Помош, софтверски проблеми и совети

M

Mr.InF3ction

Гостин
А не може едноставно на сликата која што сака да му биде позадина, десен клик, Set As Desktop Wallpaper?
Од Microsoft сметаат дека како за еден почетник тоа е многу. Инаку гуглај нешто во врска со тоа можеби има нешто трикови со регистри или слично да додадеш таква опција но сепак ако што кажав подобро инсталирај про или ултимејт верзија.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
дали можи некој да ми кажи како можи да се смени позадина на компјутер купен од т-хоме???
А да си го преинсталираш??? тој Стартер е тиња, се осекаш како во затвор....
 
Член од
28 јануари 2008
Мислења
298
Поени од реакции
68
hi!
имам проблем со еден компјутер. Сакам да го форматирам, но го нема Press any key to boot from CD or DVD...
во биосот е наместено првен од cd да чита па од хард дискот
цд-то е бутабилно, на друг компјутер ја дава пораката
некој некоја идеа? :jaj:
 
Член од
20 април 2010
Мислења
718
Поени од реакции
527
hi!
имам проблем со еден компјутер. Сакам да го форматирам, но го нема Press any key to boot from CD or DVD...
во биосот е наместено првен од cd да чита па од хард дискот
цд-то е бутабилно, на друг компјутер ја дава пораката
некој некоја идеа? :jaj:

Епа преостанува дека не ти чита CD-ромот!
Смени го,најди од кај другар некој позајми колку да го форматираш па ондак купи си нов!
 
Член од
28 јануари 2008
Мислења
298
Поени од реакции
68
Епа преостанува дека не ти чита CD-ромот!
Смени го,најди од кај другар некој позајми колку да го форматираш па ондак купи си нов!
може и да е тоа, но кога ќе размислам па само 5 месеци е cd-romot :icon_lol:
ајде ќе пробам ништо не губам
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Шо е финтава со Гом плеер..уклучувам филм не ми дава звук..не е до филмот..преку други плеери звук ми дава пап ревод касни:tapp:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.770
Поени од реакции
9.891
Шо е финтава со Гом плеер..уклучувам филм не ми дава звук..не е до филмот..преку други плеери звук ми дава пап ревод касни:tapp:
Треба да ги најдеш кодеците за звук , mоже да ги покажува кога ќе го вклучиш филмот..или прогуглај ќе ги најдеш
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Треба да ги најдеш кодеците за звук , mоже да ги покажува кога ќе го вклучиш филмот..или прогуглај ќе ги најдеш

фала брате...со толкави букви ми пишуе FIND CODEC али тоа е..ќе си знам за другпат..фала
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.718
Поени од реакции
27.688
Некој да не има искуство со снимање на разговори од вентрило/тимспик/скајп?
Пробав со audacity ама не знам како асално да го подесам... пошо нели јас сум со слушалки и микрофон, и сеа коа ќе го пуштам сниманото мојот глас се слуша ок али од другиве соговорници прееееемногу е тивко...

P.S. само без гуглање please пошо и јас знам тоа.. барам некој што го правел ова.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Некој да не има искуство со снимање на разговори од вентрило/тимспик/скајп?
Пробав со audacity ама не знам како асално да го подесам... пошо нели јас сум со слушалки и микрофон, и сеа коа ќе го пуштам сниманото мојот глас се слуша ок али од другиве соговорници прееееемногу е тивко...

P.S. само без гуглање please пошо и јас знам тоа.. барам некој што го правел ова.
Баш сега пробав со мсн и скајп и се слуша исто т.е не е тивко воопшто. Колку што излегува звукот од звучниците исто толку и се снима.
Инаку снимав со WaveLab 6.1 -Може да е и софтверот со кој што си пробал, audacity е аматерски a Steinberg WaveLab е про.
Исто така може да е до микрофонот. Кај мене како default recored device e stereo mix. Предпоставувам опците во скајп за звук се ОК чим кога зборуваш се слушате ок а кога снима е тивко.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.718
Поени од реакции
27.688
Баш сега пробав со мсн и скајп и се слуша исто т.е не е тивко воопшто. Колку што излегува звукот од звучниците исто толку и се снима.
Инаку снимав со WaveLab 6.1 -Може да е и софтверот со кој што си пробал, audacity е аматерски a Steinberg WaveLab е про.
Исто така може да е до микрофонот. Кај мене како default recored device e stereo mix. Предпоставувам опците во скајп за звук се ОК чим кога зборуваш се слушате ок а кога снима е тивко.
абе не звучки, слушалки :)
со звучки не сум пробал ама ќе наместам мислам без проблеми
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
абе не звучки, слушалки :)
со звучки не сум пробал ама ќе наместам мислам без проблеми
Абе нема врска ако направиш на Stereo Mıx ќе снима и без звучки или слушалки. Снима директно звукот од компјутерот а не преку микрофон.
Инаку го реков тоа "Колку што излегува звукот од звучниците исто толку и се снима" Нели и слушалките се еден вид звучници и мислев колку е јачината на звукот (колку слушаш) толку и се снима. Не снима потивко или слично.
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Кој видео формат е најдобар за прикачување на видео фајлови на youtube ?
AVI, WMV, FLV, 3GP,.... чекам одговори.....!!!!
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
346
Поени од реакции
146
FLV.... Бидејќи тој е единствениот формат кој не прави никакви пречки (аудио и видео) на веб страни што се до некаде 80% дизајнирани во C#...

P.S. Како формат не е препорачлив за видеа кои ќе ги гледаш на ПЦ... Резолуцијата е премногу испревртена (за да нема багови - грешки при аудио - видео репродукција)...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom