Помош, софтверски проблеми и совети

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.816
Поени од реакции
23.667
Здраво дечки.
Ме интересира дали некој од вас има custom е-мајл домен(пр. contact@petko.mk)? Во последно време стварно ме заинтересира и сакам да си имам таков домен, но незнам на кој начин. Ако некој знае како или има по некое советче, нека каже. На youtube е мн. лошо објаснето.
Па треба прво домен да купиш, најчесто со нив доаѓа и е-маил адреса.
И мора да ти кажам искрено, пречесто поставуваш прашања, намали малку, вклучи се и во други дискусии да го споделиш твоето знаење.
 
Член од
21 март 2014
Мислења
441
Поени од реакции
278
Здраво дечки.
Ме интересира дали некој од вас има custom е-мајл домен(пр. contact@petko.mk)? Во последно време стварно ме заинтересира и сакам да си имам таков домен, но незнам на кој начин. Ако некој знае како или има по некое советче, нека каже. На youtube е мн. лошо објаснето.
Купуваш домен од македонски регистар ако сакаш мк, .com од Namecheap/Godaddy, одиш на zohomail местиш DNS и имаш бесплатни 5 адреси, иначе како што знам се наплаќа хостинг на други места затоа што мејл протоколот има потреба од сервер. Ова ти е ако сакаш ефтино, во спротивно барај мејл хостинг.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
119
Поени од реакции
40
Па треба прво домен да купиш, најчесто со нив доаѓа и е-маил адреса.
И мора да ти кажам искрено, пречесто поставуваш прашања, намали малку, вклучи се и во други дискусии да го споделиш твоето знаење.
Јбг, човек учи дур е жив :LOL:
Автоматски споено мислење:

Купуваш домен од македонски регистар ако сакаш мк, .com од Namecheap/Godaddy, одиш на zohomail местиш DNS и имаш бесплатни 5 адреси, иначе како што знам се наплаќа хостинг на други места затоа што мејл протоколот има потреба од сервер. Ова ти е ако сакаш ефтино, во спротивно барај мејл хостинг.
Ај ќе размислам, идеата ми беше за безплатно да имам свој мејл домен али нема везе. Ќе видам што како. Фала сепак, ептен убаво и детално објасни.
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2015
Мислења
90
Поени од реакции
51
Имам постар таблет (2015 година) со Windows 8.1. Има Micro USB приклучок само. Сакав да си префрлам фајлови од таблетот на УСБ, отидов во Анхоч и си купив OTG USB Female to Micro USB male кабел. Првите десет дена си работеше одлично, 2-3 УСБ-иња користев без проблем и си префрлав фајлови, но еден ден си го приклучив кабелот и ставам УСБ и ми пишува "USB device not recognized", Code 43, Device Descriptor Request Failed. Пробав се, менував УСБ, пак исто со сите УСБ-иња, формат на таблетот, update на драјвери и се останато што видов како солуции на нет и ништо.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.816
Поени од реакции
23.667
Имам постар таблет (2015 година) со Windows 8.1. Има Micro USB приклучок само. Сакав да си префрлам фајлови од таблетот на УСБ, отидов во Анхоч и си купив OTG USB Female to Micro USB male кабел. Првите десет дена си работеше одлично, 2-3 УСБ-иња користев без проблем и си префрлав фајлови, но еден ден си го приклучив кабелот и ставам УСБ и ми пишува "USB device not recognized", Code 43, Device Descriptor Request Failed. Пробав се, менував УСБ, пак исто со сите УСБ-иња, формат на таблетот, update на драјвери и се останато што видов како солуции на нет и ништо.
Тие отг никогаш не функционирале како што треба.
Пробај го на мобилен дали функционира, ама најверојатно нема.
Во 2020 веќе за сè има wireless начин така да префрлувај на тој начин фајлови.
 
Член од
14 март 2019
Мислења
8
Поени од реакции
3
Незнам каде да го поставам прашањето па ај тука.
Дали може некако да се дознае заборавен пасворд на емаил кој ми е активен на тел,но не можам да се вклучам од друг уред бидејки го заборавив има ли начин.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.816
Поени од реакции
23.667
Незнам каде да го поставам прашањето па ај тука.
Дали може некако да се дознае заборавен пасворд на емаил кој ми е активен на тел,но не можам да се вклучам од друг уред бидејки го заборавив има ли начин.
На кој начин ти е активен на тел, поврзан ти е како акаунт за телефонот? Или само во некоја посебна апликација го имаш зачувано? Не ти е поврзан со телефонот па да направиш форгот пасворд и да ти стигне по смс активација?
Во Chrome во Settings отвори да видиш дали ти е зачуван?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
4.481
Поени од реакции
7.132
Мора да го направиш повторно бутабилно усб-то,користи го бесплатниот и одличен програм руфус,кај partition scheme одбери MBR а кај target system BIOS or UEFI,после бутирај од вакво припремано усб,пиши тука што си направил
Пробав и со промената и пак несака. Не знам што друго да пробам.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
976
Поени од реакции
622
Пробав и со промената и пак несака. Не знам што друго да пробам.
Кога завршува руфусот со праење на бутабилно УСБ,треба да е зелено полето доле и да пишува успешно завршена работа,пробај со друг компјутер или друго УСБ,можно е да ти го заразува вирус УСБ-то и откако руфусот ќе заврши работа,се е у игра
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
153
Поени од реакции
62
Имам проблем со Microsoft Office пакетот. Во Word, Excel & Power Point горната лента со функции (home, insert, page layer) е блокирана и не работи исто така ни текст ни табела не можи да се пиши и напрај. Знај некој како да го одблокирам ова?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
949
Поени од реакции
1.223
Имам проблем со Microsoft Office пакетот. Во Word, Excel & Power Point горната лента со функции (home, insert, page layer) е блокирана и не работи исто така ни текст ни табела не можи да се пиши и напрај. Знај некој како да го одблокирам ова?
Licence Activator
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.244
Поени од реакции
14.650
Имам проблем со Microsoft Office пакетот. Во Word, Excel & Power Point горната лента со функции (home, insert, page layer) е блокирана и не работи исто така ни текст ни табела не можи да се пиши и напрај. Знај некој како да го одблокирам ова?
Ти треба лиценца/крак. За почеток пиши која верзија ја имаш и ќе ти пишам насоки како да ја активираш.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.187
Поени од реакции
29.752
Staviv ssd na eden laptop kako primary i rabotese ok nekolku denovi.

Posle toa mi izleze automatic repair i ne se podiga windowsot a imam stvari staveno koi mi trebaat.

Go pokazuva kako available diskot za format, probav so butabilnoto usb da go popravam mi vika deka diskot e zaklucen i nitu repar, nitu restore point, nisto ne funkcionira. Proveriv vo diskpart i diskot go pokazuva RAW mesto fat32/ntfs. Mu udriv chkdsk d: /l:4096 i mi dade: the first NTFS boot sector is unreadable or corrupt.

Ima li sansa da se popravi ili mora format a podatocite so software da gi vrakjam?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.120
Поени од реакции
13.257
Staviv ssd na eden laptop kako primary i rabotese ok nekolku denovi.

Posle toa mi izleze automatic repair i ne se podiga windowsot a imam stvari staveno koi mi trebaat.

Go pokazuva kako available diskot za format, probav so butabilnoto usb da go popravam mi vika deka diskot e zaklucen i nitu repar, nitu restore point, nisto ne funkcionira. Proveriv vo diskpart i diskot go pokazuva RAW mesto fat32/ntfs. Mu udriv chkdsk d: /l:4096 i mi dade: the first NTFS boot sector is unreadable or corrupt.

Ima li sansa da se popravi ili mora format a podatocite so software da gi vrakjam?
MBR-от пукнал.....изгледа
Приклучи го како секундарен, за да си вратиш податоци и форматирај.
Апликација што ќе го прочита во RAW формат.....DiskGenius има и некои други бесплатни по нет.....инсталирај, влечи податоци и форматирај.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.187
Поени од реакции
29.752
MBR-от пукнал.....изгледа
Приклучи го како секундарен, за да си вратиш податоци и форматирај.
Апликација што ќе го прочита во RAW формат.....DiskGenius има и некои други бесплатни по нет.....инсталирај, влечи податоци и форматирај.
Toa ke e. Probav so bootrec fixboot i bootrec rebuildbcd i mi go pokaza windows.old da go dodadam na boot list sto mi dade malku nadez ama isto. Dosta vreme se ebavam, go staviv u nadvoresna kutija ssdto, ke probam sega da spasam nesto pred da mi otide cel vikend na glupostive. :D

Tnx
 

Kajgana Shop

На врв Bottom