Помош, совети, размена на искуства...

Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
Прашувам за друга личност што сака да го купи овој модел на Никон...
Што мислите?
Инаку мене ми е некако чудно како може со толку добри перфоманси овој апарат да има толку ниска цена?
http://nikonusa.org/Nikon-Products/Product/Compact-Digital-Cameras/26253/COOLPIX-L120.html
слаб е со мануелни функции ако е како претходникот што го имав л110.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
11
Значи сакам да купам настаро фотоапарат Nikon D3100 кит 18-55, апаратот нема ни една година од кога го купиле, сеуште има и гаранција, дали за 370 евра вреди да се купи?
Благодарам однапре :)
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
Значи сакам да купам настаро фотоапарат Nikon D3100 кит 18-55, апаратот нема ни една година од кога го купиле, сеуште има и гаранција, дали за 370 евра вреди да се купи?
Благодарам однапре :)
па зависи колку ти вредат тие 100-150 евра разлика ако ги имаш ново си е ново.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Прашувам за друга личност што сака да го купи овој модел на Никон...
Што мислите?
Инаку мене ми е некако чудно како може со толку добри перфоманси овој апарат да има толку ниска цена?
http://nikonusa.org/Nikon-Products/Product/Compact-Digital-Cameras/26253/COOLPIX-L120.html
Квалитетно апаратче кое навистина вреди за цената, кај нас е повисока цената од ова кое го гледаш овде ;)
 
Член од
30 јуни 2011
Мислења
22
Поени од реакции
2
Дечки почетник сум во фотографија,имав апаратче едно Олимпус али ми се расипа :tapp:

Сега сакам да ми предложите што да земам а се мислам помеѓу овие 3
Kodak easyshare Z1085is
http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=20589&id=86&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action=

Nikon coolpix s3100
http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=32423&id=86&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action=

Canon a2200
http://pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=1239&directoryid=+154&ctrl=productdetails

Па ако може некој совет! ;)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.352
Поени од реакции
7.489
Само еден совет: НЕ КУПУВАЈ ОД АМЦ. Мислам ако сакаш да ти трае апаратот.
И бидејќи сум фан на Канон ти препорачувам Канон.
И никонот е ОК.
Кодак... бранкротира. Прескокни го.
 
Член од
30 јуни 2011
Мислења
22
Поени од реакции
2
Фала друже,веќе се одлучив за Канонот,ке го купам од Пиксплус ;)
КОдак знам дека банкротира,а никон не се баш добри за мали дигиталци
Инакуовој ке биди за да сликаат моите по дома,јас сликам со д60 18-55 основниот објектив
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Абе пиполз, ме занима нешто. Каноншево мое 1000д, коа сликам долги експозиции, му треба долго време да ги процесира, т.е рецимо ќе штракнам 30 секунди експозиција, му требаат бар уште 30 дур да моажм да сликам пак. Има начин да го смалам ова време? Саав star trail фотка да праам, ама шо фајде, на 5 секунди експозиција, треба да чекам 3-4 и дупчиња ќе има после :)
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
22
Абе пиполз, ме занима нешто. Каноншево мое 1000д, коа сликам долги експозиции, му треба долго време да ги процесира, т.е рецимо ќе штракнам 30 секунди експозиција, му требаат бар уште 30 дур да моажм да сликам пак. Има начин да го смалам ова време? Саав star trail фотка да праам, ама шо фајде, на 5 секунди експозиција, треба да чекам 3-4 и дупчиња ќе има после :)
Бавно ја процесира сликата,слаб му е процесоро.Пробај на помала резолуција,RAW никако :) .
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
22
Абе пиполз, ме занима нешто. Каноншево мое 1000д, коа сликам долги експозиции, му треба долго време да ги процесира, т.е рецимо ќе штракнам 30 секунди експозиција, му требаат бар уште 30 дур да моажм да сликам пак. Има начин да го смалам ова време? Саав star trail фотка да праам, ама шо фајде, на 5 секунди експозиција, треба да чекам 3-4 и дупчиња ќе има после :)
Потполно се согласувам со xeqtrmkd, једино да прочепкаш по упаството и да видиш која е брзината на запишување на процесорот , па да видиш истото и на мемориската картица, ама у секој случај нема да добиеш некоја голема разлика у брзина на запишување пошо не е толку брз процесорот на апаратот за да картицата го успорува запишувањето, би можел да ти предложам друга опција, стави на BULB под услов да имаш далечински окинувач,и батери грип со полни батерии, и направи прерачуница за тоа како да го добиеш истото со подолга експозиција од рецимо саат или два , три.... експонирање ;)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Потполно се согласувам со xeqtrmkd, једино да прочепкаш по упаството и да видиш која е брзината на запишување на процесорот , па да видиш истото и на мемориската картица, ама у секој случај нема да добиеш некоја голема разлика у брзина на запишување пошо не е толку брз процесорот на апаратот за да картицата го успорува запишувањето, би можел да ти предложам друга опција, стави на BULB под услов да имаш далечински окинувач,и батери грип со полни батерии, и направи прерачуница за тоа како да го добиеш истото со подолга експозиција од рецимо саат или два , три.... експонирање ;)
саат два три, незнам дали воопште се исплати, пошо ќе има ноис у пм многу, пошо мене на 30 секунди ми вади значителен ноис, тек па на 120 пати подолго :)


Инаку до xeqtrmkd, Колку луфта имаш ти меѓу слики?
--- надополнето: 22 јануари 2012 во 23:42 ---
саат два три, незнам дали воопште се исплати, пошо ќе има ноис у пм многу, пошо мене на 30 секунди ми вади значителен ноис, тек па на 120 пати подолго :)


Инаку до xeqtrmkd, Колку луфта имаш ти меѓу слики?
Сега баш го тестирав апаратов, со штоперка без разлика дали е најмала резолуција или најголема со raw на 30“ експозиција, му требаат 35 секунди да процесира +/- секунда во фактор на грешка.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
22
Сигурно помала е луфтата кај мене збоГ заради шо е подруг модел на фотоапарат т.е. со понов процесор.Нз не сум мерел/тестирал ама ако сакаш може утре то да го пробам :) . Иначе иам онакво "куралце" римоут контролер.Со него сликав знам 30мин експозиција и сигурно небеше уште толку чекањето.​
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
22
саат два три, незнам дали воопште се исплати, пошо ќе има ноис у пм многу, пошо мене на 30 секунди ми вади значителен ноис, тек па на 120 пати подолго :)


Инаку до xeqtrmkd, Колку луфта имаш ти меѓу слики?
--- надополнето: 22 јануари 2012 во 23:42 ---


Сега баш го тестирав апаратов, со штоперка без разлика дали е најмала резолуција или најголема со raw на 30“ експозиција, му требаат 35 секунди да процесира +/- секунда во фактор на грешка.
Намести исо на 100 нема да има зрно па дури и две години ако експонираш :) инаку јас имам канон 550 Де и кај мене треба време додека се запишат информациите на картицата со долга екоспозиција у роу формат и башка имам сандиск екстрим со 30 мб/с брзина на запишување, ама џабе коа апаратот е спор, ако имаш прилика пробај на канон 5д марк 2 да видиш разлика :icon_lol:
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Намести исо на 100 нема да има зрно па дури и две години ако експонираш :) инаку јас имам канон 550 Де и кај мене треба време додека се запишат информациите на картицата со долга екоспозиција у роу формат и башка имам сандиск екстрим со 30 мб/с брзина на запишување, ама џабе коа апаратот е спор, ако имаш прилика пробај на канон 5д марк 2 да видиш разлика :icon_lol:
Абе види, многу јасно дека се зависи од процесорот на апаратот, чисто ме занимаше за стар треил, колку луфта можам да си дозволам меѓу слики а ѕвездите да не изгледаат испрекинато.

Инаку го држев на bulb 5 минути, му требаа точно 5 минути и 5 секунди после тоа да ја процесира фотката на raw+jpeg на фул резолуција. Очито, без разлика која екпозиција поголема од 2-3 секунди, му треба исто колку шо е експозицијата + 5 секунди.

Ах енивеј, очито стар треил фотки за мене кога ќе имам боље апарат.
дејм :(
--- надополнето: Jan 23, 2012 3:11 AM ---
Сигурно помала е луфтата кај мене збоГ заради шо е подруг модел на фотоапарат т.е. со понов процесор.Нз не сум мерел/тестирал ама ако сакаш може утре то да го пробам :) . Иначе иам онакво "куралце" римоут контролер.Со него сликав знам 30мин експозиција и сигурно небеше уште толку чекањето.​
Ме интересираше колку е, не ради тоа каков апарат имаш, туку ми треба некој као threshold да знам од прилика колку луфта можам да имам меѓу фотки за стар треил, пошо глеав ти бааги праеше :)

ама предпоставувам максимум 10 секунди луфта можам да си дозволам а? :) при рецимо 30 секунди експозиции

Или да пукам 2 секунди експозиција, со 2 секунди пауза, друга опција ми е 5 секунди експозиција со 6 секунди пауза, 10 со 13... :)
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Дечки гледав едни апаратчиња во СЕТ G(eneral) Electric eве и на каталогот има 1 http://www.set.com.mk/setClient/content.asp?page=katalog1str01 изгледаат како полупрофесионални апаратчиња а се движат со цена од 8000~11000 денари.Знае некој нешто повеќе за нив?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom