Помош, софтверски проблеми и совети

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Здраво дечки.
Ме интересира дали некој од вас има custom е-мајл домен(пр. contact@petko.mk)? Во последно време стварно ме заинтересира и сакам да си имам таков домен, но незнам на кој начин. Ако некој знае како или има по некое советче, нека каже. На youtube е мн. лошо објаснето.
Па треба прво домен да купиш, најчесто со нив доаѓа и е-маил адреса.
И мора да ти кажам искрено, пречесто поставуваш прашања, намали малку, вклучи се и во други дискусии да го споделиш твоето знаење.
 
Член од
21 март 2014
Мислења
509
Поени од реакции
366
Здраво дечки.
Ме интересира дали некој од вас има custom е-мајл домен(пр. contact@petko.mk)? Во последно време стварно ме заинтересира и сакам да си имам таков домен, но незнам на кој начин. Ако некој знае како или има по некое советче, нека каже. На youtube е мн. лошо објаснето.
Купуваш домен од македонски регистар ако сакаш мк, .com од Namecheap/Godaddy, одиш на zohomail местиш DNS и имаш бесплатни 5 адреси, иначе како што знам се наплаќа хостинг на други места затоа што мејл протоколот има потреба од сервер. Ова ти е ако сакаш ефтино, во спротивно барај мејл хостинг.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Па треба прво домен да купиш, најчесто со нив доаѓа и е-маил адреса.
И мора да ти кажам искрено, пречесто поставуваш прашања, намали малку, вклучи се и во други дискусии да го споделиш твоето знаење.
Јбг, човек учи дур е жив :LOL:
Автоматски споено мислење:

Купуваш домен од македонски регистар ако сакаш мк, .com од Namecheap/Godaddy, одиш на zohomail местиш DNS и имаш бесплатни 5 адреси, иначе како што знам се наплаќа хостинг на други места затоа што мејл протоколот има потреба од сервер. Ова ти е ако сакаш ефтино, во спротивно барај мејл хостинг.
Ај ќе размислам, идеата ми беше за безплатно да имам свој мејл домен али нема везе. Ќе видам што како. Фала сепак, ептен убаво и детално објасни.
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Имам постар таблет (2015 година) со Windows 8.1. Има Micro USB приклучок само. Сакав да си префрлам фајлови од таблетот на УСБ, отидов во Анхоч и си купив OTG USB Female to Micro USB male кабел. Првите десет дена си работеше одлично, 2-3 УСБ-иња користев без проблем и си префрлав фајлови, но еден ден си го приклучив кабелот и ставам УСБ и ми пишува "USB device not recognized", Code 43, Device Descriptor Request Failed. Пробав се, менував УСБ, пак исто со сите УСБ-иња, формат на таблетот, update на драјвери и се останато што видов како солуции на нет и ништо.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Имам постар таблет (2015 година) со Windows 8.1. Има Micro USB приклучок само. Сакав да си префрлам фајлови од таблетот на УСБ, отидов во Анхоч и си купив OTG USB Female to Micro USB male кабел. Првите десет дена си работеше одлично, 2-3 УСБ-иња користев без проблем и си префрлав фајлови, но еден ден си го приклучив кабелот и ставам УСБ и ми пишува "USB device not recognized", Code 43, Device Descriptor Request Failed. Пробав се, менував УСБ, пак исто со сите УСБ-иња, формат на таблетот, update на драјвери и се останато што видов како солуции на нет и ништо.
Тие отг никогаш не функционирале како што треба.
Пробај го на мобилен дали функционира, ама најверојатно нема.
Во 2020 веќе за сè има wireless начин така да префрлувај на тој начин фајлови.
 
Член од
14 март 2019
Мислења
13
Поени од реакции
3
Незнам каде да го поставам прашањето па ај тука.
Дали може некако да се дознае заборавен пасворд на емаил кој ми е активен на тел,но не можам да се вклучам од друг уред бидејки го заборавив има ли начин.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Незнам каде да го поставам прашањето па ај тука.
Дали може некако да се дознае заборавен пасворд на емаил кој ми е активен на тел,но не можам да се вклучам од друг уред бидејки го заборавив има ли начин.
На кој начин ти е активен на тел, поврзан ти е како акаунт за телефонот? Или само во некоја посебна апликација го имаш зачувано? Не ти е поврзан со телефонот па да направиш форгот пасворд и да ти стигне по смс активација?
Во Chrome во Settings отвори да видиш дали ти е зачуван?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.071
Поени од реакции
21.944
Мора да го направиш повторно бутабилно усб-то,користи го бесплатниот и одличен програм руфус,кај partition scheme одбери MBR а кај target system BIOS or UEFI,после бутирај од вакво припремано усб,пиши тука што си направил
Пробав и со промената и пак несака. Не знам што друго да пробам.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Пробав и со промената и пак несака. Не знам што друго да пробам.
Кога завршува руфусот со праење на бутабилно УСБ,треба да е зелено полето доле и да пишува успешно завршена работа,пробај со друг компјутер или друго УСБ,можно е да ти го заразува вирус УСБ-то и откако руфусот ќе заврши работа,се е у игра
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Имам проблем со Microsoft Office пакетот. Во Word, Excel & Power Point горната лента со функции (home, insert, page layer) е блокирана и не работи исто така ни текст ни табела не можи да се пиши и напрај. Знај некој како да го одблокирам ова?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Имам проблем со Microsoft Office пакетот. Во Word, Excel & Power Point горната лента со функции (home, insert, page layer) е блокирана и не работи исто така ни текст ни табела не можи да се пиши и напрај. Знај некој како да го одблокирам ова?
Licence Activator
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Имам проблем со Microsoft Office пакетот. Во Word, Excel & Power Point горната лента со функции (home, insert, page layer) е блокирана и не работи исто така ни текст ни табела не можи да се пиши и напрај. Знај некој како да го одблокирам ова?
Ти треба лиценца/крак. За почеток пиши која верзија ја имаш и ќе ти пишам насоки како да ја активираш.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Staviv ssd na eden laptop kako primary i rabotese ok nekolku denovi.

Posle toa mi izleze automatic repair i ne se podiga windowsot a imam stvari staveno koi mi trebaat.

Go pokazuva kako available diskot za format, probav so butabilnoto usb da go popravam mi vika deka diskot e zaklucen i nitu repar, nitu restore point, nisto ne funkcionira. Proveriv vo diskpart i diskot go pokazuva RAW mesto fat32/ntfs. Mu udriv chkdsk d: /l:4096 i mi dade: the first NTFS boot sector is unreadable or corrupt.

Ima li sansa da se popravi ili mora format a podatocite so software da gi vrakjam?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Staviv ssd na eden laptop kako primary i rabotese ok nekolku denovi.

Posle toa mi izleze automatic repair i ne se podiga windowsot a imam stvari staveno koi mi trebaat.

Go pokazuva kako available diskot za format, probav so butabilnoto usb da go popravam mi vika deka diskot e zaklucen i nitu repar, nitu restore point, nisto ne funkcionira. Proveriv vo diskpart i diskot go pokazuva RAW mesto fat32/ntfs. Mu udriv chkdsk d: /l:4096 i mi dade: the first NTFS boot sector is unreadable or corrupt.

Ima li sansa da se popravi ili mora format a podatocite so software da gi vrakjam?
MBR-от пукнал.....изгледа
Приклучи го како секундарен, за да си вратиш податоци и форматирај.
Апликација што ќе го прочита во RAW формат.....DiskGenius има и некои други бесплатни по нет.....инсталирај, влечи податоци и форматирај.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
MBR-от пукнал.....изгледа
Приклучи го како секундарен, за да си вратиш податоци и форматирај.
Апликација што ќе го прочита во RAW формат.....DiskGenius има и некои други бесплатни по нет.....инсталирај, влечи податоци и форматирај.
Toa ke e. Probav so bootrec fixboot i bootrec rebuildbcd i mi go pokaza windows.old da go dodadam na boot list sto mi dade malku nadez ama isto. Dosta vreme se ebavam, go staviv u nadvoresna kutija ssdto, ke probam sega da spasam nesto pred da mi otide cel vikend na glupostive. :D

Tnx
 

Kajgana Shop

На врв Bottom