модели: Борјан Николовски, Моника Павловска
Опрема: Canon 1000D, hand held Helios 44m 58mm F:1:2
___________
Ако не ви е тешко, give us support: PP Photography
 
Член од
16 јули 2011
Мислења
189
Поени од реакции
120
Апдејт на соработката со колешката моја, една фотосесија користејќи free lens техника (ебати техниката, држам објектив во рака, тоа е коа неам адаптер)





















Модели: Борјан Николовски, Моника Павловска
Опрема: Canon 1000D, hand held Helios 44m 58mm F:1:2
___________
Ако не ви е тешко, give us support: PP Photography
Aдаптерот ти е живо бадијала од кинезиве другар.еве ти линк
http://vip.dinodirect.com/m42-af-lens-mount-adapter.html?cur=EUR
а ако имаш било какви прашања со нарачување слободно пиши на zoran.gjakovski@gmail.com
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Aдаптерот ти е живо бадијала од кинезиве другар.еве ти линк
http://vip.dinodirect.com/m42-af-lens-mount-adapter.html?cur=EUR
а ако имаш било какви прашања со нарачување слободно пиши на zoran.gjakovski@gmail.com
Да знам, ама овие кинескиве најчесто се јадат брзо, од тиња материјал се правени, и немаат чип за потврда на фокус. И повеќето не се доволно прецизни, и немаш infinity фокус, па треба да подметнуваш ствари под него или да го стругаш.

Сепак нарачав од америка преку пријател, за 30 долари фотодиокс адаптер. Веќе проверена работа ми е :)
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Сликите се тоталка аматерски,нов сум у овоа......па чекам tips and tricks од професионалци и луге шо и разбира повеке лејката у овие работи.Сликано е со nikon D3100
kg.jpg kg3.jpg kg2.jpg
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.354
Поени од реакции
7.500
Добредојде во клубот :)

Првата и третата фотографија се мошне убави. Додуша кога се фотографираат луѓе со шапки, се гледа шапката да не прави сенка врз лицето. Освен ако намерно треба да биде затемнето лицето. На втората фотографија имаш убава мека сенка :) Таму пак не е запазено правилото за сместување на лицето според правило на третини, треба да има простор пред а не позади главата на фотографираниот човек, фотографијата треба да „има простор за да дише“. Јас би пробал и фотографија во која линијата на шапката ќе биде дијагонално поставена во кадарот, онака како со линијар повлечено :)

п.с. многу ти е фин моделот, со убав модел лесно се прават убави фотографии, продолжи со вежбање :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.354
Поени од реакции
7.500
Лет3, зошто лепотицата ти е цело време замижана?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Не ме привлекува да фотографирам портрети, ама ова ромско девојче денес што го сретнав на еден паркинг ми беше многу слатко и решив да ја сликнам...Се вика Сабрина :)
The little Gypsy girl.jpg
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
За прв пат направив портрет и никој не го коментира, макар негативно :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom