Помош, совети, размена на искуства...

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Епа тоа Ф и Н ти е за квалитет претпоставувам стави го на Ф. Помалку фотографии ама повисок квалитет на записот во картичката. Сепак тоа не влијае на квалитетот што ќе падне на сензор :(
И дигиталниот зум исклучи го. Не ти треба.
Влијае ваљда на компресијата шо иде после тоа. Тоа е пичкур квлоити нормал и фајн, кај мене на мобилниот имаше доста приметлива разлика. Ко у фотошоп коа сејвуеш џејпег и го стаиш на 6ка наместо на 12, и сликата рчма :)
 
Член од
17 март 2011
Мислења
58
Поени од реакции
27
Ми треба малку помош. Имам објектив Хелиос 44-2 58mm f/2.0 и купив М42 адаптер со EMF AF чип ... работава е што треба да се програмира ама незнам баш како треба. Ако знае некој што како треба нека пише. :)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Ми треба малку помош. Имам објектив Хелиос 44-2 58mm f/2.0 и купив М42 адаптер со EMF AF чип ... работава е што треба да се програмира ама незнам баш како треба. Ако знае некој што како треба нека пише. :)
Зашо да се програмира? Не ти дојде веќе програмиран?
 
Член од
17 март 2011
Мислења
58
Поени од реакции
27
Програмиран дојде ама за објектив 50mm f/1.4 ... и треба да се програмира за мојот 58mm f/2.0. Му пишав на тој од кај што го купив и ми прати manual и го средив. Добар е и фокусира на инфинити.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Програмиран дојде ама за објектив 50mm f/1.4 ... и треба да се програмира за мојот 58mm f/2.0. Му пишав на тој од кај што го купив и ми прати manual и го средив. Добар е и фокусира на инфинити.
Хмм, ај прати ми го и мене тоа :)

Пошо и мене ми покажуе дека имам 50мм со 1.4 закачено и промашува фокусот малку :)
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Ај да ве прашам зашто ИЧ ама ич не се разбирам во фотоапарати :)
Случајно имам можност да купам апарат но на старо користен 2-3 месеци.
Nikon D40 + објектив nikon dx swm ed aspherical 0.28/0.92 ft за 300 евра.
Исплатлива ли е понудава? Колку е на ново ова да се земе.
И колку е добар фотоапаратов.
Благодариме :)
 
Член од
16 јули 2011
Мислења
189
Поени од реакции
120
Овој Никон се призведуваше од ноември 2006 до декември 2007 така да ,оној муабетот демек користен 3 месеци...шо знам хе хе Инаку апаратот не е лош ,арно ама ако навистина ептен малку имаш познавања од оваа техника,најтопла препорака а и башка ново си е ново она што го препорача Тончи неколку постови погоре ,цитирам Canon Powershot SX 130 IS. Го спуштија на 10.500 денари Најтопла препорака. Најдобар апарат во рангот до 200 евра.
--- надополнето: Nov 14, 2011 6:53 PM ---
А еве ти и продавница кај шо го има да си пазариш http://pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=831&directoryid= 154&ctrl=productdetails
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Ај да ве прашам зашто ИЧ ама ич не се разбирам во фотоапарати :)
Случајно имам можност да купам апарат но на старо користен 2-3 месеци.
Nikon D40 + објектив nikon dx swm ed aspherical 0.28/0.92 ft за 300 евра.
Исплатлива ли е понудава? Колку е на ново ова да се земе.
И колку е добар фотоапаратов.
Благодариме :)
Таа серија на никон се покажаа доста добро, фина слика вади, ама за апарат шо е стар 4-5 години дека е 2-3 месеца користен не би рекол. За објективот, може ти звучи којзнае шо, но е обичен кит објектив :) 18-55мм

Еве види си го квалитетот што ќе го добиеш со тој објектив на тој апарат

http://www.imaging-resource.com/PRODS/ND40/ND40A4.HTM
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.354
Поени од реакции
7.500
И одговорив на сестра ти на ФБ, па ќе пишам и тука, како дополнување на другарчињата што пишаа погоре.

2-3 месеци... па тој апарат не се произведува 3 години веќе. Можно е да не е користен многу, ама дека е 2-3 месеци стар кажи им дек на ВИКИПЕДИЈА пишува дека апаратот не се произведува од март 2009та.
И 300 евра... кажи им дека не даваш повиш од 200, за на крај со ценкање да дојдете до кај 250 евра. И кажи им дека ако се праи споредба со компјутери, Никон Д40 е исто што и пентиум 3.
Апаратов колку е добар... пааа ко фичо, старо, слабо, ама врши работа ако го натераш.
Наследникот на овој апарат на ново е 29.000 без стабилизација на слика или 32 илјади со стабилизација на слика, а верувај ми тие 3 илјади разлика и те како ќе ги почувствуваш со тек на време, така да пиши 32.000 денари за нов апарат.
Плус Nikon D3100 (наследникот) снима и видео со ХД квалитет :P

Тоа со Canon SX 120 за вас не важи, бидејќи знам дека имате пари да си дозволите пофини работи.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Не сме во план да купиме толку скап фотоапарат, значи ова ни е само една понуда која се виде како поволна зошто и на рати ја дава.
А татко ми не сака да се ценка пријател му е :)
Така да она 30 илјади ни на сон не доаѓа, дури и 300 евра не ни се дава.
На ново исто до кај 15 илјади максимум нешто би дошло.
Го гледам во Анхоч nikon coolpix l120 12 илјади е.
Не сме толку фанатици за да си одвоиме од буџетот голема сума и инвестиција толкава во фотоапарат.

А инаку колку е на ново објектив. Велите обичен е. Овој 200 евра го продава.
http://www.bitpazar.com.mk/entry_detail.php?eid=100536&etype=S&cmbcountryid=2&txt_search=mysql_real_escape_string(nikon )

А за овој како никон д40 што прашав и друг совет не вреди за 300 евра па вајда не го зимаме. :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.354
Поени од реакции
7.500
Тој лови на матно, се надева дека ќе заебе некого :) 200 евра... 200 мајки-шајки за тоа објективче.
Инаку меѓу Никон L120 и Канон SX 130 канонот е подобар избор.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Со задоцнување од неколку дена, да и спомнам на @rossonerka да не зема Никон Л120 пошто за таа класа нема program, aperture, shutter, manual сетинзи - катастрофа од светски размери. Да не објаснувам што е како е, битно не вреди за тие пари.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
Имам http://0.mk/C142KODAK пред некој ден ми се појави на екранот memory card is unusable да не знае некој како да се реши овој проблем?
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
Имам http://0.mk/C142KODAK пред некој ден ми се појави на екранот memory card is unusable да не знае некој како да се реши овој проблем?
форматирај ја картичката, ако не бива тогаш пробај друга картричка и ако и така не бива најверојатно апаратот е заебан.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543

Kajgana Shop

На врв Bottom