Помош, совети, размена на искуства...

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Дечки гледав едни апаратчиња во СЕТ G(eneral) Electric eве и на каталогот има 1 http://www.set.com.mk/setClient/content.asp?page=katalog1str01 изгледаат како полупрофесионални апаратчиња а се движат со цена од 8000~11000 денари.Знае некој нешто повеќе за нив?
http://reviews.cnet.com/digital-cameras/ge-x5/4505-6501_7-34165947.html#reviewPage1

Никад чуо за марката, према ова шо читам, поарен избор би ти бил некој поинт енд шот од Канон.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
598
Поени од реакции
145
Абе види, многу јасно дека се зависи од процесорот на апаратот, чисто ме занимаше за стар треил, колку луфта можам да си дозволам меѓу слики а ѕвездите да не изгледаат испрекинато.

Инаку го држев на bulb 5 минути, му требаа точно 5 минути и 5 секунди после тоа да ја процесира фотката на raw+jpeg на фул резолуција. Очито, без разлика која екпозиција поголема од 2-3 секунди, му треба исто колку шо е експозицијата + 5 секунди.

Ах енивеј, очито стар треил фотки за мене кога ќе имам боље апарат.
дејм :(
--- надополнето: Jan 23, 2012 3:11 AM ---


Ме интересираше колку е, не ради тоа каков апарат имаш, туку ми треба некој као threshold да знам од прилика колку луфта можам да имам меѓу фотки за стар треил, пошо глеав ти бааги праеше :)

ама предпоставувам максимум 10 секунди луфта можам да си дозволам а? :) при рецимо 30 секунди експозиции

Или да пукам 2 секунди експозиција, со 2 секунди пауза, друга опција ми е 5 секунди експозиција со 6 секунди пауза, 10 со 13... :)
Абе види, многу јасно дека се зависи од процесорот на апаратот, чисто ме занимаше за стар треил, колку луфта можам да си дозволам меѓу слики а ѕвездите да не изгледаат испрекинато.

Инаку го држев на bulb 5 минути, му требаа точно 5 минути и 5 секунди после тоа да ја процесира фотката на raw+jpeg на фул резолуција. Очито, без разлика која екпозиција поголема од 2-3 секунди, му треба исто колку шо е експозицијата + 5 секунди.

Ах енивеј, очито стар треил фотки за мене кога ќе имам боље апарат.
дејм :(
--- надополнето: Jan 23, 2012 3:11 AM ---


Ме интересираше колку е, не ради тоа каков апарат имаш, туку ми треба некој као threshold да знам од прилика колку луфта можам да имам меѓу фотки за стар треил, пошо глеав ти бааги праеше :)

ама предпоставувам максимум 10 секунди луфта можам да си дозволам а? :) при рецимо 30 секунди експозиции

Или да пукам 2 секунди експозиција, со 2 секунди пауза, друга опција ми е 5 секунди експозиција со 6 секунди пауза, 10 со 13... :)
Zavisi i kolku ti e brza memoriskata,kakva imas ?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
598
Поени од реакции
145
Не мења многу мемориската, пробав и директ у пц да ги сејвуе, исто брзо е, инаку мемориската е вербатим 8 гб
probaj so Sandisk Extreme HD Video SDHC 8GB class 10, 30MB/s
--- надополнето: 15 февруари 2012 во 11:10 ---
http://www.youtube.com/watch?v=BXsY2ZuLS8o
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
64
Поени од реакции
4
Прво да ве поздравам и да си кажам дека штотуку станав член на форумов па ако имате некои забелешки за било што би ми било да ме известите за истите.

Да се вратиме на темата.

Почетник сум во оваа област воошто и тука сум за да дознаам кој се основните работи за кои треба да дознаам и да ги применувам при фотографирање.

И дали вреди да се земе овој апарат ко за мене

http://www.tnt.net.mk/product_info.aspx?s=Z2-11610

посо во моменотв имам амбиции но незнам дали и колку ке траат сепак сакам да се пробам.

со почит :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.354
Поени од реакции
7.500
Како за парите, не е лош :) Во пракса каков е, не знам. Досега немало GE во Македонија. Купи го па кажувај импресии :)
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Прво да ве поздравам и да си кажам дека штотуку станав член на форумов па ако имате некои забелешки за било што би ми било да ме известите за истите.

Да се вратиме на темата.

Почетник сум во оваа област воошто и тука сум за да дознаам кој се основните работи за кои треба да дознаам и да ги применувам при фотографирање.

И дали вреди да се земе овој апарат ко за мене

http://www.tnt.net.mk/product_info.aspx?s=Z2-11610

посо во моменотв имам амбиции но незнам дали и колку ке траат сепак сакам да се пробам.

со почит :)
Побарај во некоја друга продавница, тука во Кочани го има наредниот модел GE -X500 (16MP + незнам уште некоја разлика) за помалку пари (7550мкд мислам дека беше). Во Скопје мора да го има исто така. Јас бев заинтересиран за овој што ти кажувам, ама незнам се откажав, можеби ќе земам Fujifilm Finepix s2950 или Canon powershot S130IS. Во игра е и GE G100, само да дојде на нашиот пазар.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
64
Поени од реакции
4
Побарај во некоја друга продавница, тука во Кочани го има наредниот модел GE -X500 (16MP + незнам уште некоја разлика) за помалку пари (7550мкд мислам дека беше). Во Скопје мора да го има исто така. Јас бев заинтересиран за овој што ти кажувам, ама незнам се откажав, можеби ќе земам Fujifilm Finepix s2950 или Canon powershot S130IS. Во игра е и GE G100, само да дојде на нашиот пазар.
neznam kolku ti se brza i kolku si spremen da dades no aparatov mislam deka e klasa za ostanative i za pristojna cena
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/720724?searchID=6728889&Idx=1

baska mozes i da mu se iscenkas malce :)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
океј мења, коа ќе бидам при пари ќе си зеам, мојава вербатимка е класа четири, 4 мега у секунда трансфер. Мада сепак мислам дека нема да го смалли запишувањето повеќе од 2-3 секунди, ама ќе пробам :)
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
22
Прво да ве поздравам и да си кажам дека штотуку станав член на форумов па ако имате некои забелешки за било што би ми било да ме известите за истите.

Да се вратиме на темата.

Почетник сум во оваа област воошто и тука сум за да дознаам кој се основните работи за кои треба да дознаам и да ги применувам при фотографирање.

И дали вреди да се земе овој апарат ко за мене

http://www.tnt.net.mk/product_info.aspx?s=Z2-11610

посо во моменотв имам амбиции но незнам дали и колку ке траат сепак сакам да се пробам.

со почит :)
Вака по спецификации пишани на лист делува занимливо, но на дело незнам, немам видено фотографија од овој производител, најдобро е некој што го користел да коментира, но чисто сумњам дека некој што се разбира малку у фотографија не би земал нешто вакво, можеби апаратот вади квалитетни фотографии но би ти препорачал да си земеш проверена ствар како канон, никон, евентуално пентакс, фуџи филм правеа некоја дубара со компресирање на пикселите, присобери некој денар и земи си на старо некој (полупрофесионален) дигитал сингл ленс рефлексив апарат ;)
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Што мислите за Сигма 70 - 300 АПО ? Би функционирал ли автофокусот на Никон Д60. Ми понудија и Тамрон 18-250 на старо за слична цена на Сигмата што би ја земала на ново. Ако може мал совет, пошто немам баш искуство со објективи.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Што мислите за Сигма 70 - 300 АПО ? Би функционирал ли автофокусот на Никон Д60. Ми понудија и Тамрон 18-250 на старо за слична цена на Сигмата што би ја земала на ново. Ако може мал совет, пошто немам баш искуство со објективи.
Шо би сликала? пошто е ептен голема разлика од 70-300 до 18-250. Сигмата има лоши оценки по тестови, тамрон исто не е нештопосебно (башка нема ни стабилизација шо е доста битно кај телеобјективи) За која сума станува збор и за која намена ти е објектив па да ти предложам нешто
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Мислам дека најмногу би го користела за птици и за портрети од поголема далечина. Буџетот ми е околу 200 евра/
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Мислам дека најмногу би го користела за птици и за портрети од поголема далечина. Буџетот ми е околу 200 евра/
Јас имам (за одалеку) Канон 70-300 ултрасоник. То е башка прикаска али сакам да ти потенцирам дека понекогаш е подобро да почекаш и присобереш пари за некој добар и квалитетен објектив одколку да земеш нешто неквалитетно и слабо. Прво слаб објкетив тешко ќе го дадеш , парите ќе ги немаш а сликите че те разочаруваат...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom