Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Кратко и јасно: да.
Долго и релативно јасно, рутерот го поврзуваш со компјутерот жичано а лаптопот преку wireless (на истиот рутер) = LAN.
Супер еве сега сум во процес ги поврзувам како што кажа, а после како да знам дека се поврзани...односно како да влезам од Лаптопот на десктоп комјутерот да префрлам на пример да кажеме некој песни ?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Супер еве сега сум во процес ги поврзувам како што кажа, а после како да знам дека се поврзани...односно како да влезам од Лаптопот на десктоп комјутерот да префрлам на пример да кажеме некој песни ?
Десен клик на фолдерот -> sharing -> enable -> everyone (read/write).
После во explorer (на другиот компјутер (my documents пример)) горе адресата кликаш и пишуваш \\<име на компјутерот во мрежа> и ќе ти ги даде сите фолдери кои се под share.
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Десен клик на фолдерот -> sharing -> enable -> everyone (read/write).
После во explorer (на другиот компјутер (my documents пример)) горе адресата кликаш и пишуваш \\<име на компјутерот во мрежа> и ќе ти ги даде сите фолдери кои се под share.
Супер фала ти многу :smir:
Само уште едно прашање, ќе има ли проблем доколку се направи да се дели цела партиција... да кажеме Партиција D или C ?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Супер фала ти многу :smir:
Само уште едно прашање, ќе има ли проблем доколку се направи да се дели цела партиција... да кажеме Партиција D или C ?
Уф појма неам, google it.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Супер фала ти многу :smir:
Само уште едно прашање, ќе има ли проблем доколку се направи да се дели цела партиција... да кажеме Партиција D или C ?
Зошто би имало проблем?
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Зошто би имало проблем?
Па кога на партицијата одиш properties полето за Share е заклучено односно треба преку advanced sharing да се направи. Па не бев сигурен да не бидне некој проблем пошто го имаше и тоа знакчето за заштита (тоа кај fierwall-от кога ќе го исклучиш) ...но се е ОК :)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.784
Поени од реакции
6.770
Со која програма можам да вметнам македонски превод во филмот за да може да се гледа било каде, на било кој двд плеер?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ми треба асолно програмче кое пробива пасворди на винрар архива.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Користам Виндоус 7. Имам проблем со Downloads папката во која исклучиво симнувам филмови. Кога ќе ја отворам ми се појавува прозорче со натпис: Windows Explorer has stopped working, па потоа пишува Windows Explorer is restarting, па самото се исклучува. Решение?

П.С. Предлог за програмче кое отстранува штетен софтвер, вируси, багови и сл. ѓубриња од компјутерот.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Користам Виндоус 7. Имам проблем со Downloads папката во која исклучиво симнувам филмови. Кога ќе ја отворам ми се појавува прозорче со натпис: Windows Explorer has stopped working, па потоа пишува Windows Explorer is restarting, па самото се исклучува. Решение?
100% ова ти се случува кога ќе отвориш било кој фолдер што има видеа внатре и кои се наместени фајловите на Large Icons т.е. да се гледа слика од филмот на фајлот.

Избриши ги сите видео кодеци што ги имаш, па избриши ги драјверите од графичката.
Рестартирај РС.
Инсталирај најнови драјвери за графичката (од официјалниот сајт) и стави си најнови виде кодеци (некој пакет со кодеци)
 
A

Auditore

Гостин
Можно ли е да ми се појавува БСОД поради најновите драјвери од нвидиа, ги симнав од официјалниот сајт.
Користам ХП, направив проверка на цел хардвер и се е во најдобар ред, значи проблемот е софтверски.
Или пак поради вискоите температури, бидејќи процесорот и графичката овие денови почнаа да работат на 60 степени, до 65 степени мах.
Да надодадам дека БСОД не се појавува често, туку од време на време, во месец(1, 2 пати мах).
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.897
Поени од реакции
717
Абе земав еден компјутер од едно другарче ко демек да го оправиме ама некако тешко...Имено компјутерот си работи си работи,и одеднаш ке се рестартира и ке се упали пак.После се рестартира на се пократок период и престанува да се пали и прави како да бутира од двд-режачот и нејќе да покрене.Никаде не дига температура,се движи околу 45-50 степени,сите делови се фабрички(5-6 години) и до сега немало таков проблем.Сега несака ни да се упали,извадена е батеријата,изваден е рамот,графичката,се е исчистено ама несака.Пробав и да го форматирам ама и така несака,се рестартира најверојатно има некој хардверски проблем ама што може да е?

А да и иако се е стегнато кога не пали ке го протресеш онака мушки и се пали!!!!!!!!
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
Смени напојување, пушти мемтест на рамот.. едноставно земи 2 копмјутера ( твојот и на другар ти ) и мените деловите додека не најдете до што е. :helou:
 
Член од
23 мај 2011
Мислења
12
Поени од реакции
7
Денес го чистев компјутерот од прашина.Го расклопив цел, кулер, напојување, се исчистив, го склопив и кога го вклучив ми инсталираше Hitaci driver, и ми побара да го рестартитрам. Одкако го рестартирав по самото вклучување ми се изгасна. Го вклучив пак ми покажа дека има некој проблем со фајловите и имаше две опции: да продолжам нормално со вклучување или да идам на reaper. Пробав со двете опции ама несака да го подигне системот. Го менував АТA кабелот и во SATA1, SATA2, SATA3, SATA4, и тоа за флопи. Системот се подигна кога АТА кабелот беше приклучен кај флопито, се инсталираше драјвер за флопи, пак го рестартирав компјутерот и пак исти проблеми. Сега несака пак да се подигне системот. Што да правам?
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
346
Поени од реакции
146
Денес го чистев компјутерот од прашина.Го расклопив цел, кулер, напојување, се исчистив, го склопив и кога го вклучив ми инсталираше Hitaci driver, и ми побара да го рестартитрам. Одкако го рестартирав по самото вклучување ми се изгасна. Го вклучив пак ми покажа дека има некој проблем со фајловите и имаше две опции: да продолжам нормално со вклучување или да идам на reaper. Пробав со двете опции ама несака да го подигне системот. Го менував АТA кабелот и во SATA1, SATA2, SATA3, SATA4, и тоа за флопи. Системот се подигна кога АТА кабелот беше приклучен кај флопито, се инсталираше драјвер за флопи, пак го рестартирав компјутерот и пак исти проблеми. Сега несака пак да се подигне системот. Што да правам?
Си го направил каша попара... Моли се да не е расипан ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom